Subaru in Romania
Subaru club Romania

Subaru in Romania

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #40 on: August 02, 2013, 18:13:02 PM »
au schimbat destul de mult motorul 2.0 pe noua generatie.
distributie pe lant, consum mai mic, mai silentios. cred ca si cuplul e putin mai mare, insa la turatii mai mari.
pana si cilindreea e diferita...
daca mergi pana in 15 000 km si nu esti obisnuit cu o masina cu un cuplu mare (diese sau benzina turbo) cred ca e alegerea inspirata, plus ca e mai ieftin.
evident, sunt convins ca nu ti`ar fi displacut 2.0xt...

Sunt obisnuit mai mult cu motoarele pe benzina aspirate.
Recunosc ca nu mi-ar fi displacut un XT... macar sa apas nitel pedala ;)

Off-topic: Exista vreun service/dealer mai cunoscut ca fiind "fair" prin ce avem noi in tara ? Sibiu si Bucuresti mi-au displacut. Vroiam sa incerc Brasov.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #41 on: August 02, 2013, 23:34:51 PM »
mult succes. te inteleg perfect cand vine vb de bani, probabil leasingul+casco si ce`o mai fi... te va ajunge la 3000 ron lunar, cel putin.
dar vei avea o masina pe care te vie baza, cum ai zis si tu...cel putin 7 ani.
ce motor ai ales din cele 3 disponibile (la noi in romania e doar dieselul disponibil, din ce am vazut)


Pe site apar preturile pentru toate motorizarile : Link. Sau sunt doar preturile si atat?

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #42 on: August 03, 2013, 00:01:59 AM »
Andrei....cand am fost la Smt mi'au zis doar de Forester diesel...
Poate nu aveau pe stoc...n'oi fi inteles eu bine ori incurc cu XV...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #43 on: August 03, 2013, 05:58:44 AM »
mult succes. te inteleg perfect cand vine vb de bani, probabil leasingul+casco si ce`o mai fi... te va ajunge la 3000 ron lunar, cel putin.
dar vei avea o masina pe care te vie baza, cum ai zis si tu...cel putin 7 ani.

O cumpar cu banii jos.

CASCO e pe la 1500euro.
RCA la 300euro.
Reviziile pe la 300euro.
Benzina 200-300euro x12.
Impozit 40-50euro.

Nu stiu daca am uitat ceva.

Lunar ar fi 500 euro. Bani de o chirie mai scumpa :)

 :o :o :o My God !!  E dublu`  ca aici  !!  :o :o :o
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #44 on: August 03, 2013, 13:22:25 PM »
Eu daca as avea banu` ca$$h as lua asa ceva : http://www.subaru.com/build-your-own/forester.html?zip=33418
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #45 on: August 03, 2013, 15:02:47 PM »
Eu daca as avea banu` ca$$h as lua asa ceva : http://www.subaru.com/build-your-own/forester.html?zip=33418

P`ala din stanga la 21.295 $ l-am luat eu, numai ca`  e albastru. Merita toti banii. Recomand.
« Last Edit: August 03, 2013, 15:06:39 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #46 on: August 06, 2013, 11:02:49 AM »
Eu daca as avea banu` ca$$h as lua asa ceva : http://www.subaru.com/build-your-own/forester.html?zip=33418

Din cate stiu producatorii isi protejeaza pietele.
Daca-ti iei din USA e posibil sa ai probleme cu piesele. Sa nu se potriveasca distantele la gauri etc.
Teoretic castigi 1-2000 euro dar risti sa ii dai inapoi prin timp pierdut si altele. Taxa de import oricum o platesti.
Nu stiu daca merita.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #47 on: August 06, 2013, 18:22:12 PM »
depinde, cum Subaru se fabrica in acelasi loc pt toate pietele...posibil sa nu fie asa.
plus ca o segmentizare a componentelor implica automat costuri mai mari de achizitie.
trebuie sa te interesezi bine inainte sa te apuci sa aduci masina de acolo, asta e clar.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #48 on: August 06, 2013, 22:46:45 PM »
Pentru SUA se fabrica direct acolo. Pentru restul se fabrica in Japonia. De asta e asa mare diferenta de pret. Pe de alta parte au si multe rechemari in service pentru diverse probleme in SUA. Pentru cele fabricate in Japonia foarte putine astfel de actiuni au fost luate.

