Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
Subaru club Romania

Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?

Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #20 on: March 03, 2016, 10:05:48 AM »
Salut, am ajuns cu Foresterul meu 2.0D, la 4 ani si 60000 km, si au cam cedat bucsele spate brat fata.
Dupa discutii cu cei din service, ar fi mai indicat schimbarea bratului complet (1700 lei/buc), dupa doua experiente nefericite ale lor, tot pe Forester, cu revenire la cca 2 -3 luni, dupa inlocuire bucse.
Astfel iau in calcul varianta de a le inlocui cu bucse poliuretanice Powerflex (cca 160 lire, doar bucsele) sau Strongflex - rosu Hardness: 80ShA (75 euro / kit: Front arm front bush, Front arm rear bush, Front anti roll bar bush) si tot Strongflex - galben Hardness: 90ShA (82 euro / kit).
Astept parerile si sfaturile voastre, eventual a celor care au trecut pe bucse poliuretanice (feeling, sound, etc..)
« Last Edit: March 03, 2016, 14:17:50 PM by p_cantoriu »
Forester 2.0 D - 2012

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #21 on: March 03, 2016, 10:10:04 AM »
.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #22 on: March 03, 2016, 12:09:48 PM »
Produsele poloneze fabricate in China continentala sunt cele mai bune, mai ales cand sunt aruncate si niste date tehnice imposibil de verificat.

Bucsele mari de brat cedeaza in timp, ca orice material organic.
Nu costa o avere si pot fi schimbate la 2-3 ani.
Daca bucsele de cauciuc au cedat dupa doua luni ar trebui verificat modul in care au fost montate sau felul in care este folosita masina.
Subaru nu fabrica masini off-road.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #23 on: March 03, 2016, 14:21:58 PM »
Wrangler, sfatul tau , din ce deduc, este sa raman pe bucsele originale ? Nu e nici o problema pretul, pentru ca intr-adevar nu sunt o avere, problema era sa nu imi fac abonament la service, sa-i tot vizitez pe la 2-3 luni.
Forester 2.0 D - 2012

Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #24 on: March 07, 2016, 14:15:58 PM »
@andea: Eu mi-am schimbat acum cateva luni transmission mount-ul (Group N) si positive shift kit (Whiteline) - masina este incomparabil mai inchegata si e o placere sa schimbi vitezele acum (pentru aceste tipuri de bucse nu exista vaselina).
Deasemenea am sway bars de la Whiteline iar bucsele de prindere sunt de poliuretan si au fost unse bine la momentul montajului (acum 2 ani) - nu au scartait niciodata.

Stefan

  • 620
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #25 on: April 28, 2016, 14:10:47 PM »
Salut, am ajuns cu Foresterul meu 2.0D, la 4 ani si 60000 km, si au cam cedat bucsele spate brat fata.
Dupa discutii cu cei din service, ar fi mai indicat schimbarea bratului complet (1700 lei/buc), dupa doua experiente nefericite ale lor, tot pe Forester, cu revenire la cca 2 -3 luni, dupa inlocuire bucse.
Astfel iau in calcul varianta de a le inlocui cu bucse poliuretanice Powerflex (cca 160 lire, doar bucsele) sau Strongflex - rosu Hardness: 80ShA (75 euro / kit: Front arm front bush, Front arm rear bush, Front anti roll bar bush) si tot Strongflex - galben Hardness: 90ShA (82 euro / kit).
Astept parerile si sfaturile voastre, eventual a celor care au trecut pe bucse poliuretanice (feeling, sound, etc..)
Salut. Ce busce ai pus pana la urma? si pe mine ma intereseaza unele de poliuretan si am primit o oferta de la RacingNick de circa 1440. Spor