Service Radacini Motors
Subaru club Romania

Service Radacini Motors

Service Radacini Motors
« on: August 16, 2010, 13:14:16 PM »
Impresii despre service-ul Radacini sunt asteptate aici.

Radacini Motors - Bucuresti
« Reply #1 on: August 16, 2010, 13:16:32 PM »
Pareri despre dealerul Radacini Motors sunt asteptate aici.

TAZ

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #2 on: October 18, 2010, 13:20:14 PM »
Primul post il pun aici
Va salut pe toti,
Sunt posesorul unui Subaru Legacy 2.0, 2008 alb sidefat.

Am avut o experienta foarte neplacuta cu service-ul radacini.
Mai exact, am avut o mica zgarietura pe partea dreapta spate si plafonul atins putin (o bariera ce a inceput sa coboare in timp ce treceam pe sub ea..)
Am avut "inspiratia" sa o repar si vopsesc la Radacini si cand am fost sa iau masina era o alta culoare - mai deschisa. Surpriza a fost ca nu au vopsit numai aripa dreapta spate si plafonul dar si aripa stanga spate... explicatia a fost ca nu a inceput din partea stanga si abia pe urma au vazut ca nu trebuia si aripa respectiva.
Dupa ce am refuzat sa iau masina a mai fost vopsita inca o data DAR tot alta culoare si in plus este gazata in unele locuri, vopseaua este scursa si mici puncte de vopsea sunt pe tota masina..

Feriti-va sa vopsiti masina la Radacini!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Service Radacini Motors
« Reply #3 on: October 18, 2010, 13:39:14 PM »
Sper ca i-ai reclamat la protectia consumatorului...

Imi apre rau sa aud ca ai patit asta cu masinuta :(

TAZ

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #4 on: October 18, 2010, 15:53:58 PM »
Nu i-am reclamat :(
Sper sa le fac "reclama" in acest fel.

Inca sper sa gasesc o vopsitorie foarte buna..

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #5 on: March 14, 2011, 22:36:05 PM »
Deocamdata eu nu am avut probleme nasoale cu radacini bosh car service. Insa, cand am facutvrevizia la ei intr-o sambata, am vazut cum la finalul programului, un mecanic a luat cateva bidoane goale de elf de cinci litri, le-a umplut cu multa rabdare cu uleiul ars din recipientele acelea mari in care golesc masinile, le-a sters la final bine bine cu o carpa. Pentru ca nu aratau inca perfect, a luat un spray degresant si le-a curata ca la carte. Deci, a umplut trei bidoane de cinci litri de elf si le-a curatat cu degresant, si a pus capacele cu grija. Va las pe voi sa va ganditi ce se intampla cu uleiul ala, ca eu oscilez intre il va lua acasa si duce la tara sa dea pe gard, ca e bun la impermeabilizare, dar le duce in bidoane lucioase, frumoase si degresate, sau il va pune in masinile unor inconstienti care nu stau sabverifice daca bidonul cel albastru metalizat are toti dintisorii de plastic de la capac intregi, si va sta la bar sa bea o cafea pana e gata revizia, si va primi bidonul in portbagaj....doamne, ce tara de nenorociti....lipseste stadionul ala unde sa fie impuscati cei ce fura... :(

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #6 on: March 14, 2011, 22:39:37 PM »
Si doi, desi repet, ei au fost ok cu mine pana acum, nu au macar un manual de subaru din care sa se inspire la operatiile ce se fac la revizii, ca de exemplu schimb lichid frana, verificare intindere curele, etc.... Revizia se rezuma la schimb de uleiuri la 70 - 80 ron litru, filtru aer si filtru ulei, si gata....

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #7 on: July 20, 2012, 10:58:00 AM »
eu am fost multumit de radacini bosh car service
am fost la ei si cu Foresterul meu si cu Corsa nevesti-mii si sunt ok.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Dsign

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #8 on: November 28, 2013, 12:21:08 PM »
Nu iau apararea nimanui, insa eu personal mai fac asa cu bidoanele de ulei : ii rog pe colegi sa-mi pastreze ulei vechi, il pun in bidoane pe care apoi le spal bine. Nu vreau sa imi murdaresc prin masina de ulei ars.

A folosit taica-miu de mai multe ori la un gard apoi mi-a cerut pt un vecin.

Cine are dubii legate de uleiul de motor, poate solicita la receptie sa fie chemat in service in momentul in care se toarna uleiul nou in motor.  Poate desigila singur bidoanele si poate sa isi toarne uleiul acolo cu manutele dumisale. Astfel nu vor mai exista suspiciuni.

Repet : nu cunosc pe nimeni la service-ul amintit, nu iau apararea nimanui. V-am oferit doar o idee despre cum sa procedati.


