Subaru 2011, 2.0TD, 147HP
Subaru club Romania

Subaru 2011, 2.0TD, 147HP

Subaru 2011, 2.0TD, 147HP
« on: October 01, 2017, 20:34:36 PM »
Buna tuturor!
Incepand de anul trecut din noiembrie sunt posesorul unui Forester SH. Este o masina excelenta din toate punctele de vedere si, desi am achizitionat-o second hand, parca nu as mai vinde-o niciodata.
Insa, asa cum e normal, mai apar si probleme. Odata cu recirea vremii, incepand de saptamana trecuta am sesizat ca nu mai am caldura in habitaclu. Desi pun pe 25grd, chiar si pe viteze mai mari a suflantei, aerul care intra e la temperaturi mult mai mici decat 20-25grd. Mentionez ca modelul meu e cu dublu-climatronic, iar pana acum totul a functionat normal (inclusiv A/C-ul). Recent am schimbat uleiul plus toate filtrele (interior+exterior) la un service autorizat.
Pot de asemenea sa confirm ca cele 2 conducte care intra spre habitaclu sunt fierbinti, aer este introdus (chiar daca nu e la temperatura ceruta), iar in boerd nu am nicio atentionare.
Inca nu am ajuns la un service. Poate ma puteti ajuta cu un sfat, poate v-ati mai lovit de aceasta problema sua ati auzit din alte parti. Initial am suspectat termostatul insa, din cate am inteles, daca cele 2 conducte de intrare in habitaclu au aprox. aceeasi temperatura, nu este cazul lui.
Poate este cazul blocarii unor fante de aerisire :D.
Mersi mult anticipat!

andea79

  • *
  • 4007
Re: Subaru 2011, 2.0TD, 147HP
« Reply #1 on: October 01, 2017, 20:44:21 PM »
este primul simptom al celebrului motor diesel subaru care urmeaza sa se imprastie  :o

LE: just joking :)
daca sistemul este aerisit (nu ai aer pe circuitul de racire/antigel, aer ca sa fie in radiatorul de clima) poate fi blocat partial acel radiator de clima din bord (in care intra/ies cele 2 tevi de care zici)
« Last Edit: October 01, 2017, 20:46:37 PM by andea79 »

Re: Subaru 2011, 2.0TD, 147HP
« Reply #2 on: October 01, 2017, 21:53:28 PM »
Mersi! Prima data pentru gluma (citisem doar prima linie initial, celelalte vazandu-le doar dupa ce am facut scroll...asa ca m-am cam speriat un pic :))! A doua oara pentru sfat. Daca este doar o problema de aerisire atunci sunt "fericit". Sa nu fie mai rau.