XV 2.0i 6MT
Subaru club Romania

XV 2.0i 6MT

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #200 on: August 19, 2019, 12:48:11 PM »
Incepusem cu asta „radem,glumim dar are roata rezerva  ;) ,Priza 12V bancheta din spate,amortizoare capota  ;)..nu are lumina in torpedou  )))))))))))))) „
dar am vazut mesajul adminului si mi-am aduc aminte ca am o datorie morala la dansul : cand am imbracat jantele in Linex m-a avertizat cu date pertinente ca nu fac bine si ..a avut dreptate (eu faceam bascalie..mea culpa)
La 2 zile dupa operatiunea Linex  am gasit in locul de parcare plumbi de echilibrare pe jos..hait ! zic..am facut o duda ..ma uit la jante,ce sa vezi,se dezlipisera de pe ele .Buun ..ma duc la Autosoft  ..nu este vina noastra ,suprafata este prea rugoasa (pertinent de altfel )..sun la Linex „nu pot echilibra rotile,cad plumbii „ rasp „cum sa cada dom-le,nu le-au lipit aia bine ,noi trimitem pe toti la Autosoft si n-am avut pb.. „
Ce sa fac ? aveam si un drum de 1500km de facut zilelea alea si era musai Subaru (ploaia aia inghetata de la sfarsitul lui ianuarie






) asa ca ma apuc in weekend sa dau jos Linexul ca un chinez batran ..cu daltita si ciocanul ..







Mai continui on topic ? ;D


« Last Edit: August 19, 2019, 16:52:35 PM by Laj »
2014 XV 2.0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #201 on: August 19, 2019, 13:49:08 PM »
Pff...

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #202 on: August 19, 2019, 16:24:02 PM »
Le las asa zic pana la primavara si dup’aia vedem ce si cum ,macar sunt echilibrate si daca ma intreaba cineva de ce sunt negre la ext si galbene pe interior îi zic ca e taran si nu stie el cum e mersu’acum .Si se face 18 martie si m-apuc de treaba singur ..dau sa bag coarba ..nu intra ..gaura jantei pt piulita este mai mica in diametru ..inghit un pic in sec  gandindu-ma ca am fost plecat din tara cu o coarba inutilizabila si ma duc in casa sa caut o cheie de 19 mai mica in diametru ..gasesc ..ma intorc la masina si dupa ce asez cheia pe pozitie dau la coarba..pinde un pic dupa care aluneca si-mi stemuieste piulita ..imi zic in gand ca sunt bou si n-am bagat-o pana la capat si incerc din nou ..piulita se stemuieste mai abitir ..ma iau sudorile ..aici incepe dansul ..




la Autosoft ma baga in fata (ala cu Subaru cu belelele-celebritate de’ ) si incearca cu un extractor dar ..si asta e prea mare in diametru ..ma indruma la un service unde sunt specializati in extractii de prezoane si antifurturi ..acolo vine un tip ,se uita la masina si aduce un set de extractoare de diferite marimi,ia unul in mana si calm si relaxat imi scoate piulita de acolo in 10 secunde dupa care ma ticiuieste ca nu se cumpara jante decat cu setul aferent de prezoane si ca la modelul asta trebuia sa am piulite mai lungi decat stock .Intradevar cheia nu intra decat pe varful piulitei max 30% si asa s-a stricat ca nu era in ax .De aici pana la un set de Dezent noi m-au despartit cateva sute de euro si niste regrete dar acum am experienta pe care v-am impartasit-o cu drag .



2014 XV 2.0

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #203 on: September 20, 2019, 12:45:57 PM »
Submarinul negru nu se da batut !
Masina este 100% functionala .
Proceduri executate :
-scos scaune & banchete & mocheta-curatate chimic,abur,ozon (parca )
-desfacut si curatat tot,inclusiv in usi -difuzoare etc
-scos apa din motor,rezervor (wtf ? ) si alte locuri
-schimbat pana acum 3 randuri de ulei si filtre
-curatate mufele de la calculatorul de airbag – functional (singurul cal.ce dadea eroare)
-Etc
Singurele probleme avute au fost un zgomot de la accesorii care a disparut dupa drumul la mare (da,am fost la mare cu ea weekendul trecut-calm 130 pe tempomat/3100 turatii ) si mufa USB din cotiera -rezolvata ieri.
In rest merge si se aude ca inainte .
Vand Duster ~ 800Km   ;)


2014 XV 2.0

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #204 on: September 20, 2019, 13:00:55 PM »
Felicitari pentru reusita !
Probabil ca sunt multi forumisti care se bucura de rezultatul pozitiv.

Daca este vineri putem sa punem si un clip in ton cu noul nume al XV-ului.


ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

burtal

  • 444
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #205 on: September 20, 2019, 14:29:58 PM »
Felicitari!....Ai luat bani de la asigurare? Cat a costat reparatia?

