Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
Subaru club Romania

Poll

Alege traseul

TF - TR - TA (4 zile)
4 (30.8%)
TF - TA (3 zile)
6 (46.2%)
TF - TR - Neamt (3 zile)
3 (23.1%)

Total Members Voted: 13

Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #60 on: March 15, 2016, 22:33:01 PM »
si datele oficiale http://www.transraraul.ro/. actualizate sau nu....
forester 2.0x forester 2.5xt

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #61 on: March 16, 2016, 10:53:08 AM »
Nu cunosc drumul asa de bine si nici nu imi dau seama din poze daca este asfaltat pana la cabana, dar pe site scrie ca "Portiunea finalizata din drum este cea dintre Pojorata si intersectia cu drumul ce duce la Cabana Rarau."  Adica eu inteleg ca drumul este asfaltat intre Pojorata si Chiril (asa cum am constatat si eu cand am trecut pe acolo) mai putin drumul adiacent care pleaca spre  cabana Rarau.

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #62 on: March 18, 2016, 16:03:46 PM »
UP!  ;D

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #63 on: March 19, 2016, 22:29:52 PM »
se pleaca de la pojorata. se urca pana aproape de cabana rarau,  cel mai inalt punct, dupa care se coboara spre chiril. initial a fost asfaltata portiunea pojorata - zona cabana rarau cealalta portiune ramanand neasfaltata. urmarind site-ul (si filmari youtube) am dedus ca a fost asfaltata si cealalta portiune, doar ca nu au fost montati parapetii de protectie. in acest context porțiunea de la asfalt pana la cabana rarau este oricum mica. chiar daca nu este asfaltata nu cred sa ridice probleme.
forester 2.0x forester 2.5xt

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #64 on: March 20, 2016, 15:31:15 PM »
Exact asa e si Dichiul (Sinaia - Piatra Arsa / Pestera). Ingust si fara parapeti.


Bob, zi ca mergi cu noi ca sa ma linistesc cu privire la portiunea aia de drum. :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #65 on: March 20, 2016, 19:17:14 PM »
N-auzi ca eu am urcat-o cu masina cu arcuri sport? Ce iti faci atatea probleme?  Crede-ma ca am vazut strazi mai naspa in copitala decat drumul ala.  E mult pietris acolo si chiar daca o sa  ploo , tot nu or sa fie probleme mai ales ptr o masina facuta pentru astfel de drumuri. 





Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #66 on: March 20, 2016, 21:21:48 PM »
uxe are dreptate nu are rost sa va faceti probleme. referitor la partea cu insoțitul, deocamdată sunt doar pretendent la statutul de subarist, dacă trec în categoria vizată, până la definitivarea programului, aș veni.
chiar mă gândeam la ceva asemănător.
forester 2.0x forester 2.5xt

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #67 on: March 20, 2016, 21:32:48 PM »
Pai  nu te mai gandi. Join the dark side. ;D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #68 on: March 20, 2016, 21:56:33 PM »
uxe are dreptate nu are rost sa va faceti probleme. referitor la partea cu insoțitul, deocamdată sunt doar pretendent la statutul de subarist, dacă trec în categoria vizată, până la definitivarea programului, aș veni.
chiar mă gândeam la ceva asemănător.

1. Ai/aveti loc la noi in masina si chiar vom fi onorati sa va oferim cele doua locuri disponibile in cazul in care va hotarati sa mergeti pe traseul ales de majoritate (asa cum am precizat, sotia mea si cu mine ne supunem majoritatii)

2. Traseul Sinaia - Piatra Arsa - Pestera a fost parcurs de noi in toamna trecuta cu Volvo S80 si nu am reclamat nicio problema legata de conditiile de trafic sau calea de rulaj. Asfaltul este proaspat turnat si inca nu a avut timp sa se deterioreze (constatare datata in luna octombrie, 2015).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #69 on: March 21, 2016, 06:35:38 AM »
Au turnat asfalt pana la Pestera?  Eu stiu ca era asfaltat pana cand se termina lacul si faci dreapta spre Padina (venind de pe malul drept).

