Nivel lichid racire
Subaru club Romania

Nivel lichid racire

Nivel lichid racire
« on: September 13, 2014, 12:29:10 PM »
Salut,
De ceva timp intampin urmatoarea problema la STi-ul meu: cumva pierd lichid de racire. Intotdeauna il verific la rece si il umplu pana la nivelul maxim. Dupa cam 300 KM il verific, tot la rece, si constat ca este undeva intre LOW si FULL, deci pierd cam 150-200 ml cred eu. Chestia asta mi se intampla constant si sunt nevoit sa completez mereu. Tin sa mentionez ca pe evacuare nu ies aburi (ca si cand s-ar arde antigelul), uleiul nu este albicios in schimb antigelul pare putin maroniu (este G12+ adica un mov). S-a mai lovit cineva de chestia asta? Ar trebui sa ma gandesc la garnitura de chiuloasa?

Răspuns:
« Reply #1 on: September 13, 2014, 17:04:11 PM »
Exact aceleași semnalmente am avut și eu, am schimbat garnitura.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Nivel lichid racire
« Reply #2 on: September 14, 2014, 18:51:47 PM »
daca crezi ca are sens - exisat un soi de marker fosforescent care se introduce in apa si apoi se verifica dupa o perioada cu o lanterna "speciala" pe unde a curs lichidul - teoretic ar trebui sa ramnana urme fosforescente vizibile cu lanterna respectiva ....

din pacate insa ... garnitura de chiulasa este un candidat cu mari sanse de castig in acest caz :)
motorul lucreaza la presiune mai mare decat stock ?

de asemenea daca vrei sa incerci - cateodata functioneaza / cateodata nu: Subaru Coolant Conditioner
http://www.amazon.com/Subaru-SOA635071-Coolant-System-Conditioner/dp/B00IGZP2UE
(gasesti detalii pe net destule despre ce este si ce face - un soi de stop leak mai soft introdus de subaru acum mai multi ani cand aveau probl. frecvente cu garniturile)
eu aveam dupa ce mi-am montat camasile un consum/pierdere de aprox. 100ml / 1000km de antigel, nu am gasit nici o urma cu chestia fosforescenta dar am folosit conditioner-ul si problema s-a remediat
am dat o "sticluta" si la Ratzalaru (aici de pe forum) cand a inceput sa piarda si el lichid/a inceput sa aiba probleme cu garnitura - dar pe el nu l-a ajutat ....


Răspuns: Nivel lichid racire
« Reply #3 on: September 15, 2014, 13:00:48 PM »
Motorul este stock, turbina la fel, deci nu lucreaza la o presiune mai mare. Vorbind cu Bamse (mecanicul care asambleaza toate motoarele de la Subaru Brasov) am aflat ca in momentul in care se duce garnitura de chiuloasa exista 3 simptome: 1. pierzi lichid, 2. ai negreala in vasul de expansiune, 3. ti se ridica acul de temperatura dupa ce mergi agresiv cu masina. Ideea este ca nu am decat primul simptom, pierd lichid cumva.
Andrea, ideea cu markerul fosforescent nu este rea. Cea cu Subaru Coolant Conditioner insa nu o agreez pt ca este stiut faptul ca ala practic iti ingroasa lichidul (astfel blocand anumite 'gaurele' pe unde scapa), insa per total nefiind o solutie viabila si putand in timp chiar sa creeze probleme.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Nivel lichid racire
« Reply #4 on: September 15, 2014, 13:27:34 PM »
Eu iti doresc sa fie doar ceva scurgere pe undeva si sa o gasesti cumva / rezolvi.

Subaru Coolant Conditioner este un subiect disputant si pe net - in teorie ar trebui sa se ingroase / intareasca doar in anumire conditii - contact cu aerul/caldura ... in practica toate sunt discutabile :) Oricum nu are concentratia/consistenta unui "stop leak" classic care de altfel se si scoate din motor dupa un ciclu de incalzire ....

Ce mai poti verifica este concentratia de antigel -> cu mai mult antigel temperatura de fierbere este mai ridicata si lichidul nu se va evapora asa usor -> sau altfel zis daca ai completat mult timp doar cu apa distilata s-ar putea sa ai un consum mai mare tocmai din acest motiv...

Iar legat de simptome -> depinde exact unde este problema garniturii si cat este de grava: intre apa si ulei, apa cu exteriorul, apa cu camera de ardere .... oricum daca consumul de antigel este acceptabil asta e ... mergi inainte si vei vedea -> daca este garnitura - de reparat nu se va repara singura ci dimpotriva si cu siguranta vor aparea si alte simptome ...

 

Răspuns: Nivel lichid racire
« Reply #5 on: September 15, 2014, 14:27:44 PM »
Da, momentan nici nu prea am ce face. O sa merg asa si o sa vad daca mai apar si alte probleme sau daca se opreste consumul intr-un mod miraculos :)