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #206 on: September 20, 2019, 14:53:48 PM »
De la asigurare aprox 10 000 euro (ne-au mai penalizat cu echivalentul a 6 rate -la semnarea contractului era o promotie 6 rate cadou )
si reparatia masinii incluzand platforme etc = 8 000 lei deci :

*Subaru* *tine* *cu* *casa* :)
« Last Edit: September 20, 2019, 14:55:55 PM by Laj »
2014 XV 2.0

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #207 on: September 20, 2019, 15:30:15 PM »
Si deci practic masina e dauna totala si nu mai merge asigurata casco acum nu ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #208 on: September 20, 2019, 15:40:16 PM »
Habar n-am, inca nu am facut nimic in sensul asta, va tin la curent.
Avarierea ei s-a produs fix in ultima luna de leasing, am platit ultima rata si val.reziduala, s-a efectuat transferul de proprietate dar n-am inregistrat-o, am asteptat sa o 'reparam'.
Probabil saptamana viitoare sa avem timp sa ne ocupam, am fost ocupati sa cheltuim profitul  ;D ;D ;D



« Last Edit: September 20, 2019, 15:49:25 PM by Laj »
2014 XV 2.0

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #209 on: September 20, 2019, 15:57:13 PM »
Speram ca nu ai parcat masina pe nisipul ala...

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #210 on: May 25, 2020, 19:04:27 PM »
Dau si eu un ochi pe aici si zic ‘hai sa sarim de 50 mii vizualizari’  ;)

Reminder : acu’ fix 1 an masina inundata pana la cotiera,apa in motor,rezervor alea-alea si dusa imediat la SMT sperand intr-o salvare imediata dar apucandu-se de ea (desfacut,scos apa..etc) dupa minim o luna,timp in care a zacut in curtea lor si clocindu-se la propriu cu apa inauntru si geamurile inchise la temperaturi de peste 25 de grade.
Sfat prietenesc catre orisicine: patesti asa ceva,imediat te apuci sa scoti apa,s-o usuci s-o salvezi intr-un fel nu astepti cu fundu’ pe camasa ‘lasa,am Casco’ ca aia se trag pe cur sa aibe acceptul asiguratorului sa nu ramana in paguba cu constatarea,asiguratorul n-are nici un interes sa demareze si sa finalizeze dosarul curand ca inseamna dat bani si aici merge la termene maximale (apropos,voi ati verificat vreodata termenii si clauzele unui contract Casco?-eu,recunosc,nu)
Nu ma intrebati de Dusterul cumparat de backup(zero km) pana rezolvam XV-ul ? Tech Road echipare,cusaturi rosii,Android,prize 12V bancheta spate,150 bhp?
Va zice toata lumea “cel mai bun raport calitate-pret “ si daca tu cumperi Subaru te intreaba lumea “de ce costa atat,ce are in plus fata de un Duster la douajdemii ? “
Daca va ‘inghesuie’ lumea cu intrebari d’astea sa apelati la mine sa le spun :
“Quaie,stiu ca ‘e la fel toate’dar daca tragi de volan la 130 ai scapat de facturi si greutatiile vietii si-I schimbi timoneria la 1800 km..repet.. unamieoptsutefuckingkm !!! “
Oare exista vreo curiozitate referitoare la XV-ul inundat acum fix 1 an,24 mai 2019?
Ce ziceti,s-au adeverit temerile unora cum ca sunt sanse mari sa apara ‘bucurii’ ulterioare gen erori si alte dude?
Imi cer scuze pentru limbajul folosit,daca exista feedback revin.
2014 XV 2.0

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #211 on: May 25, 2020, 20:40:36 PM »
Pai nah, ai zis ca ne tii la curent. Daca n-ai mai zis nimic, multi or fi zis ca ai plecat/capitulat/emigrat/luat alta marca etc...
Deci, acum ca ai re-creat suspansul, ce ne zici?  :)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

RLX

  • 140
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #212 on: May 25, 2020, 20:50:08 PM »
Stiu ca sunt ceva probleme cunoscute la noul model de Duster, ce se rezolva in garantie fie la sesizarea clientului fie la revizie, cum ar fi : timoneria, chederele fata rupte la deshiderea usilor/regrajul usilor, cureaua de accesorii.

Cum spunea cineva, daca ai si avut Subaru nu are cum sa iti mai placa Dusterul. Ajuta-ne cu mai multe detalii.

Cu XV-ul cum ai rezolvat?  :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #213 on: May 25, 2020, 22:45:41 PM »
Am trecut printr-o situație asemănătoare și probabil am mai scris pe aici, cu un Hyundai i20 inundat. La doua zile am scos absolut tot ce s-a putut din interior până la tabla. Calculatorul de airbaguri nu a mai putut fi salvat dar s-a găsit la mana a doua mai ieftin ca un plin de benzina.
Astăzi, la cred 1 an după sau 2 că nici nu mai știu merge mașina perfect, nu miroase, nu a ruginit nici un șurub. Dar am curățat și uscat totul în primul weekend de la întâmplare.

Sper că același succes l-ai avut și tu cu xv? Sau poate ne spui. Despre Duster, am unul in familie și doar anvelopele au fost schimbate pe garanție. Fusese un lot cu probleme. Nu a fost rău să primească gume noi la 5.000km. în rest are aproape 40k în 2 ani și încă nu sunt probele.

Dar, totuși, ce face XV-ul?
« Last Edit: May 25, 2020, 22:46:23 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #214 on: May 25, 2020, 23:43:22 PM »
Cum spunea cineva, daca ai si avut Subaru nu are cum sa iti mai placa Dusterul. Ajuta-ne cu mai multe detalii.

Dusterul nu are cum sa-ti placa nici daca ai avut inainte Trabant. :)
Subaru are un singur dezavantaj, daca vrei sa treci la ceva mai bun este greu din foarte multe puncte de vedere.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #215 on: May 26, 2020, 13:22:52 PM »
Ma scuzati,am avut treaba multa si n-am dat p’aici.
Deci aceast Subaru cinșpe (XV) este greu de ucis !
Nu a aparut nicio eroare,disfuncționalitate,nimic,nada,niente !!
Singura ei problema a fost aparitia unui miros de clocit in zilele mai calduroase,dar l-am tratat cu d’astea:



Deci in toată tărășenia am cumparat doar un capac din bară ,cel care ascunde filetul inelului de tractare,de la atata frecus s-a pierdut.In rest masina este ca inainte,merge unsă,of course rămâne in familie! Cumva mi-am cam schimbat optica privitoare la mașinile inundate,sincer.
Și nu uitați vă rog că mașina a stat saptamâni în șir cu apa în ea,la SMT nu au avut posibilitatea să o lase măcar cu geamurile deschise,ei au o parcare comună cu altă firmă .

« Last Edit: May 26, 2020, 13:33:54 PM by Laj »
2014 XV 2.0

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #216 on: May 26, 2020, 13:27:55 PM »
Pai nah, ai zis ca ne tii la curent. Daca n-ai mai zis nimic, multi or fi zis ca ai plecat/capitulat/emigrat/luat alta marca etc...
Deci, acum ca ai re-creat suspansul, ce ne zici?  :)
Nuuu !!! Dar nu puteam sa spun ca toti idiotii "eu am masina asta de 6 luni si sunt multumit de ea,este foarte fiabila" ..am asteptat proba timpului si acum s-a implinit fix 1 an deci ce spun este pertinent.De emigrat,unde,ca la Montreal a nins acu' vreo două saptamani ?!  8)

PS: Oare ne dă cineva ceva că am ajuns la 50 002 vizualizări ? 8)
« Last Edit: May 26, 2020, 13:29:54 PM by Laj »
2014 XV 2.0

M!ha!

Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #217 on: May 26, 2020, 15:09:55 PM »
Sunt uluit de pățaniile tale.
Wow este ca nu a fost nevoie sa schimbi nimic.
Pur și simplu,demontat, curățat, uscat si plimbat?
« Last Edit: May 26, 2020, 15:10:34 PM by M!ha! »

Laj

  • 126
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #218 on: May 27, 2020, 12:28:46 PM »
Pur și simplu,demontat, curățat, uscat si plimbat?

Fix așa plus trei rânduri de fltre și ulei .Dar a fost muncă nu glumă.Norocul nostru a fost că am găsit pe cineva cu mult timp liber și cazuistică in desfăcut tapițerii,scaune,mufe etc (el fățuiește mașini aduse de afară pentru vânzare).Manopera a costat fix una mie euro,dar credeți-mă că omul nu s-a plictisit .Ah..am uitat..i-am schimbat bateria acum 3 luni dar nu se pune,mașina este din 2014 .
Poate pare freaky dar mașina îmi este mai dragă decât inainte dat fiind peripețiile avute.Tati,parcă am mai scris dar nu mai verific acum .. astă-vară,într-o zi veneam de la mare și am intrat în București de pe A2 și trecând prin fața SMT-ului și am văzut-o acolo în parcare,mi s-a strâns inima,jur .. și jumătatea mea mai bună a izbucnit în plâns .. 'mașinuța mea' .Vă dau cuvântul de onoare că așa au fost lucrurile.
2014 XV 2.0

RLX

  • 140
Re: XV 2.0i 6MT
« Reply #219 on: May 27, 2020, 21:25:07 PM »
Vreți un versus Duster- XV ? Plusuri,minusuri ,d'astea ? ;D ;D ;D

Nu ma intrebati de Dusterul cumparat de backup(zero km) pana rezolvam XV-ul ? Tech Road echipare,cusaturi rosii,Android,prize 12V bancheta spate,150 bhp?

Insist....cand ai timp.   :)

Cu roata de rezerva am retinut.