Tractare platforma cu B-ul
Subaru club Romania

Tractare platforma cu B-ul

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #40 on: November 03, 2014, 16:43:52 PM »
O ordinarie din partea politaiului,practic pe tine te-a ars pentru 50kg in plus.Exces de zel dupa parerea mea,animale cu alte cuvinte,pe mine trebuia sa ma impuste in cazul asta cu 4400kg.Oricum in loc sa opreasca la rand o gramada de masini, ar gasi mult mai multe nereguli decat astea: soferi fara permis sau cu permis suspendat, fara RCA sau rovigneta etc, ei stau si vaneaza tot felul de cacaturi.Daca ai o concentratie de alcool sub 40 mg/l alcool pur in aerul expirat ai dreptul la o dovada de circulatie valabila 15 zile dupa care vezi cum te descurci, cu procurorul de obicei.
Huidu a omorat 3 oameni si a avut drept de circulatie pana la solutionarea cazului, chiar daca presa mananca cacat ca nu si l-a exercitat.
Treaba nasoala e ca depind de permis, altfel nu pot sa-mi castig existenta si sunt singurul din familie care produce bani.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Forester 2007
« Reply #41 on: November 03, 2014, 20:06:01 PM »
Nu iti da B+E. Cu B+E, poti conduce 5000kg parca, adica 3500+1500, sau alta configuratie pana la 5000kg, cu conditia ca vehiculul tragator sa nu depaseasca masa maxima admisa de 3500kg. Cu cursul asta ai doar dreptul de a conduce 4250kg, adica 3500kg + 750kg remorca. Toate masele despre care vorbim, sunt cele maxime admise. Pentru B+E din cate stiu trebuie sa face 20 ore de conducere si parca si ceva legislatie si se termina cu examen, cu politia. Pentru adeverinta asta se fac 6 ore, care reprezinta 60km de conducere cu un ansamblu de 4250kg.
Ar trebui mentionat ca pe mine personal nu m-a cantarit nimeni, s-a luat in calcul direct masa maxima admisa a ambelor vechicule, daca m-ar fi cantarit nu aveam nici 3300kg.
Pai dece nu i-ai zis gaborului ca ai si tu cursu asta facut da ai uitat foaie akas blabla ? ca asta nu inteleg eu ce iti dau ei la mana ca ai tu cursu facut ? daca nu iti modifica nimic pe permis ... in legislatia noua scrie clar categoria b < 4250kg mda oricum ciudata treba !


Categoria B:

1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 750 kg;

3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;

Categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg;
« Last Edit: November 03, 2014, 20:08:58 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #42 on: November 03, 2014, 20:50:50 PM »
Pai si tu AXU in ce stadiu esti acum?
Nu ai dovada cu drept de circulatie? Ai avocat, ai facut cerere la procuror pentru eliberare dovada cu drept de circulatie?
Cat mai dureaza toata mascarada?

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Forester 2007
« Reply #43 on: November 04, 2014, 08:34:22 AM »
@older
Am avocat, am facut demersurile necesare, dar dupa cerere catre politie, si procurorul de caz, m-am ales cu raspunsul ca nu voi primi drept de conducere decat atunci cand va fi finalizat cazul. ATENTIE - politiei trebuie sa te adresezi cu cererea pentru primirea permisului inapoi pana la solutionare. Politia ti-l da, daca ti-l da, iar procurorul doar prelungeste daca considera ca este in regula.
Treaba din cate am inteles este cam asa: - politia ancheteaza cazul sub observatia procurorului. Eu maine dimineata sunt la IPJ Ilfov sa dau declaratia, dupa care se da verdictul si se inainteaza procurorului, care decide daca este corect sau nu.
A durat din 6 august pana acuma, adica 3 luni...acuma nu stiu cat ar mai fi durat daca nu ii bombardam cu cereri peste cereri si am obtinut numarul de telefon al politistului care se ocupa de caz.

@malakay
Dupa ce anul trecut m-a oprit ARR care pana la urma cu asta se ocupa, greutati, si mi-a spus ca-i ok, dupa ce am intrebat politisti si instructori de scoala de soferi si mi s-a confirmat ca pot conduce fara nici o grija, iti dai seama ca nu ma simteam cu musca pe caciula absolut deloc. PRactic in mintea mea nu greseam cu nimic, deci nu aveam de ce sa zic ca am cursul, mai ales ca nu stiam ca trebuie sa-l am, sau ca exista.
Uite aici extrasul ascuns bine ce-i drept, din legea 203/2012.

Articolul 241
......
(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depășește 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unități autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule. 11. La articolul 41, alineatul (3) se modifică și va avea următorul cuprins:(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă specială destinată circulației bicicletelor, acestea vor fi conduse numai pe pista respectivă. 12.

Link catre lege: http://www.legex.ro/Legea-203-2012-123488.aspx
Ceva nu e bine oricum!

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #44 on: November 04, 2014, 11:48:18 AM »
Daca nu sunt indiscret cine te.a oprit si cine se ocupa de dosar?
Pe mine m-a ars asp neacsu george si de dosar se ocupa unul Vasileanu de la ipj ilfov

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2007
« Reply #45 on: November 04, 2014, 11:53:58 AM »
Pentru discutii despre remorca exista un subiect mai vechi aici: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1821.0
Daca vreti, mut toate mesajele acolo si lasam acest topic doar pentru prezentarea masinii.

