creste turația dar nu mai accelereaza
Subaru club Romania

creste turația dar nu mai accelereaza

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #20 on: January 02, 2015, 19:33:08 PM »
Cat a fost ambreiajul, volanta si manopera si unde?

kit ambreiaj ~1100
volanta   ~2700
manoperă ~750

cu tot cu TVA

am făcut în Baia Mare, la service Mitsubishi

Ai mama!! Trebuie sa iti faci credit ca sa schimbi ambreiajul. Ce are volanta aia fratilor de costa atat. Ca la banii aia deja gasesti transmisii second hand.

Răspuns: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #21 on: January 02, 2015, 20:16:21 PM »
Cam asa's preturie la volante cu dubla masa, de obicei dublu fata de pretul ambreiajului, din ce'am mai vazut si pe la alte marci. De ex, la Fiesta tdci doar volanta e 1050, iar volanta + ambreiaj 1550.
Per total, insa, fata de alte marci, la Subaru e scump ... nu ca la altii, unde sub 2000 ron schimbi si volanta si ambreiaj

creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #22 on: January 02, 2015, 20:50:05 PM »
Am o intrebare : piesele de unde le-ai luat?
Le-ai cumparat tu sau au fost luate prin cei de la Mitsubishi?
Manopera oricum mi se pare cam mult.Si volanta e scumpa rau...
La mine manopera upgrade la bucsararie + schimbat kitul de ambreiaj (fara volanta) a fost 900 lei.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #23 on: January 02, 2015, 21:11:28 PM »
Daca a facut operatiunea la reprez Mitsu, la tarifele lor, manopera nu e f mult, chiar e de munca la schimbat ambreiajul la Subaru. Oricum, lucrarea e normata ca durata

Ce a presupus la tine upgrade la bucsaraie?

creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #24 on: January 03, 2015, 01:12:57 AM »
S-a montat:
Anti lift kit Power flex.
Tampon cutie superior grupa N.
Tampon cutie inferior grupa N.
Bari anti ruliu RCM + bucsi.
Bucsaraie Super PRO complete.
In plus, cum ziceam : Exedy Organic Clutch Kit.

Montaj la Colina Motors.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #25 on: January 03, 2015, 14:54:26 PM »
Am o intrebare : piesele de unde le-ai luat?
Le-ai cumparat tu sau au fost luate prin cei de la Mitsubishi?
Manopera oricum mi se pare cam mult.Si volanta e scumpa rau...
La mine manopera upgrade la bucsararie + schimbat kitul de ambreiaj (fara volanta) a fost 900 lei.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut, piesele le-am luat prin Mitsu, cum ziceam, m-a prins de sărbători și nu am avut timp să reacționez. Am căutat pe net informativ .. nu au fost exagerate prețurile lor la piese, chiar atât e o volantă.

Răspuns: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #26 on: January 04, 2015, 01:37:52 AM »
Mda.....e bine de stiut, cand i-o veni sorocul si la mine.Intr-adevar, iti trebuie un buget extins.


Sent from my iPhone using Tapatalk

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #27 on: January 05, 2015, 14:00:53 PM »
Pentru cei care mai cauta volante la WRX/STi/XT si ceva legacy-uri, am gasit variante mai bune pe japanparts.com. pentru 5mt la 320 euro volanta usurata STi. Mai urmeaza 40 euro transportul cu vaporul sau 80 cu avionul. Sau SYMS la 290 euro.
Pentru 6MT am vazut 370 euro de la producatori de renume: JUN, SYMS, ZERO SPORTS, Cusco etc.

Dar pretul e decent si cumperi ceva original STi.

Ambreiajul il dau pe bucati si mai bine cumperi kit-ul exedy direct din europa sau direct de la noi din tara.
« Last Edit: January 05, 2015, 14:03:58 PM by MihaiFlorescu »

Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #28 on: February 11, 2019, 19:51:00 PM »
Pentru că nu aveam un jurnal dedicat, m-am decis să scriu aici la vechiul meu post legat de ambreiaj.

Din păcate dragul meu Subaru m-a lăsat la 203.000km. Mi s-a oprit efectiv motorul în mers, pe lângă Lugoj (eu fiind în Timișoara, măcar a fost aproape). Dacă dau cheie, se aud ceva bătăi. Mâine aflu mai multe de la service, dar da, fiind diesel 2010, mă gândesc la ce e mai rău ... știți voi ce :(
Chiar mă pregăteam de revizie, pentru că avem depășiți km pt schimbul de ulei, având mai multe concedii nu am avut timp și m-a luat prin surprindere. am tot completat, în fine.

andea79

  • *
  • 4007
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #29 on: February 11, 2019, 19:56:03 PM »
fii puternic si optimist... mai ai totusi 1% sanse sa nu fie motorul :)

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #30 on: February 12, 2019, 00:11:57 AM »
Doar ca gluma: normal ca piesele sunt scumpe și manopera tot scumpă și clientul este fraierit dacă un Subaru este dus la Mitsubishi pentru service...adică tu sa le-o freci așa pe la nas și ei sa pună botul??  :o
Tu ești din Timișoara? Sper și eu cu tine, sa nu fie motorul, ci sa fie ceva mai simplu, dar dacă vrei, putem merge la un suc/cafea/ceai cândva sa ne plângem de modul in care marca, pe care o iubim, ne mai și înțeapă din când in când :)

