Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
Subaru club Romania

Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului

AlexT

Răspuns: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #80 on: January 12, 2017, 20:32:52 PM »
Am reusit sa achizitionez un Tractrix si sa citesc tabela de FLKC pentru foresterul meu.



Nu sunt sigur daca valorile la AF sunt in parametri. Daca poate cinvea sa imi dea o parere ar fi bine pentru ca eu abia acum ma documnetez cu ce valori ar trebui sa am pe masina.

P.S: Daca mai este cinva care vrea sa citim si masina lui in Iasi PM me.
« Last Edit: January 12, 2017, 20:43:58 PM by AlexT »
Forester XT - 2009

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #81 on: January 12, 2017, 20:57:56 PM »
Pana vine andea sa ne lamureasca, eu cred ca afr-ul este corectat din pricina frigului. La cati km de la reset ai facur citirea?

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #82 on: January 12, 2017, 22:17:36 PM »
totul arata foarte ok, +/-10 pe primele 3 fuel trims-uri la masinile 2008+ este ok ... si in rest de asemenea totul este ok ...

AlexT

Răspuns: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #83 on: January 13, 2017, 12:40:28 PM »
Pana vine andea sa ne lamureasca, eu cred ca afr-ul este corectat din pricina frigului. La cati km de la reset ai facur citirea?
Resetare intentionat nu i-am facut. A avut bateria scoasa acum vreo 200-300 km cand i-am schimbat solenoidul la AVCS pe partea stanga si cred ca sa resetat atunci.
Am sa incerc sa mai merg cu masina si sa o scanez din nou dupa inca cateva sute de km.

totul arata foarte ok, +/-10 pe primele 3 fuel trims-uri la masinile 2008+ este ok ... si in rest de asemenea totul este ok ...
Ms mult de raspuns. Am sa am grija sa o monitorizez cat de des pot.
Forester XT - 2009

andea79

  • *
  • 4007
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #84 on: September 06, 2019, 15:54:56 PM »
nu stiu unde sa scriu exact ... deci bine a fi si aici :)

acum am testat si eu, se pare sa SSM4 (pt. tigaile 2015+) functioneaza cu orice cablu J2534 (testat de mine cu tactrix) .... SSM4 se gaseste pe net, cablu se gaseste ... deci cine vrea sa se distreze se poate distra :)

(eu am facut de exemplu o stingere de bec de TPMS :) )



malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #85 on: September 06, 2019, 19:05:47 PM »
AI REUSIT CU TPMS din soft sau ai facut schema veche cu hartia ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

andea79

  • *
  • 4007
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #86 on: September 06, 2019, 19:19:53 PM »
din Subaru Select Monitor 4 se poate dezactiva  ... asta ziceam mai sus: ca SSM4 se gaseste pe net si merge cu cablu tactrix ...

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #87 on: September 06, 2019, 22:55:54 PM »
Merge si pe Digi ?  ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #88 on: October 02, 2019, 19:09:07 PM »
Salut ,
Am facut si eu pentru prima data ITP-ul astazi , valabil chiar pentru 2 ani , ultima data clar.
Dar... era sa nu-l trec , noroc ca-l cunosteam pe patronul statiei.

Se pare ca am o problema cu noxele . Stiam asta lucru comun am inteles , pentru un boxer dar sa fie de la 0.2 limita la 0.5 e mai mult de dublu , din cate mi-au spus.
Acum , stiu ca topicul este despre functionarea motorului si ceva de noxe nu am gasit unde sa postez.

De la ce se poate sa am noxele asa cresctute ca ma macina asta rau de tot...?
M-am tot gandit , bujiile sunt cele originale din fabrica care au 105000 km si nu am avut timp sa le schimb , benzina nu cred ca influenteaza , este de la Mol evo 100 , ulei culmea , nu consuma,  1 mm la 600 km maxim , masurat....sau poate de la faptul ca este cu cutie automata si a facut 9 ani de Bucuresti si nici la mine nu este o naveta lunga 10 min dus - 10 min intors de la locul de munca pe DN? Nici nu am unde sa-i dau drumul la vale , azi am mers cu 110 kmh si statea la 2800-2900 rot , de ,ce sa-i fac , oricum ma astept la 2 plicuri cat de curand de pe autostrada ;D ;D

Aveti idee?

PS: ITP-ul trecut pe 2 ani stiti voi cum , desi nu-mi place asta. 
Subaru Legacy 2009 2.0R 4AT

andea79

  • *
  • 4007
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #89 on: October 02, 2019, 19:39:45 PM »
pp ca te referi la monoxid de carbon, nu stiu la restul parametrilor ce valori ai avut (oxigen, HC, lambda, dioxid de carbon)
daca AFR-ul este corect (lambda ff aproape de 1) monoxidul trebuie sa fie aproape de 0.2 ...nu sub dar mai aproape decat 0.5...iar de acolo inainte catalizatorul ...
pp deci ca nu ai AFR corect - probabil sonda lambda obosita sau debitmetru sau alte probleme - e evident marea ghiceala online :)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #90 on: October 02, 2019, 23:09:25 PM »
Sa fie cu injectoare. 😁 e ca la bobi.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #91 on: October 02, 2019, 23:45:41 PM »
Nu stiu daca e acelasi subiect: la ultimele 2 ITP-uri,  cel mai recent fiind acum  10 zile, nu-mi iesea ceva in parametri, cred ca tot ceva 0.2, dar nu am retinut ce, ca era galagie si nenea ala vorbea cu prune in gura. Cert e ca in ambele situatii am fost pus sa tin masina turata pe la 2500-3000 de ture cca 2 minute, timp in care usor usor respectivul parametrul a ajuns in limitele legale. Explicatia a fost ca in timpul de asteptare s-a racit catalizatorul si a trebuit sa-l incalzesc din nou. De fapt nici nu apucase sa se incalzeasca bine, asta e clar, mersesem sub 10 min pana la statia ITP si era racoare afara.
Ideea este ca in cele din urma am ajus in parametrii, nu a trebuit "uns" nimic si  nimeni...  :)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #92 on: October 03, 2019, 06:00:16 AM »
Tot legat de ITP, noxele nu au iesit deloc la ultima verificare, una dintre explicatii fiind ca la momentul lansarii Forester SG aspirat, noxele sunt deja la limita superioara. O recomandare din partea unui coleg a fost sa incing bine motorul (mers in ture o perioada scurta de timp). Alta observatie a fost cea sugerata de Andea legata de sonda lambda.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #93 on: October 03, 2019, 08:24:41 AM »
Ok , multumesc pentru informatii.

Forester , aceeasi problema si la mine , cam la 10 min de mine am fost si eu si nici nu am avut unde sa turez mergand mai mult in coloana , cuminte.
Am ajuns , am parcat si am asteptat cu motorul oprit  10 min pana am intrat. Cat despre timpul de turatie nu cred ca a stat mai mult de 1 min la 3000 ture dupa ce la relanti a zis ca este ok. Alte informatii nu a dat decat s-a strambat usor dupa minutul al 3000 ture si de acolo mi-am dat seama ca nu e ok.
La urmatoarea revizie o sa incerc sa aflu mai multe in legatura cu starea sonda lambda , debitmetru chiar daca l-am curatat eu e posibil tot sa nu citeasca bine si sa fie probleme la amestec aer-combutibil. De aici si consumul un pic mai mare pe care-l am.
Subaru Legacy 2009 2.0R 4AT

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #94 on: October 03, 2019, 11:19:50 AM »
ITP facut fix acum 2 ani la vreo 245.000 de km la 2.0 aspirat de care s-a tras si nu e nimic infundat. Concluzia a fost ca i-ar prinde bine sa ma aiba acolo zilnic sa imi ia noxele si pentru altii. Si nu a fost nevoie de nici un fel de ambalare , incalzire etc. Si se pare ca de la mersul turat ies noxele cum trebuie... Sa vad acum cum ies dupa inca 2 ani...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #95 on: March 09, 2022, 10:14:35 AM »
Revin si eu cu o completare despre o instalare usoara in vederea utilizarii romraider logger, intrucat lucrurile s-au mai schimbat si poate nu sunt suficient de clare sau adunate intr-un singur loc.

