XT'ul meu
Subaru club Romania

XT'ul meu

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #140 on: July 25, 2015, 20:29:54 PM »
Am revenit de 2 zile, am trecut la rotile de vara si deja mi'a pus zambetul pe fata XT'ul.
Cat am fost plecat am tot incercat sa gasesc inlocuitor, facusem tot felul de calcule, inclusiv cu diesel'uri de 3.0, insa realistic, in zona asta de pret, nu prea am alternative, asa ca voi mai ramane la Subaru
Deocamdata singurele cheltuieli programate ar fi ceva pentru imbunatatirea franarii, dar mi'e ca de fapt veriga slaba din sistem sunt pneurile, o sa mai investighez

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #141 on: December 20, 2015, 00:59:25 AM »
Azi am ajuns in sfarsit de am montat bielele fata/spate, busci bara spate, placute fata/spate, amortizoare spate.

Dupa nici 2 ani si 20k km placutele spate sunt cam gata si nici cele fata nu stau prea bine.
Din pacate nu am gasit ce marca am cumparat anul trecut, macar sa stiu sa nu mai cumpar la fel.
Pe fata oricum vreau sa pun etrierii de WRX, dar mi'ar fi placut sa ies din iarna fara sa mai schimb ceva ...

LE: TRW au fost placutele de frana si pe fata, si pe spate. Clar trebuie sa incerc altceva acum
« Last Edit: December 20, 2015, 01:39:24 AM by andrei0241 »

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #142 on: December 24, 2015, 16:50:13 PM »
Mai aveam de maxim 2 frane pe dreapta spate


Pe stanga spate uzura era, sa zicem, normala


Am mers pe ATE, la montaj am vazut ca si sabotii erau tot ATE, deci sunt bine.

Una din culisele etrierului d/s se misca un pic mai greu, dar tot nu justifica uzura mare a placutelor. Pistonasul s'a impins usor inapoi, nu parea nici el blocat. O sa urmaresc noile placute cum se uzeaza.

Dupa ce am mers vreo 4 km fara sa folosesc frana, am verificat temperatura discurilor. Singurul rece era cel d/f, restul erau caldute. Initial nu slabisem destul sabotii, discurile intrasera cam fixe si cam incingeau, acum nu mai era cazul, dar tot nu sunt linistit, mai ales ca dupa Anul nou urmeaza un concediu la munte
« Last Edit: October 02, 2018, 16:24:13 PM by andrei0241 »

UXE

  • 1731
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #143 on: December 24, 2015, 17:29:46 PM »
Cum ai verificat, cu mana sau cu termometru cu infrarosu?

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #144 on: December 24, 2015, 17:38:13 PM »
Cu mana, deci caldute inseamna un 40 grade, ca stiu din experienta ca peste 50 ma frig :D Oricum, important era ca la 3 roti se simte caldut, in timp ce doar una era rece. Dac'ar fi fost toate 4 caldute as fi zis ca e normal. Din pacate, fiind vorba de AWD, nu pot ridica cate o roata sa o invart sa vad daca agata pe undeva

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #145 on: December 24, 2015, 20:21:00 PM »
Aeriaire corecta ai nevoie sau garnituri daca e diferenta mare.

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #146 on: December 24, 2015, 20:32:18 PM »
Nu sunt mai mult de 3k km de cand am inlocuit lichidul de frana. Initial nu fusese facuta corect aerisirea, frana dezechilibrat, tragand dreapta, ulterior s'a rezolvat. Atunci insa nu am urmarit temperatura discurilor.
Garnituri am, mai greu e cu schimbatul lor. Nu e prea usor de scos pistonasul din etrier fara a il demonta, iar de stat prin service'uri nu prea am chef acum.
Pe fata se vor monta etrieri si discuri/placute de WRX, furtunase metalice, voi inlocui iar lichidul si mai vad atunci ce rezultate am

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #147 on: August 04, 2016, 17:45:00 PM »
Incet incet urmeaza sa schimb etrierele fata cu unele de WRX.
Ieri m'am chinuit un pic de'am scos pistonasele cu o presa artizanala, un singur pistonas mi'a dat bataie de cap.
Unul din etriere avea in spatiul de lucru ceva depuneri ruginii, celalalt era destul de curat. O sa inlocuiesc garniturile, o vopsea, placute/discuri noi si sper sa am si eu o frana pe care sa ma pot baza.

Urmeaza amortizoarele fata, cele de pe masina cred ca's alea de fabrica si si'au cam trait viata.

In rest, ca de obicei, ezitarile de rigoare in sarcina. Masina insa a cam stat ultimele 6 luni, o sa ii fac o revizie si un reset de ECU, sper sa isi revina

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #148 on: August 10, 2016, 17:45:28 PM »
Deocamdata am ajuns azi de am schimbat discurile/placute fata (inca nu am facut upgrade'ul la 4pot, dar nu am vrut sa risc plecarea in concediu cu vechile placute, dar mai ales discuri) si s'a reglat frana de mana, care nu mai tinea deloc.
Am facut si dublura cheii (am cumparat masina cu o sg cheie - deh, masina confiscata leasing), stau un pic mai linistit. Doar un pic ptr ca ...



Vineri merg la constatare. Din pacate e si aripa spate un pic infundata, sunt curios ce se va gasi pe dedesubt, bara e clar ca se va inlocui. Dar asta dupa concediu.
« Last Edit: October 02, 2018, 16:25:28 PM by andrei0241 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #149 on: August 10, 2016, 17:52:00 PM »
A admirat-o pana a intrat in ea :) Imi pare rau si sper ca tu/voi sunteti bine.

