Temperatura indicator antigel
Subaru club Romania

Temperatura indicator antigel

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #20 on: November 08, 2013, 13:16:37 PM »
Pai oricum diferentele in compozitia antigelului si eventualele lor efecte asupra garniturilor ar trebui sa se vada dupa multe zeci de mii/sute de mii de km si multe motoare subaru nu ajung nedesfacute la aceasta varsta si apoi cand ajung la o astfel de varsta deja proprietarul se asteapta oricum la diverse "probleme" si la noi nu sunt multe subaru cu multe sute de mii de km -> deci normal ca nu se intalnesc probleme cu antigelul :)
Deci , cum ziceam si mai sus, sunt convins ca este foarte ok si G11 din linkurile de mai sus (doar G12 organic repet are potential de probleme) - doar ca daca ai intrebat am zis sa raspund cat de complet posibil :)

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #21 on: November 08, 2013, 13:53:48 PM »
Pai da, raspunsul a fost foarte bun; eu sunt mirat cateodata de indolenta dealerilor oficiali. Mi se pare normal ca, daca cei de la Subaru JP dau anumite indicative (fara silicati, fosfati, etc), sa fie respectate foarte strict. Nu e normal sa te astepti la probleme cu motorul la un anumit nr de km...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #22 on: November 08, 2013, 13:54:52 PM »
Cum ziceam si in alte posturi, atunci cand nu esti sigur de ceva pentru masina ta, iei de la Subaru (SMT, Autokino, Tubman etc.), platesti mai mult, dar stai linistit macar.

Daca se strica masina din cauza acelui produs, au geamuri securizate la vitrine si poti sa te parchezi in showroom perfect, fara sa te tai.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #23 on: November 08, 2013, 14:15:12 PM »
Cum ziceam si in alte posturi, atunci cand nu esti sigur de ceva pentru masina ta, iei de la Subaru (SMT, Autokino, Tubman etc.), platesti mai mult, dar stai linistit macar.

Daca se strica masina din cauza acelui produs, au geamuri securizate la vitrine si poti sa te parchezi in showroom perfect, fara sa te tai.

Apai daca ne dai raspunsuri din astea ne strici toata distractia dezbaterii :)

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #24 on: November 08, 2013, 14:23:45 PM »
Din ce am citit intr-un comunicat de la Subaru cica lucrurile ar fi asa: pt motoarele de aluminium trebuie neaparat antigel OAT (organic additive technology). G11 din ce stiu eu nu e OAT (si G11 este HEPU albastru, adica fix ce folosesc Autokino si SMT). OAT este G12 - fix ce nu folosesc acest doi 'giganti Subaru' ai nostrii. Now I`m really confused

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #25 on: November 08, 2013, 14:37:47 PM »
Nu :), si G11 si G12 si G12+ sunt ok pentru motoarele din aluminiu , sunt doar tehnologii diferite ...
Ultima aparuta si folosita si de Subaru in super long life coolant este Hybrid Organic Acid(? sau additive) Tehnology care foloseste un mix intre aditivi organici si anorganici si este echivalentul lui G12+. Fiind un astfel de mix poate fi amestecat si cu antigel G11. Singurul mai special este G12 (cel organic) care nu trebuie amestecat cu G11 deoarece poate crea un soi de precipatii (depuneri).

Si mai este discutia cu continutul de fosfati sau silicati, europenii folosesc silicati, japonezii prefera fosfati (ca si aditivi anorganici) fiecare zicand ca continutul cu silicati/respectiv fosfati este mai ok pentru compozitia garniturilor din motoarele lor ... :)

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #26 on: November 08, 2013, 14:53:58 PM »
Deci sa inteleg ca si G11 este organic. E bine, atunci o sa folosesc si eu HEPU albastru si aia e...

sco

  • 736
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #27 on: November 08, 2013, 14:57:30 PM »
Deci sa inteleg ca si G11 este organic. E bine, atunci o sa folosesc si eu HEPU albastru si aia e...

Nu cred ca ai inteles bine, G12 e organic.

http://donsnotes.com/home_garden/auto/antifreeze.html

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #28 on: November 08, 2013, 15:04:54 PM »
G11   -> anorganic
G12   -> organic
G12+ -> mix de organic cu anorganic

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #29 on: November 08, 2013, 15:18:14 PM »
Ok, atunci e clar de ce m-am incurcat. Peste tot scrie ca pt motoarele de aluminium trebuie ca lichidul de racire sa fie organic, ceea ce inseamna ca acest G11 chiar nu e ok pt noi.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #30 on: November 08, 2013, 15:49:45 PM »
Pai nu este neaparat asa :) Motoare de aluminiu exista de mult timp.. inainte sa apare antigelul oragnic :) Am scris in primul post despre felurile de antigel folosite de subaru ....
Daca te informezi pe net, eu as cauta specific subaru, pentru ca fiecare au piticii lor. Constructorii o tin pe a lor, producatorii de antigel pe a lor ... si tot asa :)