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #49 on: August 06, 2013, 23:33:34 PM »
Au fabrica in State? Nu stiam...oricum are sens chestia asta..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Re: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #50 on: August 07, 2013, 03:01:23 AM »
Au fabrica in State? Nu stiam...oricum are sens chestia asta..

Da, se fabrica in Lafayette, Indiana. A mea este made   acolo.

Din cate stiu producatorii isi protejeaza pietele.
Daca-ti iei din USA e posibil sa ai probleme cu piesele. Sa nu se potriveasca distantele la gauri etc.
Teoretic castigi 1-2000 euro dar risti sa ii dai inapoi prin timp pierdut si altele. Taxa de import oricum o platesti.
Nu stiu daca merita.
...................................................   Trebuie sa te interesezi bine inainte sa te apuci sa aduci masina de acolo, asta e clar.

Nu sant chiar la curent cu subiectul,  dar eu stiu destui romanasi  din State sau Canada care si-au dus  masini in Ro.  si le-au lasat inmatriculate aici.  Nu stiu daca`  in Ro.  exista vreo metoda eficienta de a verifica data intrarii in tara` a unei masini  inmatriculate  in alta tara`  non-euro.
Ce stiu eu e ca`  ei circula de ani buni in Ro.  cu ele avand numere de USA sau Ca.  fara`  sa`  aiba` probleme. Anumite acte  expirate (in special asigurarea)    le-au scanat si le-au photoshopat schimbandu-le data limita`, apoi le-au plasticat si sant mai frumoase ca originalele, astfel incat nici un militian  nu le-a putut contesta.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #51 on: August 07, 2013, 07:05:43 AM »
Tribeca mea este facuta in SUA si adusa de-acolo.
Piesele nu sunt diferite. Dar daca ai vreun accident si trebuie sa inlocuiesti un far (cum am avut eu), trebuie sa-l aduci din SUA. Termenul de livrare este cam 10 zile, deci cu vreo 3 zile mai mult decat daca pentru piesele facute in Japonia.
Legat de ce a zis Adi-Canada, eu nu prea am vazut masini inmatriculate in nordul Americii pe strada in Romania...

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #52 on: August 08, 2013, 17:03:19 PM »
Am aflat si care e treaba cu plecatul din Europa.
Celor de la Subaru Hellas li s-a retras licenta de a comercializa autoturisme Subaru incepand cu martie 2014. SMT-ul din Bucuresti face parte din Subaru Hellas. Teoretic, sunt obligati prin lege sa ofere in continuare service vreo 3 ani, dar dupa aceea la revedere. Aviz celor care vor 5 ani garantie la SMT. Service-ul pe ultimii 2 ani trebuie facut in alta parte.

Eu m-am temut degeaba ca s-ar retrage din Europa, dupa ce m-au avertizat eronat dealerii de la Kia si Suzuki... oare de ce !? :)
In Germania si Elvetia se vand fara probleme. XV-ul in Elvetia a depasit fostul #1 VW Golf in vanzari.
In Romania se vand 1-2 Subaru pe saptamana. La 1 iulie erau sub 40 vandute. Nu ma mira mai ales cand vad VW + Mercedes + BMW la fel de multe ca Dacia. Suntem prea snobi sa-ntelegem ce-nseamna siguranta si fiabilitate:

- http://www.whatcar.com/car-news/what-car-reliability-survey-2012/263555
- http://www.iihs.org/ratings/summary.aspx?class=58

