wrx sti '08
Subaru club Romania

wrx sti '08

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #880 on: March 26, 2016, 20:56:23 PM »
nuuu, eu am inteles ca 800E este cu cat a cumparat-o de noua   ;D

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #881 on: March 27, 2016, 15:35:15 PM »
Kinder, de ce nu pastrezi catback-ul Q300 si restul stock?
Just asking.Eu asa am,so far so good.Oricum, pacat de Q300 sa il dai.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #882 on: March 27, 2016, 18:06:54 PM »
Dupa cum zic taranoii din Texas, Keep the Country Country, asa zic si eu, pastreaza STI-ul ca pe un STI.

Daca nu il auzi inainte sa il vezi parca degeaba.

Daca vrei confort, poti sa iti recomand un Outback diesel CVT. Pe bune ca dupa 2 zile parca te simti ca un mini boss.
« Last Edit: March 27, 2016, 18:08:29 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #883 on: March 27, 2016, 22:04:44 PM »
Stim cat a fost q300 de nou si cat costa acum.. livrat la usa. @moguai, mersi de urare.
Ala-i pretul de vanzare si o sa ii fac si poze curand.
Nu mai pot ca era prea... galagioasa. Am o problema medicala de auz, mai ales daca sunetele sunt continue.
Cum spuneam, probabil dupa ce o sa am masina de serviciu, o sa intre la scos si shortshifter si admisie si revenit la stoc. Astea doua fac "galagie".
Un sti il auzi si fara evacuare custom...
O sa am destul confort in Jetta sau Golf :)

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #884 on: April 06, 2016, 14:31:47 PM »
3000 km mai tarziu, motorul se comporta cum trebuie. Peste aprox. 2000km urca pe dyno, de control.
Q300 inca nu a vrut sa stea la poze, din cauza de lene maxima si alte activitati. Inca-i pe hol si consoarta suporta :)

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #885 on: April 06, 2016, 14:34:20 PM »
mai astept sa scada pretul  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #886 on: April 06, 2016, 15:00:20 PM »
moguai, in locul lui Kinder nu ti-as mai vinde evacuarea nici daca ai da cu 100 EURO mai mult decat cere acum  ;)
Kinder, sa te bucuri de ea! Sper ca ai scapat de toate problemele...

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #887 on: April 06, 2016, 15:17:12 PM »
el decide ce face cu ea Ket. nu am zis ca e mult sau putin cat cere el, am spus doar ca as fi interesat dar sub pretul asta. nu i am facut nici o oferta etc.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #888 on: April 06, 2016, 15:19:21 PM »
Asa este, dar insisti si e stresant. Vede el cum ti-o da, eu am zis doar ce as face eu  ;)

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #889 on: April 06, 2016, 15:22:45 PM »
in nici un caz n am avut intentia sa fiu stresant, n o sa mai zic nimic.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #890 on: April 06, 2016, 15:56:56 PM »
 :D :D :D
Asta e tare.
Nu intelegi, este un pic de frustrare si la mine, pentru ca astfel de comentarii duc pana la urma la scaderea pretului unor componente extrem de scumpe si chiar a masinilor. Eu am scos tot ce aveam la vanzare din acelasi motiv. Apar unii si comenteaza aiurea, de genul "lasa pretul mai jos ca o iau eu" si atunci apar altii care ar fi interesati dar cred ca acel pret cerut de vanzator nu se justifica, din cauza afirmatiilor celor de mai sus. Si tot asa. Ce aiba, o negociere a pretului se face in privat, nu la fiecare pagina a topicului pe public. Si daca tot ceri evacuarea la un pret mult mai mic, specifica si considerentele luate in calcul atunci cand o faci. Daca tin numai de disponibilitatea cash-ului, consider ca o singura referire e suficienta, apoi devenind troll.
Eu am avut o evacuare de STi impecabila la vanzare foarte mult timp, si dupa ce am zis ca o donez pentru ca ma incurca in curte, in mai putin de o ora s-a dat. Nu este deloc in regula sa se alerge numai dupa mocangeli.
Anyways, simte-te liber sa scrii cat si ce vrei, eu am expus doar un punct de vedere, diferit de al tau si poate in concordanta si cu al lui Kinder si al altora care au cate ceva de vanzare

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #891 on: April 06, 2016, 16:04:00 PM »
probabil ca esti ultima persoana de pe acest forum cu care as vrea sa am o disputa verbala. imi pare rau daca s a inteles ca umblu dupa mocangeli...daca imi doream neaparat si aveam destui bani acum, o luam noua si gata.
am gresit ca am scris aici, asa e.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #892 on: April 08, 2016, 10:45:38 AM »
@KET pana acum totul e bine mersi :) Am inceput s-o mai pisc din cand in cand.
Amsoilul se comporta cum trebuie, inca are textura de ulei proaspat pus in masina. 15W50 de la exelisis. M-am lecuit de motul.
Ma bucur de linistea din masina.
Se pare ca socoteala de acasa cu nu s-a potrivit cu cea din targ in ceea ce priveste masina noua, asa ca schimbarile programate mai asteapta putin si proiectul casa incepe de saptamana viitoare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #893 on: April 08, 2016, 11:02:44 AM »
Succes cu noul proiect! E mult mai important decat gramada de fiare, overall. De acum bani pentru masina vor fi din ce in ce mai putini, asa ca ai grija de ea. Stiu din experienta.  ;)

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #894 on: May 04, 2016, 09:35:51 AM »
Dupa cum am scris si pe fb, am reusit sa zgarii iar masina. Nu eu, ca doar statea linistita in parcare. Din fericire, era Cristina in masina care ma astepta, altfel faptasul sigur si-ar fi luat talpasita in Roverul lui.
Pagube cosmetice la aripa dreapta spate si bara spate.
Asirom a eliberat deja dovada de reparatii, doar sa ma gandesc cand am chef sa raman fara masina 3-4 zile. Cel de la asirom deja zambea, "o data pe an o zgariati, asa-i?", dupa ce a verificat istoricul masinii.
Revenind cu impresii, dupa 4k km de la rebuild, masina pisca de rupe si abia astept s-o urc pe dyno sa vad ce herghelie se afla sub capota.
@KET tu cat de multumit esti de prinderile suplimentare ale capotei in viata de zi cu zi? Am vazut ca la mine a inceput sa sara daca iau limitatoarele de viteza un pic mai tare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #895 on: May 04, 2016, 10:47:21 AM »
Asta e cu astia prin parcari. Si Tribeca si-a luat-o ieri, tot asa. De la o masina alba. Dar ala a plecat. Ce sa facem, asa sunt educati cam toti soferii de la noi...
Legat de prinderile suplimentare ale capotei, eu nu am nicio problema. Nu mi-au sarit niciodata. Vezi sa nu cumva sa fie instalate aiurea (poate sunt puse stramb)...

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #896 on: May 04, 2016, 11:17:05 AM »
ma bucur ca acaretul merge conform specificatiilor, sper sa nu mai ai probleme de nici un fel de acum.
uleiul parca e amsoil 10w50, nu? cum se prezinta? ti a mancat ceva pana acum?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #897 on: May 04, 2016, 11:58:00 AM »
@KET inca n-am, ma gandeam sa cumpar. Am doar prinderea standard. Cat de mult incurca atunci cand vrei sa desfaci capota?
@moguai - n-a papat nimic. L-am verificat saptamana trecuta, arata ca nou. Nu troncane, nu boncane :)

moguai

  • 2814
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #898 on: May 04, 2016, 12:03:36 PM »
interesant cu uleiul. multumesc.
si eu ma gandeam sa le iau de la Mihai, sa l scap de ele :D
« Last Edit: May 04, 2016, 12:06:55 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #899 on: May 05, 2016, 10:22:07 AM »
@KET inca n-am, ma gandeam sa cumpar. Am doar prinderea standard. Cat de mult incurca atunci cand vrei sa desfaci capota?

Acum am inteles. Credeam ca ti-ai montat si iti sare capota. Parea ciudat... Astea suplimentare adauga 5 secunde pierdute la fiecare deschidere si inchidere a capotei. "Castigi" cateva zambete de fiecare data cand scoti masina la joaca si esti intrebat "bos, ce este alea rosii de pe botu la masina?" + siguranta ca nu ti se urca capota pe parbriz. Overall, iesi pe plus.  ;) Go for it! Vezi ca are Mihai Florescu de vanzare. Ale mele sunt Sparco, dar arata exact ca cele pe care le are Mihai la vanzare, diferind doar culoarea.