Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
Subaru club Romania

Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #20 on: August 14, 2013, 00:38:10 AM »
Vrei sa zici ca masina era WRX si i'a pus ulterior motor de WRX STI. Strict din filmare n'ai zice ca merge nici macar cat un WRX in toate mintile

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #21 on: August 14, 2013, 00:50:34 AM »
am pus pozele care le-am primit pe mail de la el pana sa ne intalnim...

http://imageshack.us/g/1/10276222/

celalalt

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #22 on: August 14, 2013, 04:04:47 AM »
Voi n aveti domne somn?Ce atata vereix...audi...plecari din tara...Ce i acilea bazar? ;D

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #23 on: August 14, 2013, 12:29:11 PM »
Din ce se vede in poza motorul e tot de wrx...doar ca are intercooler de sti...
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #24 on: August 14, 2013, 18:51:24 PM »
Sfatul meu este urmatorul: cauta un STi care nu a trecut prin niciun accident si nu a fost modificat (si nu ma refer aici la discuri de frana sau jante). Uita-te la proprietar; cum bine a zis cineva - cum este proprietarul asa si masina. De obicei proprietarul unei astfel de masini va stii multe despre ea, daca ai norocul sa dai de unul care a si respectat-o e perfect. Ce iti zic eu aici, din punctul meu de vedere, in Romania este destul de greu de gasit (mai ales din pricina modificarilor), dar crede-ma, decat sa dai banii pe un STi modificat aiurea (fie el si perfect dpdv estetic) si sa te trezesti ca-ti cade motorul sau diverse auxiliare mai bine ai rabdare si vei gasi unul potrivit pana la urma. Ah si inca o chestie: un STi ingrijit va avea un pret pe masura -10.000 EURO este mult prea putin :)
« Last Edit: August 14, 2013, 18:54:13 PM by razvantudose »

KET

  • 3921
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #25 on: August 14, 2013, 19:03:04 PM »
Cred ca lumea nu a prins ideea acestui thread, care ar fi ceva de genu:omu' are la vanzare un A8 de ceva timp si I s-a oferit posibilitatea de a lua la schimb un WRX, STi, sau ce naiba era masina aia. El nu e in cautarea unui STi, spera doar sa I'll poata vinde pe 10k EURO, daca l-ar fi luat la schimb pe A8, si a vrut sa verifice daca este asa sau nu. Corect Adelin?

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #26 on: August 14, 2013, 19:12:27 PM »
"KET" a prins ideea  ;D, astazi am dat a8 ul deci bucurie,am scapt de impozit...

KET

  • 3921
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #27 on: August 14, 2013, 19:19:18 PM »
Sa nu zici ca acum, de bucurie, si inurma faptului ca ai stat pe subarufabclub, iti iei un STi...
 :D

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #28 on: August 14, 2013, 19:25:57 PM »
nu imi iau nimic deocamdata  ;) am nevoie de bani

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #29 on: August 14, 2013, 19:43:54 PM »
Nici cu un audi quattro nu mi'ar fi rusine...
Si nici cu 2.0 tfsi....
Banuiesc ca a8 ul tau era quattro, cum se comporta iarna, mai ales?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #30 on: August 15, 2013, 22:08:11 PM »
A8-urile din 2004 in sus toate sunt Quattro si nu ai treaba nici iarna :D, sa nu mai zic ca toate au airmatic pe 4 niveluri, pe sport e o placere sa intri in curbe pe la 120 KM/h, dublu climatronic fata, dublu pe spate, incalzire in scaune fata- spate, masaj, tv, dvd, mazagie 6 cd-uri, Bosse Surround, keyless go, geamuri duble, ca sa nu mai zic sa si tetierele pana si centurile se regleaza electric, bancheta din spate si ea tot electric etc...

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #31 on: August 30, 2013, 13:17:32 PM »
Noi ne rabatam cu mandrie oglinzile electrice si aia e..

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #32 on: September 03, 2013, 13:40:00 PM »
ciudat bah man, si eu am soft la okan de 4 ani, si eu l-am trimis pe ket la acei mecanici, cu care eu lucrez de 8 ani si eu nu am nici o problema, poate sa fie ca e de cacat 2.5-ul de sti doar asa o opinie... imi exprim aceasta opinie pentru ca m-am saturat pana peste gat de insinuari si aici nu ma refer neaparat la tine impreza01, dar eu zic ca daca nu se stiu toate detaliile hai sa nu fim romani 100% sa aruncam cu cacat ca asa vrea stiuletul nostru
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #33 on: September 04, 2013, 02:08:10 AM »
sincer man, legat de cei care le e frica de reactile altora fiecare face cat il duce capul si la sfarsitul zilei cum doreste, asa si eu mi-am auzit vorbe ca am spart vreo 3 motoare, ca am vandut masina si alte balarii, dar aia e cand ai prea mult timp si capra vecinului e mai importanta apare romanismul... fiecare cu problemele sale existentiale... si daca tot se stie fffffff bine si deranjeaza lumea aceasta atitudine atunci sa se scrie si sa zica lumea bah am auzit x e adevarat sau e minciuna?
balacareala pe forum? cate topicuri tehnice/mecanice au fost deschise in ultimul an si nu au fost abordate serios de userii acestui forum? si aici nu vorbesc probleme existentiale sau ca eu am scris y si userul w a inteles z si de aici a inceput niste impartelea de stiuleti, si cu toate astea exista useri care au subaru si intra doar pe alte forumuri unde se vorbesc numai balarii si se impart 80% minciuni pentru ca se permite si asta doar pentru ca acel forum este mai bine promovat
cate blocuri de 2.5 ai vazut in uk pe masini de curse competitive, castigatoare de time attack/auto x/ rally raid/ rally grupa H ( ca sa nu zic grupa N pentru ca asta ar insemna doar ej20 ), daca stai si te uiti pe statistici de pe iwsti sau nasioc o sa vezi ca problema sa pastrat si pana la my12, prima problema fiind vibrochenul, camere mai groase pot face mai mult rau in unele cazuri din cate am observat.
exista mecanici buni si in romania pentru subaru, nu multi dar exista