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #150 on: August 10, 2016, 18:05:25 PM »
Da, a tinut f aproape si probabil ca avea si pneuri slick-buget pe Astra MY01 :P Daca era pe faza sa ia mai devreme stanga evitam "distractia". Nu s'au inregistrat decat daune materiale, eu oricum eram sg in masina atunci

Partea buna e ca azi, cat masina a fost pe elevator, am cascat mai bine ochii pe dedesubt. Rugina practic nu e pe caroseria in sine (podea, contraaripi etc), ci pe ... consumabile: bucsi, brate, amortizoare, diverse suruburi. Tot va trebui rezolvata problema intr'un fel sau altul, dar macar nu e nimic grav
Bucsi/bielete inca sunt in stare buna (cele noi au vreo 20k km de la inlocuire), inclusiv tampoanele de la diferential arata bine, cauciucul nu e deloc crapat

PS: 113 780km astazi

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #151 on: August 27, 2016, 15:57:28 PM »
sunt curios ce se va gasi pe dedesubt, bara e clar ca se va inlocui. Dar asta dupa concediu.

Pe deviz au intrat bara, stopul stanga, indreptat aripa stanga si ceva maruntisuri de pe sub bara. Acum astept acceptul de plata, tare mi'e ca o sa cam dureze :(

In concediu am mai adaugat 2100km, cu o medie de 11.6%. Cel mai putin am scos un 10% pe Sv - Voronet - TransRarau - Vatra Dornei - Sapanta - Baia Mare. Pe langa drumul prost din MM, localitatile insiruite au avut un rol important

Ieri am primit plasticele ptr carenajele fata si furtunasele de la Goodridge. Luni urmeaza Royal purple'ul si sper sa am timp sa le si folosesc pe toate

116k km and counting...

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #152 on: September 19, 2016, 21:35:29 PM »
Zilele trecute am zis sa trec la treaba, sa montez etrierele spate (curatat, vopsit electrostatic, schimbat garnituri) si furtunele Goodridge.
Furtunele n'am reusit sa le montez, imbinarea de la roata fata stanga nu a cedat.
La fel si niprul etrierului, abia azi l'am convins cu o cheie de tevi. Cu toate astea, dupa 2 randuri de aerisire, tot la podea am pedala de frana, abia la a 3'a pedala simt efectul.
Pare'se ca am inversat etrierii spate, maine o sa ii pun corect si o sa repet aerisirea.

Scopul postului e altul. E posibil ca daca circuitul a stat gol vreo saptamana sa se fi dus garniturile din pompa de frana?

Muttley

  • 4923
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #153 on: September 19, 2016, 21:39:04 PM »
Eu as zice ca nu.
WRX SW 2002

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #154 on: September 21, 2016, 16:35:43 PM »
Pana la urma a fost nu  ;D

Azi am inversat etrierele spate. Pana acum, montate gresit, niprul de aerisire era in partea de jos si nu permitea aerisirea corecta.
La revizia facuta etrierelor am descoperit ca oricum aveam un etrier semiblocat, pistonasul a iesit f greu. Acum, curatate si cu garniturile schimbate, aerisirea facuta, am frane f bune, cred ca o sa aman montarea celor de WRX si a furtunaselor metalice ptr in primavara, deoarece nu am gasit sa majorez gaurile din fuzeta, singura solutie ar fi sa o fac eu pe pozitie ... dar mai bine nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #155 on: September 28, 2016, 07:17:55 AM »
Continuam aici, ca sa nu ii stricam omului topicul.

Despre care Castrol spuneai tu, Mihai, ca mi'e greu sa gasesc acum? Eu am luat deocamdata 1l de Castrol Syntrax Long Life, 75W90, dar ptr diferential Castrol Syntrax Limited Slip, 75W140 parca ar face cu ochiu, mai degraba

Dupa cate am mai citit si eu de curand, XT-ul din acea perioada ca si Outback-ul ar avea pe spate un LSD similar cu centralul. Adica tot pe baza de vascocuplaj fiind umplute cu acea vaselina speciala, deci nu are treaba cu uleiul din cutie sau diff spate.

In alegerea vascozitatii depinde stilul de mers. Dar presupun ca nu tractezi, nu te duci pe circuit si nu faci off road, caz in care 75W-90 ar fi prima alegere.

PS: vorbeste cu Wrangler. Zicea ca a pus si el Castrol in diff-ul spate si ca a devenit mai silentios. Nu stiu de care a pus.
« Last Edit: September 28, 2016, 07:22:16 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #156 on: September 28, 2016, 10:36:59 AM »
Multam' de lamuriri!

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #157 on: September 28, 2016, 21:11:44 PM »
Nu trebuie ulei special pentru LSD în spate, pentru că partea de LSD e capsulată. La diferențialul central e chiar grav dacă pui din ăla
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Răspuns: XT'ul meu
« Reply #158 on: September 28, 2016, 22:51:50 PM »
La revizia de dupa achizitie am pus Motul 75w90 peste tot, daca retin bine.
Acum as incerca si un alt ulei, dupa ce se va umbla la ambreiaj/diferential.

Ieri am apucat de am montat carenajele fata. Desi am luat reperele pe original, mi se par lucrate in economie de material, in vreo 2 locuri deja se rupeau (de la transport). Regret ca nu am gasit mai devreme link'ul cu reperele aftermarket la 1/3 din pret.

Am trecut si ITP'ul cu felicitari.

Urmeaza sa intre masina in service pentru reparatia partii din spate si dup'aia masina se va odihni pana la anu'. Poate daca iarna va fi mai grea, o sa ramana Fiesta in parcare si o sa foloseasca sotia Subaru, altfel va fi ignorata (masina, nu sotia  :D)

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: XT'ul meu
« Reply #159 on: September 28, 2016, 23:02:00 PM »
Ignori Subaru iarna??? 😵
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT