wrx sti '08
Subaru club Romania

wrx sti '08

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #20 on: July 18, 2013, 13:53:11 PM »
Maine am programare la parbrize.ro sa schimbe parbrizul (durata estimata 5 ore). Sa vedem ce iese.
M-a mancat in fund sa imi schimb si buletinul, asa ca 2 saptamani nu pot face vizita la RAR. Oare se poate cu pasaportul? :)
Cauciucurile au ajuns surprinzator de repede, m-a sunat curierul de dimineata. Din pacate a trebuit sa aman pentru maine, avand ceva treaba prin CT :)
Primul drum pe A2 mi-a lasat o senzatie foarte placuta comparat cu Alfa Mito :) Mai ales primii 30km pe care nici nu i-am simtit.
Mi-a trimis si Tom nota de plata pentru tot ce vreau sa mai pun pe ea. Dupa ce mi-am adunat fata de pe jos cand am vazut totalul, am mai calculat o data si am zis, wtf, vreau chestia asta sa se comporte cum trebuie.
Zo, maine poze cu cauciucurile. Sa le pun deja pe jantele stock sau sa mai astept inca 10 zile pana vin jantele Oz din Italia?
Inca mai caut senzori (camera n-are rost)... magnetici sau normali si o recomandare de firma unde sa-i montez.

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #21 on: July 18, 2013, 15:12:05 PM »
tot ce inseamna piese Subaru, fie ele oem sau tuning sunt f scumpe raportat la alti producatori...dar cred ca te asteptai la asta...
nu ti`ai luat sti fara sa stii cu ce se mananca, corect?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #22 on: July 18, 2013, 15:17:35 PM »
Kinder, eu zic sa astepti pana iti vin jantele. Nu are rost sa montezi gumele pe jantele astea ca sa le muti pe celelalte peste 10 zile.
Legat de pretul pieselor, eu zic ca Tom are preturi foarte bune. Cum zice si moguai, pretul pieselor pentru Subaru sunt mai mari, in general. Si mai ai un avantaj cand cumperi de la Tom: stii sigur ca ti se potrivesc pe masina si nu cumperi piese inutile.
Cat te-a costat parbrizul? Cat va fi montajul?

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #23 on: July 18, 2013, 16:39:57 PM »
Kinder, am vb azi cu amicul meu care mi-a adus si montat parbrizul OEM la masina mea; iti poate comanda si monta unul, numai sa imi spui daca mai este de actualitate pentru tine, oricum revin pentru cei interesati...

Legat de senzori, i-ai vazut pe ai mei cum sunt montati, daca vrei, pot vb cu Relu (poate unii din membrii mai vechi il cunosc, e posesor de doua atelaje subi); de la el am cumparat si montat acei senzori , numai ca au fost vreo 600lei:(.... dar a iesit treaba buna.
Singura "problema" a fost ca a trebuit sa ii iau si sa ii vopsesc la smt.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #24 on: July 18, 2013, 22:22:29 PM »
@moguai : am o Alfa, credeam ca stiu ce inseamna piese scumpe :)
@KET : 1200 ron cu tot cu montaj. Sunt programat dimineata la 8.
@sherban : mersi frumos, dar am aranjat deja. Este totusi bine de stiut, in caz de pietricele sau alte flori ce cum si de unde pentru ceilalti de pe forum.
De la Tom am luat asa:
Placute Ferrodo racing DS 2500
Furtunase metalice Goodridge
Discuri DBA 4000
Radiator ulei Kit RCM
Kit distributie Cosworth intarit
Pompa apa
Emblema
Filtru ulei RCM
Filtru aer Cosworth
Bara rigidizare fata/spate Cusco
Bujii NGK
Bucsaraie completa poliuretanica

Tot am impresia ca am uitat sa ii spun de ceva, dar nu imi dau seama ce.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #25 on: July 18, 2013, 22:41:23 PM »
Anti-lift kit si tampoane motor + cutie?
 ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #26 on: July 18, 2013, 22:53:45 PM »
Pompa ulei de capacitate marita?

