XT'ul meu
Subaru club Romania

XT'ul meu

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: XT'ul meu
« Reply #460 on: April 26, 2021, 08:28:50 AM »
E complicat de demontat bricheta din cotiera? Am si eu acolo un gremlin...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: XT'ul meu
« Reply #461 on: April 26, 2021, 15:00:27 PM »
De la cate ori am desfacut p'acolo mie deja mi se pare foarte simplu.
O sa revin mai pe seara cu cateva poze pentru a evidentia toate suruburile (4 suruburi pentru partea centrala, de la frana de mana si suport pahare si inca 6 suruburi daca vrei sa dai complet jos si partea cu cotiera), o surubelnita in stea e tot ce ai nevoie pentru a demonta consola centrala

Re: XT'ul meu
« Reply #462 on: April 26, 2021, 20:51:52 PM »
Pentru a demonta consola centrala/ cotiera, pasii sunt, in mare, urmatorii:

- se desfileteaza nuca schimbatorului de viteze (12-14 ture)
- se prinde marginea dinspre spate a ramei de la schimbator si se ridica

- se decupleaza mufa brichetei si se scoate becul de iluminare de langa
- pentru partea centrala se desfac cele doua suruburi de sub unitatea audio si cele doua suruburi vizibile la ridicarea cotierei
   
- pentru partea cu cotiera se desfac cele 2 suruburi de sub unitatea audio, surubul central (vizibil langa schimbator) si cele 3 suruburi de pe fundul compartimentului de sub cotiera
   

Pentru a scoate complet aceasta piesa trebuie declipsate cele doua "aripioare" de plastic ce vin la picioarele (cea care la pasager are plasa)


Re: XT'ul meu
« Reply #463 on: April 26, 2021, 21:43:39 PM »
arata bine butoanele negre.
insa ma gandesc daca schimbarea estetica merita si banii ... din punctul meu de vedere... e clar ca la tine a fost varianta castigatoare
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: XT'ul meu
« Reply #464 on: April 26, 2021, 22:58:10 PM »
Mai pe gustul meu de fapt ar fi doar cu miezul negru, dar mi'a fost lene sa montez inapoi exteriorul argintiu, ca aici

 

Re: XT'ul meu
« Reply #465 on: April 26, 2021, 23:21:27 PM »
daca renunti la inele si mie nu imi trece , poate  facem o tranzactie...
eu ma gandeam sa le fac negre toate, dar am amanat, deocamdata, am incercat o improvizatie care arata ca o improvizatie ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: XT'ul meu
« Reply #466 on: April 27, 2021, 01:36:29 AM »
Nu prea ai cum sa faci miezul negru. Doar inelul e simplu, ca se demonteaza si cu 3 straturi de spray negru mat ies perfect.
Miezul negru doar de la japonezi l'am gasit, nu's ieftine, dar sunt altceva :)

La americani se gaseste de cumparat set de folii ce se aplica peste, evident la pret decent, insa nusht ezac cine le face, in ideea ce a fi intrebat daca la temp ar fi putut modifica gradatia in Celsius, din Fahrenheit, cum e standard la ei

O alta varianta ar fi de pandit de la englezi modulul de comenzi climatizare, la ei mai apar FSTI la dezmembrari, insa la alea selectorul de temp e in dreapta, iar in stanga cel de directionare a aerului.

Daca totusi comansi doar miezul, vezi ca sunt mai multe revizii de bloc comanda, le deosebesti dupa PN " Revisions C & D 72311SA100; Revisions E & F 72311SA140 ". Eu am vb cu japonezul, i'am trimis poza din masina si mi'a zis ce sa selectez pentru a fi sigur ca primesc ce am nevoie :)
« Last Edit: April 27, 2021, 01:43:07 AM by andrei0241 »

Re: XT'ul meu
« Reply #467 on: April 27, 2021, 08:53:46 AM »
Pe afara am vazut la mai multi ca au consola neagra cu tot cu butoane si la unul singur am vazut player media original, dar negru. Am incercat sa caut poza, caci mi-a ramas in minte si chiar nu arata rau. Restul le au infoliate in "carbon" si alte briz briz-uri, arata destul de urat.

