Tuning audio
Subaru club Romania

Tuning audio

Re: Tuning audio
« Reply #60 on: October 02, 2019, 19:20:44 PM »
Inlocuirea sistemelor integrate v-a demonstrat ceea ce spuneti. In cazul meu, chiar nu stiu daca se merita. Sistemul masinii imi ofera doar difuzoarele din fata si tweetere, insuficient pentru ceva mai performant. Daca inlocuiesc difuzoarele cu unele corecte, mai rau nu poate fi. Cum problema semnalata nu apare mereu si atunci fara a fi deranjanta, poate e suficient. Si voi vedea (auzi) dupa aceea.

dantt

  • 107
Re: Tuning audio
« Reply #61 on: October 02, 2019, 20:17:15 PM »
Daca inlocuiesc difuzoarele cu unele corecte, mai rau nu poate fi.
Ba da!Am un Legacy din 2008 și am inlocuit,de fapt am făcut by-pass H.Unit-ului prin adăugarea unui amplificator cu DSP incorporat.Boxele sunt surprinzător de ok și se aud foarte bine pentru niste boxe stock.Daca înlocuiești doar boxele cu unele mai bune,o sa ai surpriza neplăcută că se vor auzi foarte prost,unitatea mașinii nefiind în stare să le conducă.Asadar,in locul tau,as schimba ori unitatea centrala,ori as face un by-pass al ei,ea fiind una mediocră,chiar dacă e Kenwood.

Re: Tuning audio
« Reply #62 on: October 08, 2019, 12:32:24 PM »
        Eu am inlocuit difuzoarele originala fata spate cu unele Hertz Dieci Component pe fata si coaxiale pe spate. HU este cel original, diferenta este enorma in calitatea sunetului. Cand o sa vezi ce magnet miniscul au dif originale, vei rade de te va durea stomacul.
Dimensiunea difuzoarelor este de 165mm si vei avea nevoie de adaptoare fata/spate din MDF. Eu am decis sa pastrez unitatea originala doar pt comenzile de pe volan. Inlocuind-o sunt sanse mari sa pierzi acele comenzi.

       Daca ai drum prin Bucuresti sau o sa ajungem amandoi la intalnirea de 10 ani poti sa tragi cu urechea si iei o decizie. La mine indiferent de temperatura de afara se aude la fel. E posibil sa ai ceva probleme mecanice la membrana difuzoarelor daca zbarnaie la diferente de temperatura.
« Last Edit: October 08, 2019, 12:35:17 PM by ucosmin »
Legacy 3.0R

Re: Tuning audio
« Reply #63 on: October 08, 2019, 13:21:31 PM »
Cam asa gandeam si eu. Nu am pretentii de auditie in masina, doresc doar sa cante acolo. La mine nu e deranjant, ar putea ramane si asa, dar era loc de o incercare. Difuzoare am doar pe fata, sa le schimb pe alea nu-i un capat de tara.
Cu intalnirea, ce sa zic? Cand munca e "on call", e greu sa planific ceva in avans. Dar pandesc...
Prin Bucuresti sigur voi ajunge...poate, poate.


dantt

  • 107
Re: Tuning audio
« Reply #64 on: October 08, 2019, 21:57:28 PM »
Mr.Ziggy daca vei înlocui doar difuzoarele sa revii te rog cu un feedback.Oricum sunetul e ceva subiectiv,însă sunt curios daca obții ceea ce cauți.

Re: Tuning audio
« Reply #65 on: October 09, 2019, 12:13:20 PM »
Pt cei cu Legacy 2007-2009 exista o solutie mai ieftina dar implica putin mai multa munca din partea posesorilor, pt a inlocui unitatea centrala cu una aftermaket 2DIN.

https://www.ebay.com/itm/2-DIN-Car-Radio-Stereo-Faceplate-for-Subaru-Legacy-Outback-2006-2009/153173478907?hash=item23a9d9cdfb:g:5a4AAOSwJhdbl4qt

Legacy 3.0R

UXE

  • 1731
Re: Tuning audio
« Reply #66 on: July 26, 2021, 18:22:58 PM »
Fara gluma, imi poate spune si mie cineva care este dimensiunea difuzoarelor stoc pe forester sg 2006 ptr fata si spate?  :D

16.5cm fata si spate cumva?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Tuning audio
« Reply #67 on: July 27, 2021, 10:38:27 AM »
spate 13 daca tin bine minte :)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

UXE

  • 1731
Re: Tuning audio
« Reply #68 on: July 27, 2021, 12:31:28 PM »
Da, 13 confirm  :D

UXE

  • 1731
Re: Tuning audio
« Reply #69 on: July 27, 2021, 18:23:11 PM »
Mi-am comandat  un  JVC KW-M25BT. 

Pentru pastrarea comenzilor pentru volan am inteles ca imi trebuei asa ceva:   https://www.upcar.ro/adaptor-comenzi-volan-connects2-ctssu005-2-compatibil-subaru-forester.html   si   https://www.upcar.ro/cablaj-comenzi-volan-universal-connects2-ctmultilead-2.html  .

Stie cineva cum se monteaza cele doua cabluri?


Pentru screen mirroring ce cablu imi trebuie?  Unul care sa intre in spate intr-o mufa AV si sa iasa pe usb?

Sincer daca nu e complicat as vrea sa mi le montez eu  :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tuning audio
« Reply #70 on: January 10, 2022, 23:50:50 PM »
La Forester SH (mai ales facelift) sunteti multumiti de calitatea camerei pentru mersul cu spatele si este ok fiabilitatea ei?  Aveti idee pe unde trec firele (plafon sau podea) pana in portbagaj.

Si din alt punct de vedere, ca sa fie on topic, unitatile multimedia aftermarket au acelasi tip de mufa pentru camera sau automat trebuie si camera aftermarket? Si viceversa, camerele aftermarket au mufa/se poate adapta usor pentru unitatile audio Subaru?

Sau recomandati varianta 3, adica oglinda retrovizoare cu ecran/camera pentru mai putine batai de cap.
« Last Edit: January 10, 2022, 23:52:08 PM by MihaiFlorescu »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Tuning audio
« Reply #71 on: January 11, 2022, 09:24:45 AM »
Pre-Facelift nu avea camera pentru mersul cu spatele. Dar avea decupaj pe usa de la portbagaj cu locația. (O opoziție nu foarte inspirata) Traseul a fost tras pe tavan ca sa treacă prin traseul de fire de la usa portbagaj.Tunerul cu magazie schimbat cu player jvc.(e in thread modelul) Boxele au rămas cele originale. Cea mai mare problema au fost comenzile de pe volan pentru tuner.Dacă nu ai comenzi pe volan ești ok.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tuning audio
« Reply #72 on: January 11, 2022, 13:46:51 PM »
Playerul JVC presupun ca nu este echiparea de pe facelift si te referi la ceva aftermarket. Din cate stiu eu Clarion facea unitatile audio pentru SH.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Tuning audio
« Reply #73 on: January 11, 2022, 21:24:48 PM »
Playerul JVC presupun ca nu este echiparea de pe facelift si te referi la ceva aftermarket. Din cate stiu eu Clarion facea unitatile audio pentru SH.

Poate nu am fost foarte explicit,tunerul cu magazie de CDuri  (Cel OEM ) era kenwood a fost schimbat cu Jvc. JVC-ul evident aftermarket. jvc KW 620 bt
« Last Edit: January 11, 2022, 21:51:40 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tuning audio
« Reply #74 on: November 19, 2022, 18:36:55 PM »


Am încercat și la Forester dar nu merge.