Tuning audio
Subaru club Romania

Tuning audio

Tuning audio
« on: June 30, 2010, 15:20:19 PM »
Cineva si-a tunat sistemul audio sau a facut vreo imbunatatire la cel standard?
Eu am fost multumit de sistemul audio standard dar sunt un pasionat al high quality sound/video asa ca mi-am facut o combinatie de seria 1(subwoofer+ampl.) cu k2power s2(boxe+tweetere) Focal. http://www.focal-fr.com/
M-ar interesa in schimb un player dar cum nu exista inca interfata dvd player (audio-video) pentru legacy sunt un pic legat de maini si m-ar bate gandu la un mp3 player.
Ceva sugestii?

George

  • 757
Răspuns: Tuning audio
« Reply #1 on: June 30, 2010, 15:22:04 PM »
pentru orice modificari audio recomand pe Relu www.12v.ro
zici subaru si e gata :lol:
PS: e si aici pe forum relu ;)
PS2: eu am sistemul modificat la el , iar rezultatul este exact ce mi-am dorit.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Tuning audio
« Reply #2 on: June 30, 2010, 15:27:20 PM »
Yup... poate se nimereste sa fiti amandoi (Maxeritos si Relu) liberi la urmatoarea intalnire si discutati mai multe live. Daca te grabesti, cauta-l pe forum in lista cu membri. E timid din fire si nu prea scrie :P :D

George

  • 757
Răspuns: Tuning audio
« Reply #3 on: June 30, 2010, 15:29:57 PM »
am vazut opere de arta iesind din atelierul lui ;)
recomand cu mare caldura.

Răspuns: Tuning audio
« Reply #4 on: June 30, 2010, 16:14:43 PM »
eu am lucrat cu booster. au preturi destul de ridicate.

Răspuns: Tuning audio
« Reply #5 on: June 30, 2010, 16:17:55 PM »
pentru orice modificari audio recomand pe Relu www.12v.ro
zici subaru si e gata :lol:
PS: e si aici pe forum relu ;)
PS2: eu am sistemul modificat la el , iar rezultatul este exact ce mi-am dorit.



ce exact ai modificat? player / boxe / ai adaugat?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Tuning audio
« Reply #6 on: June 30, 2010, 16:23:38 PM »
Cel mai bine iti spune Relu. Poate pune niste poze cu realizarile. Am auzit ca au iesit niste portbagaje in fibra de sticla deosebite din atelierul lui.

George

  • 757
Răspuns: Tuning audio
« Reply #7 on: June 30, 2010, 16:25:31 PM »
eu mici modificari : un HU nou + boxe noi hertz + amplificator hertz + o mica antifonare unde trebuie + statie CB :P
am vrut sa se auda clar nu neaparat bum bum care nu-mi place deloc

Relu

Răspuns: Tuning audio
« Reply #8 on: June 30, 2010, 16:45:56 PM »
Am lucrat pe masini Subaru inca de acum vreo 8 ani. Masinile sunt foarte bune pentru muzica. Asta nu inseamna ca suna bine din fabrica, ci ca se pot face sa sune foarte bine ulterior.
Am facut impreze, Foresteruri vechi si noi, Legacy.
Incerc sa nu lipsesc la urmatoarea intilnire, cind putem sa discutam mai multe. Pina atunci, daca cineva e interesat sa-si faca instalatia audio, poate sa-mi faca o vizita la atelier. Noi suntem in incinta "Tuning Corner", linga SKN, Racing Nick, X-Motors.
Sau ma puteti suna la 0744-370077 sau 0723-364141
Pun un link cu o parte din masinile facute de mine, printre care si citeva Subaru:
http://www.flickr.com/photos/11595884@N07/sets/

George

  • 757
Răspuns: Tuning audio
« Reply #9 on: June 30, 2010, 16:48:46 PM »
deci vreau poze cu masina mea acolo ... la gallery of fame  ;D

Relu

Răspuns: Tuning audio
« Reply #10 on: June 30, 2010, 18:57:01 PM »
Facem si punem  ;) O sa-i zic Handei cu suflatoare !  ;D
Oricum alea sunt doar o parte din lucrarile pe care le-am facut.

