Forester 2.0D
Subaru club Romania

Forester 2.0D

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #20 on: January 16, 2014, 10:59:33 AM »
[OFF-TOPIC]

Momentan am o problema si mai mare.
La achizitie eu am platit TVA-ul in Germania, undeva la 4500euro si masina fiind considerata noua (sub 6 luni de la inregistrare si sub 6000km la bord) trebuia sa platesc TVA-ul in Romania.

Acum ar trebui sa platesc 5500euro in Romania si sa cer in Germania restituirea TVA-ului. Aveti experienta cu astfel de probleme ?
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #21 on: January 16, 2014, 11:13:13 AM »
un samsar (aka persoana care se ocupa cu importul de masini SH din tarile vestice) ar putea sa stie mai multe, asta daca stii unul..
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #22 on: January 16, 2014, 17:01:55 PM »
Samsarii le aduc sh, pe firma.
Un consultant fiscal poate sa raspunda cel mai bine la problema de mai sus.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #23 on: January 16, 2014, 23:14:56 PM »
Posibil.Daca nu ma nsel modelele SG xt isi faceau X ul singure fata de aspirat care nu face.La manuale cel putin asa stiam.
Pe asta nu prea am inteles-o......
Te referi cumva la faptul ca la SG9-urile XT automate facelift aveau traction control?

@Dragosh10
Doar CVT-urile au X-Mode.
Subaru face Boxer Benzina Manual + CVT si Boxer Diesel Manual.
Deci am stiu eu ceva......modelele care au cutie manuala nu dispun de X-Mode

celalalt

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #24 on: January 16, 2014, 23:16:36 PM »
Era ceva mecanic din diferentialul central.Sau ceva de genul.Poate ne lumineaza altii mai cunoscqtori.Eu nu mi mai amintesc sursa...

marr

  • 2203
Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #25 on: January 22, 2014, 17:56:10 PM »
In primul rand - felicitari pengtru achizitie si muuuulti km fara probleme !
Nu-ti urez sa te bucuri de ea - stiu SIGUR ca ai s-o faci ! :)

Legat de jante - eu la al meu Forester (2009) am achizitionat un set de jante de aliaj RIAL de la Sigemo.
Preturile sunt absolut OK ( acu' 5 ani au fost ~ 400 lei bucata).
Acum m-am uita pe lista de preturi si au variante 7.0x17 sau 7.5x17 in jur de 500 lei bucata. Nu apare insa ET-ul !

Una peste alta, dupa 5 ierni sunt super multumit de ele - singurul "-" este dat de fapul ca, la ale mele  ET-ul difera putin de cel "standard" si anvelopa depaseste linia aripii cu foooarte putin. Suficient insa sa-mi improaste cu mazga geamurile laterale si oglinzile !!!

Anyway, poti incerca sa pui o intrebare si la ei.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #26 on: January 25, 2014, 07:37:13 AM »
Hei...eu am spus o prieteneste...si sub forma de gluma.Cred ca s a nteles.Ca nu s mafalda.Guru lu' gramatica...sau cum i o zice. ;D
Corect comentariul, nu m-am suparat deloc. Sper ca n-am zgariat prea tare la ureche...

celalalt

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #27 on: January 25, 2014, 08:33:24 AM »
Nu i problema.Am inceput din nou sa aud de doua zile... ;D

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #28 on: January 29, 2014, 21:07:34 PM »
@marr

Specificatiile jantelor: 7J17 PCD 5x100 ET48

Am 2 variante:
- http://www.vadrexim.ro/jante-aliaj-17-audi-a1-a2-a3-chrysler-pt-cruiser-dezent-760.html la 480 RON dar cu offset de 38 in loc de 48 si nu stiu ce implicatii poate avea
- http://www.auto100.ro/auto-jante_180_jante-mak-veloce-x-717r_32723.html la 800 RON cu specificatii identice... prea scump

Voi aveti altele ?
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.

celalalt

Răspuns: Forester 2.0D
« Reply #29 on: January 29, 2014, 23:07:24 PM »
Et 38 nu e chiar grav.Roata e mai in afara.Eu am mers doi ani cu roti mai iesite in decor.Dar atentie si la greutatea jantei.Dezent urile sunt cam grele.Eu am pe rotile de iarna.Si un an le am folosit si de vara.Sunt ca greoaie.

mugurtp

  • 4
  • sarpele boa nu tropaie
Re: Forester 2.0D
« Reply #30 on: May 30, 2018, 11:53:50 AM »
Salut,
  Sunt un  nou membru  si totodata sunt fericitul posesor al unui Forester 2.0 D echipare sport an, prima inmatriculare dec. 2016 .
   Pana acum nu am mai condus SUV sau 4x4. Am rulat cam 600 km cu masina.
   De abia astept sa  o testez pe valea Ciungetului in acest weekend ( pretextul fiind culesul de bujori).
  Ma puteti ajuta cu niste informatii / link-uri legat de :
   -   intretinere : service-uri in apropiere (sunt din Bucuresti) ; sfaturi - tips & tricks ; pbm uzuale ..
   -  In timp ma tenteaza  niste accesorii cam in ordinea de mai jos:
           - bare plafon   ( vreau sa pun 2 suporti de bicicleta )
           - carlig
           - senzori parcare spate ( am camera dar nu am senzori )
           - jenti de 18 ( am 4 cauciucuri de iarna )

    Multumesc,
 
Mugur

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0D
« Reply #31 on: May 30, 2018, 14:59:03 PM »
Salut,
  Sunt un  nou membru  si totodata sunt fericitul posesor al unui Forester 2.0 D echipare sport an, prima inmatriculare dec. 2016 .
   ...
    Multumesc,

Pana nu se prind adminii te sfatuiesc sa iti creezi propria-ti pagina si dupa aceea incepem sa ne dam cu parerea.

Nu-mi pot incheia primul mesaj catre tine fara a te felicita pentru achizitie urandu-ti drumuri cat mai multe, in siguranta si cu voie buna!

Si acusi, hai la treaba pana nu se-ntorc de la masa de pranz cerberii forumului!  ;D 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Re: Forester 2.0D
« Reply #32 on: May 30, 2018, 15:08:15 PM »
Salut,
  Sunt un  nou membru  si totodata sunt fericitul posesor al unui Forester 2.0 D echipare sport an, prima inmatriculare dec. 2016 .
   ...
    Multumesc,

Pana nu se prind adminii te sfatuiesc sa iti creezi propria-ti pagina si dupa aceea incepem sa ne dam cu parerea.

Nu-mi pot incheia primul mesaj catre tine fara a te felicita pentru achizitie urandu-ti drumuri cat mai multe, in siguranta si cu voie buna!

Si acusi, hai la treaba pana nu se-ntorc de la masa de pranz cerberii forumului!  ;D


si mai are si Diesel..PFFFFF
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.