Temperatura indicator antigel
Subaru club Romania

Temperatura indicator antigel

Temperatura indicator antigel
« on: October 07, 2013, 18:51:51 PM »
Am observat in aceste nopti reci din ultimul timp ca la viteze mari (120 kmph si mers la turatie constanta) acul care deobicei sta fix la mijloc coboara 1 liniuta sau 1 liniuta si jumatate. Din ce stiu eu termostatul ar trebui sa tina motorul la temperatura optima (cand acul e central) tot timpul. Vi se intampla si voua ? Am probleme sau e normal ?

celalalt

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #1 on: October 07, 2013, 19:01:21 PM »
Nu e normal.Verifica nivelul de lichid si termostatul.Sa nu cumva sa fi ramas deschis.

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #2 on: October 07, 2013, 19:11:50 PM »
Lichidul de racire este putin peste FULL iar termostatul nu stiu cum sa-l verific..

celalalt

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #3 on: October 07, 2013, 20:21:05 PM »
Termostatul numai la un service.
LE. sau poate nu e aerisita bine instalatia.Rzw a mai patit asa si era de la aerisire....
« Last Edit: October 07, 2013, 20:37:22 PM by celalalt »

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #4 on: October 10, 2013, 03:38:18 AM »
Exista vreun mod in care as putea s-o aerisesc eu ?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #5 on: October 10, 2013, 11:53:58 AM »
astea se aerisesc singure... (nu mai e ca la dacie sa faci schema cu sticla etc..) verifica sa fie antigelul full full in vasul de expansiune de pe admisie si preseaza furtunul de sus de la radiator ... fa asa pana cand nu mai iese aer ! eu zic 80 % sa dus termostatul ... cel mai usor il schimbi este in jur de 50 ron ... si vezi daca mai face !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #6 on: October 11, 2013, 16:00:54 PM »
La a mea apa sta cum trebuie dar nu prea baga caldura, aerul este caldut nu cald, dar apa este foarte mizera din ea (banuiala mea este ca aeroterma este mizerabila), Cum as putea sa curat si eu aeroterma fara sa dau bordu jos ??? Cand vin noaptea mereu de la munca mare frig ce este in ea :))) Un sfat ceva... Am auzit povesti despre apa cu otet dar acum nu sunt nici petrisor sa fac experimente pe masina se gasesc solutii ???
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #7 on: October 11, 2013, 16:16:04 PM »
Iei o substanta speciala de curatat instalatia radiador flush ! Pui aia cand e motorul caldut o lasi sa mearga 5-10 min apoi dai drumu la antigel complet ! Dupa pui unu nou si job done !!
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #8 on: October 11, 2013, 16:17:35 PM »
Otetul stiu ca strica garniturile...O varianta ar fi sa scoti cele doua furtune din calorifer,pe care le gasesti infipte dinspre motor,prin firewall si sa bagi apa cu presiune medie.Dar si cel de evacuare sa fie cu furtun ca sa nu ti uzi totul pe acolo.Totusi,eu tind sa cred ca e de la aerisire.Nu se aeriseste chiar singura.Plus ca,nu poate fi atat de murdara incat sa se infunde.Totusi nu e apa de la robinet constant acolo.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #9 on: October 11, 2013, 16:23:56 PM »
De cand este la mine, masina a mers numai pe antigel rosu dar cand am luat-o era statuta cu apa si de fiecare data cand pun apa cu antigel dupa ce se deschide termostatul are direct culoarea rugini iar pana acum am schimbat 2 termostate pentru ca se blocau din cauza jegului, si aerisirea si-o face singura ca am schimbat radiatorul furtune si vasul de expansiune deci.. !!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #10 on: November 08, 2013, 07:25:45 AM »
Voi ce tip de antigel folositi ?

AlinI

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #11 on: November 08, 2013, 11:05:23 AM »
Acum aprox 1 luna am comandat la smt un litru.

Nu stiu daca este la fel si pentru wrx/sti.
in manualul de service pentru sti zice:
« Last Edit: January 19, 2016, 16:23:17 PM by MihaiFlorescu »
'09 Subaru Impreza 2.0 Hatchback

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #12 on: November 08, 2013, 11:07:13 AM »
Eu tot de la SMT am luat, este Carifil si este Verde.
« Last Edit: January 19, 2016, 16:23:39 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #13 on: November 08, 2013, 12:17:03 PM »
Stiu ca in state pe STi-uri dupa 2008 se foloseste Subaru Super Coolant Blue (care se schimba la 10 ani sau 160.000 KM). Noi insa se pare ca nu avem acces la asa ceva si SMT baga HEPU sau Dynamax (albastru)...

