Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
Subaru club Romania

Poll

Alege traseul

TF - TR - TA (4 zile)
4 (30.8%)
TF - TA (3 zile)
6 (46.2%)
TF - TR - Neamt (3 zile)
3 (23.1%)

Total Members Voted: 13

Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #40 on: February 25, 2016, 10:45:04 AM »
Adica daca te duci la un abator si cumperi o carcasa de porc, o faci carnati, umpli si niste garnitze, niste toba, niste afumatura si evident, niste slana la saramura, si/sau cu usturoi si/sau afumata, te leaga aia??  :o
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #41 on: March 14, 2016, 13:51:37 PM »
Dragi colegi subaristi,   in weekend am reusit sa imi fac ceva  timp liber si sa ma gandesc un pic la un plan maret de evadare  cu Subaru pe "culmile" Romaniei.   

Am incercat sa creionez un traseu care sa cuprinda pe langa  cele 3 obiective principale si alte locuri frumoase pe care sa le "savuram" pe parcurs.

Deci sa incepem  ;D.

Traseul se va desfasura pe o perioada de 4 zile (de preferat JOI - VINERI - SAMBATA - DUMINICA  ;D) , cu plecare din Bucuresti.

In continuare voi face referire doar la ce imi ofera google ca informatii.


ZIUA 1

Se pleaca de dimineata  (un ora 9 ar fi ok  :P) in forta in  directia Pitesti -> Rm Valcea cu destinatia  Transfagarasan traseu 240km (4:20min) .   
Aici ne dam jos si tragem aer in piept si expectoram puternic aerul de bucuresti.  Putem lua o gustarica, o bericica (  fara alcoale ;D ), facem poze , radem , glumin .. ne "simtem" bine.   Dupa ce ne-am destrabalat destul si ne-am reincarcat cu energie pozitiva , o luam la vale.   ;D

Urmatoarea etapa este: Transfagarasan -  Lacul Rosu   traseu 239 km (4h:20min) .

Propunerea mea este sa gasim cazare chiar la  Hotel Lacul Rosu

Luam cina si o bericica , doua ;D  dupa care program de voie.  Pentru a ne dezmorti  putem face o plimbarica pe jos sau sa ne dam in barci  ;D



ZIUA 2

Lacul Rosu - Pojorata -  Poienile Izei traseu  314km (6h:20min) .   

Se va trece prin Cheile Bicazului apoi se va ajunge la barajul Izvorul Muntelui dupa care o vom lua  pe coronamentul  lacului Bicaz  (sau Izvorul Muntelui, cel mai mare lac de acumulare  din tara cu adancimea care atinge 90 de m , langa baraj .. cred).   

Transraraul mult asteptat il vom "ataca" pe la Chiril.   Propun aici sa facem o mica deviere de la traseu si sa urcam un pic pana la Cabana Rarau, unde ne vom putea lua  o gustarica si o bericica   ;D si eventual o mini escapada pe potecile impadurite din apropiere.   Drumul nu este asfaltat, insa eu am reusit sa il parcurg fara probleme acu 3 ani cu masina dotata cu arcuri sport, deci nu e ceva de speriat pentru cei cu Impreza  ;D


Traseul va continua prin Pojorata spre Maramu' prin Pasul Prislop.  Acest traseu este de vis insa drumul este cam praf, insa nu chiar de speriat. Cu mica atentie vedem si peisajul si gropile din asfalt , acolo unde sunt  ;D. Stiu ca o portiune este deja asfaltata de anul trecut. 

Ajungem la Poienile Izei.  Aici inca nu am vreo idee pe unde sa ne cazam, dar asta se va stabili ulterior.



ZIUA 3

Poienile Izei -  Pensiunea Sureanu de la Poarta Raiului  420km (7h:46min)  ;D

De ce tocmai acolo?  Pai din urmatoarele motive:  suntem foarte aproape de Transalpina , ceea ce ne confera un avantaj din punct de vedere al timpului, duminica. Vrem sa ajunge pe dupa-amiaza nu pe seara, nu?    Locul este de vis, un refugiu inainte de asalt. Am zis sa facem si un pic de soft-offroad (40 de km), sa avem de toate  ;D.  Este un loc aparte in care mi-am dorit si imi doresc  sa ajung acolo, iar pensiunea este una exceptionala (conform review-urilor). 


ZIUA 4

Ne intoarcem pe unde am venit si urcam pe Transalpina.  De aici, restul se deduce.

Cam asta ar fi planul.  Rugamintea mea calduroasa este sa stabilim o lista cu persoanele participante cu cel mult 1 luna inainte. Este destul de greu  sa gasesti cazare buna  in perioada de vara atunci cand sunt mai multe persoane care trebuie gazduite intr-un singur loc pentru o singura noapte si mai ales in weekend.   Patronii de pensiuni nu prea accepta cazari de o noapte in weekend. Prefera sa astepte clientii care vin cel putin 2 nopti. Daca cineva ia doar o noapte , ceilalti care ar fi vrut sa ia 2 nopti se vor duce la alta pensiune.   

