Iesire scurta la padure/offroad
Subaru club Romania

Iesire scurta la padure/offroad

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #80 on: August 23, 2018, 11:22:40 AM »
Bai ai sa accepti ca nu viu! Fara scuze! :D

"- Frate Dragos, ia-ma si pe mine, te rog, in scurta dar beatudinala bla bla

 >:(

Ok, cum facem? Dragos, ai loc? Whatsap?



 :P :P :P :

Bine ai descalecat omule bun printre pasnicii conducatori de SUV-uri, ca tare strubulatec si nehotarat mai esti!!!

Cu Muttley trebuie sa avem grija intrucat băietul prizărit si rusinos este comod de n-are pereche. Dimineata, pana-l trezesti, iti stupeşti sufletul iar cum il dai jos din pătul, cere de mancare  ^-^

Oricine te-ar aduce pana la locul de start tu tot cu mine, in masina, vei merge tinand de volan si schimband vitezele  :o ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #81 on: August 23, 2018, 11:30:20 AM »
Ok, cum facem? Dragos, ai loc? Whatsap?

Igen ca da, estem loc pentru tu.momentan poti sa si alegi: 1 loc in fata la geam pe partea dreapta, 2 in spate cu geam pe partea ca o doresti  ;)



Cautand mai multe informatii despre acest traseu am gasit pe un alt club de entuziasti 4x4/awd  asta:
postat de autor in 19th July 2018, 09:31
"In urma cu doi ani am fost si eu dar am oprit sa cer aprobarea celor de la sediul Natura2000 din Chiojdu sau Basca Chiojdului, nu-mi mai aduc aminte exact.
Nu era nimeni cand am ajuns eu dar am sunat la nr.afisat la poarta pe panou si in 20min a venit o doamna care ne-a prezentat zona si ne-a dat indrumari cum sa ajungem si ce putem vedea in zona dupa care am semnat in cartea de oaspeti si am plecat la lac.
Lacul si zona inconjuratoare este declarata arie protejata sit Natura2000 si exista un loc de campare si panouri de avertizare la intrarea in zona sitului."

Daca vreunu' din voi sta mai bine cu timpul va rog sa faceti un reasearch in privinta celor de la Natura2000 si eventual sunat la ei pentru detalii.Daca nu voi incerca eu la inceputul saptamanii viitoare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #82 on: August 23, 2018, 11:47:32 AM »
Daca vreunu' din voi sta mai bine cu timpul va rog sa faceti un reasearch in privinta celor de la Natura2000 si eventual sunat la ei pentru detalii.Daca nu voi incerca eu la inceputul saptamanii viitoare.

I-am sunat eu insa au telefonul inchis ori n-au semnal. Mai incerc.

Oamenii sunt brasoveni si au sediul in:
Str. Lungă, nr.175
500051, Braşov, ROMĀNIA
Tel.: +40 725 964 055

asa ca daca nu raspund la mobil poate colegii brasoveni au timp sa le faca o vizita.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #83 on: August 23, 2018, 12:31:32 PM »
Pana lamurim daca se poate sau nu am mai gasit un videoclip:

https://www.dailymotion.com/video/x4bo1gd


p.s. am dat un mail la natura2000...astept raspuns.
o sa dau o fuga sapt viitoare pe str Lunga, momentan sunt pieton  :'(

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #84 on: August 23, 2018, 12:38:05 PM »
Deci cand o sa fie asta? Ca nu apare in titlu si n ugasesc prin ultimele mesaje. Trebuie sa va organizez putin. :D
« Last Edit: August 23, 2018, 12:38:43 PM by MihaiFlorescu »

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #85 on: August 23, 2018, 12:40:52 PM »
Deci cand o sa fie asta?
1-2 septembrie 2018....inca nu este hotarat daca 1 sau 2

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #86 on: August 23, 2018, 12:46:50 PM »
Daca nu am deplasare prin tara poate gasim si noi un loc sau 2.5 daca decide intreaga familie sa participe.

Muttley

  • 4913
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #87 on: August 23, 2018, 12:48:42 PM »
Bai, nu sambata asta, gen poimaine??????????

