Subaru in Romania
Subaru club Romania

Subaru in Romania

Subaru se retrage din Europa
« Reply #20 on: July 26, 2013, 10:38:34 AM »
Salut,

Sunt in cautare de o masina on-road-off-road de cateva luni. Ma intereseaza exclusiv masinile japoneze cu motorizare pe benzina.
Initial in cursa erau Subaru XV, Suzuki S-Cross, Suzuki SX4, Suzuki Grand Vitara.
Grand Vitara consuma enorm (2.4l benzinarul) desi are un pret decent in jur de 22-23k.
S-Cross e la primul model (si nu stiu cat de bine e facut) asamblat in Europa (chiar daca intr-o fabrica conceputa de japonezi) dar am citit ca are garda de 18cm (20cm ca fiind ce ma intereseaza). Probabil pretul se opreste tot pe la 22-23k (neoficial).
SX4-ul e super ieftina dar mult prea mica.
XV-ul era perfect. Am facut un test-drive cu 1.6 benzina cutie automata si mi-a placut (motorul) si cum se misca masina.
Ma gandeam intr-un timp si la Forester modelul 2013. Ajunge undeva la 30k dar este Forester :)

Singurul motiv pentru care inca nu m-am decis este faptul ca din ce am inteles Subaru se retrage din Europa.
Am discutat cu dealeri de la Suzuki, Kia si Subaru Sibiu. Toti mi-au confirmat ca se retrage. Subaru Bucuresti in schimb mi-a infirmat acest lucur, desi era clar in interesul lor.

Intrebarea e asa. E clar ca se retrage - in sensul ca nu o sa mai aduca masina Subaru ci doar dealerii. Deci pretul o sa creasca enorm.

Ce ma intereseaza e ca acum e un moment prielnic sa cumpar un Subaru DAR nu stiu in ce masura o sa am probleme cu piesele daca se intampla ceva cu masina - fiind din Bucuresti chiar daca sunt mai calm de felul meu cei din jurul meu nu o sa conduca la fel ca mine.

As fi vrut sa-mi iau 5ani garantie dar iarasi, nu stiu cu piesele.

Aveti voi mai multe informatii ?

Multumesc.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #22 on: July 26, 2013, 11:15:31 AM »
pana nu exista ceva oficial, putem doar specula.
sfatul meu e sa`ti cumperi linistit masina, Subaru in Romania va trai prin alt importator, nu e VAG sau Renault, dar mai vand...asa ca cineva va veni in loc.
plus ca, pe langa reteaua de service oficiala exista foarte multe Service`uri multi marca care se pricep foarte bine la Subaru. Iar piese noi, oem sau aftermarket, gasesti relativ usor...
« Last Edit: July 26, 2013, 11:17:44 AM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #23 on: July 26, 2013, 11:47:54 AM »
pana nu exista ceva oficial, putem doar specula.
sfatul meu e sa`ti cumperi linistit masina, Subaru in Romania va trai prin alt importator, nu e VAG sau Renault, dar mai vand...asa ca cineva va veni in loc.
plus ca, pe langa reteaua de service oficiala exista foarte multe Service`uri multi marca care se pricep foarte bine la Subaru. Iar piese noi, oem sau aftermarket, gasesti relativ usor...

Asa m-am gandit si eu DAR este o problema. Daca imi cumpar de la SMT cu 5 ani garantie si acestia se desfiinteaza in 2014 eu practic raman cu o masina SH fara garantie. Sunt sigur ca noul importator, indiferent de cine ar fi, nu o sa-mi preia mie garantia de la SMT.

Asta este unul din motivele pt care imi cumpar masina noua cu garantie.
Altfel aleg ca si ceilalti snobi volkswagen, audi, bmw si mertzane SH la 20k.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #24 on: July 26, 2013, 12:22:13 PM »
nu exista asa ceva, nu pierzi garantia la masina.in loc de SMT va fi altcineva 100%.
tu ai cumparat o masina, ai un contract etc...Subaru este obligat sa`l respecte
nu da faliment, ca Saab de ex, desi vad destule inca pe strazi, deci oamenii au cu ce sa si le intretina (producatorii inca fabrica piese de schimb)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #25 on: July 26, 2013, 12:24:21 PM »
Daca chiar vrei sa ai 5 ani garantie, ia masina din Ungaria sau din alta tara. Nu stiu cum e cu inmatriculatul in Ro. Altfel cred ca vei avea doar cei 3 ani oferiti standard de japonezi.
Forester my09 4Q

