Subaru Legacy 2.5i AT
Subaru club Romania

Subaru Legacy 2.5i AT

celalalt

Răspuns: Subaru Legacy 2.5i AT
« Reply #20 on: February 18, 2015, 15:24:18 PM »
Am eu 165CP cu cutie automata.Si cand era pe caroseria de GD tot tragea simtitor de bine.Acum e pe caroserie de GC,care e cu aprox 300 kg mai usoara.Dar,crede-ma ca se simt cei 165 CP.Si intr-adevar,consuma 11-14% urban si la drum lung,am scos si 8%.Ca mi-a fost teama atunci ca s-a stricat indicatorul si raman fara benzina si cu acul sus ;)

Răspuns: Subaru Legacy 2.5i AT
« Reply #21 on: February 18, 2015, 21:13:02 PM »
..........................  nu prea as fi entuziasmat in acest caz de cele doar 4 trepte.
E OK 4 trepte daca ramai sub 100-110 km/h. si max. 3000 rpm.   Daca depasesti creste consumul in draci. Se tureaza de o ia naiba. Ii lipseste a 5-a.
Dar daca o tii sub 3000 la 100 km/h consuma 9,5 L/100 la drum intins ceea ce nu e deloc rau pentru un motor de 2,5 L , AT.
Aveam o parere mai proasta sincer, dar dupa ce am mers cu celalalt in GC si apoi am vazut saptamana trecuta cum s-a intors malakay cu automata in scartait de roti, nu cred ca sunt asa rele. De fapt in afara sunt apreciate aceste automate de la Subaru, spre deosebire de noile CVT.
Problemele incep sa apara pe zapada daca depasesti niste limite sau daca vrei sa mergi mai sportiv.
Nu sant rele automatele, am condus si manuale si automate si poti sa ii scartai rotile daca te straduiesti putin. Dar ca si comparatie,  la Legacy nu am reusit sa ii scartai rotile (probabil din cauza ca era cu 450 kg. mai grea) , dar la Forester pot sa scot fum din cauciucuri la plecarea de pe loc sau in curbe si asta in mod sigur din cauza ca e mult ma usor pentru acelasi motor. Si cum zice Serban,  crede-ma ca se simt cei 179 CP.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !