Error 99 cd player subaru forester
Subaru club Romania

Error 99 cd player subaru forester

Error 99 cd player subaru forester
« on: July 18, 2013, 11:00:26 AM »
De ceva timp primesc aceasta eroare(error 99) de fiecare data cand incerc sa comut de pe fm pe cd player.
Cd player-ul este un Kenwood gx806ef2 pe un subaru forester din 2007 si cred ca s-a stricat vreun motoras, pentru ca nu vrea sa-mi ia cd-urile.
Am fost sa-l repar pe la meseriasi de cartier si nici macar n-au reusit sa-l alimenteze:))
Asadar am nevoie de sugestii...oare se mai poate face ceva cu el?Sau ma orientez spre un aftermarket si gata?Astept si sugestii de la cine este pro aftermarket.
Multumesc .
« Last Edit: July 18, 2013, 14:22:14 PM by Laurik »

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #1 on: July 19, 2013, 00:09:38 AM »
nimeni?

celalalt

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #2 on: July 19, 2013, 08:44:27 AM »
Parca am avut eu eroarea asta o data.Erau cd urile murdare sau zgariate.Dar unitatea s a schimbat pe garantie la un moment dat si nu am apucat sa ma conving de la ce era concret.

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #3 on: July 20, 2013, 00:58:16 AM »
La mine din pacate nu merge cu nici un fel de cd...pur si simplu nu vrea sa-mi traga cd-ul in unitate..
Cel mai probabil ma voi orienta spre un aftermarket pt ca m-am saturat de muzica de la radio ??? asa ca avand in vedere ca este primul cd player care il cumpar ii rog pe cei care au asa ceva pe masinile lor sa-mi dea niste sfaturi,unde sa caut,ce buget sa aloc etc.

celalalt

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #4 on: July 20, 2013, 06:45:15 AM »
Eu am facut o cheztie mai de pustan.Mi am liat un emulator fm cu mufa pt aux si dudui telefonul prin radio toata ziua.
Ma rog.Totusi poti repara unitatea.Altul cu navi si alte ghizmo te duce peste 2500 lei plus ca trebuie sa fie dedicat forester.Altfel trebuie sa tai din masca de bord.Desi e 2din pe fata e mai mic decat majoritatea.Nus daca am explicat corect.

Stefan

  • 620
Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #5 on: July 20, 2013, 08:42:36 AM »
Salutare. Parca era cineva care se pricepea la "audio" Relu dc nu ma insel. Cei care au apelat la el stiu mai bine daca te poate ajuta sau nu dar merita incercat. Ideea cu emulatorul am aplicat-o si eu, zic mai "curata" decat sa umblu cu n-spemii de CD-uri dupa mine, stick si plug and play . Numai bine

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #6 on: July 20, 2013, 11:48:13 AM »
Sincer sa fiu si eu m-am gandit la un modulator fm dar din review-urile care le-am citit pe site-urile de profil aproape toti erau nemultumiti de calitate,claritate si faptul ca emulatoarele alea sunt niste chinezarii obosite:)
Ramane sa vb si cu Relu(merci Stefan) cat despre modulatoarele fm...ma mai documentez poate gasesc ceva decent.
Multumesc

Stefan

  • 620
Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #7 on: July 20, 2013, 21:12:59 PM »
Legat de modulatoare sunt si din cele bune dar la preturi pe masura. Eu am "chinezarie" si se descurca, mai da rateuri, dar cred ca este si vina informatiilor pe care le prelucreaza. Seara placuta

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #8 on: July 20, 2013, 23:56:15 PM »
Sau poti sa ti tragi un cablu la aux cu jack si folosesti orice mp3 player vrei.

celalalt

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #9 on: July 21, 2013, 10:28:49 AM »
La 17 lei merge prea bine emulatorul ala.Si are aux in el.

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #10 on: July 21, 2013, 11:41:09 AM »
Daca vrei sa schimbi unitatea, vb cu Relu. Daduse pe un alt forum niste recomandari ptr un XT MY07, dar nu am gasit acum ezac unde, insa erau si variante 2 DIN si 1 DIN + adaptor/buzunar

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #11 on: July 21, 2013, 12:31:59 PM »
beloud.ro  Sunt cei mai cunoscuti pentru aftermarket daca vrei ceva.

Cat despre unitatea originala vezi daca nu poti sa te legi la AUX cu ceva si iti pui tu telefonul sau orice mp3 player.

