achizitie impreza 2.0r sport - sh
Subaru club Romania

achizitie impreza 2.0r sport - sh

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #20 on: May 03, 2013, 01:58:02 AM »
Men,  fiecare cu parerea lui.  Si eu cu a mea..............
Eu in locul tau , in loc sa dau 9000 euro pe o masina sh , pe care nu o cunosc si nu am habar cine si cum a forjat-o  inainte de a pune eu mana pe ea,  si mai apoi sa mai bagi vreo 10000 pe reparatii, revizii, tuning, s.a.,   mai bine as da  toti banii pe care ii am la dispozitie  pe  una noua  cu zero  km.  ,  si diferenta  o iau de la prieteni sau de la banca pentru urmatorii 4 sau 5 ani.  Stiu ca  nimanui nu ii plac ratele si datoriile,  dar uneori e singura cale de a obtine ceva.  Macar in felul asta  stii ca o buna bucata  de vreme  nu ai probleme cu ea,  are toate garantiile posibile pana  spre  100000 km,  si cum o calci si o intretii  , asa o ai !
Daca iti iei  sh,  s-ar putea ca masina sa cedeze  in scurt timp din toate incheieturile , sa te lase ba cutia de viteze, ba ambreiajul,  ba distributia, ba frane si suspensiile, ca  consuma enorm si nu stii de ce, si apoi sa zici  ca altii ca  Subaru e o firma de kkt,  face numai raciuri care crapa dupa cativa  km, si ca ai aruncat banii pe fereastra, ca te-ai luat dupa  altii care te-au sfatuit prost , si alte de-astea.
Tu faci cum crezi , cu stii si cum poti,   tu stii cum e mai bine pentru tine.  ..........  parerea mea.
Si de asemenea , te mai sfatuiesc sa iti iei un 2,0  sau un 2,5. (iar optiunea mea ar fi  cu cutie  automata`,   e mai comoda`) . Dupa parerea mea,   1,6  e mic. Dar tu stii ce iti doresti.
« Last Edit: May 03, 2013, 02:02:58 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #21 on: May 03, 2013, 07:53:53 AM »
Ma bucur daca te-am ajutat. Cand/daca o iei te astept eu lao cafea in Ghimbav s-o prezinti :D
Adi, ai dreptate, evident ca merita o masina noua, dar daca e vorba de buget...  Eu de exemplu nu as putea suporta ideea sa pierd jumatate de valoare a unei masini in 2-3 ani.
Subaru Impreza WRX 2001

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #22 on: May 03, 2013, 08:07:13 AM »
Si eu ti-as recomanda o masina noua daca intentionezi sa o tii mai multi ani. Daca vrei sa o tii cativa ani doar, nu ti se merita.
Forester my09 4Q

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #23 on: May 03, 2013, 08:31:45 AM »
Multumesc tuturor de sfaturi...
Am avut masina noua si acum o vand la 40% din pretul de achizitie...dupa 5 ani. Nu'mi permit un subaru nou, din pacate. Fara suparare dar  nou, orice model, se vinde la un pret exorbitant. Foresterul nou, diesel in echiparea sport costa 40000. Enorm.
Singura varianta in care sa ma pot apropia de un impreza a fost cea Sh. E un risc, stiu...dar m'il asum. Masina nu o voi tine mult...2 3 ani, apoi voi cauta ceva mai de familie (va veni si momentul asta).
Esti destul de dur Adi cu marca subaru, mai ales ca esti si posesor de una...si nu inteleg de ce.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #24 on: May 03, 2013, 09:03:21 AM »
Eu pana acum am avut numai masini la mana a doua. Niciodata una noua. Este de preferat sa-ti iei masina noua, dar cand vorbesti de peste 45k EURO, e destul de greu sa-i dai pe toti o data. Cei care au firme, le iau in leasing, dar pe persoana fizica care este, e mai greu...
Revenind la Impreza pe care o vrei tu, multa bafta cu masina. Faci alegerea corecta luand masina sh. Asa te inveti cu Subaru si iti dai seama daca este ceea ce cauti, ca si marca. Apoi, poate veni si una noua.
Sa-i faci prezentare masinii! Eu consider ca masina e cumparata deja...  ;)

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #25 on: May 04, 2013, 01:47:52 AM »
.....................  Adi, ai dreptate, evident ca merita o masina noua, dar daca e vorba de buget... ..................
De accord,  fiecare stie mai bine  cum sta`  cu portofelul. Nimic de zis aici.
................................. Eu de exemplu nu as putea suporta ideea sa pierd jumatate de valoare a unei masini in 2-3 ani.
Si eu ti-as recomanda o masina noua daca intentionezi sa o tii mai multi ani. Daca vrei sa o tii cativa ani doar, nu ti se merita.
Daca`  intentionezi sa iei o masina si sa o tii doar cativa ani si sa`  o dai, sant de accord.  daca`  intentionezi sa`  o tii muuuuuuuuuulti ani si bine,  atunci  e mai bine sa` iti iei una noua`  ,daca` poti  . Parerea mea.
............. Am avut masina noua si acum o vand la 40% din pretul de achizitie...dupa 5 ani. Nu'mi permit un subaru nou, din pacate. Fara suparare dar  nou, orice model, se vinde la un pret exorbitant. Foresterul nou, diesel in echiparea sport costa 40000. Enorm.
Singura varianta in care sa ma pot apropia de un impreza a fost cea Sh. E un risc, stiu...dar m'il asum. Masina nu o voi tine mult...2 3 ani, apoi voi cauta ceva mai de familie (va veni si momentul asta).
Esti destul de dur Adi cu marca subaru, mai ales ca esti si posesor de una...si nu inteleg de ce.
Nu e nici o suparare,  men. Atata timp cat faci asta pe banii si cheltuiala ta, nu are nimeni de ce sa`  se supere.  Aici facem schimb de opinii  si atat. In final, fiecare face  cum vrea.
E adevarat ce spui tu despre devalorizarea masinii,  dar asta e valabil numai daca`  intentionezi sa o vinzi dupa`  un timp  (mai lung sau mai scurt). Daca`  vrei sa o tii pentru  tine  mai mult  timp,  atunci nu conteaza`  cat se devalorizeaza`  din moment ce o folosesti tu.
Daca`  nu iti permiti un Subaru nou,  asta  e. Nu e nici o suparare.  Iti cumperi ce poti si cu cat poti. Ideea cu masina noua`  era doar o opinie de-a mea. Tu faci cum poti si cum crezi. E riscul tau, asa cum zici tu.
Si sa stii ca` nu sant dur cu marca Subaru,  sant doar dur cu aceia care isi cumpara`  un Subaru vechi de 5-10 ani,  cu 100-200k  km, cu motoare schimbate , tuningite si modificate de le-au luat dracii,  si apoi cand ii lasa`  raciul in drum  spun ca`  Subaru e o masina` de kko, ca` nu e buna` de nimic,  ca`crapa` toate in ea dupa`  10k  km,  .... si alte pareri de-astea.  Cand iti iei o masina`  veche, trebuie sa iti asumi si deficientele ei,  nu sa` arunci vina pe firma`  . Sant de accord ca`  nu toti pot sa isi cumpere o masina`  noua`,  asta e,  dar nu poti sa ai pretentia ca  cu cativa $ sau euro  sa iti iei o masina in perfecta` stare de functionare si care sa mearga` si mai bine decat un Porche nou-nout.

« Last Edit: May 04, 2013, 05:43:09 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #26 on: May 04, 2013, 09:24:21 AM »
moguai, ca vrei sa o tii 1 an sau 5 tot second hand e mai bine. Chiar daca in timp se strica una alta la final tot nu ajungi la pretul uneia noi. Plus ca atunci cand faci casco una e sa iti evalueze masina la 30k si alta e 10k.

Masina mea a ajuns cu pretul de achizitie, revizii si modificari la 10k eur si multe din piese sunt de STi. Cu inca aprox 5k o sa arate impecabil, o sa fie mult mai performanta pe toate planurile decat un WRX si o sa echivaleze cu ceva ce ai lua de nou la 30+

Si tine minte ca la mine e deja tuning nu reparatie. Tu nu ai avea pe ce sa dai atatia bani.

