Informatii despre forester 2.5XT 2009
Subaru club Romania

Informatii despre forester 2.5XT 2009

Informatii despre forester 2.5XT 2009
« on: May 18, 2013, 10:43:46 AM »
Salutare . Caut informatii despre Forester SH 2.5xt  legat de motor probleme , mentinere , probleme la suspensie , rugina si alte defecte la care ar trebui sa le verific cand as lua masina . Am gasit sa cumpar un Forester SH 2.5xt este pe autovit la 13020 euro , negru automat , daca puteti sa ma ajutati cu ceva feedback despre model , la ce probleme sa ma astept si la ce sa ma uit sa stiu ca iau o masina in mintile ei , proprietarul nu este roman masina se zice ca este full , km reali revizii facute doar la subaru in Cluj si in Budapesta ...  am auzit de la diverse persoane ca motorul de 2.5T este de fel problematic si asta ma sperie , daca imi puteti spune ce pateste si de ce , mai ales cum pot evita sau reface motorul incat sa nu mai existe riscuri asa mari as fi recunoscator , va multumesc ... astept info si feedback .

gabor

  • 1
  • Foresterul meu 2.5 XT - 2009
Răspuns: Informatii despre forester 2.5XT 2009
« Reply #1 on: August 05, 2013, 11:27:06 AM »
Salutare . Caut informatii despre Forester SH 2.5xt  legat de motor probleme , mentinere , probleme la suspensie , rugina si alte defecte la care ar trebui sa le verific cand as lua masina . Am gasit sa cumpar un Forester SH 2.5xt este pe autovit la 13020 euro , negru automat , daca puteti sa ma ajutati cu ceva feedback despre model , la ce probleme sa ma astept si la ce sa ma uit sa stiu ca iau o masina in mintile ei , proprietarul nu este roman masina se zice ca este full , km reali revizii facute doar la subaru in Cluj si in Budapesta ...  am auzit de la diverse persoane ca motorul de 2.5T este de fel problematic si asta ma sperie , daca imi puteti spune ce pateste si de ce , mai ales cum pot evita sau reface motorul incat sa nu mai existe riscuri asa mari as fi recunoscator , va multumesc ... astept info si feedback .

Nu stiu daca iti mai este de ajutor replay-ul meu.

Sunt posesorul unui Subaru Forester 2.5 XT achizitionata in 2010. Ca si masina este o masina faina daca ai boala vitezei. LA suspensii este exact ca si dieselul, cutia si motorul sunt diferite.
Singurul inconvenient este autonomia, cu un plin de benzina fac cam 200 km daca circul in oras si 270-280 daca circul inafara.  Cu cutia automata nu am avut nici un fel de problema.
Masina este o fiara pe asphalt, , sunt ceva problem la stabilitate daca ai gume proaste, in rest numai de bine, masina fiabila, motorul bun - am aprofimativ 107 000 km reali si nici o problema la cutie/moptor.



Am schimbat amortizoarele fata cu aproximativ 300 Euro cu tot cu manopera recent.

Iar anul trecut le-am schimbat pe spate amandoua aproximativ 3950 ronpiesele +250 ron manopera.

In concluzie, e o masina ok, daca ti-o permiti, ca toate japonezele service-ul si piesele costa. Eu nu le-am schimbat in reprezentanta. In reprezentanta preturile sunt mult mai mari.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Informatii despre forester 2.5XT 2009
« Reply #2 on: August 05, 2013, 12:05:20 PM »
@Gabor.

Ai consumul cam mare, cred ca o alergi serios.
Automata mea din 2006 face cam 330km cu un plin in Bucuresti.
Afara pot scoate consum apropiat de al tau doar daca merg pe autostrada cu viteze mari.
Pe drumurile nationale, la un regim de mers sportiv dar prudent nu am sarit niciodata de 12l/100km.

Oare modelul vostru este mai gurmand fata de 2.5XT-ul vechi ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Informatii despre forester 2.5XT 2009
« Reply #3 on: August 05, 2013, 17:18:33 PM »
depinde de benzina pe care o foloseste.Presupun ca 100.Si de felul cum e invatata masina.Daca pleci de dimineata cu ea in forta,o sa ti consume toata ziua ca la balamuc,indiferent cum mergi.E probata pe doua agregate la mine.