« Last Edit: July 21, 2013, 16:35:27 PM by Laurik »

celalalt

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #13 on: July 21, 2013, 17:17:59 PM »
Daca nu e la vedere nu are.Cat despre emulator fm....hm.100 lei?La Auchan au la 17 lei zi merg de bubuie si cu card si usb si jack pt aux.

Stefan

  • 620
Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #14 on: July 22, 2013, 10:02:02 AM »
Relu are cont aici. Da-i un PM si o sa-ti raspunda.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #15 on: July 22, 2013, 10:32:46 AM »
Daca tine la bani, si vad ca tine, cu siguranta Relu nu va fi solutia ieftina pe care o cauta. Cred ca ajunge la cost de SMT...

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #16 on: July 22, 2013, 15:06:41 PM »
Am luat pana la urma un modulator de la Auchan dar n-am apucat sa-l testez,revin cu pareri.
I-am dat si lui Relu un pm si astept raspuns poate gasim o varianta care sa nu ma coste ca la SMT...

Relu

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #17 on: July 22, 2013, 20:25:11 PM »
Daca tine la bani, si vad ca tine, cu siguranta Relu nu va fi solutia ieftina pe care o cauta. Cred ca ajunge la cost de SMT...

Ai fost vreodata la mine cu vreo problema si ti-am facut preturi prohibitive ?
Eu nu-mi aduc aminte sa te fi cunoscut personal, asadar te rog sa-ti tii remarcile deplasate pentru discutii "face to face" !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #18 on: July 22, 2013, 21:20:57 PM »
Relu, cu tot respectul, dar am trimis la tine oameni pentru izolat fonic masini intregi auzind din mai multe locuri ca faci treaba buna si pana la urma toti au apelat la concurenta. Ca sa iti dau exemplu la un izolat fonic de masina cereai/firma ta cerea 4-600 lei peste ce se gasea pe piata (aproximativ 25% mai mult) si nu includea izolarea plafonului pe care concurenta o oferea. Am incercat sa iti iau chiar apararea zicand ca tu lucrezi cu materiale bune, ca ai avut (daca nu ma insel) garajul la Tiriac in Otopeni si te ocupai de masini scumpe cu mare grija, dar mi s-a intors raspuns si aici zicand ca si restul/ concurenta a venit cu oferta de pret mult mai buna pentru aceleasi materiale.

Pentru accesorii acelasi lucru... zeci de lei in plus pentru produse similare gasite in carrefour.

De atunci am decis sa nu iti mai fac reclama gratuita pentru ca nu am nici un castig din asta si mai zice lumea apoi si ca vreau eu sa le dau teapa si ca as imparti cu tine profituri.

Pana la urma stii ce oferi si ceri cat vrei, dar eu am trimis prieteni buni la tine si consider ca este corect sa spunem lucrurilor pe nume, chiar daca ei nu au vrut sa mai intre pe forum sa isi spuna parerea.

Asadar, nu consider ca sunt remarci deplasate si chiar daca nu am fost la tine, nu inseamna ca nu am vorbit la telefon sau nu m-am interesat de ce oferi. Ca administrator consider ca membrii trebuie sa aiba in vedere toate optiunile. Toti partenerii nostri sunt verificati, testati si la multi am fost cu masina mea sau alta fara sa le spun ca as avea un rol pe aici, doar pentru a vedea cum se comporta cu un client obisnuit.

Stai linistit ca si asa au ajuns multi si probabil ca vor mai ajunge multi la tine de pe acest forum. Ma intreb cand o sa vina si reversul medaliei sa primeasca si forumul ceva de la tine...



Laurik, tu decizi ce e mai bine pentru tine. Ca sa fiu fair-play iti recomand sa vorbesti si cu Relu, ca acum stii cine e, si poate va intelegeti la o solutie mai buna decat ai gasit pana acum.

Răspuns: Error 99 cd player subaru forester
« Reply #19 on: July 23, 2013, 12:39:33 PM »
Revin cu pareri despre modulator:
Daca stau pe loc merge destul de ok,din pacate in mers se tot reseteaza probabil pt ca nu e frecventa buna.Ma mai joc cu el zilele astea si vad ce pot sa-i fac daca nu ma duc sa-l schimb.
Cu Relu n-am apucat sa vb,mi-a trimis un pm cu un nr. de contact dar momentan raman in stand by pana undeva in jurul datei de 20 august pt ca ma gandesc sa vand masina.
Daca nu se concretizeaza nimic voi discuta cu el si vedem ce solutii gasim la remedierea problemei.
Multumesc tuturor pt sfaturi si pt ajutorul acordat