Intalnirea aniversara (4 ani) 7-9.Feb.2014 - Sovata - pregatiri finale
Subaru club Romania

Poll

Voteaza locatia intalnirii

Cluj
0 (0%)
Sighișoara/Daneș
10 (28.6%)
Alba Iulia
0 (0%)
Maramureș
0 (0%)
București/Ilfov
2 (5.7%)
Brasov
9 (25.7%)
Voineasa
0 (0%)
Sovata
14 (40%)

Total Members Voted: 33

Voting closed: November 14, 2013, 16:40:20 PM

Intalnirea aniversara (4 ani) 7-9.Feb.2014 - Sovata - pregatiri finale

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!


Salutare lume!

Uite ca iar a venit acel moment al anului cand ne pregatim pentru cea mai importanta intalnire subarufanclub. Si pentru ca nu facem astel de intalniri prea des, e bine sa ne pregatim din timp, ca sa iasa treaba buna. E inca devreme, dar si noi ne hotaram greu :) si pregatirile implica multe aspecte, deci mai bine mai devreme decat prea tarziu.

Un prim aspect sugerat si discutat cu multi dintre voi in persoana este cel al momentului, sau mai bine zis al datei. Nu zapada ar fi principala problema la mijlocul lui Ianuarie, ci sarbatorile de iarna, aniversari si alte cheltuieli care afecteaza bugetul familiei pentru CD (Calatorii si Distractie). Asa ca daca nu sunt alte obiectii sau sugestii mai bune, mutam intalnirea pe 7, 8 si 9 Februarie.

Ca in fiecare an, ne rezervam dreptul de a sanctiona sau exclude participantii care vin nepregatiti pentru anotimpul rece. Obligatoriu cauciucuri conform legislatiei actuale/in momentul intalnirii pentru toti participantii.

FAQ (Intrebari frecvente)

- Pot sa particip daca nu am Subaru sau daca nu vin cu Subaru sau pot sa aduc prieteni care nu au Subaru?
R: DA! Sa fii fan Subaru inseamna mai mult decat a fi posesor de Subaru si cred ca toti de pe acest forum stiu si simt la fel.

- Pot sa particip la intalnire dar sa ma cazez in alta parte?
R: Nu am impus niciodata obligativitatea cazarii in acelasi loc, DAR spre binele tuturor, al punctualitatii si de dragul atmosferei e bine sa stam in acelasi loc. Mai mult decat atat, de cele mai multe ori beneficiem de preturi preferentiale de grup. Ati vazut anul trecut ce bine a fost si ce servicii de calitate am avut la preturi foarte bune. Tocanita calda cu mamaliguta la 2 noaptea cam greu sa gasesti.

- Pot sa imi fac programul meu pe timpul zilei si sa stau cu grupul seara si pe drum?
R: Nu suntem toti legati de maini si de picioare unul de celalalt (nu ma refer la membrul clubului numit celalalt). Totusi, ne straduim sa punem la punct in fiecare an un program diversificat si atractiv pentru toti participantii.

- Trebuie sa platesc ceva ca sa ma inscriu?
R: Nu exista taxa de inscriere sau taxa de participare. Se plateste doar cazarea si eventualele mese prestabilite. Singura regula este ca la inscriere sa se plateasca avansul si pana la intalnire sa se plateasca integral suma pentru casa/masa. Astfel eliminam momentele stanjenitoare de la centrele de cazare cand fie ne scuzam ca am ajuns mai putini decat confirmati sau si mai jenant, punem ban la ban sa platim pentru cel care ne-a lasat balta.



OK! Revenind la primul pas ce trebuie facut, sau mai bine zis al 2-lea (primul fiind initierea discutiilor), asteptam propuneri pentru locatii.


Si acum strict preferintele personale: Hunedoara si posibil Prejmer (trebuie sa vorbesc la circuit sa vad daca facem o treaba ;D)

Si sfatul meu clasic, din fiecare an... "Puneti bani la saltea pentru intalnire sa nu va aud ca ratati intalnirea din cauza banilor". In functie de rezervor (si la masina si la sofer), costurile totale ajung pe la 1500 lei de obicei. Cel mai mult va costa carburantul (1, 2 sau 3 plinuri) in functie de acaret.




Actualizare 24/10/2013

Am adaugat variantele de locatie pentru intalnire propuse de voi. Votul dureaza 2-3 saptamani in functie de cat de repede se hotaraste lumea.



Actualizare 19/Nov/2013

S-a ales locatia, Sovata, iata si detalii despre cazare:
Am promis ca revin si cu detalii despre cazare odata ce reconfirm cu Razvan si hotelul.
Iata oferta:

Locatie: Hotel Danubius 4* (link extern)
Perioada: 7-9 Februarie 2014
Cazare: 2 nopti in camera dubla, cu mic dejun si taxe incluse
Mese: cina (meniu bufet) in 7 Feb, si cina barbeque (meniu bufet) in 8 Feb (nu putem face foc de tabara, dar e posibil sa organizam ceva pe terasa cu niste faclii, cu o tuica fiarta etc. Ceva in genul a ce am facut anul trecut)

Mesele vor fi servite in restaurantul hotelului, unde vom avea o sectiune rezervata doar pentru noi (Subarufanclub)

Pret pachet pentru 2 persoane: 160 euro (tva inclus). Pachetul include cazarea si mesele mentionate mai sus, precum si intrarea la SPA (link saune & piscine), repet, pentru 2 persoane. Masajul si tratamentele se platesc separat.


Pentru a considera inscrierile valabile trebuie achitat 50% avans pana in data de 18 Decembrie.
Restul de 50%  vor fi platiti pana la data limita de 15 Ianuarie.
Pentru detalii privind contul in care se va face transferul, va rog sa dati un mail sau mesaj personal catre mine sau Dan Pavel.



Si am si informatii despre copii:
0-3 ani: gratuit
3-12 ani: se adauga 24 lei/noapte (fara pat suplimentar)
3-12 ani: daca se doreste pat suplimentar (fotoliu extensibil) 60 lei/noapte  -  maxim 10 camere
de la 12 ani in sus: tarif plin de adult 130 lei / noapte (cu pat suplimentar)
« Last Edit: January 29, 2014, 13:42:37 PM by MihaiFlorescu »

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #1 on: October 07, 2013, 16:20:43 PM »
Sa fiu eu primul carcotas :D
Cei mai multi iau banii pe 10 ale lunii...asa ca diferenta intre sf lunii ianuarie si w-e propus nu prea vad ( si eu sunt in categoria cu 10 ale lunii ).

Si da, o sa fac tot posibilul sa particip si eu la aceasta intalnire aniversara :)
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #2 on: October 07, 2013, 16:31:14 PM »
La mine toti prietenii ale caror zile de leafa le cunosc si rudele iau salariul pe 30/31/1 sau pe 5/7. De asta ne-am gandit ca ar fi perfect acel weekend (Dan pe 31, eu pe 7 de exemplu).

Dar daca e cum zici tu Cristi si sunt majoritatea in aceasta situatie vedem cum facem. Urmatorul weekend ar fi cu Sf. Valentin si poate unii vor sa petreaca doar in cuplu + ca va fi mai greu la cazare... si farmacii, in cazul in care se accidenteaza careva  ::)
« Last Edit: October 07, 2013, 17:50:30 PM by MihaiFlorescu »

KET

  • 3921
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #3 on: October 07, 2013, 16:53:07 PM »
Eu zic ca este extrem de frumos prin zona Maramuresului, dar stiu, este foarte departe. Asa ca merg oriunde se decide. Numai sa-l lasati pe rzw75 sa organizeze cazarea si mancarea.  ;)

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #4 on: October 07, 2013, 17:19:19 PM »
La mine cate rezervoare trebuiesc?  ???  ::)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #5 on: October 07, 2013, 17:43:23 PM »
Da KET, ai dreptate. Sunt de acord ca Maramu' e superb si am mai propus in anii trecuti, dar tocmai din motivul mentionat si de tine nu a avut prea multe voturi.
O sa vorbesc si cu Razvan in speranta ca poate si vrea sa ne mai ajute.

Brasov, mai putin de un rezervor... de kerosen. Cautam locatie cu aeroport international :P


malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #6 on: October 07, 2013, 18:16:54 PM »
da si eu as merge in maramures :D daca fecem 2-3 zile e ok ...
sau la hileaga  tot zicea el ca are casa mare in ungaria ... :D ;D
« Last Edit: October 07, 2013, 18:18:29 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #7 on: October 07, 2013, 22:14:57 PM »
Ar fi frumos in Maramu.
Pana la urma nu conteaza unde mergem atat timp cat suntem impreuna.

celalalt

Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #8 on: October 07, 2013, 22:30:43 PM »
Mda...prea departe.Plus ca o sa fie o iarna grea.Eu am zis asta de asta vara.Propun undeva aproape de Jilava?! ;D

Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #9 on: October 08, 2013, 00:20:34 AM »
Sunt. sanse mari sa fac si eu cotetu bun de un drum lung pana atunci....
Forester 2.5XT 5spd
Vectra c 1.9

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #10 on: October 08, 2013, 11:09:27 AM »
Da KET, ai dreptate. Sunt de acord ca Maramu' e superb si am mai propus in anii trecuti, dar tocmai din motivul mentionat si de tine nu a avut prea multe voturi.
O sa vorbesc si cu Razvan in speranta ca poate si vrea sa ne mai ajute.



de abia astept evenimentul , voi fi prezent oriunde se va decide locatia ;D
Cataline, in Maramures e fff frumos...dar putin cam departe pentru doar un weekend...
Mihai, voi ajuta cu drag daca mi se cere  ;)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

KET

  • 3921
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #11 on: October 08, 2013, 11:10:53 AM »
Atunci facem intalnirea mai lunga. 3 zile... ;)

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #12 on: October 08, 2013, 11:52:00 AM »
Da putem sta mai mult de 3 zile.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #13 on: October 08, 2013, 13:33:38 PM »
Facem un concediu ?
Zona MM e frumoasa, dar si eu sunt de parere ca e cam departe. Ca ore de mers si benzina...Ca sa simti ceva din intalnire trebuie sa-ti aloci 2 zile pt drum...
Hai sa o facem intr-o zona mai apropiata  ::)
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #14 on: October 08, 2013, 13:37:29 PM »
la brasov este aproape dar nu cred ca o sa putem folosi circuitul de la prejmer iarna...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #15 on: October 08, 2013, 13:54:31 PM »
Ciau,
eu va invit in Maramures si anul asta-la mine acasa ;), dar mai vin cu o propunere, Leghia-Cluj. Sunt drumuri faine, am fost cu colegii de la jobul actual la un meeting acolo. Dati o geana pe net la http://www.leghia.ro/ . Au fost ok cu noi si imprejurimile sunt ok.
PS. nu am reusit sa ajung la Buc sa ma intalnesc cu Serban, asa ca un meeting ar fi binevenit sa il servesc cu schweps-ul promis
Forester my09 4Q

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #16 on: October 08, 2013, 13:56:35 PM »
Pai veniti si cu alte propuneri. Nu stiu ce cazari gasim dar am putea incerca ceva in zonele cu apa termala. Poate gasim ceva frumos...?
Sau Alba Iulie e putin mai aproape. E si asta o varianta.

Razvan, vorbim la telefon cand ma eliberez si eu :)
« Last Edit: October 08, 2013, 13:59:03 PM by MihaiFlorescu »

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #17 on: October 08, 2013, 17:34:50 PM »
... am putea incerca ceva in zonele cu apa termala. Poate gasim ceva frumos...?

Deja te simti batran de vrei la bai termale ? :))

http://carta.ro/cazare-voineasa/pensiunea-ciobanelul/  chiar daca stim ca zona nu prea exceleaza la capitolul ospitalitate, dar nu e general valabil pt toate ( sper )

sau

http://www.govora-cazare.ro/cazare-hoteluri/ro/Hotel-Palace - e mai pe placul tau :P

ma rog, ar fi ele mai multe, asta e asa , la un click si search :P
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #18 on: October 08, 2013, 22:20:13 PM »
Eu am fost chiar anul acetsta in maramures, sincer nu recomand sa mergem acolo...principalul dezavantaj il vad in distanta si in drumurile proaste. Distanta poate nu ar conta decisiv, propunerea mea ar fi sa mergem in zona belis-cluj (fantanele).Acolo peisajul este superb...
In maramures am stat la secret garden.

vvg

  • 108
Răspuns: Intalnirea aniversara de 4 ani - Faza propunerilor
« Reply #19 on: October 08, 2013, 22:43:18 PM »
@cristibnan
Va rog frumos, fara Oltenia, mergem la distractie. Propun o locatie in centrul tarii (atata timp cat mai este Ardealul al nostru), zona Sibiu. Mures, Covasna. Ar fi usor de ajuns pentru toata lumea, ospitalitate garantata, preturi ok, produse traditionale (palinaca, slana) etc. In caz contrar, ne intalnim la Mall Baneasa, ca cei mai multi si mai activi membri sunt din zona. Sau poate KET ne poate garanta o partida de pescuit la copca in Delta?