Astept raspuns.

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Forester 2007
« Reply #46 on: November 04, 2014, 11:56:02 AM »
M-a orpit AS Catalin si ceva cu M, nu se intelege de stampila si de anchetat ASP Iordan Daniel.
« Last Edit: November 04, 2014, 11:59:34 AM by Axu »
Ceva nu e bine oricum!

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Forester 2007
« Reply #47 on: November 04, 2014, 11:57:42 AM »
Am postat in timp ce postai si tu, din partea mea se poate muta.
Ceva nu e bine oricum!

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #48 on: November 04, 2014, 11:58:25 AM »
OK pe mine nu ma deranjeaza.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #49 on: November 04, 2014, 12:05:16 PM »
Gata, puteti continua aici

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #50 on: November 04, 2014, 17:06:41 PM »
M-a orpit AS Catalin si ceva cu M, nu se intelege de stampila si de anchetat ASP Iordan Daniel.
Poate imi povestesti si mie ce ai facut la politie, daca se poate.Iti las numarul meu de telefon.

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #51 on: November 06, 2014, 18:30:00 PM »
Doar ce am baut o tuica cu vecinu si m-am enervat,rau.Acum 3 saptamani face accident, ii pune etilolotestul,ii iese 0,40 ca a rupt cu o seara inainte o stcla de whisky, ii da dovada 15 zile si acum o reinoieste procurorul inca 30 de zile, ca se cerceteaza cazul.
Foarte tare .
« Last Edit: November 07, 2014, 06:40:12 AM by older »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #52 on: November 06, 2014, 21:15:19 PM »
Grija la limbaj te rog.

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #53 on: November 07, 2014, 06:42:13 AM »
Scuze,adevarul ca nu bausem doar o tuica plus frustrarea...naste monstri.

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #54 on: December 10, 2014, 18:10:13 PM »
Axu ce ai mai facut cu permisul???

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #55 on: December 10, 2014, 20:49:57 PM »
Mare lucru nu am mai facut. De la inceputul lui decembrie a ajuns dosarul la parchet. Ramane de vazut cand va avea careva chef sa-l termine.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #56 on: December 11, 2014, 01:52:57 AM »
Din proprie experienta, 6 luni dureaza la parchet.La mine beleaua a fost in Iulie si in Ianuarie am reusit sa recuprez permisul, cu N.U.P.-ul de rigoare.Ma plictisisem de cate ori ma duceam la Parchat sa imi faca prelungirea lunara la dovada.Tin minte ca in penultima luna i-am intrebat pe procuror  : "Domne' da' ne mai vedem de multe ori?" si mi-au zis ca au dosare ai de 10-11 luni nerezolvate. PRAF !!!
La mine se urcase un biciclist pe capota, pe scurt.No alcohol...
Faza tare a fost cand l-a intrebat Garcea la locul accidentului : Da' dumneata ce cautai cu bicicleta pe trecerea de pietoni, urcat pe bicicleta?Ca pe'acolo trec pietonii, nu biciclistii????"
Iar ala zice : "Pai da' io pe unde drq sa traversez???"
Garcea (altfel foarte ok) : "te dai jos de pe bicleta si asa devii pieton".
Replica biciclistui : "Pai atunci de ce mai am bicicleta cu mine?"
Garcea : "Ca sa facem noi constatari la 4 dimineata, pe racoare"😀


Sent from my iPhone using Tapatalk

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #57 on: December 11, 2014, 08:15:11 AM »
Pai la mine au trecut deja 4 luni si ceva, deci nu mai am mult  ;D. Problema este ca mie mi-au respins toate cererile pentru a-mi recupera permisul pana la solutionare, asa ca eu in perioada asta nu am avut permis. Si pe deasupra nici nu pot trec pe la ei in fiecare zi, ca sunt din Cluj si parchetul Buftea este cam departe ca sa ii tot vizitez.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #58 on: December 11, 2014, 16:07:26 PM »
Sa inteleg ca in cazul tau nu ti-au dat dovada?



Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #59 on: December 11, 2014, 16:17:15 PM »
In mod normal politistul trebuia sa iti dea dovada pe o perioada de 30 zile.Ei inainteaza dosarul catre Parchet, care intr-un interval de timp care poate varia, trebuie sa decida dc se incepe urmarirea penala sau nu.Politia doar constata infractiunea,inainteaza dosarul catre Parchet; politia nu are dreptul de a stabili sau nu culpa ta, asta cade in sarcina Parchetului/procurorului.
Eu asa stiu ca este procedura.E drept, in cazul tau, speta difera fata de a mea.In cazul tau Garcea a fost cel care a propus suspendarea fara drept de a circula, a permisului.E la latitudinea lui sa decida dc suspenda permisul cu posibilitate de a circula sau nu, pana la rezolutia Parchetului.Foarte zelos organu' cand a constatat infractiunea...😒


Sent from my iPhone using Tapatalk