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #26 on: July 26, 2013, 12:27:02 PM »
hmmm, 5 ani astia erau oferiti de SMT? Subaru da tot 3 standard?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #27 on: July 26, 2013, 12:40:07 PM »
Pana anul trecut erau 3 ani dati de producator. restul erau oferiti de importator. Dar daca isi ia modelele 2013 din 3 ianuarie Subaru da 5 ani garantie de producator, pentru orice model in afara de unul sau doua
http://www.which.co.uk/news/2013/01/subaru-extends-new-car-warranty-to-five-years-307534/
Forester my09 4Q

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #28 on: July 26, 2013, 12:42:22 PM »
Garantia este 3+2 sau 100k + 50k km. Pentru extindere, noi astia cu MY 2011 am plusat 1300 RON. Acum se poate sa fie din prima 5 ani.
Daca ai bani sa iei masina de noua, ia-o!
Nu va pleca nimeni de nicaieri. Vor fi altii. Sau ... Viena, Budapesta, etc.

Pe de alta parte, nu stiu daca acum mi-as mai lua masina peste 20k € de noua. Fie si in leasing.


PS discutia asta a mai fost si am postat link ul. Poate ar trebui unite topicurile.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #29 on: July 26, 2013, 13:54:05 PM »
Pe de alta parte, nu stiu daca acum mi-as mai lua masina peste 20k € de noua. Fie si in leasing.

Ce masina decenta/buna poti cumpara sub banii astia ?
Eu ma tot uit si nu vad nimic sub 25+TVA.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #30 on: July 26, 2013, 14:25:10 PM »
Eh.Cred ca pe toti criza ne a cam speriat.Si e un efort mult mai mare acum sa iei o masina noua de 25k + .Chiar si persoane cu mil de eypo sunt reticente cand e vorba de unele investitii/cheltuieli.Si ma refer la cei cu cateva mil..gen 2-3 nu mogulii cu sute.Pe aia nu i plange nimeni.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru se retrage din Europa
« Reply #31 on: July 26, 2013, 16:41:58 PM »
Pe de alta parte, nu stiu daca acum mi-as mai lua masina peste 20k € de noua. Fie si in leasing.

Ce masina decenta/buna poti cumpara sub banii astia ?
Eu ma tot uit si nu vad nimic sub 25+TVA.

un s-h cu maxim 30k km. si carte de service la reprezentanta (o sa ziceti ca se poate falsifica, insa ... daca ai patalamaua, nici reprezentanta nu are ce sa zica pe garantie)
dar ca sa platesti o masina de noua si sa iti zica dl. elvis ca nu e treaba de garantie rugina din habitaclu in primii 2 ani de functionare ..... ma mai da-i inplm!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #32 on: August 02, 2013, 16:07:19 PM »
Subaru ofera acum 5 ani garantie.
Masina ar fi adusa din Germania - echiparea Exclusive.
(http://www.subaru.de/fileadmin/downloads/modelle/forester/preisedaten/forester-preise-technische_daten-ausstattung.pdf)

Masina este cea mai sigura din categoria Small-SUV (http://www.iihs.org/ratings/summary.aspx?class=58)
Cel mai performant sistem 4x4.
Pretul se poate duce in 30k (cu remat si negocieri) - peste cat castig intr-un an (familie de 2 persoane).

O masina zgariata indiferent de pret este o masina zgariata.
Daca vrei sa nu ai masina zgariata atunci nu-ti mai cumperi masina si mergi cu taxiul.

Prefer sa conduc un Subaru Forester zgariat cand intra Huidu in mine decat sa fiu intr-o Dacie fara zgarieturi. (exista CASCO)
Prefer sa conduc un Subaru Forester atunci cand o pitzipoanca apasa acceleratia in loc de frana si intra in mine.
Prefer sa conduc un Subaru Forester atunci cand zapada nu le permite taximetristilor cu Dacia sa mearga la spital prin zapada.
Prefer sa conduc un Subaru Forester atunci cand dau de o groapa innamolita decat sa ma uit la altii din Dacia mea facand asta.

DA. Este FOARTE scumpa. Toata lumea imi spune asta. Mi-o doresc si vreo 7+ ani de-acum incolo nu-mi mai trebuie alta masina.

Prefer sa ma "chinui" cu un Forester de 30k cu "doar" 6 stelute in loc de un Audi cu 4 cercuri SH la jumatate de pret, 15k fiind de fapt valoarea maxina de confort pe care mi-o permit pe o masina.