Gata, ignorati tot de la mine =)))))))))))))

mai avem o saptamana

Heli, ar trebui sa-ti zic Denis. Sau Dee Dee.
« Last Edit: August 23, 2018, 12:50:42 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #88 on: August 23, 2018, 14:25:35 PM »
Am raspuns la mail:

"Buna, Dragos,

Momentan, colegul nostru care iti poate raspunde la aceasta intrebare este in concediu, revine luni la serviciu. Iti vom scrie inapoi de indata ce avem un raspuns clar.

Weekend linistit,
Andreea Baceanu "

deci mai asteptam.....


pana acu situatia celor care vin ar fi asa:

Elena+Lorian
john_b + sotia
Cosmin(wrangler, boxer) & company
Muttley
Dragosh10
Foreste (ca are hd clutch acu)
Mihai ?(bossu de forum)
Malakay ?

sper sa nu fi uitat pe nimeni ^-^ :angel:
adaugati eventuale corectii daca este necesar

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #89 on: August 23, 2018, 14:25:45 PM »
Cum apare cāte un admin īn discuții cum se năruie proiectul și rămānem fără participanți  >:D  Acesta este purul scop al intruziunii, mai precis sabotaj, destabilizare și manipularea oamenilor muncii posesori de Subaru și dornici de alergat pe goluri alpine  ;D
« Last Edit: August 23, 2018, 14:26:41 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4913
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #90 on: August 23, 2018, 14:45:27 PM »
Dragos, nu vin, credeam ca e poimaine.

Mno, poza din 2014. Have fun!  ;)

WRX SW 2002

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #91 on: August 23, 2018, 14:51:51 PM »
Dragos, nu vin, credeam ca e poimaine.
>:( >:(
Mno, poza din 2014. Have fun!  ;)


niiiice!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #92 on: August 23, 2018, 17:15:42 PM »
M-am uitat si eu la filmuletul format din grupul romano-bulgar si nu stiu ce sa zic. Pare cam serios pentru Subaru.

dmp

  • *
  • 195
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #93 on: August 23, 2018, 23:07:48 PM »
Pare a fi un pic dificil.
Sa speram ca nu va ploua ( prea mult ) saptamana viitoare.
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #94 on: August 24, 2018, 09:51:31 AM »
M-am uitat si eu la filmuletul format din grupul romano-bulgar si nu stiu ce sa zic. Pare cam serios pentru Subaru.

in conditiile din videoclip pare un pic cam greu pt masinile noastre, desi cu anvelope adecvate cred ca nu ar fi mare problema.Daca este uscat nu prea vad mari dificultati......famous last words ;D

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #95 on: August 24, 2018, 10:33:08 AM »
Va rog sa adaugati in lista inca un XV complet echipat. Venim si noi daca reusim sa plecam in timp util din Apuseni.
XV 2.0 CVT MY2016

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #96 on: August 27, 2018, 12:21:14 PM »
Am primit reply la mail:
"Bună ziua,

Pentru a obține acces auto spre Lacul Vulturilor, trebuie să luați legătura cu administratorul sau custodele zonei. Am īncercat să caut pe site-ul ministerului Mediului, īnsă văd că nu funcționează... (ca de obicei).

Coaliția Natura2000 nu se ocupă cu administrarea siturilor sau cu eliberarea de avize.
Dacă reușesc să aflu exact cine este custodele zonei, vă mai scriu."

Daca nu reusesc sa aflu cine este custodele si nu obtinem permisiune sa urcam nu prea as vrea sa riscam amenzi.Asa ca (a nu se intelege ca ma dau batut) in cazul in care nu reusim sa urcam legal va rog veniti cu sugestii pentru un traseu de 1 zi pentru aceiasi perioada.....


