Geometrie roti
Subaru club Romania

Geometrie roti

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Geometrie roti
« Reply #20 on: January 17, 2012, 09:49:22 AM »
Am fost la Autosoft pentru geometrie, fata au rezolvat-o, spatele nu l-au putut desface, a fost imposibil sa faca reglajele, blocaj total.....a ramas sa ne revedem la primavara....incredibil! Sunt si surprins si dezamagit. Voi v-ati lovit de asa ceva.......
si eu am avut aceeasi problema cand am facut geometria (la Brasov), nu au putut desface pe spate stanga, dar nu era absolut necesar si au lasat-o balta.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Geometrie roti
« Reply #21 on: January 17, 2012, 09:50:12 AM »
Eu, celalalt si tar0M si poate si altii am facut geometria la service-ul din Piata Galati. Doru il cheama pe seful de service. La geometrie sunt 2 baieti (unul dintre ei are si el Subaru si se pricepe - la el am fost). Toti cei de mai sus am iesit de acolo cu aceeasi reactie... "ce bine sta masina... e alta viata... zici ca mi-a facut ceva la suspensie". Omul nu doar ca iti regleaza geometria, dar iti spune si in ce stare e masina (amortizoare, directia etc.).

Va pot da nr. de tel al lui Doru pe privat, sa nu ii fac totusi reclama pe fata, ca nu am bucurii la el. Desi poate ar trebui sa il abordez pe tema asta ca vad destui cu cereri de geometrie :D
« Last Edit: January 17, 2012, 09:52:44 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Rspuns: Geometrie roti
« Reply #22 on: January 17, 2012, 09:58:14 AM »
Eu, celalalt si tar0M si poate si altii am facut geometria la service-ul din Piata Galati. Doru il cheama pe seful de service. La geometrie sunt 2 baieti (unul dintre ei are si el Subaru si se pricepe - la el am fost). Toti cei de mai sus am iesit de acolo cu aceeasi reactie... "ce bine sta masina... e alta viata... zici ca mi-a facut ceva la suspensie". Omul nu doar ca iti regleaza geometria, dar iti spune si in ce stare e masina (amortizoare, directia etc.).

Va pot da nr. de tel al lui Doru pe privat, sa nu ii fac totusi reclama pe fata, ca nu am bucurii la el. Desi poate ar trebui sa il abordez pe tema asta ca vad destui cu cereri de geometrie :D

Astept numarul pe privat, poate pana vineri reusesc sa duc masina pentru o verificare generala. Sa auzim de bine!

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #23 on: June 05, 2012, 19:50:01 PM »
salutare tuturor!

am si eu un forester SG 2,0x din 2007 si are aproape 92000 km. se simte nevoia unei verificari de mecanica mai ales ca se aud anumite semnale specifice... am incercat mai demult la SMT sa cer o oferta si m-am cam lasat pagubas vis-a-vis de pret.
In alta ordine de idei, ar trebui sa fac distributia si revizia aferenta + bujii (la SMT = 5800 ron cu card de fidelitate inclus  >:(, iar la Radacini, tot cam asa) si caut ceva acceptabil ca pret si safe ca fiabilitate!
as vrea un service care sa aiba simtul raspunderii si sa stie ce sa faca, nu sa faca experimente pe masina mea  :o.. Gasesc asa ceva prin Bucuresti / imprejurimi? aveti idee de preturi?

multzam

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #24 on: June 05, 2012, 20:48:11 PM »

concrion

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #25 on: June 05, 2012, 21:03:28 PM »
Salut
Incredere poate este, dar personalul de acolo a disparut.....de cateva zile tot incerc sa dau de Boddo si nu mai raspunde la telefon.
Vedeti ca e foarte bun si serviceul de la piata galati.....eu acolo am facut si sunt multumit
Seara buna

P.S. Chestia cu noi se refera la o multime nedefinita....cred ca e bine sa se faca asocieri concrete ;)
asta daca nu cumva sunteti si voi in campanie electorala :))
« Last Edit: June 05, 2012, 21:06:43 PM by concrion »

celalalt

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #26 on: June 05, 2012, 21:10:44 PM »
Ai fost la Doru?...la piata galati?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Geometrie roti
« Reply #27 on: June 05, 2012, 21:20:37 PM »
Ca mecanica (altceva in afara de schimb ulei si filtre) eu nu recomand service-ul de la piata Galati. Nu au reusit sa imi monteze diverse pe la masina, dar in continuare apelez cu incredere la ei pentru geometrie.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Geometrie roti
« Reply #28 on: June 05, 2012, 21:22:17 PM »
Salut
Incredere poate este, dar personalul de acolo a disparut.....de cateva zile tot incerc sa dau de Boddo si nu mai raspunde la telefon.
Vedeti ca e foarte bun si serviceul de la piata galati.....eu acolo am facut si sunt multumit
Seara buna

P.S. Chestia cu noi se refera la o multime nedefinita....cred ca e bine sa se faca asocieri concrete ;)
asta daca nu cumva sunteti si voi in campanie electorala :))

Omul are niste probleme de sanatate si nu il gasiti saptamana asta. In rest, noi, ca si oficiali ai clubului, il recomandam.