Sunt curios cati romani au ajuns asa departe cu documentarea inainte sa ia o decizie.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #53 on: August 08, 2013, 17:20:48 PM »
Documentarea respectiva nu e chiar documentare.
Este periculos sa picam in tabara "smartbuyer" pentru ca o sa ne facem de ras.
Statisticile si topurile au de cele mai multe ori interese in spate.
Trebuie sa mai intelegem ca multi producatori poarta drapelul tarii din care fac parte. Italienii trebuie sa produca masini frumoase, suedezi produc masini sigure iar japonezii le fac fiabile.
Nu prea am vazut masini japoneze cu un milion de kilometri si nici nu am putut sa vedem multe masini stricate pentru ca in Europa sunt destul de putine.
Este usor sa radem de producatori care vand milioane de masini la care se descopera probleme si sa trecem cu vederea scaparile japonezilor.

Subaru este o masina buna dar are si ea problemele ei nerezolvate, asa cum au cam toate masinile japoneze.
Sa nu uitam ca posesorii de masini asiatice pastreaza bine mitul masinilor perfecte. Multi dintre ei sunt oameni care nu depasesc 10.000km pe an si uita sa mentioneze si eventualele probleme aparute in timpul detinerii.

Uita-te si aici pe forum. Apar useri cu cate o problema, o rezolva pana la urma dar pe urma se feresc sa povesteasca amanuntit cum au decurs lucrurile.
Multi sunt pacaliti de mecanici dar tac, nu spun fie din rusine, fie din rea vointa.

Daca alegi Mercedes sau BMW nu inseamna ca esti snob. Produc si ei masini foarte bune si multe dintre ele merg si 1.000.000km. Japoneze trecute de 500.000 nu am vazut pe cand de Passat-uri sunt plictisit.
Sunt unii care au si masini nemtesti si japoneze. Nu inseamna ca s-au pacalit cand au ales masina germana, mai ales daca au mers cu unele sute de mii de km.

Sa nu incurcam pasiunea si dorinta de a parea "smart" cu tehnica.


ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #54 on: August 08, 2013, 17:43:00 PM »
@ Wrangel, tind sa fiu de acord cu tine, desi treaba cu documentatu' la mine cel putin a inceput pe hartie si s-a terminat in spatele volanului. dupa o analiza detaliata (ma rog, cat de detaliata putea fi analiza unui necunoscator in 4x4, suv, etc. la momentul ala) am tras linie si am cumparat cu buzunaru' si ... umpic si cu inima!
cum sa faci altfel? tre sa incepi de undeva ca sa poti sa ajungi sa tragi linie pe banii tai.

extinderea de garantie la 5 ani nu va mai depinde de reprezentanta RO, deoarece cel putin de acum incolo nu va mai fi acordata direct de catre SMT, ci de catre o firma de asigurari din Austria, firma care are un barem destul de bine pus la punct in ceea ce priveste subansamblele aflate in garantie. SMT le va trimite lor rapoarte detaliate pentru a putea acorda, la randul lor, garantie clientului.
de notat este faptul ca unele dintre ele (subansamblele si alte alea), nu mai fac obiectul garantiei din ultimii 2 ani. este vorba despre o parte din bucsaraie, unele parti de la sistemul electric, etc.
so I've heard!

tipul de la SMT cu care am vorbit zilele astea la revizie, neaga zvonul ca Subaru le-ar lua licenta in 2014. masini se vand in continuare si chiar ma intreb de ce ar face-o pana la urma. biznisu pare ok, cel putin momentan.

edit: a, si Wrangel, io unu' sa stii ca am scris despre masina mea cat de subiectiv am putut in posturile mele. nu am inflorit si nu am mintit cu nimic despre revizii, probleme etc. atat cat a fost, a fost adevarul. asta 4 the records. ;)
« Last Edit: August 08, 2013, 17:47:14 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #55 on: August 08, 2013, 17:46:43 PM »
Statisticile si topurile au de cele mai multe ori interese in spate.

