Subaru in Romania
Subaru club Romania

Subaru in Romania

sabalsis72

  • 109
  • .. Lunatic si tot c spun e un pamflet.. :))
Subaru in Romania
« on: May 26, 2013, 19:42:02 PM »
salut fani ! am auzit de la un "unchi" de departe ceva nasol precum k Subaru (preasfintit si laudat fie-i numele) , nu o sa mai aiba filiala din Bucuresti si k o sa ramana numai cea de la Brasov si aia cine stie cat !!  ...c pareri aveti si cum comentati ??


..si as i vrea sa vad si io o promotie de pret acolo cu o reducere cat de mica , k sa nu cumva sa se SCUFUNDE INTREAGA JAPONIE DACA MA"  INERVEZ "..:)))))
« Last Edit: September 23, 2015, 10:07:39 AM by MihaiFlorescu »

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #1 on: May 26, 2013, 20:25:13 PM »
Daca dispare filiala din Buc este foarte bine.
Serviciile lor lasa de dorit iar preturile numai spun.
Sa ramana Autokino si asta e.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #2 on: May 26, 2013, 20:48:48 PM »
Unii din noi deja suntem :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #3 on: May 26, 2013, 20:50:04 PM »
E posibil. SMT este sucursala a firmei din Grecia care a intrat in faliment anul trecut...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #4 on: May 27, 2013, 00:06:56 AM »
(ma zgarie pe urechi exprimarea, insa trecand peste asta ... )
Sa plece ... ! Desi ma indoiesc in momentul asta. E un biznis spre nisa, care isi va gasi vreun antreprenor mai rasarit sa continue treaba in locul si/sau cu numele SMT.
Altii mai buni nu o sa vina, problema este tara si oamenii. Vom avea aceiasi Mariusi si Elvisi slab pregatiti si putin orientati catre client.
Service-ul este deplorabil si in alte parti cu renume mai mare, nu mi-as face iluzii ca s-ar schimba ceva intr-un eventual nou SMT.

Iar despre AK, mr. Wrangel, tine-ti kktul in ograda matale, nu-l mai arunca gratuit in obrazul altora. Nu ii iau prea mult in brate, insa nici "departe de profesionalism" nu i-as cataloga in peste 2 ani de cand ii cunosc.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

dann

  • 160
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #5 on: May 28, 2013, 10:05:18 AM »
Legat de SMT din Timisoara, desi am de 3 ani masina, inca nu au reusit sa ma ajute cu nimic. Nici macar un O-ring nu mi-au putut(vrut?) aduce. Acum 2 luni le-am cerut o oferta de pret la alte piese (kit complet ambreaj, filtrul de benzina din rezervor), dupa 2 saptamani i-am sunat si mi-au spus ca voi fi sunat in aceeasi zi ... nu mai insist.

La Brasov, am fost de 3-4 ori, comparat cu TM da, pare altceva. Dar nu mi se par foarte priceputi nici ei. Adica depinde de cine iti face operatiunea la masina, am plecat si multumit de acolo dar si dezamagit. Ultima oara cand am fost la ei, in decembrie, nu s-au comportat foarte ok, dpdv al respectului fata de client. Bine, asta cred ca e o problema generala la noi.

Am incercat si la Bucuresti la cineva recomandat pe forum si ...
daca voi renunta la aceasta marca de masina, probabil asta va fi principalul motiv ... service-urile, mecanicii cu care eu am incercat sa colaborez, iar singur nu ma pricep.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #6 on: May 28, 2013, 10:19:37 AM »
La Szeghet ai incercat?
http://www.subarusun.hu/about.php
« Last Edit: May 28, 2013, 10:21:36 AM by stefanbv »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

dann

  • 160
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #7 on: May 28, 2013, 10:52:44 AM »
nu am fost inca, probabil voi incerca si acolo. am auzit lucruri bune despre ei, dar sa vedem la fata locului cum o fi.
multumesc de sfat.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #8 on: May 28, 2013, 11:28:50 AM »
nu am fost inca, probabil voi incerca si acolo. am auzit lucruri bune despre ei, dar sa vedem la fata locului cum o fi.
multumesc de sfat.
Cu placere! Sa ne spui impresii dupa vizita!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #9 on: May 28, 2013, 11:41:57 AM »
Stimate user, eu [...] nu folosesc cuvinte precum "kktul-ul".
Foarte frumos din partea ta. Bravo!  :)
Faci in schimb afirmatii nesustinute de vreun exemplu, sau nu am apucat io sa il citesc.

Quote
Daca dumeata esti multumit de ei afla ca sunt alte persoane care au rezerve. Eu cunosc cel putin 3 oameni care nu sunt multumiti de ei, toti sunt posesori de Forester iar 2 au cumparat masinile de noi.
Pe forumurile monomarca se fac bisericute si automat sunt idolatrizati unii mecanici sau unele firme.
Nu fac parte activ din nici o biserica, religioasa sau nu. Io ma inchin la Sfantul Bun Simt.
Neplaceri am avut si cu unii si cu altii, insa am scris despre asta cat de obiectiv am putut.

