Service SMT
Subaru club Romania

Service SMT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Service SMT
« Reply #40 on: November 02, 2012, 12:34:52 PM »
Am sunat la SMT pentru covorase de cauciuc si pe langa faptul ca mi se pare absurd sa ceri seria de sasiu pentru un accesoriu care se potriveste pe un model de masina produs intre 1993 si 2007 (http://www.subarupartsforyou.com/cp_partdetail.php?partid=498) pe fundal se mai auzeau si glume de genul spune-i ma sa caute pe ebay...

Evident ca nu aveau in stoc si ca imi trimit un email, dar prost ala care mai ia de la ei. Prefer sa platesc 100$ transportul si sa le iau din SUA decat sa mai iau de aici... Ca sa nu mai spun ca hal de reprezentanta pe Romania esti daca nu ai stocul de accesorii de sezon facut, acum cand toata lumea umbla dupa astfel de lucruri si mai ales pentru un produs ce se potriveste la 5 generatii de Impreza.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Service SMT
« Reply #41 on: November 02, 2012, 12:48:19 PM »
daca auzeam asa ceva le inchideam telefonul....jenibil
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #42 on: November 02, 2012, 17:07:57 PM »
Hm...fa ca mine.Eu ii mai sun ocazional si fac misto de ei.Cred ca in curand se face iar ocazional si sun dupa un INSIDER de piston curbat in V.  ;D
Ce altceva mai poti sa faci cu ei?Pe bune....

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Service SMT
« Reply #43 on: November 02, 2012, 17:18:24 PM »
hmmmm... oare nu e nimeni in SMT care sa fie interesat de parerea detinatorilor de subaru... de cei pasionati de subaru...

sincer, cred ca daca mi-as face reprezentanta/service subaru si as derula un business sanatos si serios, fiind atent la nevoile si asteptarile clientilor (asa cum suntem noi obisnuiti) chiar as avea succes...  ;)

si din pacate, asta e valabil in multe domenii in romania... offfff... pacat de tara asta...


ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Service SMT
« Reply #44 on: November 03, 2012, 01:28:35 AM »
:) asa va trebuie daca nu v-ati luat BMWu!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: Răspuns: Service SMT
« Reply #45 on: November 03, 2012, 23:46:04 PM »
Am sunat la SMT pentru covorase de cauciuc si pe langa faptul ca mi se pare absurd sa ceri seria de sasiu pentru un accesoriu care se potriveste pe un model de masina produs intre 1993 si 2007 (http://www.subarupartsforyou.com/cp_partdetail.php?partid=498) pe fundal se mai auzeau si glume de genul spune-i ma sa caute pe ebay...

Evident ca nu aveau in stoc si ca imi trimit un email, dar prost ala care mai ia de la ei. Prefer sa platesc 100$ transportul si sa le iau din SUA decat sa mai iau de aici... Ca sa nu mai spun ca hal de reprezentanta pe Romania esti daca nu ai stocul de accesorii de sezon facut, acum cand toata lumea umbla dupa astfel de lucruri si mai ales pentru un produs ce se potriveste la 5 generatii de Impreza.

Din pacate la reprezentantele din Romania ... asa se intampla mai fac si misto de tine, uite ce prost vrea sa dea nustiu cat pe presuri cand poate lua ceva ieftin...
Am avut experiente neplacute din cele mai urate cu cei de la SMT, desi acolo au si cativa oameni care stiu despre ce e vorba ina puterea lor de decizie este limitata sau mai jos de atat.
Inteleg totusi ca fac eforturi sa se puna la punct insa exista ceva chestiuni de ... care ii tin pe loc.
Personal am cumparat ceva piese si a fost in regula dar mai mult ... ceea ce am eu nevoie e cu mult peste nivelul lor de competenta.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Service SMT
« Reply #46 on: November 07, 2012, 00:01:30 AM »
In lumina ultimelor experiente cu ei:

Service TINICHIGERIE (modificat, sa nu ma mai acuze aiurea Bart ca mananc kkt)
1. baieti de treaba
2. dau rasol
3. ceva aere de profesionalism ... fals, evident! ... desi treaba se rezolva (pentru modelele stock)

Conducere / celelalte departamente
4. serviciul aprovizionari nu se omoara cu termenele comenzilor.
5. proceduri neclare si neexplicate indeajuns clientilor.
6. "las-o ba, ca merge-asa!"
7.  comunicare deficitara cu clientii.

am uitat ceva?

as vrea sa fie o critica cu efect pozitiv. in final, Foreste a fost reparat ok, nu am motive sa ma supar pe ei.
« Last Edit: December 29, 2012, 18:08:03 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Răspuns: Service SMT
« Reply #47 on: December 25, 2012, 14:37:05 PM »
Am sunat la SMT pentru covorase de cauciuc si pe langa faptul ca mi se pare absurd sa ceri seria de sasiu pentru un accesoriu care se potriveste pe un model de masina produs intre 1993 si 2007 (http://www.subarupartsforyou.com/cp_partdetail.php?partid=498) pe fundal se mai auzeau si glume de genul spune-i ma sa caute pe ebay...

Evident ca nu aveau in stoc si ca imi trimit un email, dar prost ala care mai ia de la ei. Prefer sa platesc 100$ transportul si sa le iau din SUA decat sa mai iau de aici... Ca sa nu mai spun ca hal de reprezentanta pe Romania esti daca nu ai stocul de accesorii de sezon facut, acum cand toata lumea umbla dupa astfel de lucruri si mai ales pentru un produs ce se potriveste la 5 generatii de Impreza.
In primul rand cand auzeai cat coasta,scapai telefonu din mana asa ca dao dreacu de trb!
Gasesti pe ebay sau la targ ce vrei...mult mai ieftin.

Răspuns: Service SMT
« Reply #48 on: December 25, 2012, 14:41:55 PM »
Eu nu mai lucrez la smt dar cand vad cat KKT mananca unii,raman masca!!!
rzw de cate ori ai fost u la smt ???? eu nu team vazut cu masina decat o data la o verificare MOCA!
foreste u ce ai avut de facut la masina asa grav pe mecanica?!?
eu zic sa ne vedem intai kktul din oki si dupa sa incepem sa zgandarim la altii pr curte!

Răspuns: Service SMT
« Reply #49 on: December 25, 2012, 14:44:35 PM »
Aaaa si sebi u in afara de a cumpara piese de acolo ce prb ai avut cu ei???

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Service SMT
« Reply #50 on: December 25, 2012, 15:47:43 PM »
Eu nu mai lucrez la smt dar cand vad cat KKT mananca unii,raman masca!!!
rzw de cate ori ai fost u la smt ???? eu nu team vazut cu masina decat o data la o verificare MOCA!
foreste u ce ai avut de facut la masina asa grav pe mecanica?!?
eu zic sa ne vedem intai kktul din oki si dupa sa incepem sa zgandarim la altii pr curte!

baiatu' meu... in primul rand relax! ca nu esti pe maidan...

si ca sa-ti raspund totusi la intrebare (asta pt ca te cunosc personal) am fost de fiecare daca cand a fost nevoie cu Impreza WRX (aia care e acum la ghe ghe) si de 3 ori cu Outback-ul.
in plus, am mai ajuns la ei intreband de diverse piese sau accesorii de-a lungul celor 4 ani de cand am subaru...

e suficient pentru tine?! daca nu e, te astept cu explicatii mai detaliate (la telefon sau fata in fata ca sa nu o dam in lambada aici pe forum)

hai bahtalo!

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Service SMT
« Reply #51 on: December 25, 2012, 16:09:57 PM »
Aaaa si sebi u in afara de a cumpara piese de acolo ce prb ai avut cu ei???

Au fost mai multe in trecut dar lipsa de profesionalism si smecheria romaneasca patronata de straini. Nu as vrea sa imi amintesc de acest capitol, il trecem la fuse si se duse.
Piese am mai cumparat de la ei si a fost in regula. La consumabile nu cunosc cum stau si care e calitatea.

Răspuns: Service SMT
« Reply #52 on: December 26, 2012, 11:12:05 AM »
Sau ca s-a schimbat patronatul?  ???

Nu s-a schimbat...s-au despartit. Franciza Subaru Grecia a ramas in Grecia, in RO a ramas franciza RO.

Adica este o "chestie" independenta de Grecia. Nu imi este inca clar daca grecul a ramas la conducere dar dupa cum le este firea, A RAMAS.

Incearca sa umble pe la servicii si sa recastige cate ceva. In cazul meu este pot sa le spun ca va fi in continuare un drum lung.