In rest,  cum vi se pare? ::)

 

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #42 on: March 14, 2016, 14:02:09 PM »
Propoun perioada 23-26 iunie   ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #43 on: March 14, 2016, 14:17:45 PM »
De la inceput spun ca traseul imi place mult, dar:

Bucuresti - Transfagarasan - Lacul Rosu (Bicaz), distanta este ok, insa drumul asta eu unul l-am facut in 2 bucati si am cronometrat un total de aproape 9 ore cu pauze cu tot. E imens sa stai la volan plus ca daca faci o pauza pentru masa, ajungi pe la 12 ore.
Din experienta iti spun ca mai mult de 6-7 ore de sofat pe zi strica tuturor cheful. Cu pauze cu tot inseamna peste 9-10 ore pe drum. Altminteri e maraton. :)

Plus ca, inainte de intrarea pe TF, as da o tura prin turbaria de la Bradetu unde e de vazut un peisaj de exceptie.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #44 on: March 14, 2016, 18:29:33 PM »
Chiar daca eliminam Maramuresul, chiar daca eliminam Cheile Bicazului si Lacul Rosu si o luam mai de-a dreptul spre Transrarau, fara 6-7 ore de mers  acest traseu nu este realizabil in 4 zile. Ideal ar fi sa mergem 4-5 ore pe zi , iar de restul timpului sa ne bucuram de natura, atunci intr-adevar va fi o excursie mai relaxanta.  Acest lucru nu-l vad realizandu-se in 4 zile , ci in 5.  Pentru mine nu ar fi o problema, mai am vreo 26 de zile de concediu  ;D.  

Acum ziceti si voi , ca eu  m-am dezumflat :-\

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #45 on: March 14, 2016, 22:48:54 PM »
Exceptionala propunere, UXE! Daca reusim sa conducem maxim 5 ore/zi si sa armonizam activitatea cu cate o drumetie pe carari de munte, pentru dezmortire si totodata pentru a ne bucura de merinde punandu-le la comun (ca in anii studentiei), departe de trafic, poluare si zgomot, in luminisuri sau liziere de paduri ar fi chiar romantic si reconfortant in acelasi timp.

Elena si cu mine votam pentru sustinerea initiativei si ne supunem deciziei majoritatii.   
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #46 on: March 15, 2016, 06:42:56 AM »
Sper sa fie pina pe 15 iulie !
Forester Diesel 2010

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #47 on: March 15, 2016, 13:24:08 PM »
Eu am propus mai sus,  in iunie.   Deci,  am refacut un pic traseul si am mai adaugat o zi.  Acum pare mai lejer si avem timp si de alte activitati pe langa sofat, ca nu ne alearga nimeni.     

Deci  excursia ar fi MIEURCRI - JOI - VINERI - SAMBATA - DUMINICA, dar deja stiati asta ;D



ZIUA 1

Bucuresti - Turbaria lui Foreste  ;D (Bradetu)  traseu  175km (2h:25min)

Bradetu - Balea Lac  traseu 107km (2h:18min)

Balea Lac -  Sambata de Sus traseu 60km (1h:06min)

Propun cazare la Pensiunea la Nise. Este o pensiune frumoasa cu locuri de parcare destule (curte foarte mare) , gazdele sunt foarte de treaba iar conditiile de cazare si mancare sunt mai mult decat ok.  Puteti citi review-uri si pe net.  Eu am fost de doua ori pana acuma la ei , iar anul acesta o sa mai ajung inca o data.



ZIUA 2

Sambata de Sus -  Lacul Rosu - Cheile Bicazului - Cabana Izvorul Muntelui  traseu 240km (4h:30min) .   

As propune cazare la Cabana sau eventual la alta, cautam.  Zona este chiar la intrarea in Parcului National Ceahlau. Zona este frumoasa si mult mai aproape de Transrarau.


ZIUA 3

Cabana Izvorul Muntelui -  Barajul Izvorul Muntelui - Transrarau -  Pojorata -  Sacel (l-am pus doar ca punct de cotitura, putem gasi cazare prin zona)  traseu  251km (5h:03min)


ZIUA 4

Aici rebuie sa tragem un pic mai tare, adica o ora in plus: 

Sacel - Cabana Sureanu (tin mortis sa ajungem aici  ;Dtraseu 335km (6h:02min)


ZIUA 5
Cabana Sureanu  - Transalpina  traseu 63km (1h:50min)

Transalpina (din acelasi punct) - Home  traseu   286km (4h:27min) . Si aceasta portiune ar fi mai solicitanta. Putem scurta drumul  si sa luam cazare pe undeva in zona Transalpina.


Acum ziceti si voi.  Astept pareri  ::)



Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #48 on: March 15, 2016, 13:47:49 PM »

Asta e turbaria.

Cazare pe TF ori unde zici, ori la Conacul Ursului inainte de urcarea finala (cca 2km inainte de cabana Capra)
Acolo ii cunosc atat pe patroni care la fel ca aia ai tai sunt foarte de treaba, cat si pe cei care detin Parcul din Lemn, cu vreo 2 tiroliene de mare exceptie peste rau si alte trasee pentru aventurosi mai putin burtosi.

