Ce masini am mai avut
Subaru club Romania

Ce masini am mai avut

gabit

  • 172
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #40 on: January 31, 2012, 15:31:20 PM »










am avut si dacia,oltcit,renault,rover,toyota dar nu merita poze aici cu toate ca fiecare si-a facut treaba si mi-a dat satisfactii.rs4 mai e la mine si mai am un forester care a fost partial prezentat aici pe forum de fostul proprietar dar e in alta configuratie acum si incerca sa-si faca treaba de masina de familie :))
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION

dann

  • 160
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #41 on: January 31, 2012, 15:58:40 PM »
am luat carnetul in 2003, iar pentru vreo 6 luni, am avut un oltcit club
apoi am facut "extravaganta" de a-mi cumpara un rover streetwise nou, 2.0 diesel - si mi-a placut foarte mult masina
din 2008 pana acum am un vw polo 1.9SDI, folosit prin oras (pe care ma gandesc sa-l vand)
si din ianuarie 2011, subaru forester pe care il detin acum (MY07)
am mai condus timp de cateva luni renault megane 1.6 benzina si e46 318i din'99

pana acum, consider subaru forester cel mai aproape de ceea ce-mi doresc eu de la o masina

draculasti

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #42 on: January 31, 2012, 20:21:08 PM »





Arata  bine WRX-ul cu jentile aurii  ;)
...da cu Leon-ul ce faceai in a doua poza ? autocross cumva? ;) ::)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #43 on: January 31, 2012, 20:32:32 PM »
Mereu mi-a placut Leonul, modelul pe care l-ai avut si tu, dar RS 4 chiar arata bine. Cum se comporta fata de WRX? Sau poate ne faci o scurta descriere la sectiunea versus, sa nu deviem de la subiect aici.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #44 on: January 31, 2012, 20:37:18 PM »
am luat carnetul in 2003, iar pentru vreo 6 luni, am avut un oltcit club
apoi am facut "extravaganta" de a-mi cumpara un rover streetwise nou, 2.0 diesel - si mi-a placut foarte mult masina
din 2008 pana acum am un vw polo 1.9SDI, folosit prin oras (pe care ma gandesc sa-l vand)
si din ianuarie 2011, subaru forester pe care il detin acum (MY07)
am mai condus timp de cateva luni renault megane 1.6 benzina si e46 318i din'99

pana acum, consider subaru forester cel mai aproape de ceea ce-mi doresc eu de la o masina
Pana acum nu am gasit motor mai prietenos ca 1.9SDI...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

gabit

  • 172
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #45 on: January 31, 2012, 21:56:32 PM »





Arata  bine WRX-ul cu jentile aurii  ;)
...da cu Leon-ul ce faceai in a doua poza ? autocross cumva? ;) ::)

incercam o proba de indemanare cu prea mult cuplu,,, :)
fata de wrx rs4 e mult ai rapid, dar parca nu are la fel de mult suflet chiar are mult mai multa putere si acceleratii infernal mai scurte
ex 03 WRX
ex 06 XT STI
ex 03 STI
ex 04 STI spec C
...
04 STI PETTER SOLBERG EDITION

draculasti

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #46 on: February 01, 2012, 04:31:46 AM »
Mai baga niste poze de la cursa aia ;) sau un video ::).. ;)
...da cursa aia e un fel de Autocross ? ... Sau..

dann

  • 160
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #47 on: February 01, 2012, 14:22:00 PM »
Pana acum nu am gasit motor mai prietenos ca 1.9SDI...
e ok pentru oras, insa iarna se incalzeste foarte greu

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #48 on: February 01, 2012, 17:27:07 PM »
Mai baga niste poze de la cursa aia ;) sau un video ::).. ;)
...da cursa aia e un fel de Autocross ? ... Sau..
da erau pe vremuri curse de indemanare = autocross numai ca traseul era foarte scurt.. nu cum se face in america ... dar era o vreme buna cand in fiecare sapt cel putin in bucuresti :D se faceau astfel de curse... legale..
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

draculasti

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #49 on: February 01, 2012, 18:23:42 PM »
Mai baga niste poze de la cursa aia ;) sau un video ::).. ;)
...da cursa aia e un fel de Autocross ? ... Sau..
da erau pe vremuri curse de indemanare = autocross numai ca traseul era foarte scurt.. nu cum se face in america ... dar era o vreme buna cand in fiecare sapt cel putin in bucuresti :D se faceau astfel de curse... legale..
...timpul nu e pierdut ! Inca se poate face ,...mi-ar placea sa vad un AutoX pe zapada ... ::),oricum si aici cursele sunt sub 2 min( 1:45-1:55..sunt timpi buni pt un AutoX)