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #14 on: November 08, 2013, 12:34:31 PM »
Teoretic vorbind :) pana prin 2008 Subaru folosea/recomanda antigel anorganic care continea fosfati dar nu continea amini, borati, nitriti si silicati. Un soi de echivalent G11 al grupului VAG dar cu diferenta ca G11 VAG clasic contine silicati si nu contine fosfati :) De fapt toti constructorii japonezi recomandau antigelul cu fosfati (si fara amini, borati, nitriti si silicati) deoarece ei ziceau ca pentru garniturile lor acesta este mai ok decat G11-le clasic european.
Acum se recomanda/foloseste antigel de tip HOAT (hybrid organic acid technology - acel super long life) care contine un amestec de aditivi organici si anorganici , de asemenea fara amini, borati, nitriti si silicati dar poate contine fosfati. Este un soi de echivalent al standardului european G12+ (atentie la G12 simplu care este doar cu aditivi organici si care teoretic nu este ok  - poate genera un soi de precipitatii mai ales daca este amestecat cu antigel G11).
Si eu am cautat acum o luna antigel - si nu este deloc usor avand in veder ca pe 99% din ambalaje nu scrie tot ce contine si nu am vrut nici sa comand din state. Pana la urma am gasit aici http://www.antigel-auto.ro/red_line , unde se lauda ca este un antigel HOAT si nu contine amini, borati, nitriti , silicati si nici fosfati :)
Oricum, eu nu am de gand sa il tin foarte mult (adica cu sutele de mii de km si ani cum zic ei ca rezista) ... desi mi-ar place sa nu mai fie necesar de desfacut motorul sute de mii de km si multi ani de acum inainte :)
« Last Edit: November 08, 2013, 12:37:51 PM by andea79 »

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #15 on: November 08, 2013, 12:44:02 PM »

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #16 on: November 08, 2013, 12:48:28 PM »
Iar legat de culorile antigel-ului, din pacate aici este un pic de haos, exista antigel-uri cu diverse compozitii cu culori diferite sau asemanatoare ... singura chestie cat de cat reliable este daca scrie clar ce contine.
Tot din ciclul teorie se "zvoneste" ca motorul subaru ar fi mai sensibil la compozitia antigelului din cauza faptului ca fiind boxer cel putin o parte din garniturile de chiulasa sunt tot timpul acoperite cu antigel.
Si din acelasi ciclu, in manuale/pe afara Subaru recomanda si folosirea aditivului lor "special" pentru antigel (subaru coolant conditioner) -> aditiv despre care parerile sunt foarte impartite daca face bine sau dimpotriva ...

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #17 on: November 08, 2013, 12:53:01 PM »
Deci teoretic asta ar fi ok http://shop.poldistribution.ro/21-lichid-de-racire-antigel/30-inugel-expert.html ?
Pai din cate vad este un soi de G11 clasic, adica cel mai probabil contine silicati ... adica nu este cu fosfati dar fara silicati cum ar vrea japonezii :)
Bine, nu zic ca nu ar fi bun, eu poate exagerez un pic cu continutul antigelului .. dar nu ma pot abtine :)

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #18 on: November 08, 2013, 13:09:55 PM »
Am observat in aceste nopti reci din ultimul timp ca la viteze mari (120 kmph si mers la turatie constanta) acul care deobicei sta fix la mijloc coboara 1 liniuta sau 1 liniuta si jumatate. Din ce stiu eu termostatul ar trebui sa tina motorul la temperatura optima (cand acul e central) tot timpul. Vi se intampla si voua ? Am probleme sau e normal ?
Si legat de chestia asta, si mie mi se intampla cateodata sa coboare un pic acul tot asa in mers, nu mult, probabil o jumatate de liniutza, si am observat ca se intampla de aprox. un an de cand am un radiator mai mare (Koyorad). Termostatul si pompa de apa si multe alte chestii au fost schimbate tot atunci - aprox. un an in urma ,  la ultimul engine rebuild  - deci nu ar trebui sa am probleme cu ele. Oricum inafara de aceasta mica variatie in jos a acului de temp nu am alte probleme .. deci nu ma agit. (daca era variatie in sus atunci putea fi buba )

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #19 on: November 08, 2013, 13:10:48 PM »
Ciudat ca atat Subaru Brasov cat si SMT folosesc HEPU albastru (care e G11) si discutand cu ei mi-au zis ca n-au avut probleme vreodata cauzate de antigel. In manual scrie clar sa fie folosit doar antigel Subaru. Ca de obicei, pareri impartite si niciodata nu stii ce e mai bine :)) M-am obisnuit deja de cand cu masina asta..