impreza 1.5 inchidere centralizata/iluminare interioara/sistem audio nu mai merg
Subaru club Romania

impreza 1.5 inchidere centralizata/iluminare interioara/sistem audio nu mai merg

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
pfff ma bucur ca ai rezolvat!!!
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Salutare.
Cine ma poate ajuta, am o problema la Forster SG, nu mai pot inchide usile din telecomanda si nici cu cheia nu pot inchide automat, practic nu mai o pot lasa incuiata.
Am schimbat bateriile si la cheie si la telecomanda de alarma.
In schimb pot bloca toate usile din interior, de la butonul de pe usa de la sofer.
Cunoaste cineva cum se poate remedia problema, inainte cu cateva zile de defectiunea definitiva, auzeam un tzac-tzac cand inchideam usile prin zona bordului pe la torpedou.

Am lasat-o odata descuiata, nu stiu daca voi mai incerca  :-[
Astept raspuns,
Viorel

celalalt

Poate fi un releu.Sau centru de comanda pentru inchidere usi.Dar pana rezolvi,foloseste butonul din interiro,apoi tine tras de manerul usii cand inchizi.Asa se incuie toate,fara sa sara siguranta  de la usa soferului.Din cheie nu merge oricum sa le incui pe toate.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
este posibil sa fie defecta broasca de la sofer  aia este comanda centrala ... sau poate au sarit tijele care care comanda restu ... (desfa fata de usa de pe partea soferulu isi uitate acolo )
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Salutare tuturor

Multumesc pentru raspunsurile voastre

Deocamdata  am rezolvat partial problema, in sensul ca am dat cu spray la incuietoarea usii care nu prea a fost folosita si acum merge sa inchid cu cheia,
Blochez intra-adevar cu butonul general de pe portiera toate usile, si la final cea de la sofer pe exterior cu cheia.

Ramane sa aflu pe unde este acel releu poate pe la bord ca sa ii dau detalii amanuntite mecanicului sau electricianului auto.
Inca odata, va multumesc pentru ajutor.

Viorel

celalalt

Daca ti tras de clantau dupa ce ai apasat butonul si in timp ce inchizi(trantesti) usa nu mai e nevoie sa incui cu cheia.Pe verificate...;D
Modulul tre sa fie undeva sub zona volan/ceasuri si scrie pe el keyless entry parca.Dqr m as mira sa fie totusi ala de vina.Bateria de la cheie este sigur buna?Ce fel de cheie este?Poate e vreo lipitura rece in ea.Incearca cu cheia intai....pana sa desfaci bordul.

Salutare

Bateria am schimbat-o, o sa mai fac incercarile recomandate, multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi, nu e o problema grava, mai ales ca o pot incuia manual, intr-adevar era mai comod din buton.
Viorel