Pompa apa
Subaru club Romania

Pompa apa

TAZ

Pompa apa
« on: June 05, 2014, 22:57:30 PM »
Am o mare problema
Masina este in service pt schimbare distributie si am comandat pompa de apa gresita (cu o singura iesire)
Aveti idee care este codul sau de unde se poate cumpara pompa apa cu 2 iesiri dar opuse?
Masina este un legacy aspirat 2.0 din 2008, 150 cp
merci

moguai

  • 2814
Răspuns: Pompa apa
« Reply #1 on: June 05, 2014, 23:01:51 PM »
nu exista pompa identica. iei una de sti si ii astupi o iesire din cele 2. asa fac toti, si la reprezentanta.
rolele au fost toate ok?
« Last Edit: June 05, 2014, 23:06:15 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Pompa apa
« Reply #2 on: June 05, 2014, 23:50:57 PM »
Pai taz zice tocmai invers, el ar fi avut nevoie de pompa cu 2 iesiri, dar i'a venit doar cu una, cel putin asa am inteles eu :)

Aici ar fi codurile ptr pompa de apa

celalalt

Răspuns: Pompa apa
« Reply #3 on: June 06, 2014, 07:43:41 AM »
Nu mai ametiti omul.Pe serie iti vine cu un stutz.Lui ii trebuie cu doua.Dar nu se gaseste.Si atunci se ia cea de turbo care are 3 si se acopera cel in plus.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #4 on: June 06, 2014, 08:58:27 AM »
Ma refeream sa acopere una din cele 2 de pe o parte :D

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

TAZ

Răspuns: Pompa apa
« Reply #5 on: June 06, 2014, 21:21:50 PM »
Multumesc pt raspunsuri. Imi este teama de solutia cu astuparea. :(
Am comandat de la radacini. Pretul este de 780 lei si ajunge in 10 zile. Rolele cred ca sunt ok. Nu au zis nimic mecanicii de la servuce
« Last Edit: June 06, 2014, 22:11:10 PM by TAZ »

Răspuns: Pompa apa
« Reply #6 on: June 06, 2014, 21:56:17 PM »
Pe original sau de ce pretul asa mare ptr pompa?

De role nici lui moguai nu i'au zis nimic decat cand sa le puna la loc, deci deja era data jos distributia si a stat cu masina blocata din cauza asta.
Si eu am observat acelasi aspect la role, insa le'am montat asa, diferenta e la una din ele, pe original are rulment pe o portiune mai ingusta fata de cea din kitul Gates, de ex

TAZ

Răspuns: Pompa apa
« Reply #7 on: June 06, 2014, 22:10:43 PM »
Pt original e pretul asta.
Masina este oricum blocata, sunt date jos curelele.
deci aftermarket e mai lata o rola? incurca? poate e mai bine :)
Inca nu stiu daca sunt la fel rolele, Sun marti sa ii intreb pe baieti.

celalalt

Răspuns: Pompa apa
« Reply #8 on: June 06, 2014, 22:47:54 PM »
Sa ne spui daca pompa e la fel cu cea veche Ca eu n am gasit la nicio schimbare de distributie.Si am facut doua pana acum.

Răspuns: Pompa apa
« Reply #9 on: June 06, 2014, 23:15:24 PM »
La Forester in kitul Gates am primit 2 role identice, care vin montate in stanga jos si dreapta sus, cum te uiti la motor din fata masinii. Pe original, rola din dreapta sus e ca si cele primite in kit, insa cea din stanga jos are partea de rulment mai ingusta, exteriorul (partea de contact cu cureaua) fiind la fel ca si cea din dreapta sus

Scumpa pompa, chiar si pe original.
Sa ne tii la curent dupa ce soseste cum e.

TAZ

Răspuns: Pompa apa
« Reply #10 on: July 28, 2014, 16:28:15 PM »
Am pompa :)
Aventura a durat cam o luna jumatate. Foarte neseriosi cei de la radacini marasesti, in sensul ca nu au fost in stare sa imi spuna clar cand ajunge pompa. Am fost amanat saptamanal, ei nu au pe stoc asa ca au apelat in Germania la un distribuitor Subaru, se pare ca jici ei nu aveau pe stoc dar nici informatii de la ei nu aveau. Pana la urma am primit o pompa originala, pretul 780 lei. Data viitoare o sa pun o pompa cu 3 iesiri si pun dop la aia in plus.

celalalt

Răspuns: Pompa apa
« Reply #11 on: July 28, 2014, 17:49:00 PM »
Asa trebuia sa faci.Una cu 3 si un dop.Eu sunt la a doua deja in felul asta si nu are nimic.Trebuie doar sa fii foarte atent la etanseitatea dopului.Noi am pus un furtun si un bolt.Cu coliere si aia e...