Pt mine conteaza 3 aspecte: siguranta, confort si off-road. Piele, luminite si alte briz-brizuri pe interior/exterior sunt inutile.
Nu ma intereseaza foarte mult aspectul exterior chiar daca imi place enorm modelul 2013.

Financiar ar fi o decizie gresita. Sufleteste, mi-ar lumina zilele in urmatorii 7+ ani.

Nu eram fan Subaru pana cand nu am petrecut zeci de ore pe youtube si citit review-uri.

Celelate variante erau Mitsubishi ASX (18k), Suzuki S-Cross (22-23k), Suzuki Grand Vitara (22-25k), XV (25k).
Forester-ul e singurul peste 30k dar are si alt pedigree.
« Last Edit: August 02, 2013, 16:27:15 PM by MrJulio »
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #33 on: August 02, 2013, 16:27:12 PM »
deci te`ai decis?
forester ftw!
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #34 on: August 02, 2013, 16:32:38 PM »
deci te`ai decis?
forester ftw!

In curand schimb locul de munca. Daca totul merge conform planului o sa o cumpar in urmatoarea perioada.
Intre timp o sa ma tot plimb pe la dealeri sa vad ce scoruri pot sa obtin.

Singurul regret ar fi EyeSight-ul pe care il folosesc in USA, Canada si Australia dar nu si in Europa.

Indiferent ce masina as alege, in afara de Forester, as trai 5+ ani cu regrete. De asta sunt sigur.

Astept si confirmarea sotiei... asta e obstacolul cel mai greu de depasit :)
« Last Edit: August 02, 2013, 16:34:38 PM by MrJulio »
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #35 on: August 02, 2013, 16:36:21 PM »
mult succes. te inteleg perfect cand vine vb de bani, probabil leasingul+casco si ce`o mai fi... te va ajunge la 3000 ron lunar, cel putin.
dar vei avea o masina pe care te vie baza, cum ai zis si tu...cel putin 7 ani.
ce motor ai ales din cele 3 disponibile (la noi in romania e doar dieselul disponibil, din ce am vazut)
« Last Edit: August 02, 2013, 16:38:32 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #36 on: August 02, 2013, 16:41:04 PM »
mult succes. te inteleg perfect cand vine vb de bani, probabil leasingul+casco si ce`o mai fi... te va ajunge la 3000 ron lunar, cel putin.
dar vei avea o masina pe care te vie baza, cum ai zis si tu...cel putin 7 ani.

O cumpar cu banii jos.

CASCO e pe la 1500euro.
RCA la 300euro.
Reviziile pe la 300euro.
Benzina 200-300euro x12.
Impozit 40-50euro.

Nu stiu daca am uitat ceva.

Lunar ar fi 500 euro. Bani de o chirie mai scumpa :)
« Last Edit: August 02, 2013, 16:50:14 PM by MrJulio »
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #37 on: August 02, 2013, 17:30:03 PM »
daca o cumperi cu banii jos, e alta discutie  ;D
bine ca iti permiti asa...va fi mai usor sa suporti costurile adiacente...
vrei 2.0xt? ::)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #38 on: August 02, 2013, 17:37:45 PM »
daca o cumperi cu banii jos, e alta discutie  ;D
bine ca iti permiti asa...va fi mai usor sa suporti costurile adiacente...
vrei 2.0xt? ::)

Sunt mai degraba un familist cu ganduri de off-road.
Nu sunt fan viteza. Pusesem pe primul loc siguranta ;)

2.0 benzina Exclusive - echiparea cu trapa si xenon.
De ce nu motorina ? Din ce am citit e posibil sa se schimbe cursul preturilor in urmatorii ani si motorina sa fie foarte scumpa (nu intentionez sa merg 25.000km pe an).

XT-ul trece de 40k. 30k e deja peste limita de confort ;)
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #39 on: August 02, 2013, 18:02:51 PM »
au schimbat destul de mult motorul 2.0 pe noua generatie.
distributie pe lant, consum mai mic, mai silentios. cred ca si cuplul e putin mai mare, insa la turatii mai mari.
pana si cilindreea e diferita...
daca mergi pana in 15 000 km si nu esti obisnuit cu o masina cu un cuplu mare (diese sau benzina turbo) cred ca e alegerea inspirata, plus ca e mai ieftin.
evident, sunt convins ca nu ti`ar fi displacut 2.0xt...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.