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #27 on: July 18, 2013, 22:57:10 PM »
@KET : alea sunt in valul 2. Sa vad cum se comporta cu astea.
@MihaiFlorescu : Mai trebuie si aia daca o sa pun radiatorul suplimentar de ulei ?
P.S. Am tot dat mesaje si scris de cardul ala de membru, sa iau uleiului cu 35% :D Sper ca n-am enervat pe cineva :)

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #28 on: July 18, 2013, 23:00:08 PM »
soft de la Racing Code?   ;D ;D ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #29 on: July 18, 2013, 23:01:16 PM »
Sper sa fie gata in weekend si sa trimitem lista actualizata cat mai repede.

Pt ej25 eu stiu ca e recomandata si pompa de ulei cu o capacitate marita sa ajute cilindrul ala 4 si sa tina presiunea bine in curbe

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #30 on: July 18, 2013, 23:09:43 PM »
pompa de ulei la grb este ok, si nu nu trebuie cu debit marit pt radiator de ulei, eu unu folosesc pompa de serie originala a masinii de ceva timp, bucsille pt anti lift kit sunt incluse in bucsaraia de sasiu man, bine ai venit pe forum acu am apucat sa iti scriu ;) sa ai parte de acaret
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #31 on: July 19, 2013, 00:28:14 AM »
@KET : alea sunt in valul 2. Sa vad cum se comporta cu astea

E masina ta si faci ce vrei din si cu ea. Dar eu as schimba si tampoanele alea in acelasi timp cu bucsile.


soft de la Racing Code?   ;D ;D ;D

Nu cred ca va face kinder greseli de-astea. Nica macar fiica-mea nu mai crede in Mos Craciun de nmult...
 :D

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #32 on: July 19, 2013, 00:39:15 AM »
Kinder, am luat eu azi ulei DEXON III de la cei de la Motul, fara card, reducere 30%, m-au intrebat doar daca sunt membru fanclub.
Super ok oamenii.
Cu toate ca ar fi bun sa avem si cardul.... ;)
Ti-am zis ca ajung repede gumele..ai "patit ca mine".KET zice bine, nu le monta pe jantele vechi.Sa le stapanesti sanatos, pe cele noi.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #33 on: July 19, 2013, 09:03:21 AM »
Ok, nu le montez, desi asa ma mananca de numa numa.
Surpiza de dimineata la parbrize cand a facut factura. Costa 1100, nu 1200 cat imi spusesera la telefon. Timp estimativ: astazi la 15:30. Parbrizul este, normal, aftermarket. Astept cauciuceleeee :)
Ca tot n-am ce face astazi(am de citit vreo 700 de pagini de pdf) o sa dau o fuga dupa uleiuri sa vad ce si cum :)

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #34 on: July 19, 2013, 09:32:25 AM »

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #35 on: July 19, 2013, 12:14:23 PM »
Pana una alta au venit gumele. Fabricate in 0613 (asta daca ma uit bine).
866 lei/bucata de pe anvelopejantepromotii.ro. Transport moca.
« Last Edit: February 20, 2016, 17:34:43 PM by kinderjoy »

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #36 on: July 19, 2013, 12:36:14 PM »
Kinder,  in legatura cu parbrizul ai facut alegerea corecta.
Cel original...rezistenta de incalzire incorporata, a fost cu tot cu manopera ...3300 lei.
Nu a fost luat, de la smt, atentie.
Eu am facut lucrarea pe casco, asa ca nu a fost o pb pretul, altfel...hmmm
Oricum dupa cum iti spuneam cand ne-am vazut, la 2 saptamani de la montaj am luat o ciupitura la el:(:(
Deocamdata e rezolvat de baietii de la AGER cost reparatie ciupitura 65 lei.
Asa ramane pana o lua una zdravana si il voi schimba din nou.
E bun si casco asta :):):)

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #37 on: July 19, 2013, 13:54:26 PM »
Exista pe undeva un cd cu navigatie pentru romania pentru navi stock ? Am 2 cd-uri cu o tarile din europa de vest si nord.

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #38 on: July 19, 2013, 14:02:46 PM »
vb cu tar0m...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #39 on: July 19, 2013, 21:10:07 PM »
sherban : si a iesit de zici ca e nou. Dar nu scrie subaru pe el.
moguai: mersi, il intreb de sanatate.