seara buna revin la munca.
« Last Edit: September 04, 2013, 02:13:05 AM by STI »
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #34 on: September 30, 2013, 11:30:14 AM »
 Salutare, revin cu o intrebare care mi-o pun de ceva timp dar nu am gasit niciodata un raspuns concret.

 Cum poti evita, daca se poate, stricarea motorului de 2.5 de pe STI ? Motivele pentru care se strica le inteleg, dar ce solutii concrete exista pentru a rezolva problema? Schimbarea internelor? A uleiului? Mentinerea nivelului de ulei ridicat permanent?...

 Exista sansa sa achizitionez un STI 2009, masina o stiu de noua (o detine un vecin), a avut motorul schimbat pe garantie dupa ce i-a bubuit la putin timp dupa cumparare, a mai avut probleme si cu al doilea motor care s-au rezolvat prin reparare si nu schimbare si niste probleme (mici, spune el) cu caseta de directie... Masina are peste 100 000 km si este foarte ingrijita, menajata, are un pret foarte foarte bun, dar ma dau inapoi toate problemele specifice modelului...

 Imi doresc Impreza STI de foarte mult timp, fiind masina preferata de cand ma stiu, dar problemele ultimilor modele ma cam dau inapoi...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #35 on: September 30, 2013, 11:44:59 AM »
problema o rezolvi prin reconstruirea motorului cu piese aftermarket mult mai rezistente ...altfel nu vad cum o poti rezolva ...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

KET

  • 3921
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #36 on: September 30, 2013, 12:16:42 PM »
Da, cum am facut eu...  ;D

LE: Sau, esti baiat destept, si nu-ti cumperi hatch cu motor de 2,5 litri. Iti iei un blob si te bucuri de masina...
« Last Edit: September 30, 2013, 12:48:31 PM by KET »

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #37 on: September 30, 2013, 16:35:38 PM »
Discutia legata de motorul de 2.5 vs cel de 2 ... este fara moarte :) Din punctul meu de vedere conteaza situatia fiecaruia si "planurile" de viitor fiecare varianta avand plusuri si minusuri. Eu personal chiar daca am avut motorul refacut de 4 ori (1 data pe garantie si de 3 ori ca urmare a piticilor proprii) parca tot nu mi-as luat alt model.
Depinde din nou de fiecare cat timp si bani are sa isi dedice masinii pentru ca nu sunt masini pe model VW care le duci o data la 15 000 km la revizie si gata .. ci au nevoie de "atentie speciala" si daca nu iti va face placere acest lucru nu iti va place nici masina.
Legat strict de motorul de 2.5 parerea mea (chiar daca intra in conflict cu parerea altora de pe forum) este ca problemele sunt generate in ordine si in functie de cat de impins este motorul:
1. ulei, care trebuie verificat non stop si completat pe masina stock, stiu multe motoare de 2.5 schimbate pe garantie sau fara cu probleme cauzate in primul rand de lipsa uleiului/lipsa verificarii/completarii lui periodice
2. soft-ul stock care are anumite carente
3. interne slabute, si aici consider a fi problematice pistoanele/segmentii si bielele, dar segmentii in primul rand cu toata filozofia lor de montare
4. prezoanele (sau cum s-or fi chemand) care tin chiulasele care la presiune mare permit "ridicarea" chiulaselor/probleme cu garnitura de chiulasa
5. blocul/camasile stock, care la presiune/temperatura mare se "ovalizeaza" in zonele unde nu sunt sprijinite de peretele exterior al blocului, cauzand astfel consum de ulei, probleme la ardere sau chiar craparea camasilor
Toate cele de mai sus pot fi rezolvate (bani si timp bineinteles) dar daca nu iti face placere toata partea asta de "dezvoltare" a masinii ... mai bine nu incepi :)


malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #38 on: September 30, 2013, 17:57:26 PM »
aiici te inteleg pt ca asa sunt si eu cu caroseria de GC8  ... dar vorbind strict de performance/fiabilitate .. atunci clar bug/blob sunt peste hatch !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

gabit

  • 172
Răspuns: Achizitionare Subaru Impreza WRX STI 2.5 Turbo
« Reply #39 on: September 30, 2013, 18:53:26 PM »
eu am avut un wrx si am acum un Sti de 2l si unul de 2.5(foresterul avea block si pistoane de Sti ) si spun cu mana pe inima ca motorul de 2.5 e mult mai misto pe strada. fiabilitatea cred ca tine in continuare si de noroc. nu e 1.9 tdi si stiu 2.5 cu 150 k fara bube
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION