XV 2.0i 6MT
Subaru club Romania

XV 2.0i 6MT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #40 on: June 11, 2014, 15:01:09 PM »
Are o priza in grila si printr-o conducta prinsa de capota pe interior duce aerul la top mount.

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #41 on: June 12, 2014, 15:43:11 PM »
Multumesc din suflet tuturor ! Deocamdata cade varianta Forester din motive obiective asa ca am sa-i fac XV-ului un jurnal de bord incercand sa fiu cat mai obiectiv . Sa ne auzim cu bine !
@MihaiFlorescu : multumesc mult de informatia detaliata , a contat mult in decizit luata .Mai pe larg .. urban ma deplasez cu o benzinara aspirata si extraurban cu un dizelar .. am sperat ca XT-ul poate fi un bun compromis , mai ales ca fusesem tentat cu o "oferta de nerefuzat " . Am exclus Foresterul 2.0 aspirat deoarece m-am gandit ca,fiind acelas motor de pe XV dar masina este mai mare / grea nu voi avea aceeasi dinamica ca si cu XV-ul .. pur teorie pt ca nu am posibilitatea de drive test .. ehh ..acu' ca vorbim de funie in casa spanzuratului .. lipsa drive testului a facut mai usoara decizia mea .. daca ma suiam in XT .. ma lua valu' sigur  ;D si .. turbina,bujii etc ..deveneau dintr-o data notiuni abstracte . :D

Catalin
2014 XV 2.0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #42 on: June 12, 2014, 16:21:58 PM »
Mai asteapta putin si te uiti la Outback 2.5 aspirat. Cuplu si putere mai mare la o greutate similara cu cea a foresterului. Eu nu as exclude Foresterul 2.0 aspirat. Nu stiu cum sunt astea noi, dar pe transalpina "celalat" statea in fundul meu pe curbe si amandoi viram cu scartait de roti, adica la limita. Ma departam doar in linie dreapta fiindca turbo compenseaza la altitudine mare unde aspiratul sufera.
« Last Edit: June 12, 2014, 16:24:08 PM by MihaiFlorescu »

sco

  • 736
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #43 on: June 12, 2014, 16:35:05 PM »
Mai aduce cineva Subaru modele noi in Romania?... V-am zis cum e cu showroomul din Cluj unde n-au decat Ssangyonguri...

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #44 on: June 12, 2014, 16:43:19 PM »
La SMT (inca) se pot comanda . Noi acolo l-am comandat ,dar actele s-au facut prin Auto Kino Brasov..de aceea numerele provizorii sunt de BV .
2014 XV 2.0

moguai

  • 2814
Răspuns: Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #45 on: June 12, 2014, 16:45:29 PM »
Mai asteapta putin si te uiti la Outback 2.5 aspirat. Cuplu si putere mai mare la o greutate similara cu cea a foresterului. Eu nu as exclude Foresterul 2.0 aspirat. Nu stiu cum sunt astea noi, dar pe transalpina "celalat" statea in fundul meu pe curbe si amandoi viram cu scartait de roti, adica la limita. Ma departam doar in linie dreapta fiindca turbo compenseaza la altitudine mare unde aspiratul sufera.

celalalt e si ricer...  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

sco

  • 736
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #46 on: June 12, 2014, 16:48:35 PM »
La SMT (inca) se pot comanda . Noi acolo l-am comandat ,dar actele s-au facut prin Auto Kino Brasov..de aceea numerele provizorii sunt de BV .

Ma refeream la modelele noi, adica 2014/2015, XVul tau cred ca nu intra la categoria asta.

moguai

  • 2814
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #47 on: June 12, 2014, 16:55:41 PM »
impreza, forester sau xv nu e model mai nou. e ala din 2012/2013, inca nu l`au schimbat.
nou e doar legacy, outback si wrx/sti. astea au aparut/urmeaza sa apara anul acesta.
el a comandat XV ul prin Brasov pt ca SMT nu aduce 2.0 benzina, au doar 1.6le si Dieselul. asa cum nu aduc nici impreza hatch sau sedan, asa cum o au in state si prin UK daca nu ma insel.
« Last Edit: June 12, 2014, 17:07:20 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #48 on: June 12, 2014, 17:07:52 PM »
Mai aduce cineva Subaru modele noi in Romania?... V-am zis cum e cu showroomul din Cluj unde n-au decat Ssangyonguri...

AutoKino aduce Subaru si cred ca vinde bine.
De fiecare data cand ii vizitez au multe masini, plus ca si in tara se vand masinile lor.
Ultima data aveau un Outback diesel automat in fata showroom-ului.

Poate ca ar fi fost mai bine ca sa se ocupe ei de reprezentanta in Romania a marcii, sigur ar fi facut treaba mai buna decat grecii.
Am mai spus si reptet, forumul ar trebui sa formeze o echipa care sa le transmita niponilor cateva scrisori de bine.
Daca scrisorile sunt semnate de 100 de useri care pun alaturi 100 de serii VIN, poate ca o sa inteleaga si ei ca trebuie sa mai faca ceva si pentru zona asta.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #49 on: June 12, 2014, 18:59:16 PM »
cred ca toti am contribui la aceasta scrisoare, cine e primul?  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #50 on: June 12, 2014, 23:43:45 PM »
Ma bag si eu. Dar hai sa nu-i mai poluam topicul omului. Wrangler, nu deschizi un subiect nou pe tema asta?

