Tractare platforma cu B-ul
Subaru club Romania

Tractare platforma cu B-ul

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #60 on: December 12, 2014, 08:56:23 AM »
Eu din cate stiu si mi s-a explicat de la IPJ, politia constata si decide daca mi se da sau nu dreptul de conducere. Procurorul poate prelungi acest drept sau nu, cum considera.
Si apoi vine celalalt aspect. Politia suspenda dreptul de conducere, apoi face ancheta si vine cu o solutie. Apoi inainteaza dosarul Parchetului, respectiv procurorului de caz, iar acesta poate fi de acord sau nu cu solutia. Cred ca daca nu este de acord cu solutia te trimite in judecata. Asta este ce mi s-a explicat mie. Vad ca pentru fiecare ii altceva.
Mai stiu pe cineva caruia pentru aceeasi infractiune ca a mea, i s-a returnat permisul pentru o luna desi i-a fost suspendat pe loc. Dar mai departe procurorul nu a vrut sa prelungeasca. Deci legea se poate interpreta cum vrea fiecare...din pacate.
Ceva nu e bine oricum!

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #61 on: January 16, 2015, 12:46:33 PM »
Sa continuam discutia.
Azi am recuperat permisul de conducere ridicat in 6 august 2014. Practic s-a dispus neinceperea urmarii penale, restituirea permisului si plata a 50lei reprezentand cheltuieli judiciare. Nu ca nu ma bucur ca s-a rezolvat asa de ieftin, dar ajung la concluzia ca nu am gresit cu nimic...sau sunt eu greu de cap?
Oricum voi face cel putin cursul suplimentar (la care m-am inscris oricum deja din august) pentru a putea conduce legal(cel putin asa pare ca este) 4250kg, dar cred ca cel mai bine ma orientez spre B+E.
Ceva nu e bine oricum!

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #62 on: January 18, 2015, 20:32:31 PM »
Bravo,  ma bucur pentru tine.
Eu inca stau la mana nevestei, deja am aruncat un ambreiaj la gunoi dar cu putina meditatie zen poate trec si peste asta.
Ai insistat pe langa procuratura, ai trimis ceva hartii, ai plans pe vreun fax ceva sau s-a rezolvat de la sine?

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #63 on: January 18, 2015, 22:05:18 PM »
La parchet din cate citesc hartiile, a mers destul de repede, adica a ajuns dosarul la inceputul lui decembrie si in 9 aveam solutia. Acuma bineteles ca mi-a ajuns sentinta acasa in 23 dec, cand eu eram plecat din tara si negasindu-ma acasa, procedura ii obliga sa trimita plicul inapoi in aceesi zi, ceea ce au si facut. In 29 dec am trimis mail la parchet sa imi trimita solutia pe mail si mi-a ajuns prin 8 ianuarie, dupa care am vorbit cu un prieten din Bucuresti, i-am facut imputernicire la notar si a facut el toate cele si mi-a trimis apoi permisul. Simplu si rapid, nu? :D
Ceva nu e bine oricum!

celalalt

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #64 on: January 24, 2015, 08:04:18 AM »
Mail la parchet?Au internet acolo?

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #65 on: January 24, 2015, 08:14:19 AM »
Surprinzător dar au, eu am găsit doua adrese de mail create de ministerul justiției pentru Parchetul Buftea,acum sa si citească cineva mailurile. Chiar o sa trimit si eu o cerere de urgentare sa vad ce se întâmpla , chiar si pe fax.

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #66 on: January 24, 2015, 21:20:04 PM »
Au mail si aparent il si citesc, acuma cu viteza de raspuns stau mai prost...dar na, pana la urma se rezolva. Oricum ii mai sigur oarecum pe mail si mai rapid, nu de alta, dar pentru solicitari scrise au dreptul sa iti raspunda in 30 de zille si din pacate iti raspund cam dupa 20-28 de zile.
Ceva nu e bine oricum!

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #67 on: February 05, 2015, 23:45:21 PM »
Pe 3 am primit si eu plicul de la procuratura,ca in filme, eram plecat din localitate si plicul cica chiar se intoarce imediat la Procuratura daca nu il ridici.Noroc ca Stiam pe cineva la posta si mi l-a oprit, la 7.30 a doua zi eram la usa postei.In fine, am scapat tot cu renuntarea la urmarirea penala ,cheltuieli judiciare de 50 de ron si am zis sa dau si sala ca sa nu stau 120 de zile pana il ridic. Surpriza, a trecut perioada de 90 de zile in care ma puteam inscrie la examen iar acum trebuie sa stau sa astept pana pe 14 cand se fac cele 120 de zile. Si ,alta surpriza, 14 e sambata si la circ e inchis.