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #70 on: March 21, 2016, 09:38:06 AM »
Au turnat asfalt pana la Pestera?  Eu stiu ca era asfaltat pana cand se termina lacul si faci dreapta spre Padina (venind de pe malul drept).

Pe acea varianta de drum nu este complet asfaltat ci doar pietruit iar accesul se poate face cu orice autoturism.
Noi am abordat doua variante:
1. In Octombrie, cu XT-ul: Bucuresti-Targoviste-Moroieni-Glod si de aici am urmat DJ 714 care este din macadam. Pe acest drum, in apropiere de intersectia cu DJ 713A am fost depasiti de un WRX STI, culoare albastra, modelul nou (deci, drumul poate fi parcurs si de catre masini cu garda mai joasa)
2. In Noiembrie, cu S80: Bucuresti-Sinaia-Hotel Pestera urmand DN 71 - DJ 713 - DJ 713A - DJ 714. 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #71 on: March 21, 2016, 09:45:32 AM »
Ok, deci este la fel ca vara trecuta.  Fara schimbari. 

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #72 on: March 21, 2016, 14:36:53 PM »
Au turnat asfalt pana la Pestera?  Eu stiu ca era asfaltat pana cand se termina lacul si faci dreapta spre Padina (venind de pe malul drept).

Stanga. In dreapta e noua cabana Diana in care eu unul nu am fost inca. Insa la Padina, incepand cu 1988 ... de probabil sute de ori.

Revenind la traseul nostru, as schita drumul asa cum il vad eu.
5 zile!!!

Ziua 1.
Decathlon Militari - Pitesti - Bradetu - revenire in TF - Conacul Ursului
https://goo.gl/maps/w3RGH2ZYKXx
5 ore, 230 km

Cu plecare fara stres si un drum de cca 4:30 - 5:00 ore ar trebui sa ne incadram in jumatate de zi. Asta ar face ca la CU sa putem avea si ceva activitati pe langa cazare.


Ziua 2.
Conacul Ursului - Balea Lac - Cartisoara - Fagaras - Odorhei - Gheorghieni - Hotel Lacul Rosu (sau cazare in zona Lacului Bicaz).
cca. 5:00 ore (+ 1 ora*)
https://goo.gl/maps/TQczNiJ71KP2
6 ore, 340 km

Aici as avea 2 propuneri:
- sa mergem de-a dreptul prin zona lacului Zetea
- pentru ca facem mai putini km decat era estimat initial si se pot estima cca 5 ore de condus, as fi mers putin mai aproape de Chiril*, ca sa castigam timp pentru zilele urmatoare. Zona Ceahlau e ideala in sensul asta, cu cazare oriunde in zona Lacului Bicaz.

Ziua 3.
Lacul Bicaz (sau Lacul Rosu!?) - Chiril - TR - Pojorata - Vatra Dornei - Bistrita - Tg. Mures - Sighisoara
cca. 6:30 ore, 350 km
https://goo.gl/maps/DYhu9dYb2bU2

Ziua 4.
Sighisoara - Medias - Sibiu - Jina (Sugag) - Obarsia Lotrului - TA (Cabana Parang)
cca. 5 ore, 250 km
https://goo.gl/maps/8HDdwaZuupK2

Ziua 5.
TA - Novaci - Horezu - Rm. Valcea - Pitesti - Home
cca. 4 ore, 270 km
https://goo.gl/maps/yxiyNbG6LsT2


Optimizari ? Sa incercam sa scadem totusi la 4 zile cu totul ?


edit:
Sintetic:

cca. 1440 km in 5 zile (4 daca regandim unele aspecte)
cca. 500 RON diesel / 750 RON benzina
vreo 2 (sau chiar 3) zile de concediu plus vichendu'

statii PMR sau CB (toti la fel, ori una ori cealalta) - costuri pentru cei care nu au
cazare 4 (5) x 150 RON
masa / beute minim 4 (5) x 100 RON de persoana


cam astea ar fi minimele de la care se pleaca.
in mare, cca. 1800-2000 RON / pereche (presupunand ca se pleaca in minim 2)
« Last Edit: March 21, 2016, 16:35:04 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #73 on: March 21, 2016, 17:06:54 PM »
Si cind ziceai ca incepe ziua 1 ?

