intrebare despre puntea spate a unui GC8
Subaru club Romania

intrebare despre puntea spate a unui GC8

intrebare despre puntea spate a unui GC8
« on: February 14, 2014, 11:30:36 AM »


asta e  jugul  care  se  prinde  de  sasiu prin  patru  suruburi  M12



dupa  cum  se  vede    bucsile  de  prindere au  un  diametru  mai  mare  de  12  mm.
E  normal  sa  fie  asa  ?
N-ar  trebui  sa  fie  o  pozitie  fixa  in  care  se  monteaza  acest  jug  fata  de  sasiu ?

Răspuns: intrebare despre puntea spate a unui GC8
« Reply #1 on: February 14, 2014, 11:32:05 AM »


alta  imagine


celalalt

Răspuns: intrebare despre puntea spate a unui GC8
« Reply #2 on: February 14, 2014, 12:50:40 PM »
Mi se pare ca suruburile nu sunt cele potrivite.Parca au un fel de guler si sunt mult mai lungi.Dar sa l asteptam pe Malakay sa raspunda ca la el a trecut mai putin timp de cand a montat puntea.

Răspuns: intrebare despre puntea spate a unui GC8
« Reply #3 on: February 14, 2014, 13:27:59 PM »
suruburile  sint  cele  potrivite  pentru  piulitele  incastrate  in  sasiu. M12x1,25
dar  e  posibil  sa  fii  fost  si   niste  bucsi  ca  un  guler  peste  suruburi. :(

celalalt

Răspuns: intrebare despre puntea spate a unui GC8
« Reply #4 on: February 14, 2014, 13:32:47 PM »
Parca da.Sunt niste saibe.Ii spun lui Malakay sa intre sa ne lamureasca....ca vad ca nu se baga

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: intrebare despre puntea spate a unui GC8
« Reply #5 on: February 14, 2014, 13:43:14 PM »
eu am folosit suruburi normale ca cele din poza (fara guler ) si sunt intradevar putin mai subtiri decat bucsa... dar nu pleaca nicaieri nu ai dece as iti faci griji !
daca vrei sa fii extra safe poti folosii '' lock bolt '' eu personal nu am folosit niciodata si nici nu am simtit nevoia ...


« Last Edit: February 14, 2014, 13:54:30 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: intrebare despre puntea spate a unui GC8
« Reply #6 on: February 15, 2014, 12:55:22 PM »
Multumesc
M-as  fi  gindit  ca  nu  e  cazul  sa  aiba  posibilitatea  sa  se  miste.  odata  ce  l-ai  pusintr-o  pozitie,  acolo  sa  stea.si  poate  chiar  sta ,  dar  nu  poti  fi  sigur.  iar  daca  se  misca  strica  toata  geometria  rotilor 
asa  ,  dupa  ce-l  pun  ma  duc  la  directie  si  daca -mi  zice  ca  rotile  din  spate  nu  calca  dupa  cele  din  fata  inseamna   ca  pot  sa-l  misc  stinga  dreapta  si  sa-l  aliniez. si  dupa  aia   poate   il  blochez  in  pozitie.

Daca  ar  fi  dupa  mine  as  pune  niste  bucsi  de  bronz  peste  suruburi  sa  intepeneasca  acolo  cind  le  string.  insa  imi  e  sa  nu  se  rupa  ceva.