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #50 on: February 03, 2012, 10:26:49 AM »
Buna ziua!
Va prezint si eu fostele masini!
Prima masina si de care m-am atasat cel mai mult ( am vindut-o cu parere de rau dar am fost nevoit ca nu ma mai puteam ocupa de ea) a fost un Ford Taunus 17M din 1966. Din intimplare a ajuns la mine, am tinut foarte mult la ea. Masina era foarte performanta pentru o masina din acea perioada, ditributie pe pinioane ( motorul nu avea moarte), solida, silentioasa , impresionat de faptul ca avea schimbatorul la volan , foarte compd si usor de condus. Mai avea o particularitate, avea pick-up. Probabil ca multora nu o sa le vina sa creada asa ceva, dar cred ca era unicat in tara cu asa ceva , chiar si la Retromobil cind mergeam cu ea nu vazusera asa ceva. Pick-up-ul era super ( nu am poze cu el in masina ca l-am dat jos si l-am pastrat), mergea cu discuri de vinil din acelea mici, 2-3 melodii, si avea si un sistem de amortizare, daca drumul avea gropi, nu sarea acul etc. Masina am luat-o de la primul ei propietar , un mosulet care o cumparase din Germania direct si venise cu ea pe roti ( fusese cineva la viata lui).
De masina m-am ocupat asa cum am putut de ea, dar virsta isi punea cuvintul ca mereu cadea cite ceva. In final am vindut-o pe o suma simbolica unui pasionat care a facut din ea ceva deosebit ( chiar daca nu mai respecta culoare si aspectul original - bine si eu in preajma nuntii am transformat-o din gri banal in albastru metalizat) dar a fost dezmembrata bucata cu bucata si reasamblata si masina are o noua viata.



Uploaded with ImageShack.us






Urmatoarea masina a fost una cumintica si corecta un Renault Clio Symbol 1.4 benzina. Masina corecta, incapatoare . Mai greu in depasiri cu ea, de la 100 imi tremurau pantalonii. Masina a ramas in familie, avea km putini si i-am dat-o cumatei mele, prima ei masina si economica...daca nu ii cade ceva cum mi s-a intimplat mie ...spira de airbag..de parca e de aur 820 ron. Tipic Renault!
Ultima, am prezentat-o ...Subaru Forester. Aici nu mai comentez nimic!!!! ;)
« Last Edit: February 03, 2012, 10:42:32 AM by cosdan »

celalalt

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #51 on: February 03, 2012, 10:29:05 AM »
Mai incearca o data sa pui poza ca  nu se vede.

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #52 on: February 21, 2012, 11:29:48 AM »
salutare! Prima masina, Dacia 1310(in 2002), Dacia 1307 1.6i 4x4;  Apoi Opel Astra 1.6i 105 cp; Toyota Corolla 1.6i 125cp; Passat 2.0tdi 140cp; Rav4 2.2d4d 136cp si acum caut un forester...fie 2.0xt 177 sau 2.0x 158cp.
Din ce am avut, cel mai mult mi-a placut Passatul; a fost si cel mai rapid dintre ele.L-am dat din cauza injectoarelor.Cand am luat-o, in 2008, avea 2 ani si 80 k km...dupa 7 luni mi-a picat un injector, eram la munte.Schimbat, apoi dupa inca 6 luni, altul. L-am mai tinut ceva timp  si l-am vandut; injectoarele au costat 4000ron ambele si poate urma si volanta+ambr...asa ca, trist, dar vandut.
Daciile si Opelul au fost luate de nou, restul sh..., dar pana in 90 k km. Ravul...bun, nimic de comentat, o masina normala care isi face treaba; si fiabila. Dar cam anosta la condus, ca si Corolla... Foresterul il caut pe la 50 k km, cel aspirat. Xt-ul...sa vedem ce gesesc.
« Last Edit: February 21, 2012, 11:33:30 AM by dacos02 »

cristianstrt

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #53 on: February 21, 2012, 21:22:15 PM »
Salut.Prima mea masina a fost un Fiat 500,din 1966,cu suicidal doors,apoi Dacia 1300,Daewoo Cielo Executive,Ford Fiesta 2005 1.4 TDCI(cu motor Peugeot,ca ala de 1.2 pe benzina avea motor Fuji-observati cat de americane sunt ambele propulsoare!!),Dacia Logan 1.4  si acum Subaru Justy(care acum e de vanzare!).In paralel,am si o Aprilia Pegaso,iar jumatea mea are o Yamaha Tricker,ca de,suntem motociclisti prima si secundo automobilisti! :-X