Eu dupa cum stii sint in concediu permanent, deci disponibil oricind !
Forester Diesel 2010

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #74 on: March 21, 2016, 17:21:17 PM »
Pai ramane sa vedem ce zice majoritatea ca o zi in plus poate sa faca diferenta si la costuri si la disponibilitate.
Oricum ce avem de dezbatut noi doi se face intre 4 ochi. Ma rog 16 dupa al doilea pahar! :P

Eu la fel: pot sa merg oricand, am o pila buna la patroana.

Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #75 on: March 21, 2016, 19:03:10 PM »
uxe are dreptate nu are rost sa va faceti probleme. referitor la partea cu insoțitul, deocamdată sunt doar pretendent la statutul de subarist, dacă trec în categoria vizată, până la definitivarea programului, aș veni.
chiar mă gândeam la ceva asemănător.

1. Ai/aveti loc la noi in masina si chiar vom fi onorati sa va oferim cele doua locuri disponibile in cazul in care va hotarati sa mergeti pe traseul ales de majoritate (asa cum am precizat, sotia mea si cu mine ne supunem majoritatii)

2. Traseul Sinaia - Piatra Arsa - Pestera a fost parcurs de noi in toamna trecuta cu Volvo S80 si nu am reclamat nicio problema legata de conditiile de trafic sau calea de rulaj. Asfaltul este proaspat turnat si inca nu a avut timp sa se deterioreze (constatare datata in luna octombrie, 2015).


1. multumesc pentru invitatie. până se stabileste traseul și perioada poate reușesc să ajung si eu la o cafea la promenada, dacă se mai face vreo întâlnire și locurile nu sunt limitate.
forester 2.0x forester 2.5xt

UXE

  • 1731
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #76 on: March 22, 2016, 10:10:20 AM »
Vin si eu cu cateva observatii   ;D

Aceasta portiune de drum ne va incetini un pic. Nu stiu exact starea ei initiala, insa din street view se vede ca drumul e cam degradat  deci va trebui mers mai incet si cu grija.   De fapt, acesta era si traseul initial, insa nu stiam ca e asa. Acum m-am uitat mai atent.  :)


Zona lacului Bicaz este foarte frumoasa,  mai ales seara si dimineata  ;D.   Eu am stat la o pensiune in Grozavesti. De acolo am traversat strada si am luat-o la vale printr-o padure , in cca 15 min eram pe marginea lacului.   Splendid. Liniste totala.


Am putea  face o pauza de pranz la Lacul Rosu.  Cred ca 2 ore sunt de ajuns. Mancat la restaurant + o mica plimbare.



Legat de ziua a 3-a as avea o sugestie:  sa nu mai mergem pana la Sighisoara , ci pana la Turda (ar fi si mai putin de mers decat pana la Sighisoara cu vreo 20 de min ).   Urmatoarea zi va avea un drum doar de 3 ore si jumatate pana la urmatoarea destinatie , in felul acesta putem vizita si salina in ziua a 4-a.  Eu unul nu am fost pana acum si daca mai sunt doritori am putea face o astfel de aroganta.  :)

In rest, suna destul de bine.  Sunt ok 5 zile.  Pe mine unul nu ma afecteaza,   nici la disponibilitate si nici financiar. :)


PS:  eu  nu am statie deloc.  





« Last Edit: March 22, 2016, 10:12:00 AM by UXE »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #77 on: March 22, 2016, 10:14:32 AM »
UXE, tu faci planuri, dar masina e gata pana atunci? :D

Foreste sau cine vrea sa fie coordonatorul pe aici, sa imi spuneti cu ce pot sa va ajut. Din pacate pentru mine este prea devreme sa fac planuri din motive de masina, copil, lipsa dadaca, zile concediu etc.
In masura in care ma mai clarific, o sa pot spune daca particip si eu sau nu.