Mihnea

  • 20
  • Forester 2.0D, Forester 2.0 X, Xv 2.0 i Cvt MY2018
Răspuns: Radacini Motors - Bucuresti
« Reply #9 on: December 04, 2013, 22:27:21 PM »
Pareri despre dealerul Radacini Motors sunt asteptate aici.
Cica ei vor fii urmatori dealeri ptr subaru in Bucuresti :)

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Radacini Motors - Bucuresti
« Reply #10 on: December 05, 2013, 13:05:48 PM »
radacini motors a fost primul dealer subaru in romania ...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

KET

  • 3921
Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #11 on: December 27, 2013, 09:01:00 AM »
Eventual isi poate schimba si filtrul singur. In prealabil poate cere si o salopeta...
Ideea este ca atunci cand te duci la un service sa faci un schimb de ulei, o faci ori pentru ca masina este in garantie, ori pentru ca n-ai timp sa schimbi tu uleiul (desi poti si-ti place sa o faci), ori pentru ca nu vrei sa te murdaresti, ca asa esti facut, si pentru ca nu toti pe lumea asta trebuie sa fie mecanici. Oricare ar fi motivul pentru care te duci la un service, oamenii aia trebuie sa-ti ofere serviciile pentru care platesti. Abordarea asta cu "du-te si pune-ti singur uleiul in motor ca sa fii sigur ca e ok" nu e deloc sanatoasa. Urmeaza sa ne schimbam si bucsele, bieletele, eventual si distributia. Si sa ne mandrim ca am fost la service-ul X si ne-au lasat mecanicii sa le folosim elevatorul. Ca doar asta e treaba lor, nu?....

Răspuns:
« Reply #12 on: December 27, 2013, 17:26:57 PM »
E umpic exagerat comentariul parerea mea, eu m-am murdarit bine de tot odata la schimbatul de ulei (era si destul de cald) cand am scapat din greseala piulita ca nu curgea uleiul si l-am improscat pe mine, la fel si cu antigelu odata, dar sa torni dintr-un bidon nou nout, curat, ulei intr-o palnie nu mi se pare un capat de lume, eu odata a trebuit sa schimb uleiul la service si am ramas cu indoieli ca au pus ce am cerut, dar nu pot verifica...
Because Subaru, thats why.

KET

  • 3921
Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #13 on: December 30, 2013, 10:14:03 AM »
Ideea era ca atunci cand platesti pentru niste servicii nu trebuie sa le faci tu, ci acei oameni care sunt platiti.

Dsign

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #14 on: December 30, 2013, 10:22:41 AM »
@Ket, exagerezi ca de obicei. Argument : exista persoane care au dubii legate de felul in care se foloseste uleiul nou. Daca au dubii, aceasta este SINGURA modalitate prin care isi poate dovedi singur ca se inseala.

Ah, ca tu personal n-ai chef sa-i vezi fata mecanicului, e fix problema ta. Sa nu te aud dupa aia ca ti s-a parut ca stelele sunt verzi si nu albastre

Si n-am spus ca trebuie neaparat sa-si toarne clientul singur ulei in motor. Pur si simplu poate sa asiste atunci cand mecanicul se "murdareste" pe maini cu un bidon sigilat.


KET

  • 3921
Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #15 on: December 30, 2013, 10:32:18 AM »
...
Cine are dubii legate de uleiul de motor, poate solicita la receptie sa fie chemat in service in momentul in care se toarna uleiul nou in motor.  Poate desigila singur bidoanele si poate sa isi toarne uleiul acolo cu manutele dumisale. Astfel nu vor mai exista suspiciuni.
...

Dsign, uite mai sus ce ai scris.
Eu in niciun caz nu ma voi plange tie. Am renuntat de mult sa mai folosesc service-urile gen SMT, Radacini, Autokino, Exclusiv, etc. Si masinilor mele le merge mai bine. Si daca as avea de plans, nu as face-o la tine  ;)
Nu am de gand sa ma cert cu tine, daca tu nu intelegi nici macar o idee simpla: NORMAL AR FI CA ATUNCI CAND PLATESTI ANUMITE SERVICII, SA SI AI PARTE DE ELE. Dar daca abordarea este de genul "lasa frate ca noi avem de treaba, ca fac altii greseli mai mari si noi le reparam", atunci se ajunge la a trebui sa verifice clientul daca cei de la service ii pun ulei nou sau adunat cu o zi inainte din alte masini...
Un an nou cu multi clienti!

Dsign

Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #16 on: January 06, 2014, 15:50:44 PM »
Nu trebuie sa iei cuvant cu cuvant, ci sa intelegi ideea.

Sunt intru totul de acord cu tine, platesc si trebuie sa fiu servit. Este foarte corect ce spui, ca doar nu ma duc eu in bucataria restaurantului sa transez eu porcul, sa nu cumva sa imi puna aia carne stricata pe farfurie.

S-a pus problema punctual, de catre cineva, ca i se pare ca mecanicul face nustiuce cu o carpa si un bidon. Eu am explicat ce se poate face in astfel de cazuri, nu te-am indemnat pe tine sa faci la fel. Stiu foarte bine ca esti atent cu lucrurile tale, te inteleg, sunt la fel.

Abordarea mea din discutia cealalta a fost in ton cu interpelarile tale ;) - daca gandeam asa, nu mai eram demult pe-aici.

KET

  • 3921
Răspuns: Service Radacini Motors
« Reply #17 on: January 06, 2014, 16:08:43 PM »
Pffff.....