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #29 on: November 11, 2012, 02:14:08 AM »
mihai da-mi si mie nr de tel de la service-ul din piata galati...mi-am facut geometria la AUTO GARAJ(langa bld expozitiei)dupa ce mi-am schimbat suspensia cu una STI,si ceva este ciudat...imi atinge roata dr spate cam rau in aripa....practic cele 2 roti imi ating dar cea de pe dreapta mai rau...si se simte ceva ciudat pe spate,nu am reusit sa imi dau seama de la ce....dar....face asa de cand cu geometria!

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #30 on: November 11, 2012, 02:18:04 AM »
nu mi se pare normal sa imi atinga rotile in caroserie si totusi suspensia este "lemn",imi atingea cu roti 215/55/17 ..le-am schimbat cu unele de iarna 225/50/17 si tot imi atinge....la inceput imi atingeau si rotile fata....acum nu am vazut sa mai atinga...dar au ramas cele spate in schimb:(

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #31 on: November 11, 2012, 08:04:30 AM »
Daca nu se vede unde freaca la exterior pe aripa verifica cu atentie sa nu frece anvelopa la interior pe amortizor sau pe caroserie undeva.

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #32 on: November 11, 2012, 10:36:37 AM »
Daca nu se vede unde freaca la exterior pe aripa verifica cu atentie sa nu frece anvelopa la interior pe amortizor sau pe caroserie undeva.
atinge pe exteriorul anvelopei

celalalt

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #33 on: November 11, 2012, 11:19:09 AM »
Sa nu fie janta prea in afara .Totusi poti vedea distanta dintre cauciuc si amortizor?

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #34 on: November 11, 2012, 15:38:16 PM »
Daca nu se vede unde freaca la exterior pe aripa verifica cu atentie sa nu frece anvelopa la interior pe amortizor sau pe caroserie undeva.
atinge pe exteriorul anvelopei

OK ,
Freaca in continuu sau doar la denivelari?

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #35 on: November 11, 2012, 18:29:49 PM »
Atinge doar la denivelari si la viraje in forta,distanta dintre roata si caroserie este de aproximativ de 2cm,eu am jante de 8j...pe alte forumuri am vazut jante de 9j cu cauciucuri de 225 si 235 dar nimeni nu zicea ca atinge pe undeva ???

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #36 on: November 11, 2012, 20:38:41 PM »
E vorba de ET, de cat e de iesita janta.
Nu e nimic grav, se rezolva foarte usor.
Desumfli roata cu pricina, introduci o bucata de lemb intre anvelopa si aripa apoi umfli cu presiune mare dar treptat si duci usor pana unde nu mai atinge deloc.
Si eu am la STI o astfel de problema pe spate , la unele denivelari atinge putin dar foarte putin, insa cred ca o sa le mai evazez si eu.
Daca nu iti iese treaba cum am spus iei in bat cam de 50cm lungine si grofime cat sa nu intre acolo apoi cineva la volan merge usor inante plecand de pe loc si altcineva sta sa ruleze batu rotund.
Cand batul trece antrenat de anvelopa el forteaza putin aripa.
Nu inveli batul in nimic, iar daca faci cu elmnul cu umflat roata sau data jos si montat un cric poti sa pui ceva moale cauciuc, carpa...

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #37 on: November 11, 2012, 20:39:31 PM »
Sa nu fie janta prea in afara .Totusi poti vedea distanta dintre cauciuc si amortizor?
distanta dintre amortizor si cauciuc este destul de mare...nu atinge in amortizor....atinge in aripa,in interiorul aripii este o buza,exact in ea atinge...
am incercat sa fac balans masinii pe spate dar....nici pomeneala:))) este prea dura suspensia sa ia balans doar cu greutatea mea....ma intreb altii daca au patit asa si ce au facut...sau este din reglajul geometriei?
altii la jante de 8.5 sau 9 j ,ar trb sa pateasca mai rau decat ce am patit eu nu???
ma gandeam sa polizez marginea respectiva...e un chici dar...altceva nu stiu:)

Răspuns: Geometrie roti
« Reply #38 on: November 11, 2012, 20:43:30 PM »
Nu e problema de geometrie este de tinichigerie.



&feature=endscreen&NR=1

&feature=endscreen&NR=1
« Last Edit: November 11, 2012, 20:54:14 PM by sebastian »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Geometrie roti
« Reply #39 on: February 24, 2013, 15:03:34 PM »
@Forester STI : ti-am vazut masina pe strada... in mers... arata foarte bine cu rotile asa iesite in afara... dar nu te mai mira ca-ti atinge cauciucul in aripa... e evident de ce... sunt iesite prea mult rotile in afara... e din cauza ET ului sau ai pus distantieri...

preseaza buza din interiorul aripii si asa rezolvi situatia... ;)
« Last Edit: February 24, 2013, 23:20:43 PM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R