Daca erai atent vedeai ca topul de siguranta e facut in USA. Nu vad ce interes ar avea sa "vanda" masini japoneze (Subaru si Mitsubishi). Plus ca si-ar pierde credibilitatea daca ar face asta. Ma indoiesc ca isi permit sa "schimbe" rezultatele.
Daca erai si mai atent vedeai ca Subaru este cea mai "plimbata" masina in topul cu fiabilitatea. Si nu cred ca au plimbat-o doar prin oras!

Nu ma consider un "smart-buyer" dar nici un snob. Mai ales ca Subaru Forester pe unde te uiti prin comparatii nu prea castiga:
http://www.caradvice.com.au/219849/compact-suv-comparison-test/ (un exemplu unde a terminat pe ultimul loc)

Toti colegii de la servici au facut glume pe seama mea cand am ales masini japoneze. Plecasem cu Avensis in cap dupa care XV si acum Forester.
Toti mi-au recomandat BMW, Mercedes sau Audi. Majoritatea conduc masini nemtesti SH.

Referitor la soferi care-si cumpara masini japoneze ca sa mearga 10k/an numai eu am 3 prieteni care au Mazda si Suzuki cu peste 20k/an.

Nu am spus ca toti cei care-si cumpara nemtesti SH sunt snobi. Doar ca am discutat cu colegii care au asa ceva si am vazut ce mentalitate au.
Acest procent fiind "ajutat" oarecum si de "coloratii" cu SUV-uri nemtesti.

Nu exista o cea mai buna varianta. Exista doar variante.

@Wrangel Spre exemplu ce masina mi-ai recomanda tu in 25-30k cu 3 caracteristici: familie, off-road, fiabilitate ? (familie = spatiu + siguranta)
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #56 on: August 08, 2013, 17:50:16 PM »
tipul de la SMT cu care am vorbit zilele astea la revizie, neaga zvonul ca Subaru le-ar lua licenta in 2014. masini se vand in continuare si chiar ma intreb de ce ar face-o pana la urma. biznisu pare ok, cel putin momentan.

Problema nu e SMT ci Subaru Hellas.
Normal ca se vand masini in continuare pentru ca nu sunt multi care stiu despre ce este vorba.
Viitorul ne va arata daca au dreptate sau nu.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #57 on: August 23, 2013, 11:54:52 AM »
Postez aici, pentru ca articolul pe care vi-l propun poate fi citit si in cheie comica... Se retrag de la noi, ca sa acopere piata US...

http://online.wsj.com/article/SB10001424127887323838204579002400970446352.html?KEYWORDS=subaru

Si a propos de retragere, ieri mi-am gasit putin timp liber ca sa vad noul Forester. M-am dus la SMT  Baneasa plin de avant si abnegatie, ca sa descopar showroom-ul desfiintat. Nasol...

Răspuns: Subaru incepe sa plece din Romania ?!?!
« Reply #58 on: August 25, 2013, 17:57:16 PM »


Subaru este o masina buna dar are si ea problemele ei nerezolvate, asa cum au cam toate masinile japoneze.
Sa nu uitam ca posesorii de masini asiatice pastreaza bine mitul masinilor perfecte. Multi dintre ei sunt oameni care nu depasesc 10.000km pe an si uita sa mentioneze si eventualele probleme aparute in timpul detinerii.

Uita-te si aici pe forum. Apar useri cu cate o problema, o rezolva pana la urma dar pe urma se feresc sa povesteasca amanuntit cum au decurs lucrurile.
Multi sunt pacaliti de mecanici dar tac, nu spun fie din rusine, fie din rea vointa.






bine spus mai sus  ;)
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #59 on: August 25, 2013, 18:48:24 PM »
F tare articolul Subarino

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.