PS: Recomandarea mea este sa incercati ceva pentru 3 zile, devenind accesibil pentru mai multi acest plan.
« Last Edit: March 22, 2016, 10:16:36 AM by MihaiFlorescu »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #78 on: March 22, 2016, 16:28:54 PM »
Probabil ca o sa fie si acum o intelegere intre participanti ca si anii trecuti. Fiecare e liber si chiar incurajat sa vina cu propuneri mai ales pentru zona de dincolo de Sighisoara, zona pe care eu unul o cunosc mai putin.

Dupa cum stii, cu exceptia lui 2015 cand eram dupa un an si ceva de stress cu niste probleme personale de rezolvat si nu am putut sa merg, in toti ceilalti ani am mers negresit. E unul dintre mini-concediile pe care mi le permit peste vara.

Ca sunt 4 sau 5 zile, vom decide in functie de ce spune majoritatea. 3 zile sunt insuficiente pentru 1450km si sa mai si intelegi ceva din drumul asta.

Dintre participanti, Marcel si Lorian se pare ca sunt hotarati. Claudiu si Stefan sunt inca in standby si trebuie batuti cu ranga sa isi revina in simtiri. UXE inteleg ca are masina de facut si depinde de asta.
Oricum, vom deschide lista prin aprilie-mai, cand trebuie sa facem si rezervarile de cazare.

Acum, revenind la traseu, e important sa stabilim cat mai multe detalii legate de timing-ul deplasarii ca sa ne ramana mai mult timp pentru POI si activitati conexe. Trebuie sa listam clar punctele de interes care trebuiesc atinse si sa le asezam succesiv.

As vrea anul asta, ca in 2011, sa facem tricouri tematice, si ca in restul anilor sa facem niste stickere pentru pus pe masini. Cu emblema forumului inclusa, desigur.


@UXE

Lacul Bicaz it is, then!
Portiunea aia de drum despre care zici este intr-adevar mai de macadam pe alocuri, insa acolo in zona (Venetia) stau bunicii unui bun prieten de-al meu si o sa aflam info mai detaliat daca e ok sa trecem. Sunt 20km, nu e mult.
Ziua a 3-a ... open list. Doar sa ziceti alternative de cazare si ne hotaram cum e mai bine. Da, sunt pentru o vizita la Salina, dar si la una din pesterile de dupa TA, in Valcea (zum Beispiel).


am scris cam mult ... mai ziceti si voi.


... si tot am uitat doo chestii:

- UXE si cine mai are nevoie:
PMR: http://www.cbmania.ro/statie-radio-pmr-midland-g9.html O am si o recomand. Bate departe si se aude curat.
CB: http://www.cbmania.ro/http://www.cbmania.ro/pachet-statie-radio-alan-52-cu-antena-wilson-little-wil.html De asemenea, o am si imi place ca se aude bine si e compacta pentru auto.

- Si Yoyo se poate sa mearga, s-a aratat interesat.
« Last Edit: March 22, 2016, 17:15:44 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Transfăgărășan - Transrarău - Transalpina 2016
« Reply #79 on: March 22, 2016, 16:47:29 PM »
Ca sunt 4 sau 5 zile, vom decide in functie de ce spune majoritatea. 3 zile sunt insuficiente pentru 1450km si sa mai si intelegi ceva din drumul asta.

As vrea anul asta, ca in 2011, sa facem tricouri tematice, si ca in restul anilor sa facem niste stickere pentru pus pe masini. Cu emblema forumului inclusa, desigur.

Am vrut sa spun cate doua iesiri de 3 zile si impartit traseul in doua... part I si part II. Moldova+TF si Oltenia cu TA. Dar aici sunt subiectiv pentru ca scaunul de WRX nu este cel mai comod si ma gandesc doar la mine.

Cu logo, tricouri, promotionale pot sa ajut negresit cu totul. Doar sa imi spuneti exact.