Mai departe, om vedea. Oricum este de preferat sa ne adunam macar o data inainte de plecare sa stabilim detaliile astea.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

moguai

  • 2814
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #49 on: March 15, 2016, 13:52:05 PM »
si eu sunt client fidel la cabana ursului  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #50 on: March 15, 2016, 13:59:52 PM »
si eu sunt client fidel la cabana ursului  ;D
Perfect. Vorbim cu Bogdan si cu Relu si ne fac ceva special la ceaun, afara, la focul de lemne, plus un program de dezmortit ciolanele.

Pe TA, noi avem de niste ani buni un loc de cazare foarte ok, unde am fost primiti de fiecare data foarte bine: Cabana Parang.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

moguai

  • 2814
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #51 on: March 15, 2016, 14:05:46 PM »
 ;D ;D ;D ;D

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #52 on: March 15, 2016, 14:23:00 PM »
Ok, mi-e indiferent unde o sa stam atata timp cat conditiile sunt ok.   Pai haideti sa facem asa:   mai asteptam o luna sa vedem ce lume se mai strange si dupa aia organizam o intalnire cu totii sa stabilim toate detaliile.    Oficial TF-ul se deschide pe 1 iulie  :)



Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #53 on: March 15, 2016, 14:33:25 PM »
Man, decidem impreuna, nici eu nu tin mortis la o locatie sau alta, doar ca unde propun sa mergem am mai fost si am experienta directa.
Daca insa majoritatea decide altfel, nu am nimic impotriva ca nu sunt mofturos la cazare de felul meu.
Doar sa nu fim execrabil tratati ca in prima iesire pe TA de acum 5 ani.

@moguai
Am si eu una de la penultima iesire, in parcare la Conac.


« Last Edit: March 15, 2016, 15:03:56 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #54 on: March 15, 2016, 14:41:13 PM »
Vom supune la vot  la momentul intalnirii noastre.  Ce va iesi , va iesi cu siguranta foarte bine.  Cazarea pe TA  este ok pentru ca suntem deja pe traseu, nu mai trebuie sa ne ascundem ca haiducii prin paduri  ;D .   Ce s-a intamplat  pe TA acum 5 ani?  :o


Mihai  sau un alt adminstrator, puteti schimba titlul topicului din 2015 in 2016?  sau eventual un split?

Multumesc

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2015
« Reply #55 on: March 15, 2016, 14:49:25 PM »
[..] Ce s-a intamplat  pe TA acum 5 ani?  :o [...]
TA e renumita deja pentru nesimtirea majoritatii operatorilor de turism de acolo (aka hoteluri, moteluri, pensiuni etc.) care nu au nimic de-a face cu meseria in sine. Mai pe scurt, cazarea a fost relativ ok, insa serviciile (masa in special) trebuia sa ne fie bagate pe gat cu forta. Inflexibili, aroganti, s.a.m.d.
Ca sa facem un gratar a trebuit sa mergem la o cabanuta alaturi unde omul era mult mai amabil.

Pierderea, evident tot a lor, sa vezi acum cati de acolo isi fac / si-au facut plan de inchidere.

Dl. Radu C. e o exceptie in sensul ca e mult mai flexibil. Sper doar sa mai fie in biznis, o sa ii dau un telefon.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #56 on: March 15, 2016, 16:40:22 PM »
Pana si eu aicea am auzit despre nesimtirea hotelierilor de pe Transalpina. Romani sau canadieni de aici au venit de acolo cu impresii extrem de proaste. Pacat de peisajele acelea mirifice si de libertatea de miscare care mai este inca acolo.
Cum zicea un intelept : "frumoasa zona, pacat ca e locuita".
« Last Edit: March 15, 2016, 16:50:00 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #57 on: March 15, 2016, 20:12:37 PM »
Corect ! Nu prea as vrea sa-i mai vad la fatza pe cretinii aia de pe TA , dar ma sacrific .
In rest mie mi se pare in ordine cu orice ...Data aproximativa ???
Forester Diesel 2010

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #58 on: March 15, 2016, 20:23:50 PM »
Unde te duc eu pe TA te trateaza cu stima. Cum ziceam, sa nu fi dat bailout. :)
Cat despre perioada, oricum de fiecare data ne-am nimerit in iunie. Incercam si acum daca se aduna lumea.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #59 on: March 15, 2016, 22:26:04 PM »
Quote
„Transraraul mult asteptat il vom "ataca" pe la Chiril.   Propun aici sa facem o mica deviere de la traseu si sa urcam un pic pana la Cabana Rarau, unde ne vom putea lua  o gustarica si o bericica   Rânjet si eventual o mini escapada pe potecile impadurite din apropiere.   Drumul nu este asfaltat, insa eu am reusit sa il parcurg fara probleme acu 3 ani cu masina dotata cu arcuri sport, deci nu e ceva de speriat pentru cei cu Impreza”



este asfaltat și traseul chiril - cabana rarau. https://www.facebook.com/TransRarau/photos/pb.677167099005537.-2207520000.1458072911./738416566213923/?type=3&theater „bolovanul” este pe acest traseu
forester 2.0x forester 2.5xt