SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
Subaru club Romania

SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN

bytza

  • 13
  • TRIBECA
SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« on: February 21, 2014, 01:30:21 AM »
Salut si bine v-am gasit.

Am cumparat de curand un SUBARU TRIBECA 2007 model american de la un tip care a avut o oarecare intentie sa se reintoarca in tara..dar dupa 2 ani si-a dat seama ca nu e de el aici. Tribeca are instalata instalatie de gpl (astept pareri pro contra gpl),asa merge bine cu gpl nu se simte mare diferenta intre gpl si benzina,singurul incovenient este ca nu imi functioneaza pilotul automat si sta aprins martorul la check engine.Am pus calculatorul pe ia am sters erorile am facut 1000 km pe benzina iar dupa ce am trecut pe gpl dupa 200 km sau aprins iar. Care ar putea fi cauza,instalatia gpl nu e corect monata,reglata...etc ¿??? cum as putea rezolva problema ??

As dori sa stiu la ce sa ma astept de la masina ast??¿?? are 120.000 km
In alta ordine de idei , nu e dotata cu senzor parcare,camera aferenta,sistem de navigatie. As putea sa o upgradez cu aceste optiuni , ce costuri ar implica si unde as putea sa fac asta ??
Inca nu am inmatriculat.o pe romania ,ma gandesc sa o fac pe Bulgaria pentru ca la noi taxa e de 3800 e.

Va multumesc si astept parerile si sfaturile voastre 




KET

  • 3921
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #1 on: February 21, 2014, 04:19:07 AM »
Legat de GPL, am scris si pe topicul de prezentare al masinii mele, unde ai intrebat prima oara: eu nu sunt de acord si nu cred ca ar trebui sa se faca asa ceva unui Subaru. Ai acum aprins check engine in bord si nu merge cruise control, stai sa vezi cand se va face pom de Craciun...
Tribeca mea are vreo 180000 km, si nu a avut probleme majore. Se pare ca mai duce, oricum nevasta-mea nici nu vrea sa auda de alta masina. Asteapta-te sa fie fiabila, daca ii dai tot ce-i trebuie cand trebuie.
Despre camera si senzori am scris tot acolo unde am specificat mai sus si mi-e lene sa mai scriu o data...  :D
Multa bafta cu masina si prezint-o!

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #2 on: February 21, 2014, 10:14:11 AM »
mersi Ket.
am vazut postarea si pe o pagina si pe cealalta... ;)
daca o sa o tina tot asa cred ca o sa dau jos instalatia.Senzori de parcare de unde iai loat, la cine i.ai montat.??

KET

  • 3921
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #3 on: February 21, 2014, 10:16:43 AM »
De la Exclusiv Auto (dealer-ul Subaru din Constanta). Vezi ca au led-uri. Alea sa le ascunzi, ca arata urat de tot, strici bordul de avion... 😄

Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #4 on: February 21, 2014, 10:43:52 AM »
Instalatia, chiar daca nu o vei folosi, eu zic s'o lasi. La revanzare va conta.

Cat despre senzorii de parcare, nu te duce la reprezentanta pentru atata lucru. Vei plati cel putin dublu. Montarea e ceva ce se paote face la orice service. La o adica o poti face si in fata blocului, nu e nici o inginerie spatiala ...

KET

  • 3921
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #5 on: February 21, 2014, 17:39:53 PM »
Hai sa nu exageram, totusi. Intr-adevar, nu trebuiesc puse la reprezentanta, dar nici in fata blocului. Totusi, dai niste gauri in bara, si poti sa @#%$ vopseaua. Anyway, alegerea e a ta.

Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #6 on: February 22, 2014, 01:07:52 AM »
Am vazut destule kituri care vin cu burghiu pentru gaura. Iar la unele marci, daca exista optional posibilitatea de a monta senzori de parcare, bara are deja marcate locurile pentru gauri.
Evident ca am exagerat un pic, dar nici nu m'as repezi fix la reprezentanta pentru atata lucru (bine, personal la reprezentanta sper sa nici nu fie nevoie sa ajung vreodata - c'ar insemna deja probleme f serioase)

KET

  • 3921
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #7 on: March 24, 2014, 10:47:24 AM »
Bytza, ce face masina? I-ai pus senzori? Ai inscris-o?

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #8 on: April 02, 2014, 03:38:48 AM »
KET. Inca nu am facut nici una nici alta..momentan circul asa cu ea..in rest toate bune....cred ca trebuie sa.i schimb placutele de frana....poate si discurile...sa vedem cum se prezinta.mi se cam incige un pic roata din dreapta fata poate din cauza ca sunt placutele pe duca

KET

  • 3921
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #9 on: April 02, 2014, 08:05:38 AM »
Daca vei schimba discurile de frana, parerea mea este sa nu-ti pui OEM. Eu am facut asa si nu au rezistat prea mult (vreo 15k km, daca-mi aduc bine aminte) pana s-au ovalizat si alea. Mergi pe niste EBC (mie mi le-a adus Tom, userul STI de aici de pe forum) si sunt foarte multumit. Are multi km de cand le-am schimbat (in jur de 80k) si nu s-au ovalizat.
Spor.

Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #10 on: April 02, 2014, 09:16:06 AM »
Daca incalzeste o roata, sa nu cumva sa ai surpriza pe care'am avut'o si eu: am gasit o culisa a etrierului complet blocata. Eu aveam cumparate atat culisele, cat si kitul de garnituri etrier, altfel ar fi trebuit sa astept ~o sapt ptr livrarea acestora, deoarece nu erau in stoc in tara

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #11 on: April 03, 2014, 11:07:56 AM »
KET multumesc de sfat ,o sa tin cont
Andrei. sper sa nu am aceiasi problema.ma gandesc ca daca masina a cam stat vreo 6 luni in parcare pana am loat.o eu ...cine stie. o sa vad cand dau rotile jos
Pana la urma si instalatia GPL se dovedeste a fi folositoare.. ;D...reduce costul la consum ....numai ca nu mai are acelasi demaraj. >:(

Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #12 on: April 03, 2014, 11:41:24 AM »
A mea a cam stat in iarna, dar pana sa ajung sa schimb placutele si sa constat culisa gripata facusem cateva sute de km, fara sa simt ceva ciudat la franari. Nu urmarisem insa daca se incalzeau jantele.

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #13 on: August 21, 2014, 12:43:41 PM »
Salut.am schimbat placutele de frana si discurile.De discuri nu sunt prea multumit,sunt mult mai subtiri decat cele originale,altele nu am gasit in Spania.In fine ,oricum cele vechi erau ovalizate rau.Am facut primul drum lung cu Tribeca Spania-Romania. Super ,3 persoane si full cu bagaje si acarete . Masina sa comportat ff bine ,pe valea Muresului ai baza cand faci depasiri in scurt. am dus-o si la munte un pic.Am facut Transfgarasanul dupa care am ajuns la Valea Blaznei,unde am urcat pe un drum forestier vreo 8 km.dar a meritat efortul,sus ne-a asteptat o priveliste superba.
Dupa aceasta escursie am dus-o la cosmetika,am un prieten la Bistrita (super meserias) . a beneficiat de o cosmetika capitala: scaune spalate,mocheta spalata,fete usi ,bord...etc..si la exterior un polish si luciu,sincer e alta masina acum aproape noua.Va doresc drumuri bune si revin cu noutati

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #14 on: August 21, 2014, 12:46:12 PM »
Salut din nou. apropo de uleiei . am facut schimbul si am bagat Castrol fullsintetic 5w40 sa merg tot cu el sau sa bag altceva.am vazut ca majoritatea folosesc Motul

celalalt

Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #15 on: August 21, 2014, 12:47:24 PM »
Eu zic ca merge.Tot ulei tot de motor tot 5w40 e.Ca nu cred ca e masina de raliu.

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #16 on: August 23, 2014, 12:43:23 PM »
[img]https://imageshack.us/user/gherasim.bucur/img]

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #17 on: August 23, 2014, 17:13:39 PM »
Pune un [ dupa bucur, inainte de /
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #18 on: August 23, 2014, 19:18:50 PM »
Nu merge.E ceva in neregula cu linkul oricum.

bytza

  • 13
  • TRIBECA
Răspuns: SUBARU TRIBECA B9 2007 MODEL AMERICAN
« Reply #19 on: August 29, 2014, 18:03:20 PM »
Salut. Stie cineva ce buji sunt mai bune pentru Tribeca ???