impreza gc8 wrx
Subaru club Romania

impreza gc8 wrx

Fab

  • 794
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #120 on: July 25, 2014, 17:46:12 PM »
Ratzalaru o are plastidip-ata. :)

Plastidip

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #121 on: July 25, 2014, 17:51:18 PM »
Asa...razvan....ratzalaru...semantica ;D

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #122 on: July 25, 2014, 19:56:26 PM »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #123 on: July 25, 2014, 20:16:47 PM »
Dap, am vazut thread-ul. :) Mersi.

Ah si sa las si un update in legatura cu solenoid de boost care facea figuri, poate se mai loveste cineva de problema.
Am facut in felul urmator, fara sa mai dau banii pe altul.

Demontat din soclu, legat masa si cu plusul frecat peste borna de la baterie ca sa tacane constsant. Ideal ar fi sa aveti ajutor, eu am facut singur si m-am chinuit putin. Pe rand acoperite porturile, dat cu degripant in el si actionat in acelasi timp sa intre peste tot. Dupa ce am bagat degripant pe ambele parti, intors si batut usor cu el intr-o suprafata cauciucata, eu am folosit oala de la amortizor. Teoretic, ar trebui sa iasa ceva depuneri din el si apoi revine la normal. Dar trebuie neaparat scos si bruscat un pic, am incercat cu el direct pe masina si dupa cateva ore s-a gripat iarasi.

Metoda am capatat-o de la fostul proprietar. Se mai poate face si utilizand modul de "test" legand cele 2 mufe de sub bord (el asa mi-a recomandat), la mine a fost mai complicat si am preferat sa-l demontez pentru ca insemna sa ma tarasc prin noroi si umezeala ca sa vad ce fac sub bord.
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #124 on: August 20, 2014, 13:51:17 PM »
Salutare,

In continuare caut piesele enumerate mai sus, daca auziti ceva lasati un pm.

Voiam sa va cer parerea cu privire la niste coilovers care au aparut pe epiesa.ro si anume http://www.epiesa.ro/set-suspensie-arcuri-elicoidale-amortizoare-subaru-impreza-limuzina-gc-2.0-turbo-gt-4wd-eibach-pss65-77-001-01-22/4441/10470/cod-2064299/

Ce stiti de ei?
Ma uit si la forma arcurilor si incerc sa-mi dau seama daca nu lovesc in roata, in special cu un unghi de cadere negativ. Vreau -0.8 fata cu -1 spate.
Din cate imi aduc aminte eu am 205/45/R17, trebuie sa verific ca sa fiu sigur.

De asemenea am gasit pe mercador un baiat din Craiova care dezembreaza, din anunt parea ca are vreo 6 dricuri si un forester. A cumparat cineva de la el pana in prezent?
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #125 on: August 20, 2014, 14:24:40 PM »
Cam scumpa suspensia.Eu am dat 3800pe un set de D2.Si oricum,poza din anunt nu are vreo legatura cu realitatea.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #126 on: August 20, 2014, 15:10:11 PM »
Eibach intra in categoria de firme premium si au cel mai mic pret daca ne uitam la competitori. Si sunt firma nemteasca cu multa istorie in spate. Pe internet o sa gasesti suspensia respectiva cam la 1.100 euro cel mai mic pret + costurile de transport.

Daca vrei ceva de la epiesa.ro eu te sfatuiesc sa verifici cu ei inainte. Si pentru masina mea au pe site multe variante de amortizoare si cand le-am dat un mail mi-au spus ca nu au decat de la nipparts, care nici nu apare pe site...
« Last Edit: August 20, 2014, 15:11:50 PM by MihaiFlorescu »

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #127 on: August 20, 2014, 15:24:42 PM »
E foarte scumpa mai ales ca are reglaj doar pe inaltime...
Gasesti BC Coilovers pe Ebay pe la 1000EUR...
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #128 on: August 20, 2014, 16:10:53 PM »
Multumesc de raspunsuri.
Incerc sa ma feresc de e-bay, am mai cumparat pentru motocicleta diverse si am ramas cu un gust amar in gura.

M-am uitat la http://www.ebay.co.uk/itm/BC-Racing-Coilovers-Suspension-Kit-Springs-Subaru-Impreza-WRX-STI-GC6-GC8-RA-/221381439071?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Model%3AImpreza&hash=item338b5cae5f

Se pot gasi si camber plates pentru spate compatibile cu setul asta?

Eu am oricum o problema cu unghiul de cadere pe spate, stanga spate e -0.7 si dreapta spate e -1.3 sau ceva de genul, un set de coilovers cu camber plates are trebui sa-mi rezolve problema, n'est pas?
Trebuie sa ma duc oricum sa fac din nou geometria. Acum 2 sapt m-a impins de pe drum un cretin, a schimbat banda fara sa se asigure si m-am suit cu rotile de pe dreapta pe bordura cam la 40 la ora, in franare si fara abs, deci cu rotile blocate.  >:(
Am ratat stalpul cu 5 cm, oglinda de pe dreapta pliata de stalp...

Edit:

De samsarul din Craiova nu stie nimeni? As vrea sa fac un drum pana acolo in weekend, dar nu vreau sa merg chiar la risc. :D
« Last Edit: August 20, 2014, 16:13:38 PM by raduph »
Patria Hotilor - comuna Ploiesti

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #129 on: August 21, 2014, 06:34:19 AM »
E destul de ok... Am luat si eu de la el...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

celalalt

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #130 on: August 21, 2014, 07:18:33 AM »
O fi acelasi de la care am luat eu eleronul si stopurile?Omul tre sa si vand marfa.Si mie mi s a parut in regula.

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #131 on: August 21, 2014, 16:13:08 PM »
Acelasi ...
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #132 on: August 21, 2014, 23:00:28 PM »
Am luat si eu o masina de la el si nu a vut taxa platita si mi-a dat banii inapoi am dat masina inapoi conform intelegerii . Am mai cumparat diverse piese a fost ok omu !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: impreza gc8 wrx
« Reply #133 on: August 22, 2014, 14:55:12 PM »
Da, am vorbit si eu cu el la telefon. Parea ok.

Maine cred ca ma duc sa-i fac o vizita.  ;D
Patria Hotilor - comuna Ploiesti