In rest nu pot sa neg, am vazut ceva aspecte incurajatoare.
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Service SMT
« Reply #53 on: December 26, 2012, 15:19:08 PM »
Eu nu mai lucrez la smt dar cand vad cat KKT mananca unii,raman masca!!!
[...]
foreste u ce ai avut de facut la masina asa grav pe mecanica?!?
eu zic sa ne vedem intai kktul din oki si dupa sa incepem sa zgandarim la altii pr curte!
Dragos, te inflamezi aiurea exact cand nu trebuie.
Avand in vedere ca ne stim deja de ceva vreme, as vrea sa revin cu ceva precizari. Nu de alta, dar de mancat cacat nu m-a mai acuzat cineva pana acum pe nici un canal media. Intre noi fie vorba, e urat.

Pe mecanica nu am avut nevoie sa mi se repare nimic GRAV. Din fericire. Momentan.
Masina a mers bine de 2 ani si am toata speranta ca o va face si de acum incolo.
Insa mecanica NU este intreaga activitate a unui service, iar ca sa te simti jignit pentru cum lucreaza cei de la tinichigerie-vopsitorie, te consumi inutil.
Alea nu tin de SERVICE AUTO ??? Ce kkt ai sarit asa la beregata?

Ca sa sustin ce cacat am mancat, hai sa-ti detaliez informatia:

- masina predata in iulie 2011 dupa juleala cu Yoyo:
    1. tipul care mi-a reparat usa stanga spate, nu mi-a montat filmul tehnologic si cand l-am intrebat a zis ca "ala e doar din fabrica, nu se pune aici la noi". TEXTUAL. Anul asta am aflat ca e part number real si trebuie instalat la reparatie.
    2. Tot atunci, cand am verificat chederul dupa montaj, am descoperit ca 4 din bumbii de plastic cu care e fixat sunt rupti. Nici macar nu s-a obosit sa verifice si i-a montat tot pe aia vechi, dupa ce i-a plesnit la demontare. Chederul scapa dintr-unul dintre ei montat dedesubt si masina putea sa ia apa.
    3. De asemenea, usa reparata se deschide mai greu iarna, cand temperatura scade sub -5-7 grade.

- masina predata in nov. 2012, dupa ce a intrat o tembela in mine din senin. Daca nu ma chema sa ridic masina si insistam io mortis sa o ridic inainte de termen, nu ma basicam cu nimic, insa ei au zis ca e gata si ...
    1. bara spate avea un mic luft, "bumbii" ca nu stiu cum le zice, din plastic aia care fixeaza marginea plasticului de la bara spate de aripa, lipsa.
    2. Bandoul de protectie la incarcare portbagaj lipit ulterior, are si acum o parte nelipita, mai departata de bara, un fel de "burta" de 3-5 cm. intr-o parte. Montaj la "futu-i ma-sa"!
    3. Bara fata, reparata si ea cu ocazia asta sarea cu juma' de cm. peste far,
    4. Aripa fata dreapta este si acum usor indoita, de asemenea era iesita marginea cu jumatate de cm. peste far. 
    5. Far dreapta dereglat la montaj, lasat asa pana m-am dus si am rugat sa il puna pe aparat, ca batea aiurea vizibil.

Toate au fost reparate ulterior la o a doua vizita la ei.

Nimic din toate astea nu m-au suparat peste masura, suntem obisnuiti cu stilul asta in Romania si am insistat sa se rezolve, dupa care mi-a trecut supararea, insa trebuie sa le zicem si altora, ca doar nu am dat 10 mii eur pe o Dacie, mi-am luat Subaru cu 36 mii, nu??
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

KET

  • 3921
Răspuns: Service SMT
« Reply #54 on: December 26, 2012, 19:12:26 PM »
Foreste, cu o pagina in urma ai scris:
as vrea sa fie o critica cu efect pozitiv. in final, Foreste a fost reparat ok, nu am motive sa ma supar pe ei.
Pai dupa mine, nu e deloc o reparatie ok, dupa ce citesc ce ai scris tu mai sus! Este tipic, sa faca baietii treaba de mantuiala, vechea "merge si-asa". Asta pentru ca lumea revine la ei in service. Nu mi se pare ok sa dai o caruta de bani pe o masina, sa dai o caruta de bani pe repararea ei (fie tu, fie firma de asigurari) si sa ai parte de inca un drum sau doua la service ca ei sa repare reparatia!
A faza cu cacatul, nu ma bag... :):)l

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Service SMT
« Reply #55 on: December 26, 2012, 21:26:04 PM »
Pe mine pretul produselor m-a tinut departe de SMT.
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Răspuns: Service SMT
« Reply #56 on: December 27, 2012, 21:13:39 PM »
Eu nu mai lucrez la smt dar cand vad cat KKT mananca unii,raman masca!!!
rzw de cate ori ai fost u la smt ???? eu nu team vazut cu masina decat o data la o verificare MOCA!
foreste u ce ai avut de facut la masina asa grav pe mecanica?!?
eu zic sa ne vedem intai kktul din oki si dupa sa incepem sa zgandarim la altii pr curte!

baiatu' meu... in primul rand relax! ca nu esti pe maidan...

si ca sa-ti raspund totusi la intrebare (asta pt ca te cunosc personal) am fost de fiecare daca cand a fost nevoie cu Impreza WRX (aia care e acum la ghe ghe) si de 3 ori cu Outback-ul.
in plus, am mai ajuns la ei intreband de diverse piese sau accesorii de-a lungul celor 4 ani de cand am subaru...

e suficient pentru tine?! daca nu e, te astept cu explicatii mai detaliate (la telefon sau fata in fata ca sa nu o dam in lambada aici pe forum)

hai bahtalo!


prietene vb cum vreau,si eu de obicei stau pe maidan cand scriu ca avem net peste tot,vb aia...
de cate ori ai venit la smt aveai numai figuri de piti...hai sa nu ne kkm pe noi acum
oricum daca va deranjeza preturile mari pe care le au aia asta nu inseamna ca nu se face trb acolo(vb cu nea Relu) parca el ti a spus sa vii la smt....mai stii?!?
« Last Edit: December 27, 2012, 21:18:42 PM by spilnerSTI »

Răspuns: Service SMT
« Reply #57 on: December 27, 2012, 21:17:32 PM »
Eu nu mai lucrez la smt dar cand vad cat KKT mananca unii,raman masca!!!
[...]
foreste u ce ai avut de facut la masina asa grav pe mecanica?!?
eu zic sa ne vedem intai kktul din oki si dupa sa incepem sa zgandarim la altii pr curte!
Dragos, te inflamezi aiurea exact cand nu trebuie.
Avand in vedere ca ne stim deja de ceva vreme, as vrea sa revin cu ceva precizari. Nu de alta, dar de mancat cacat nu m-a mai acuzat cineva pana acum pe nici un canal media. Intre noi fie vorba, e urat.

Pe mecanica nu am avut nevoie sa mi se repare nimic GRAV. Din fericire. Momentan.
Masina a mers bine de 2 ani si am toata speranta ca o va face si de acum incolo.
Insa mecanica NU este intreaga activitate a unui service, iar ca sa te simti jignit pentru cum lucreaza cei de la tinichigerie-vopsitorie, te consumi inutil.
Alea nu tin de SERVICE AUTO ??? Ce kkt ai sarit asa la beregata?

Ca sa sustin ce cacat am mancat, hai sa-ti detaliez informatia:

- masina predata in iulie 2011 dupa juleala cu Yoyo:
    1. tipul care mi-a reparat usa stanga spate, nu mi-a montat filmul tehnologic si cand l-am intrebat a zis ca "ala e doar din fabrica, nu se pune aici la noi". TEXTUAL. Anul asta am aflat ca e part number real si trebuie instalat la reparatie.
    2. Tot atunci, cand am verificat chederul dupa montaj, am descoperit ca 4 din bumbii de plastic cu care e fixat sunt rupti. Nici macar nu s-a obosit sa verifice si i-a montat tot pe aia vechi, dupa ce i-a plesnit la demontare. Chederul scapa dintr-unul dintre ei montat dedesubt si masina putea sa ia apa.
    3. De asemenea, usa reparata se deschide mai greu iarna, cand temperatura scade sub -5-7 grade.

- masina predata in nov. 2012, dupa ce a intrat o tembela in mine din senin. Daca nu ma chema sa ridic masina si insistam io mortis sa o ridic inainte de termen, nu ma basicam cu nimic, insa ei au zis ca e gata si ...
    1. bara spate avea un mic luft, "bumbii" ca nu stiu cum le zice, din plastic aia care fixeaza marginea plasticului de la bara spate de aripa, lipsa.
    2. Bandoul de protectie la incarcare portbagaj lipit ulterior, are si acum o parte nelipita, mai departata de bara, un fel de "burta" de 3-5 cm. intr-o parte. Montaj la "futu-i ma-sa"!
    3. Bara fata, reparata si ea cu ocazia asta sarea cu juma' de cm. peste far,
    4. Aripa fata dreapta este si acum usor indoita, de asemenea era iesita marginea cu jumatate de cm. peste far. 
    5. Far dreapta dereglat la montaj, lasat asa pana m-am dus si am rugat sa il puna pe aparat, ca batea aiurea vizibil.

Toate au fost reparate ulterior la o a doua vizita la ei.

Nimic din toate astea nu m-au suparat peste masura, suntem obisnuiti cu stilul asta in Romania si am insistat sa se rezolve, dupa care mi-a trecut supararea, insa trebuie sa le zicem si altora, ca doar nu am dat 10 mii eur pe o Dacie, mi-am luat Subaru cu 36 mii, nu??

exact asta vroiam sa subliniez si eu
exemplul pe care la i dat nu a fost bun!!
trebuia sa spui ca labagii de la vopsitorie-tinikigerie au fost niste kkti care nu fac treaba buna......altfel serviceul subaru e de kkt,gresesc?!?

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Service SMT
« Reply #58 on: December 28, 2012, 10:30:18 AM »
Eu nu mai lucrez la smt dar cand vad cat KKT mananca unii,raman masca!!!
rzw de cate ori ai fost u la smt ???? eu nu team vazut cu masina decat o data la o verificare MOCA!
foreste u ce ai avut de facut la masina asa grav pe mecanica?!?
eu zic sa ne vedem intai kktul din oki si dupa sa incepem sa zgandarim la altii pr curte!

baiatu' meu... in primul rand relax! ca nu esti pe maidan...

si ca sa-ti raspund totusi la intrebare (asta pt ca te cunosc personal) am fost de fiecare daca cand a fost nevoie cu Impreza WRX (aia care e acum la ghe ghe) si de 3 ori cu Outback-ul.
in plus, am mai ajuns la ei intreband de diverse piese sau accesorii de-a lungul celor 4 ani de cand am subaru...

e suficient pentru tine?! daca nu e, te astept cu explicatii mai detaliate (la telefon sau fata in fata ca sa nu o dam in lambada aici pe forum)

hai bahtalo!


prietene vb cum vreau,si eu de obicei stau pe maidan cand scriu ca avem net peste tot,vb aia...
de cate ori ai venit la smt aveai numai figuri de piti...hai sa nu ne kkm pe noi acum
oricum daca va deranjeza preturile mari pe care le au aia asta nu inseamna ca nu se face trb acolo(vb cu nea Relu) parca el ti a spus sa vii la smt....mai stii?!?

1. ce sa zic... atunci ramai pe maidan...unde stai tu de obicei...bine ca ai net...
2. tu poti sa te caci pe tine... ca pe maidan merge si asa...eu pot sa-ti spun ca avand o masina in garantie (impreza wrx) ma steptam la altceva din partea importatorului oficial...
3. intr-adevar si Relu mi-a recomandat sa vin la SMT, dar eu deja ajunsesesm la SMT pentru revizia de 45.000 km... deci stiam de SMT inainte sa-mi zica Relu.
4. pana la urma de unde sa stii tu de cate ori am fost eu la SMT cu masinile mele... ca tu erai pe sub masini de obicei... le reparai...esti mecanic auto...deci acolo iti e locul...daca ai fi facut parte din managementul SMT poate aveai acces si la informatii de genul asta si ai fi putut verifica de cate ori am platit eu la SMT facturi... si erai mai bine informat!

eu zic sa te opresti aici, sa nu-ti para rau mai tarziu. daca vrei mai multe explicatii pentru comentariile mele la adresa SMT , ti le dau personal, te astept azi dupa-amiaza la Unirea ca o sa fiu acolo sa ma intalnesc cu baietii si pot sa-mi pierd 5 min cu tine.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Service SMT
« Reply #59 on: December 28, 2012, 10:38:46 AM »
Eu zic sa va calmati. E clar ca sunt niste probleme la SMT si ma bucur ca lumea vorbeste despre ele. Poate ca asa se mai schimba cate ceva. Asta nu inseamna ca absolut tot ce inseamna SMT e prost. Mai au si parti bune, dar sunt cam putine...