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #31 on: February 12, 2019, 06:39:00 AM »
Aaaa... Fara suparare. El cu diesel si a luat teapa de la marca . Tu , noi cu masini vechi , daca nu stim in ce ne bagam sau pentru ce ne bagam , ne dam teapa singuri. Ca nu ai luat icsteu de nou nu? Adica , vreau sa va zic , aici , azi , in fata dumneavoastra ...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #32 on: February 12, 2019, 08:37:33 AM »
Pana la urma, plăcerea de a avea o mașina veche (sau nu nou nouță) consta și in faptul ca investești in ea (nu ma refer la investiții din care mai târziu câștigi) și te bucur de fiecare data când rezolvi ceva și merge mai bine :) și dacă pe mine ma întrebai de XT, normal ca nu a fost nou și l-am luat știind ca e posibil sa trebuiască refăcut motorul:)

Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #33 on: February 20, 2019, 16:34:12 PM »
Pana la urma, plăcerea de a avea o mașina veche (sau nu nou nouță) consta și in faptul ca investești in ea (nu ma refer la investiții din care mai târziu câștigi) și te bucur de fiecare data când rezolvi ceva și merge mai bine :) și dacă pe mine ma întrebai de XT, normal ca nu a fost nou și l-am luat știind ca e posibil sa trebuiască refăcut motorul:)

marca ca marca, dar ce zici de reprezentanța subaru în Timișoara :) ? pe mine sincer asta mă împiedică să-mi iau un alt subaru.. în dubiile astea stau. (btw, încă nu am vești de la service legat de motor. am dus la BestEngines)

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #34 on: February 28, 2019, 09:03:52 AM »
N-am fost nicio data și parca nici nu am curaj sa merg... in Timișoara, pe oricine am întrebat, ori au spus ca nu au auzit nimic de ei ori au ridicat din umăr (și eu am luat-o ca semn negativ) și de nici unde nu am aflat ceva încurajator despre ei, i-am întrebat ceva pe whatsapp și pana azi nu am primit absolut nici un răspuns, doar seen. Am vrut sa iau garniturile de capace de la ei, nu au avut...ce sa mai zic, nu cred ca asta e un motiv bun sa nu îți iei Subaru, dar înțeleg de ce romanii nu se înghesuie.
« Last Edit: February 07, 2021, 10:57:22 AM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #35 on: February 28, 2019, 11:45:27 AM »
Garniturile de la capace le schimbi cand face rebuild. Nu face greseala mea. Accepta situatia.  ::)
Eu le-am luat , am platit o poala de bani sa le schimb si degeaba. Consumul de ulei a ramas acelasi. Ca nu pe acolo se pierde mult. Am schimbat si PCV si mai aveam putin si schimbam simeringurile de supapa. Pana la urma , cand a fost desfacut , era mai jale decat ne asteptam. Cred ca e ceva comun in uzura motoarelor la aceasta generatie.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

marr

  • 2205
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #36 on: February 28, 2019, 12:20:48 PM »
Pana la urma, plăcerea de a avea o mașina veche (sau nu nou nouță) consta și in faptul ca investești in ea ....

Fiecare cu placerile lui !

Legat de Subaru Timisoara - eu unul n-am habar daca exista si ce-i cu ei.
Sunt oarecum privilegiat din acest punct de vedere, avand Brasovul la 2 ore de mers si, loco, in Sibiu - prietenii de la Trakia.
Din fericire, desi nu mai sunt dealeri Subaru, pe partea de service nu-i o problema decat cu piesele (pe care nu le mai tin pe stoc si trebuie comandate) - in schimb mecanicii au ramas (cel putin cei care ”conteaza” - adica aia care au lucrat pe Subaru si stiu cu ce se mananca masinile astea), computer + soft de diagnoza sunt acolo , iar preturi de bun simt asisderea.

Pentru voi, cei din vest (Timisoara, Arad), cred ca ar fi o varianta viabila si sa apelati la Subaru Ungaria. Daca nu ma insel, aveti o reprezentanta la doi pasi, in Szeged.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #37 on: February 28, 2019, 14:55:57 PM »
@MTFGA garniturile de care vorbeam au fost printre primele piese pe care le-am schimbat când am luat mașina, la mine chiar curgeau ca ieșea fum de la uleiul care curgea pe evacuare, dacă e sa vina rebuiltul, va fi o ocazie buna de a îmbunătăți diferite lucruri. Nu am luat mașina ca sa o vindem după 2 ani și deocamdată o văd ca mașina pe care o vom păstra :)
« Last Edit: February 28, 2019, 14:56:32 PM by Theophilus+Julsey »

Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #38 on: March 05, 2019, 21:44:24 PM »
Totuși, să-mi iau o mașină ca pentru orice problemă să merg în Brașov sau Szeged, mi se pare extrem. Din păcate sunt prins, pentru că îmi place foarte mult brandul și nu știu ce altceva m-ar mulțumi. (apropo, încă nu am constatarea de la motor, a trecut o lună :( ... apropo de service-uri din Timișoara).

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #39 on: March 06, 2019, 23:42:19 PM »
I-ai mai bătut la cap? Poate dacă te interesezi tu și ii stresezi puțin ii motivează la treaba ^-^