@Maxeritos
Vezi in pozele alea un Legacy, fosta masina a lui Adytzu. Lui nu i-am schimbat HU-ul, dar masina a iesit foarte bine. S-a dus si la niste concursuri audio unde a cam dat rusinica unor masini cu HU deosebite si instalatii mult mai scumpe. A luat si vreo 2 cupe, din care una chiar locul 1
HU-ul stock nu-i rau deloc. Nu stie MP3 si nu are posibilitati pentru intrari. Dar ca sunet, e super OK !
« Last Edit: June 30, 2010, 19:39:31 PM by Relu »

alias

  • 152
Răspuns: Tuning audio
« Reply #11 on: June 30, 2010, 23:19:17 PM »
Deci, pozele cu Impreza mea lipsesc de la gazeta de perete.  si vorba ceia.. Dynamat Extreme si tot felul.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

Răspuns: Tuning audio
« Reply #12 on: December 25, 2011, 17:28:04 PM »
Deci, pozele cu Impreza mea lipsesc de la gazeta de perete.  si vorba ceia.. Dynamat Extreme si tot felul.

Un sfat personal: Dynamat Extreme - macar pe usile din fata. Se aude demential pe urma, merita banii(aici pot fi discutii dar cred ca pot face fata acestora).

Bugetul final este ok. Pentru dorinte extreme sunt si solutii mai scumpe ca schimbarea sistemulu ide boxe  + alte nebunii. Nu este cazul meu insa :)...

Sunt adeptul conceptului " Money Ball" the movie 2011 :-P.

Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

KET

  • 3921
Răspuns: Tuning audio
« Reply #13 on: May 23, 2012, 09:55:34 AM »
Citind ce scrie pe aici si pentru ca nu mi se mai pare ca se aude suficient de bine in Tribeca mea, am luat decizia de a-l contacta pe Relu. I-am zis ce vreau si mi-a facut un buget. Deci Sambata masina este in Bucuresti pentru un upgrade la sistemul adudio. Abia astept sa fie gata... Revin cu impresii.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tuning audio
« Reply #14 on: May 23, 2012, 10:16:26 AM »
A masurat cineva nivelul de zgomot inainte si dupa izolare? Pe mine ma intereseaza mai mult sa reduc "muzica" de la evacuare si de la cauciucuri, aer etc. decat sa o cresc pe cea din boxe. In oras nu e panica, dar in afara ma ia cu dureri de cap, iar cu palnia bagata in evacuare nu e fun... :(

Si o parere avizata, adica de la cei care au folosit si alte produse, care este diferenta dintre Dynamat Extreme si produsele similare de pe piata, in afara de diferenta de pret ridicola?

KET

  • 3921
Răspuns: Tuning audio
« Reply #15 on: May 23, 2012, 10:26:16 AM »
La mine nivelul zgomotului in interior nu este deloc ridicat, lucru ce nu mira, avand in vedere ca motorul si evacuare sunt stock.
Eu nu vreau sa imi fac upgrade la sistemul audio ca sa pot distra pietonii la trecere, ci ca sa se auda mai bine. Tocmai din acest motiv Relu mi-a recomandat sa nu-mi pun subwoofer si sa nu schimb boxele pe spate. I-am ascultat sfatul si asa voi face. M-am lasat pe mana lui...  ;D  ;D
Abia astept sa vad, de fapt sa aud, ce iese...
« Last Edit: May 23, 2012, 10:28:38 AM by TL29KET »

Răspuns: Tuning audio
« Reply #16 on: May 23, 2012, 11:16:25 AM »
eu mi-am pus Aluband pe usi..dar numai ca sa nu mai vibreze de la basi, nu pt izolare fonica..
a facut treaba buna
Subaru Impreza WRX 2001

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Tuning audio
« Reply #17 on: May 23, 2012, 11:19:26 AM »
Eu am 6 boxe magnat si se aud excelent!!!!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tuning audio
« Reply #18 on: May 23, 2012, 11:41:17 AM »
Am mai vazut pe alte forumuri ca lumea recomanda si produsele sinus live (productie germana) pentru izolare fonica. A incercat cineva produsele lor?

Izolare fonică, autocolantă pe o parte, ignifugă. Permite amortizarea zgomotului, grație lipirii pe tabla caroseriei.
Caracteristici

    Rezistent la căldură timp de 2 ore până la 120 °C
    Inflamabilitate conform DIN 75200
    Inodor
Material:   bitum
Grosime:   2.6 mm
Dimensiuni:   (L x l) 500 x 200 mm
Greutate:   500 g

Răspuns: Tuning audio
« Reply #19 on: May 23, 2012, 12:37:06 PM »
La mine HU este un Kenwood DNX7240, midbass Brax, Twiter Brax, Amplif pe ele Helix, Sub Helix P10, Amplif pe Sub Audison, usile si portbagaju facute cu Dynamat respectiv STP, iar problema comenzilor de pe volan a fost rezolvata cu o interfata aftermarket luata de pe ebay.co.uk care isi face treaba perfect
Anything you say can and will be used against you!