Romania-Italia la bordul unui Subaru
Subaru club Romania

Romania-Italia la bordul unui Subaru

Romania-Italia la bordul unui Subaru
« on: July 20, 2010, 19:15:52 PM »
Vreau sa fac si eu un drum spre italia in cateva saptamani cu masina.
Ma gandeam poate ma ajutati si pe mine cu ruta/sfaturi/trafic etc.
M-ar interesa sa fie cel mai scurt drum si sa evit necazuri/dificultati.
Nu am pasaport asa ca nu am de gand sa o iau prin Croatia.

Multam anticipat. :)
« Last Edit: August 31, 2010, 14:32:03 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Romania-Italia
« Reply #1 on: July 20, 2010, 22:45:33 PM »
Faza cu evitatul Croației și cel mai scurt drum e cam imposibila. Varianta cea mai ieftina in acest caz este sa o iei pe ruta Serbia-Bosnia&Herțegovina sau Muntenegru și apoi sa traversezi cu un feribot pana in Italia daca vrei sa ajungi la Roma. Totuși, eu nu m-as aventura prin tarile menționate.

Daca vrei sa ajungi la Milano și vrei o ruta sigura, o poți urma pe cea din harta de mai jos. Intra pe viamichelin.com și iți configurezi traseul acolo. Ruta de mai jos costa conform siteului menționat anterior in jur de 270 euro (fara cazari) și dureaza destul de mult.

Daca te razgandesti si o iei prin Croatia, sa stii ca autostrazile sunt destul de scumpe si acolo dar din momentul in care ai intrat in tara si pana la mare ai numai autostrada, tuneluri prin munti si autostrazi suspendate. E foarte frumoasa tara. Am fost acum 2 ani cu autocarul si e posibil sa ma duc iar anul asta, dar cu masina.

« Last Edit: July 20, 2010, 22:51:26 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Romania-Italia
« Reply #2 on: July 22, 2010, 10:19:17 AM »
Anul trecut am fost la Venetia si am ales tot ruta Budapesta-Viena...un 10+este si traseul de la Iena si pana in italia peisajul este de vis... ::)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Romania-Italia
« Reply #3 on: August 15, 2010, 13:13:55 PM »
Ai facut drumul pana la urma?

Răspuns: Romania-Italia
« Reply #4 on: August 15, 2010, 15:01:11 PM »
Nu vor sa faca schimb :)))) ?

Răspuns: Romania-Italia
« Reply #5 on: August 22, 2010, 19:51:29 PM »
Da m-am intors acum cateva zile in tara...budapesta-viena a fost traseul pana la urma.
E o placere sa conduci un asemenea traseu (destul de obositor) si de aia nu am vrut croatia sa iau feribotul (6-7ore mergeam cu el +100euro).
Nici o problema in privinta radarelor cu toate ca am rulat si la 190km/h unele portiuni.
Am avut un bmw s5 in fata ce mergea cu 200+ si mi-a facut loc vreo 100km (fara sa apas frana) la unguri si a consumat masina 100km avand 180-190km/h 6.2l ! :o
Media consumului a fost de 7.0l pe 4800km costul motorinei find de aprox 600euro + taxe autostrada italia si vinieta(ungaria/austria) 300euro dus/intors.
Total 600euro/4 pers asta in cazul in care am vizitat mult mai multe puncte decat ne-am propus.
« Last Edit: August 22, 2010, 19:54:26 PM by Maxeritos »