1. In primul rand trebuie "cablu" tactrix. Eu am luat de la tactrix.eu A ajuns efectiv in 2 zile din Germania cu UPS. Dureaza mai mult sa trimit un plic in tara de obicei. Deci nu trebuie sa comandati din SUA neaparat.
     1'. Instructiunile de mai jos vor spune ca tactrix isi ia singur driverele si windows e posibil sa va arate ca sunt "the latest". Nu este asa. Trebuie sa cautati pe net openport2_setup_1024820  si instalat manual. Altfel nu o sa mearga. Alegeti un port USB la conectare si folositi-l doar pe acela. E posibil sa dea erori daca folositi alt port.

2. Urmati instructiunile de la punctul 6 de aici, numit TROUBLESHOOTING ROMRAIDER INSTALATION, mai ales daca ati mai avut in trecut instalat romraider https://www.romraider.com/index.php/Documentation/RomRaiderFAQ#toc39
     2'. Cautati pe net versiunea Java SE 8 JRE x86 (32bit | i586). Cel mai simplu, cautati dupa "Java i586". Link-ul de pe romraider nu duce tocmai unde trebuie sau e posibil sa va ceara sa va faceti cont etc. Daca nu va descurcati, am eu executabilul si il pot pune in cloud undeva
     2". Va trebuie sa downloadati Logger de la punctul 22. ECU FLASH de la 20 este optional, daca vreti sa va bagati gherutele.

3. Dati restart neaparat la laptop

4. ECU definitions trebuie incarcate in primul rand, înainte de a putea utiliza aplicatia. Sunt aici, la finalul primului post: https://www.romraider.com/forum/topic360.html  Atentie caci acestea nu se urca in Logger, ci in Romraider ECU editor

5. Logger definitions se descarca de aici (versiunea V370) la finalul postului: https://www.romraider.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=1642 si se incarca in Romraider Logger

6. Mai dati o data un restart si ar trebui sa mearga.
« Last Edit: March 09, 2022, 10:58:47 AM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #96 on: February 12, 2024, 16:56:23 PM »
Intreb aici ca sa nu il deranjez pe Vali in mod direct si posibil inutil :)

Am pus si eu cablul pe masina dupa mai bine de 1 an cred, sa vad cum sta. In afara de learning view unde am vazut corectie de 1.2 sau ceva de genul pe primul interval de turatie, totul e pe 0, deci super fericit pe knock motorul.

Am bagat si un scurt log de 10 minute si cat ma pricep pare ok in mare dar mi-au sarit in ochi niste valori la AVCS.
Mai exact la rece pentru 1-3 milisecunde am diferenta de 4-5grade intre stanga si dreapta cand iau piciorul din acceleratie uneori. Sau cand ridic piciorul din acc si apas iar inainte sa intre automata in frana de motor.

E normal?

La cald nu difera mai mult de 1grad si doar pentru 1milisecunda. Adica o linie din tabel.


Cand am facut softul am verificat si nu erau diferente dar toate logurile au fost la cald atunci.
Ma gandesc sa curat clapeta si sa verific iar furtunase. In mers valorile sunt egale. Posibil uleiul rece sa genereze aceste mici diferente?
« Last Edit: February 12, 2024, 16:58:42 PM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #97 on: February 12, 2024, 19:19:35 PM »
da-i sa mearga , nu are nimic ... e subaru ... infailibil :)

Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #98 on: February 12, 2024, 19:38:10 PM »
Poate pui un printscreen sa vadă și alții cum ar trebui să arate interfața și parametrii urmăriți. Încă nu reușesc să mă prind …
forester 2.0x forester 2.5xt

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cum sa iti faci rapid o idee despre buna functionare a motorului
« Reply #99 on: February 12, 2024, 22:25:26 PM »
@andea79: Infailibil pana la urmatorul rebuild, normal.. Subaru! :) Multumesc!

@bob_ilie: Te referi la rom raider logger? Eu asta folosesc. OBD link doar cu aplicatia lor il tin pentru chestii de bun simt zilnice cum ar fi temperatura apa, boost, baterie consum instant, temperatura admisie etc.
« Last Edit: February 12, 2024, 22:27:02 PM by MihaiFlorescu »