Masina noua doar daca ai firma sau planuiesti sa o tii minim 10 ani. Sau ai bani destul de multi cat sa nu te intereseze costurile, ci doar ce ofera (vezi posesori de ferrari care isi iau un STi pentru distractie pe strazi si mers la cumparaturi)

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #27 on: May 05, 2013, 12:30:04 PM »
Sarbatori Fericite!
Ce sistem audio are varianta Sport? nu sunt foarte lamurit din ce am gasit pe net...unii zic 4 boxe, altii 10 boxe si magazie cu cd-uri...
Vreau sa stiu in ideea de a pastra sau nu subwooferul pe care il am montat acum...
La naiba, portbagajul e mai mic, deci adio subwoofer :))
« Last Edit: May 05, 2013, 12:33:40 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #28 on: May 10, 2013, 13:55:59 PM »
gata, maine ma duc sa vad masina si sa o testez la Subaru Brasov....sper sa fie totul ok si maine dupa amiaza sa va fac cunostinta cu ea :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #29 on: May 10, 2013, 14:01:38 PM »
Bafta acolo cu masina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #30 on: May 10, 2013, 14:19:11 PM »
Da-i un telefon lui paulwhp sa puna o vorba buna ca un brasovean posesor de Subaru care este :D Bafta!

celalalt

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #31 on: May 10, 2013, 15:20:30 PM »
deci in curand bem...iar...au capu...

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #32 on: May 10, 2013, 15:31:30 PM »
daca se trezeste la 9 si nu are treaba, il astept cu mare drag la reprezentanta Subaru....
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #33 on: May 10, 2013, 16:17:43 PM »
Daca-ti place sa o ei! Daca nu-ti place... nu te cred!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #34 on: May 10, 2013, 16:21:28 PM »
am cateva semne de intrebare. gen de ce a schimbat ambreiajul la 90000 km... plus ca se pare ca masina o vinde tipul asta cu parcul auto, nu proprietara...
o sa ma uit atent pe acte...si mai e si treaba cu taxa de prima inmatriculare, daca si`a recuperat`o is bun de plata :))
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #35 on: May 10, 2013, 16:57:44 PM »
Atentie la taxa. Am inteles de la un coleg de munca legat de aceasta taxa ca daca a fost platita se face o recalculare dupa actuala formula si daca reiese ca ce s-a platit in trecut e mai putin decat ce este astazi, atunci tu platesti diferenta. Nu stiu ce se intampla daca da cu minus :D Dar tare imi e ca nu primesti diferenta decat in instanta :D Si nu cred ca iti revine tie, ci fostului proprietar, deci e clar ca nu mai returneaza nimic.

celalalt

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #36 on: May 10, 2013, 17:00:01 PM »
La 90k nu e panica daca a fost schimbat ambreiajul.Mai ales ca a fost masina de doamna.

moguai

  • 2814
Răspuns: Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #37 on: May 10, 2013, 17:56:51 PM »
Atentie la taxa. Am inteles de la un coleg de munca legat de aceasta taxa ca daca a fost platita se face o recalculare dupa actuala formula si daca reiese ca ce s-a platit in trecut e mai putin decat ce este astazi, atunci tu platesti diferenta. Nu stiu ce se intampla daca da cu minus :D Dar tare imi e ca nu primesti diferenta decat in instanta :D Si nu cred ca iti revine tie, ci fostului proprietar, deci e clar ca nu mai returneaza nimic.

nu cred, daca intradevar ar fi asa, e o aberatie...cred ca a inteles el gresit.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

concrion

Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #38 on: May 10, 2013, 18:36:13 PM »
Salut,
Daca vrei o verificare amanuntita, du masina aici: http://www.autotest2000.ro/
Eu ma duc la ei de vreo 5 ani cu toate masinile care le-am luat si sunt multumit. Vei primi un raport pe care ti-l va explica un inginer.....plus ca o sa stii inclusiv ce a fost schimbat, revopsit, etc.....dar si starea actuala. Daca te duci cu masina doar la Subaru brasov ei iti pot spune (in cel mai bun caz) istoricul masinii. Dai vreo 100 euro pe un test complet, insa mai bine acum decat sa iti para rau mai tarziu.
Seara buna

moguai

  • 2814
Răspuns: achizitie impreza 2.0r sport - sh
« Reply #39 on: May 10, 2013, 18:56:19 PM »
sa stii ca am fost si eu cu masina personala la un test din asta, la reprezentanta kia, inainte sa o vand
ii fac 2 testari, electrice si mecanice, o urca pe elevator, o leaga la calculator...si mi`au dat  "o hartie"
astia de la subaru mi`au zis ca pot sa`i faca orice test vreau, doar sa le spun eu exact ce :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.