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #51 on: July 02, 2014, 18:36:13 PM »
Bine v-am regasit . Pentru ca Romania , XV-ul a fost upgradat cu urmatoarele :scut metalic , alarma , antifurturi roti .. etc Chiar am spus : “Casco este , alarma este ..stam linistiti. “ Si am stat pana astazi cand :




Editez , a venit ‘amenda’ acu’ 5 min : carcasa este formata din doua bucati : una 350 si alta 600 ..de ron,bineinteles ,una-i mata ,alta-i lucioasa si..probabil îi da luciu cu pipi de fata mare .. in fine..de mult suspectam ca unele piese auto sunt ‘dă haur ‘ .. da’ astea ‘e de platină mânca-ți-aș  plasticele lu’ matale ‘
Sa fiu totusi optimist ..putea fii euro si ..fara manopera ..ha ha  ha

« Last Edit: July 02, 2014, 19:02:39 PM by Laj »
2014 XV 2.0

Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #52 on: July 02, 2014, 19:03:00 PM »
Ups  !!!   Cine, cand , cum ?
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #53 on: July 02, 2014, 19:24:25 PM »
Masina lasata pe trotuar si gasita tot acolo dar fara carcasa oglinzii din dreapta Poanta e ca eu ma tot uit in trafic dupa "Subare "da' pana acum n-am vazut nici un XV..decat in poze  ;D  Lovita n-a fost cred..pare neatinsa si n-au fost resturi pe jos ..concluzia mea este ca a fost furata..da' nu asta-i tragedia ...bun..dai comanda la hoti ..unde dreq te gasesc astia ca eu ma chinui sa vad alt Subaru XV ??

Acu’ sa zic si de bine : in weekend am fost la o balta si ,la iesire ,pt ca pamantul era destul de imbibat cu apa unii au avut ceva emotii ,adica era o mica panta cu clisa si , in fata mea unu’ cu un Xdrive (5-er GT) a cam balbait-o un pic pana sa iasa ..eu chiar n-am simtit nimic parca eram pe asfalt ..jur
« Last Edit: July 02, 2014, 20:41:00 PM by Laj »
2014 XV 2.0

celalalt

Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #54 on: July 02, 2014, 19:32:42 PM »
Pai nu ai casco?Fa claim pe casco pentru furt.Sau e cu fransiza?

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #55 on: July 02, 2014, 19:40:30 PM »
Pe Casco se va face desigur .. eu ma miram asa ca prostu' de pret .. niste plastice ..
2014 XV 2.0

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #56 on: July 02, 2014, 19:47:04 PM »
Pare furt din rautate ala, nu de nevoie...ca sa zic asa.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #57 on: July 02, 2014, 19:52:05 PM »
Masina lasata pe trotuar si gasita tot acolo dar fara carcasa oglinzii din dreapta Poanta e ca eu ma tot uit in trafic dupa "Subare "da' pana acum n-am vazut nici un XV..decat in poze  ;D  Lovita n-a fost cred..pare neatinsa si n-au fost resturi pe jos ..concluzia mea este ca a fost furata..da' nu asta-i tragedia ...bun..dai comanda la hoti ..unde dreq te gasesc astia ca eu ma chinui sa vad alt Subaru XV
Mda,  trist, .  Asta e, no comment.   >:(
Acu’ sa zic si de bine : in weekend am fost la o balta si ,la iesire ,pt ca pamantul era destul de imbibat cu apa unii au avut ceva emotii ,adica era o mica panta cu clisa si , in fata mea unu’ cu un Xdrive (5-er GT) a cam balbait-o un pic pana sa iasa ..eu chiar n-am simtit nimic parca eram pe asfalt ..jur
Obisnuieste-te cu senzatia,  asta e Subaru !!
Eu merg aperoape in fiecare week-end la munte pe dumuri forestiere si mai pe alaturi,  si in mai toate plimbarile mele am constatat ca pe unde se baga Suby,  mai nimeni nu se avanta (cu exceptia Jeep-urilor Wrangler , Sahara, si Toyota FJ Cruiser care au avatajul de a avea bumperele fata mai inalte si mai subtiri si nu se lovesc de obstacole).  Altii cu Honda CR-V, Toyota RAV-4, Toyota Venza, Suzuky ?? , Kia, Ford-uri, etc. ,care s-au bagat pe unde m-am bagat eu au ramas impotmoliti sau inzapeziti, in timp ce eu cu Forestierul am iesit fara`  batai de cap. Ba inca i-am mai si tras afara cu shufa. Era de rasul lumii cand pana si Impreza cu garda la sol de doar cativa cm.  iesea din mocirla in timp ce alte SUV-uri  cu nume  nu reuseau sa se scoata singure . Asa ca ceea ce ai patit tu e ceva absolut normal.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #58 on: July 02, 2014, 19:59:17 PM »
Bine v-am regasit . Pentru ca Romania , XV-ul a fost upgradat cu urmatoarele :scut metalic , alarma , antifurturi roti .. etc Chiar am spus : “Casco este , alarma este ..stam linistiti. “ .............
Ai uitat sa iei garaj !  8)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #59 on: July 02, 2014, 20:36:02 PM »
Tocmai ce a venit si proprietara cu informatii fresh : cica trebuie si vopsita ..eu credeam ca-s negre ele de la natura .. :D :D :D
am ras cu lacrimi,va jur ! Eu am spus ca le primesti si le clipsezi...ha ha ha .. niet ! trebuiesc vopsite ! Dupa toate probabilitatile..cu vopsea din lacrimi de pui de Panda ..asa sa fie suma rotunda...manopera si alte alea sa iasa la două 'jde milioane !!! Am crezut ca ma bate  ;D ea suparata ,eu radeam de nebun !

Ha ha ha ! Tare asta cu garaju' , mi-a placut !
Zicea cineva p'aici :ceri oferta de doua si tii una de piese  ;D
« Last Edit: July 02, 2014, 20:39:00 PM by Laj »
2014 XV 2.0