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #68 on: February 06, 2015, 12:08:36 PM »
La mine nu a fost vorba de nici un fel de numar de zile...probabil au considerat ca am asteptat destul 5.5 luni.
Acuma stau in cumpana daca sa fac cursul suplimentar pentru 4250kg sau sa imi fac B+E, pentru asta trebuie sa invat si nu prea am vreme acuma.
Nu mai conteaza, spor la condus.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #69 on: February 06, 2015, 18:41:35 PM »
La mine nu a fost vorba de nici un fel de numar de zile...probabil au considerat ca am asteptat destul 5.5 luni.
Acuma stau in cumpana daca sa fac cursul suplimentar pentru 4250kg sau sa imi fac B+E, pentru asta trebuie sa invat si nu prea am vreme acuma.
Nu mai conteaza, spor la condus.

Nu exista curs suplimentar pentru 4250 kg!!!
Am fost la seful rutierei D-ta...am intrebat la inmatriculari si la cateva scoli auto....
NU EXISTA IN ROMANIA Scoala auto ca sa elibereze asemenea adeverinta!!!
Raspunsul de la politie a fost clar "scrie in lege ca ar trebui si o adeverinta pentru un curs suplimentar dar nu se poate aplica in clipa de fata neexistand inca scoala auto care s-o poata elibera "
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #70 on: February 06, 2015, 18:46:49 PM »
Atat de romanesc... :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

older

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #71 on: February 06, 2015, 21:10:11 PM »
Am auzit de la un prieten care s-a interesat ca ARR-ul sau RAR-ul elibereaza astfel de adeverinte.

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #72 on: February 07, 2015, 08:30:27 AM »
@ady_viteza
Tocmai aceste raspunsuri le-am primit si eu, cam de la aceleasi persoane(nu din D-ta). Si apoi am ajuns in situatia de a ramane fara permis. Dar te asigur ca se elibereaza adeverintele mai sus amintite, nu de alta dar taica-meu are, si cu ea si-a schimbat permisul si are trecut in partea de jos un cod. Cam asta este.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #73 on: February 07, 2015, 08:47:32 AM »
@ady_viteza
Tocmai aceste raspunsuri le-am primit si eu, cam de la aceleasi persoane(nu din D-ta). Si apoi am ajuns in situatia de a ramane fara permis. Dar te asigur ca se elibereaza adeverintele mai sus amintite, nu de alta dar taica-meu are, si cu ea si-a schimbat permisul si are trecut in partea de jos un cod. Cam asta este.

Si cine i-a eliberat adeverinta?
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #74 on: February 07, 2015, 11:52:26 AM »
pt a evita interpretarile clasice romanesti au m-am hotarat din primavara sa incep scoala pe C+E... si eu am intrebat in stg si in dr si am primit 10 rasp de 20 feluri ... ai voie sa tragi dar nu ai voie sa tragi ca depaeste remorca 750kg .... ai voie da nu ai voie mai mult de 4250kg etc...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #75 on: February 07, 2015, 13:09:23 PM »
Da` daca o impingi? Cat ai voie?  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #76 on: February 07, 2015, 13:45:08 PM »
@ady_viteza
Scoala de soferi Toni Auto Cluj-Napoca.
Ceva nu e bine oricum!

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #77 on: February 07, 2015, 13:49:19 PM »
Am uitat sa zic ca adeverinta a fost eliberata in august 2014. De atunci s-or mai fi schimbam lucrurile...
Ceva nu e bine oricum!

Razvanos

  • 40
  • Subaru Forester 2L Diesel - 2009
    • Tu ce mananci?
Re: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #78 on: February 25, 2020, 17:09:18 PM »
Stiu ca este un topic vechi dar studiez de ceva vreme sa imi iau o rulota iar din ce constat regulile s-au mai schimbat.
CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește masa proprie a autovehiculului trăgător;

CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depășește 3.500 kg


Socoteala mea este asa:
Subaru Forester MMA 2050 + Rulota MMA 1220 = 3270 kg.
Subaru masa proprie 1652 > Rulota MMA 1220
Totusi, daca ne referim la punctul 2 din lege, tot nu e bine.

Ati mai avut experiente? Sa iau categoria BE pentru siguranta ?


kkennyy

  • 1763
Re: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #79 on: February 25, 2020, 18:00:40 PM »
Am studiat eu destul de mult problema in ultima vreme. Da, cu foresterul poti sa tragi linistit o rulota de masa maxima 1220kg, poti sa tragi in limita de 3500kg per ansamblu. Daca vrei peste, si multe rulote depasesc, trebuie minim atestat, care iti ridica limita la 4250kg (eu o sa fac in curand cursul). Daca vrei mai mult, trebuie facut scoala pentru categoria dedicata, dar cel putin pentru noi cu foresterele, nu merita deranjul. Poate daca te gandesti la ceva masina mai grea pe viitor.
Forester XT SJ 2018