Quote
Poate ca in perioada urmatoare veti auzi de un mecanic saltat de Politie, cu toate ca acum ceva vreme era considerat drept om serios. [...]
Cine te-a suparat asa rau de il ameninti cu politia? M-ai facut curios.


E pacat ca iti mentii afirmatia, insa recunoastem cu totii ca e dreptul tau. De curiozitate, unde iti repari/intretii masina ?

PS: doar n-ai pus la inima asa repede! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #10 on: May 28, 2013, 12:07:58 PM »
Ce inseamna io?  ::)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #11 on: May 28, 2013, 12:19:55 PM »
despre ce mecanic este vorba !! si eu sunt curios , macar sa stim sa ne ferim de el !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #12 on: May 28, 2013, 15:56:08 PM »
Ce inseamna io?  ::)
E un cuvant umpic mai altfel! :)

Intretin masina la AK, SMT si cateodata la service-urile altor marci.
Stai ca m-ai pierdut: la aia care sunt "departe de profesionalism" ?
Si io ma duc la ei, dar pentru mine sunt ceva mai aproape de profesionalism, e adevarat! "no cigar, but close!" :)

Quote
Eu nu amenint pe nimeni cu Politia, altii au probleme cu diversi smercheri care se invart pe forumuri. Referitor la acest aspect stiu sigur ca se coace si prin zona un scandal.
O sa dau si eu o mana de ajutor pagubitului.
Am amintit de acest individ pentru ca multi au tendinta sa sustina oameni sau firme pe care nu le cunosc foarte bine.
Cine e, ca mor in chinuri de curiozitate! :)

Quote
Pentru Romania cea mai buna recomandare trebuie sa sune in felul urmator: Eu sunt multumit de firma sau persoana X dar nu pot garanta ca se va comporta la fel si cu alti clienti.

Orice afirmatie dintr-asta e in final o simpla parere subiectiva. Asa ca nu cel care scrie o parere e de vina, ci acela care nu interpreteaza mesajul asa cum ai scris mai sus. Oricum, aici suntem de acord.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #13 on: May 28, 2013, 16:20:16 PM »
Ce inseamna io?  ::)
Lol @ the troll!
 :D :D :D

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #14 on: May 28, 2013, 16:28:33 PM »
Ce inseamna io?  ::)
E un cuvant umpic mai altfel! :)

Credeam ca s-a intors ninjavampiru... ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #15 on: May 28, 2013, 18:09:07 PM »
da detalii ...sa ghicim persoana , grasa-slaba, alb-bronzat , are garajul lui sau lucreaza la >>> ???
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

marr

  • 2205
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #16 on: June 05, 2013, 07:28:11 AM »
Revenind la subiect: din anumite surse (mai mult sau mai putin avizate - eu as zica ca mai mult) - firmei Subaru Hellas (tata si mama SMT) i-a fost retras dreptul de reprezentanta Subaru in Grecia (si automat si in restul Balcanilor).
Pare-se ca anul asta mai pot vinde una-alta (lichidari de stocuri) dar din 2014 - out !
Nu cred totusi ca Romania sa ramana "descoperita" - in mod cert va fi agreat un alt importator general Subaru (o fi Subaru Europe sau altul, vom vedea).
Si la fel, in mod cert, dealer-ii si service-urile actuale Subaru vor ramane, ca doar nu se va apuca nimeni sa refaca reteaua de la 0, sa ivesteasca in show-roomuri si service, si, mai mult decat atat, sa instruiasca personal.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

sabalsis72

  • 109
  • .. Lunatic si tot c spun e un pamflet.. :))
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #17 on: July 04, 2013, 21:50:31 PM »
....o sa ramana numai la Brasov reprezentanta , si aia cine stie cat ! ...suntem neimportanti in statistik d vanzari !... :) ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #18 on: July 04, 2013, 23:07:59 PM »
Intretin masina la AK, SMT si cateodata la service-urile altor marci.

Eu nu amenint pe nimeni cu Politia, altii au probleme cu diversi smercheri care se invart pe forumuri. Referitor la acest aspect stiu sigur ca se coace si prin zona un scandal.
O sa dau si eu o mana de ajutor pagubitului.
Am amintit de acest individ pentru ca multi au tendinta sa sustina oameni sau firme pe care nu le cunosc foarte bine.


Pentru Romania cea mai buna recomandare trebuie sa sune in felul urmator: Eu sunt multumit de firma sau persoana X dar nu pot garanta ca se va comporta la fel si cu alti clienti.
Hai omule, ca ne tii pe ghimpi de o vreme incoace! Cine-i miselul!?!?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

dann

  • 160
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #19 on: July 21, 2013, 13:03:55 PM »
Se pare ca in Timisoara deja s-a schimbat ceva. Am trecut acum pe acolo si, in showroom era un c-class cu numere rosii si un insignia cu numere definitive, asadar second. Nu stiu daca mai functioneaza ca si reprezentanta subaru sau nu, afisele inca erau dar nu mai aveau nici un subaru in showroom.