Re: XT'ul meu
« Reply #468 on: April 27, 2021, 11:29:16 AM »
Cred totusi ca doar la Forester STI venea toata consola neagra, inclusiv unitatea audio



Pe forumurile de afara citisem ca unitatilor audio de pe STI le lipsesc nusht ce benzi de radio, deci posibil ca la noi sa fie semi'inutile (eu ascult radio 95% din timp, la cd'uri apelez doar cand e receptia proasta)

Re: XT'ul meu
« Reply #469 on: April 27, 2021, 11:30:45 AM »
improvizatia am facut-o la panou, nu la butoane.
preturile le-am vazut si ma gandeam sa iau butonul de avarii,  miez si inele ca sa nu platesc doua transporturi
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: XT'ul meu
« Reply #470 on: April 27, 2021, 12:04:05 PM »
Inele nu sunt decat argintii, din cate stiu, inclusiv la STI sunt asa

Re: XT'ul meu
« Reply #471 on: April 27, 2021, 18:55:49 PM »
pai la tine sunt negre ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: XT'ul meu
« Reply #472 on: April 27, 2021, 22:11:54 PM »
Nu prea ai cum sa faci miezul negru. Doar inelul e simplu, ca se demonteaza si cu 3 straturi de spray negru mat ies perfect.

Inelele's facute negre cu spray, negru mat, care s'a nimerit de'a iesit fix aceeasi culoare cu miezul negru. Dar sunt vopsite de mine, c'am crezut ca vor arata mai bine si acum nu mai cred asta  :P

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XT'ul meu
« Reply #473 on: April 27, 2021, 22:18:26 PM »
Faceti schimb de inele și gata. :) Stăpānii inelelor.
« Last Edit: April 28, 2021, 09:41:58 AM by MihaiFlorescu »

Re: XT'ul meu
« Reply #474 on: April 27, 2021, 22:38:10 PM »
Eu am doua seturi de comenzi climatizare, d'aia m'am si incumetat sa vopsesc un set de inele.

Azi am revenit la rotile de vara. Pe viitor cred ca voi revopsi jantele de Outback in culoarea originala, m'am cam plictisit de ele negre, dar mai astept un sezon, sa fac schimbarea cand va veni vremea sa inlocuiesc si cauciucurile de iarna (abia au 2 ierni si vreo 3k km)

Re: XT'ul meu
« Reply #475 on: April 27, 2021, 23:18:01 PM »
Inelele's facute negre cu spray, negru mat, care s'a nimerit de'a iesit fix aceeasi culoare cu miezul negru. Dar sunt vopsite de mine, c'am crezut ca vor arata mai bine si acum nu mai cred asta  :P

eram convins ca sunt cumparate. daca ma gandesc parca le-am si vazut pe un site ... caut sa vad daca le gasesc sau am visat :laugh: :laugh: :laugh:
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: XT'ul meu
« Reply #476 on: May 04, 2021, 15:00:59 PM »
A venit primavara si la mine, a'nflorit ... vopseaua


Am avut noroc si era doar vopseaua umflata (posibil sa fi sarit vreo pietricica in zona), dar tabla era curata. Deocamdata i'am dat 3 straturi de vopsea si doua de lac. Macar stau linistit ca nu a aparut si la mine "boala lor"

Re: XT'ul meu
« Reply #477 on: October 12, 2021, 23:44:43 PM »
Rugina nu a citit ce am scris mai sus, ca dadusem 3 straturi de vopsea si 2 de lac si a iesit prin ele. Cred ca e cazul si de ceva grund, eventual un pic de chit, ca tot nu mai era "la fata" zona curatata cu restul din jur.

Maine are iar programare la ITP.
Am dezmortit'o bine dupa 5 luni de stat pe bara cu aproape 1000km prin Dobrogea. Alegand sa merg pe drumuri secundare, am putut trage de ea pe curbe mai mult decat o faceam de obicei si sta mai bine decat aveam impresia, poate totusi inca nu e cazul sa schimb suspensia spate.

Am cautat in istoricul de la RAR si abia a adunat 4000km de la ultima inspectie (incluzand cei 1000 facuti recent)

La sfarsitul primei zile de plimbare au aparut ezitari in sarcina si citind in jurnalul lui Mutley, pare asemanator simptomul, dar eu eram deja dupa vreo 3 ore de mers fara nici o problema si nici nu ploua, nici prin balti nu am trecut, sa fi ajuns umezeala la la vreun contact electric.
Partea buna e ca asa cum a aparut, la fel a si disparut problema, ieri si azi a mers din nou ok (perfect n'ar avea cum :D)

Ramane pe lista de inlocuit uleiul de servo, plimb bidonul in portbagaj de ceva timp deja.

         

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XT'ul meu
« Reply #478 on: October 13, 2021, 08:22:01 AM »
Ai verificat aripa și pe interior? De obicei la fata apare un mic punct, dar pe interior e alta poveste.

Re: XT'ul meu
« Reply #479 on: October 13, 2021, 10:52:05 AM »
In primavara verificasem si la interior era totul ok. O sa fac o inspectie mai detaliata cand o sa permita vremea, dar nu cred sa ma fi inselat :)