L.E. sugestie pentru traseu alternativ: masivul Iezer-Papusa.Eu am fost dar poate sunt doritori sa il vada.Pentru detalii de traseu gasiti in descrierea la videoclipul meu de pe youtube, postat si aici pe club.
« Last Edit: August 27, 2018, 13:59:35 PM by Dragosh10 »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #97 on: August 28, 2018, 19:42:05 PM »
Domnilor, pentru a ne proteja masinile si totodata resursele financiare va propun doua variante de macadam abordabile inclusiv cu Outback:

V1: Sambata, 01 septembrie, 2018. Punct de intalnire in Comuna Glod, Jud. Dambovita la orele 10:00 (pentru cei care pleaca din Bucuresti ne putem intalni la orele 08:00 in parcarea Lidl din Chitila, mai precis https://goo.gl/maps/uCgn1XpDDqE2).
Chitila - Targoviste - Pucioasa - Moroeni - Glod = 107 Km, adica 1 h si 50 min.
Din Glod urmam drumul 714 pana la intersectia cu drumul 713A si apoi calea pana la Hotel Cota O Mie.
Total distanta = 45 Km
Timp estimativ pentru parcurgere traseu = 2 ore (fara pauze)

De aici ne putem retrage fiecare spre casa.

Drumul propus este acoperit cu piatra cubica iar in toamna trecuta ne-a depasit, in ascensiune, un STI nou-nout iar cand am oprit pentru poze a mai trecut pe langa noi un SH insa probabil ca ocupantii masinii nu ne-au remarcat...

V2: Punct de intalnire in apropierea manastirii Suzana, Jud. Prahova la orele 10:00 (pentru cei care pleaca din Bucuresti ne putem intalni la orele 08:00 in parcarea Hornbach Balotesti).
Balotesti - Ploiesti - Valenii de Munte - Manastirea Suzana = 98 Km, adica 1 h si 40 min.
Din dreptul manastirii Suzana urmam drumul forestier care duce spre Paraul Telejenel pana la intersectia cu un alt drum care coboara spre Lacul Maneciu prin Cascada Schinda.
Total distanta = 35 Km
Timp estimativ pentru parcurgere traseu = 3 ore (fara pauze)

Drumul propus este acoperit cu piatra cubica insa exista si portiuni cu treceri prin albii de paraie si implicit noroi. Grad mic de dificultate pentru Forester, XV si Outback.

Am ales  cele doua variante intrucat ma astept sa participe si colegii brasoveni si nu numai iar distanta dintre Brasov si Bucuresti este in favoarea brasovenilor pentru ambele scenarii.

Va rog sa veniti si cu alte propuneri pentru a ne alege cea mai frumoasa varianta.

P.S.:
1. Luati cu voi si unelte + scule necesare in cazul, putin probabil, ca veti ramane suspendati ori impotmoliti. Ma refer la tarnacop, topor, lopata si funii/chingi de remorcat.
2. Sa aveti provizii de apa si mancare intrucat nu exista supermarket pe niciun drum expus in variantele 1 si 2  ;)
3. Putem parca masinile in locuri sigure dupa care ne deplasam pe jos pana la cel mai apropiat gol alpin sau alte locuri din frumoasa natura.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #98 on: August 28, 2018, 19:56:44 PM »
Uneltele de mai jos sunt intotdeauna in portbagajul Foresterului la iesiri. Nu le-am folosit niciodata. :)
Pentru tractare am chinga foarte rezistenta de 4m.  In caz de nevoie pot aduce chingi pentru masini de peste 2t.

Cred ca ar fi mai interesant traseul cu mai putin trafic in weekend.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #99 on: August 29, 2018, 12:42:50 PM »
Din lipsa de timp de a mai cauta informatii despre urcarea propusa spre Lacul Vulturilor(si daca voi mai afla ceva nu cred ca voi afla in timp util) imi retrag, momentan, propunerea pentru acea destinatie.
In schimb, Heli, si cu aceasta ocazie ii multumesc, a venit cu acele 2 propuneri/sugestii.Eu voi merge pe oricare din ele se va lua hotararea majoritatii, cu mentiunea ca as dori sambata 1 septembrie exact cum a propus Lorian.

Lista celor care s-au anuntat ca vin sigur ar fi urmatoarea:

Elena+Lorian
john_b + sotia
Cosmin(wrangler, boxer) & company
Dragosh10
Foreste

Cei care nu au dat raspuns sigur:
Dan_XV - ?
MihaiFlorescu - ?
Malakay - ?
Din Bv nu mai vine nimeni?