Subaru Forester 2.5XT (2007)
Subaru club Romania

Subaru Forester 2.5XT (2007)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #40 on: March 11, 2010, 12:14:44 PM »
salutare.recent am primit emblema noua si amortizoare spate noi....pe GARANTIE.... ;D...am inteles ca mai nou s-a prelungit pana la 90k garantia la amortizoare.e benefic in special pentru cei cu forester dupa 2008,pentru ca,din ce am inteles e 4000 ron + tva bucata.si banuiesc ca se stie ca asta e boala lor cea mai mare.la toate  "Subarele".

super! este un eveniment mai nou sa schimbi ceva pe garantie :D celalalt? nu ne prezinti si noua masina intr-un subiect nou? tii totul pentru tine, nu ne zici nimic  :P

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #41 on: April 15, 2010, 21:38:24 PM »
Ceva noutati pe care ai vrea sa le impartasesti cu noi Andi?
Intre timp am gasit un articol bun despre rezistenta anumitor componente Subaru:

    * WRX Engine: ~400 whp
    * STI Engine: ~450 whp
    * WRX transmission: ~350 whp / 350 ft.lb torque
    * STI transmission: ~600 whp / 600 ft.lb torque
    * WRX/STI clutch: ~400 whp / 400 ft.lb torque – clutch will last, but not long at these power levels
    * WRX/STI axles, differentials: ~600 whp / 600 ft.lb torque
TIP: Subaru Forester 4.11 and 4.44 gears cannot take much power! Anything over 300 whp is dangerous, and they definitely strip at 350-360 whp. Tried and tested.

In acelasi articol scrie ca cea mai buna transmisie este cea de STI 2007 si nu cea de pe noile modele asa cum multi ar putea crede. Ia vezi, poate faci o conversie.  :D :D :D

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #42 on: April 29, 2010, 11:39:55 AM »
Moama Andi cat ai scris, sa mor....nici Creanga nu putea scrie mai bine de Subaru:).
Hai te pup si ai grija!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #43 on: July 19, 2010, 18:01:47 PM »
Andi, ti-am vazut masina pe mobile. Ne parasesti? :(

Răspuns: Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #44 on: August 09, 2010, 17:51:25 PM »
Andi, ti-am vazut masina pe mobile. Ne parasesti? :(

Imi cer scuze ca nu am mai dat nici un semn pe aici am avut o perioada grea si imputita. Din pacate v-am parasit deja, s-a vandut Foresterul meu, l-am vandut pe pennies dar asta e poate si-a gasit un camin fericit. Eu unul sincer chiar si daca am iesit din garantie as fi vrut sa am niste mecanici buni de ceva la noi. Sincer sa fiu imi pare rau ca sunt asa fluffy, ca altfel imi luam d-acum incolo numai rc-uri si le calaream pana unde am treaba. Pacat de Subaru, SMT in principiu strica totul. Mi-a ramas un Subaru de la ei, dar nu ma mai intereseaza, merge maica-mea cu el sansele sunt minore sa ii cada cutia sau diful. Poate ca am vandut masina si din cauza fricii sa nu imi cada din nou ceva la ea, fiind deja iesit din garantie. Daca masina nu se potriveste la stil cu mine nu o pot pastra. Iubesc Subaru, nu voi inceta niciodata, chiar daca uneori le blestem, poate intr-o buna zi imi voi lua o Impreza STI 2007 asa cum sugerai si tu, dar pana atunci o ard Quattro. Inca o data imi cer scuze, nu prea am timp sa frecventez forumurile, oricare ar fi ele. Daca sunt in continuare bine venit la intalniri o sa mai incerc sa ne vedem, si vin ori cu Audi-ul, ori cu Corsa, ori cu ultima achizitie un Renault 8 din 1971 (cu conditia sa ajung pana acolo, sa nu ma lase jarteaua in drum). Va salut si incerc sa imi mai rup din timp sa mai scriu o aberatie doua :))

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #45 on: August 09, 2010, 17:54:38 PM »
Nu ma las nici de-al dracu, doar ca dupa cum ziceam mi-au bagat sub nas o hartie oficiala de la ei cum ca pe seria mea de sasiu nu au fost oglinzi pliabile electric, am gasit pe net dotarile standard la Subaru Forester si 2006 si 2007 si amandoua au oglinzi rabatabile electric. Este pe un site din America totusi, dar nu cred ca exista diferente la noi, plus ca astazi am descoperit ca harnasamentul electric de la sofer si cel de la pasager sunt lipite cu banda izolatoare si prinsi cu soricei. Jesus Christ ce am ajuns sa cumpar, incet incet incepe sa semene cu ursul prietenului meu.

Am mancat in post-ul asta rahat cu polonicul, evident ca tot eu am clacat. Am lasat-o asa sa atarne, fiindca oamenii s-au dat la fund, iar mie imi lipsea o hartie de conformitate sau cum draq se cheama care iti spune cu ce dotari ti se ofera masina. Problema e ca cel care mi-a vandut masina imi este si prieten de asemenea poate chiar singurul din cadrul SMT si nu am vrut sa ii creez probleme. Asa ca screw them (SMT Pallady).

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #46 on: August 10, 2010, 00:06:33 AM »
Te asteptam cu ce masina vrei tu sa vii. Macar ai ce sa ne mai povestesti, mai glumim. Vezi ca avem sectiune dedicata masinilor care nu sunt subaru. Poti sa ne mai spui acolo cu ce te plimbi. :D

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #47 on: August 11, 2010, 11:14:08 AM »
pacat ca ai dat masina,dar poate e mai bine ca ai scapat de un stres.sper sa-ti iei cat de repede un STI.
succesuri

Răspuns: Rspuns: Subaru Forester 2.5XT (2007)
« Reply #48 on: August 11, 2010, 14:28:29 PM »
Te asteptam cu ce masina vrei tu sa vii. Macar ai ce sa ne mai povestesti, mai glumim. Vezi ca avem sectiune dedicata masinilor care nu sunt subaru. Poti sa ne mai spui acolo cu ce te plimbi. :D

Daca te referi sa deschid un nou topic la membrii si masinile lor e ok, daca nu sincer nu am vazut sectiune pentru masini non-Subaru.