KET

  • 3921
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #54 on: March 13, 2012, 10:00:43 AM »
Salut!
Dacia 1310 an fab. 1990. Pe la finalul vietii ei, inainte de a fi dusa la Remat, papa 1l de ulei la un drum Tulcea-Constanta-Tulcea. Am tinut mult la ea, a fost castigata de mine la CEC de 5000 de lei in 1990, si parintii mi-au tinut-o pana mi-am luat permis. Ultimele 6 luni din viata si le-a petrecut in fata blocului, pe un loc de parcare despre care un meltean de la parter credea ca este al lui... Masina nu mai era folosita asa ca am plantat-o pe "locul lui" si am lasat-o acolo. :):):) Facea ala spume de cate ori ne intalneam...
Solenza Scala an fab. 2003. Prima masina cumparata de mine. Foarte mandru de ea, jenti aluminiu, aer conditionat, ma simteam excelent in ea cand am cumparat-o.
Mistubishi Pajero Sport an fab. 2001. O mai am inca, e la vanzare. O masina excelenta despre care credeam ca va ramane la mine tot restul vietii. Am niste amintiri placute cu ea de prin Delta. Am bagat o groaza de bani in ea si prietenii imi zic ca se pare ca nu vreau sa o vand, daca tin atat la pret. Daca nu erau taxele atat de mari, as fi tinut-o numai pentru mers la pescuit... Ma gandesc serios sa o inscriu pe Bulgaria...
Peugeot 307 an fab. 2006. Masina cumparata pentru sotie. A avut probleme electrice, asa cum a mai scris cineva pe aici despre Peugeot. O data a chemat sotia platforma sa o duca in service ca era moarta, dupa ce in prealabil s-a uitat un electrician la ea vreo 2 ore sa-si dea seama ce are. Factura: 80 RON platforma + 3 RON o siguranta... :)
Subaru Tribeca an fab. 2006. Pe asta chiar o voi tine muuuuuult. ;)
Am avut numai masini pe benzina. Asa voi avea si in continuare....

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #55 on: May 02, 2012, 19:47:59 PM »
Dupa ce mi-am luat permisul am tinut un cielo de Taxi cu 480.000 km :)) lam tinut 3 luni si lam dat,dar a fost buna ca am invatat sa merg cu ea!!!!!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #56 on: May 04, 2012, 10:35:45 AM »
Salut!Prima masina a fost un Corsa C 1.3 CDTi cu cutie si ambreaj sport....107 cai...o am si acuma dar am facut cu ea 250.000 km si nu sti cand te lasa.....mai am un Audi A6 3.0 TDI S-line quattro care saracu si el a implinit sapt trecuta 240.000 km (e al mamei mele).......un VW Polo de 1.4 tdi din 2007 care zace in fata blocului de 4 luni ca nu i-am platit taxa inca....si acum Impreza mea care nu as da-o pe nici una din cele enumerate:X :).....urmatoarea v-a fi tot impreza cand termin leasingu la asta...un STi oricare v-a fi in 2014 ......
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

gorady

  • 203
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #57 on: May 04, 2012, 15:13:01 PM »
Salut!Prima masina a fost un Corsa C 1.3 CDTi cu cutie si ambreaj sport....107 cai...o am si acuma dar am facut cu ea 250.000 km si nu sti cand te lasa.....mai am un Audi A6 3.0 TDI S-line quattro care saracu si el a implinit sapt trecuta 240.000 km (e al mamei mele).......un VW Polo de 1.4 tdi din 2007 care zace in fata blocului de 4 luni ca nu i-am platit taxa inca....si acum Impreza mea care nu as da-o pe nici una din cele enumerate:X :).....urmatoarea v-a fi tot impreza cand termin leasingu la asta...un STi oricare v-a fi in 2014 ......


sa le stapanesti sanatos...........dar nu prea ai stat acasa ....la cati km ai facut cu ele :)          ai cotract cu OMV ul ?
 ;D  ;D ;D
Glumele mele sunt ca mersul la pescuit: s-ar putea să nu prinzi nimic.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #58 on: May 04, 2012, 16:03:24 PM »
sa le stapanesti sanatos...........dar nu prea ai stat acasa ....la cati km ai facut cu ele :)          ai cotract cu OMV ul ?
 ;D  ;D ;D
Nu fi „blonda”... nu le-a luat de noi! Abia are 22 ani, nu avea timpul fizic... ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Ce masini am mai avut
« Reply #59 on: May 05, 2012, 00:09:30 AM »
ba toate masinile au fost luate de noi......doar ca nu le-am condus doar eu.....le impart cu soramia si mamamea.....
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)