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #31 on: November 08, 2013, 17:16:24 PM »
Si sa mai complicam/completam discutia ar trebui amintite si efectele pe care ar trebui sa le aiba antigelul. Unele sunt bine cunoscute : cresterea punctului de fierbere (se realizeaza si impreuna cu cresterea presiunii din instalatie), protectie marita la inghet, inhibarea coroziunii ; altele mai putin cunoscute, de exemplu protectie impotriva procesului de electroliza (care este de cele mai multe ori responsabila de gaurile din radiator :) )
Pun si un link cu eletroliza care mi se pare destul de concis si la subiect http://www.sancarlosradiator.com/electrolysis.htm
Sau asta http://www.freeasestudyguides.com/electrolysis.html
« Last Edit: November 08, 2013, 17:22:05 PM by andea79 »

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #32 on: November 08, 2013, 17:39:16 PM »
Ma gandesc sa trec si eu la un G12 sau G12+  dar asta inseamna ca trebuie sa scot tot antigelul din masina cumva. Stiu ca ultimul litru din motor e dificil de scos..

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #33 on: November 08, 2013, 18:23:11 PM »
Pai presupunand ca ai avut/ai in masina antigel G11 cel mai safe este sa treci la G12+ deoarece chiar daca mai ramane de cel vechi nu se intampla nimic special daca se amesteca. Oricum, teoretic poti goli antigelul din masina, umpli cu apa distilata sau normala, apoi o scoti ... apoi din nou :).. pana cand teoretic ce ramane este un fel de apa aproape curata :)

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #34 on: January 11, 2014, 21:51:33 PM »
Ca sa concluzionez intr-un fel: termostatul era dus (putin stramb chiar). Din cauza asta scadea temperatura motorului la viteza mare. Cu ocazia schimbarii am trecut si la G12+ ;)

UXE

  • 1731
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #35 on: September 28, 2015, 10:44:38 AM »
Am si eu o nelamurire,  trebuie sa completez cu antigel si am gasit acest produs : http://www.epiesa.ro/antigel-concentrat-xt-asiatice-verde-1l-acc-358.htm

Pe masina am antigel verde (mai multe detalii nu mi-au dat cei de la Tubman, dar banuiesc ca e G11).  

In descrierea produsului scrie ca lichidul de racire este pe baza de etilenglicol si contine inhibitori de coroziune deosebit de eficienti, inclusiv silicati si borax.

Din ce am citit pe aici , am inteles ca nu ar trebui sa contina silicati si borax, deci nu ar fi bun?   Cu ce pot sa completez?  Mergei si cu albastru G11? 

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #36 on: September 28, 2015, 17:25:53 PM »
Cel mai bine, daca e vorba doar de completat 100-200ml, ar fi sa pui doar apa distilata, la intreaga capacitate a sistemului de racire diluarea nu va fi importanta.

UXE

  • 1731
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #37 on: September 28, 2015, 18:09:38 PM »
Pai am mai completat in vara cu aproape un litru.  As vrea sa mai completez si cu antigel. 

UXE

  • 1731
Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #38 on: September 28, 2015, 19:27:57 PM »
Chiar nu stie nimeni ce antigel verde pot sa am eu pe masina?
Nu mai are nimeni asa ceva pe agregatul lui  si a completat?   ???
  Cei de la Tubman m-au facturat cu "Antigel verde" , dar cand i-am intrebat ce producator e s-au facut ca ploua.  Mi-a zis nenea de acolo ca cica orice antigel verde merge. Nu stiu daca a zis la misto sau nu, dar si ala de la Dacia RX type D e verde.    

Nu inteleg ce mare secret e...     sa inteleg ca aici pe forum majoritatea are albastru sau roz..   sau nu se baga la completat.

Am dat mail la Autokino, insa nici ei nu au raspuns  >:(.  

Vreau sa stiu ce antigel am pe masina,  cu ce echivalent pot sa  completez (origine sau un nume de producator).  


Apropo, cel de origine ce culoare are?  Am inteles ca de ceva vreme se trece de la anorganic la organic sau chiar hibrid.

Răspuns: Temperatura indicator antigel
« Reply #39 on: September 28, 2015, 22:03:06 PM »
Daca ai mai completat si in vara 1 litru si iar e nevoie de completat, mai degraba cauti si pe unde se piede, ca doar nu se  evapora pur si simplu.
Eu am schimbat antigelul odata cu distributia si am pus d'asta albastru