Autokino Brasov
Subaru club Romania

Autokino Brasov

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Autokino Brasov
« Reply #520 on: October 15, 2021, 16:59:59 PM »
Ai descris bine acel "spatiu". Probabil cautam butonul de leave group. Doar ca intrecut mi-au mai dat diversi tag la anumite discutii si voiam sa vad despre ce e vorba si de ce sunt mentionat pe acolo.

PS: Gata, am gasit butonul potrivit.
« Last Edit: October 15, 2021, 17:01:45 PM by MihaiFlorescu »

Sese

  • 468
Re: Autokino Brasov
« Reply #521 on: October 15, 2021, 17:24:57 PM »
Baieti.

Pe FB am gresit, m-am avantat aiurea la cearta cu toata lumea, in loc sa-mi fi vazut de treaba mea.
Imi pare atat de rau, incat am zis ca nici aici nu mai scriu. Si da, prin service-uri, pluralul la furtun e furtune, o sa auziti peste tot la fel. Academic insa am gresit.

Dar n-are dreptate clientul din Iasi.

A platit, intr-adevar o factura de vreo mie de euro, care contine un montaj de motor si alte piese aduse de el, alaturi de o parte cu un radiator de clima, freon si oringuri, puse de noi. Si 6 filtre de ulei, tot de la noi, n-am inteles de ce.

Noi doar am montat motorul si am pus ceva garnituri ce lipseau, plus rulmentul de la priza, ceva suruburi, strictul necesar.

Clientul a trimis si un radiator marit, Mishimoto, parca si un oil catch can, cu solicitarea de a le monta folosind furtunele vechi.
La final nici sa circulam cu ea n-am putut, cum facem de obicei in cazuri din astea, ca n-avea ITP. Am incercat sa i-l facem, dar avea modificari la esapament si ne-au trimis aia la plimbare.
A plecat cu ea asa.

Asta-i treaba.

Nu zic ca mecanicii de aici au o pasiune pentru Subaru sau ca au rabdare sa lucreze la masini cu modificari.
Si nici nu zic ca nu gresim. Ni s-a mai intamplat si probabil ca o sa ni se mai intample.

L-am sunat pe acest REY si astazi, incercand sa-i explicam situatia. L-am rugat sa vina sa vedem ce-i de facut, sa reparam ce-am stricat prin neatentie sau indolenta.
Nu doreste.
Si acum il rog, daca considera ca am gresit ceva, sa ne dea macar posibilitatea de a vedea ce s-a intamplat si de a stabili ce-i de facut. Putem sa-i si stornam factura, si sa-i restituim banii, daca e cazul.

Eu am muncit douazeci de ani la firma asta si tin la imaginea ei. Prefer sa-i dau cuiva banii inapoi, doar ca sa nu-mi aud vorbe si calificative proaste pe internet. Nu-mi permit asa ceva.

Desi, in cazul asta, chiar nu cred ca se poate spune ca clientul a platit aiurea un serviciu sau o piesa.

Si am fost si eu socat de valul de agresivitate din comentarii. Sincer, nu ma asteptam. Adica da, din partea unui reprezentant SMT, dar de Mihai Florescu chiar nu.

Sunt destul de bulversat, nu stiu daca m-am exprimat destul de bine.
Am mai patit acum vreo trei ani o situatie similara, cu un client care mi-a inregistrat convorbirea telefonica si a pus-o pe blogul personal, alaturi de un review groaznic.





Muttley

  • 4913
Re: Autokino Brasov
« Reply #522 on: October 15, 2021, 17:32:24 PM »
...un oil catch can, cu solicitarea de a le monta folosind furtunele vechi.
Intreb, ca m-a prins telenovela asta: esti SIGUR?
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Autokino Brasov
« Reply #523 on: October 15, 2021, 17:47:23 PM »
Am fost agresiv? :D Daca te referi la comentariul de aici, ma refeream la discutiile din, sa il citez pe Muttley, "cocina". Eu am pretentia ca cei care activeaza pe aici sa nu inceapa sa faca tabere pe baza unor bucati de informatii sau afinitati.

E treaba fiecaruia cum isi alege si trateaza clientii si ce servicii presteaza sau se angajeaza sa presteze, la fel cum si clientii sunt responsabili de alegerea prestatorului de servicii si furnizor de piese.

Voi stiti mai bine cum a fost si ce fel de cerere si asteptari avea clientul si daca cele doua au fost clar prezentate sau fiecare le-a interpretat cum a vrut sau putut.
« Last Edit: October 15, 2021, 17:48:25 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: Autokino Brasov
« Reply #524 on: October 15, 2021, 18:05:01 PM »
Si inca una.
Sese, sunteti reprezentanta... Cum sa montezi radiator Shittymoto si catch can...!?! P-alea si le monteaza clientul treaba lui unde. De motor "forged" amestecat in Anglia, cu potential de 800 cai (am citit pe fb), nu mai zic, ca am zis deja.
Motoarele astea "high power" au blow-by mare, presiune de carter crescuta. Catchcan-urile, mai ales cele panarama (mai toate) se comporta ca niste restrictii, presiune de carter si mai crescuta. Furtunurile vechi nu reactioneaza bine la presiunea foarte crescuta.
Si apoi te trezesti cu circ pe internet si cu reclamatii la ANPC.
Timp in care clientul, evident nu foarte in tema, isi pune toate sperantele naive intr-un rezultat de exceptie, ca motorul lui de origine discutabila a fost montat in reprezentanta.

V-ati incurcat reciproc unul pe celalalt.
WRX SW 2002

Re: Autokino Brasov
« Reply #525 on: October 15, 2021, 19:11:28 PM »
Nush ce am înțeles ca agregatul e Diesel!?
Eu nu ma atingeam de el decat dacă era de la tacsu Subaru.

Sese

  • 468
Re: Autokino Brasov
« Reply #526 on: October 15, 2021, 19:14:14 PM »

De firtune sunt sigur, am vazut mesajul de pe What’sApp-ul sefului de service.

Mihai, credeam, sau speram ca ne cunosti suficient de bine. Like-ul ala, alaturi de Espion Nicu si alti frustrati, nu-si avea locul.

Dar imi asum greseala, Muttley are 100% dreptate, nu trebuia in nici un caz sa ne incurcam cu lucrarea asta, mai ales in cazul acestui client, cu evidente limitari de toate felurile.

Vom fi mai atenti de acum incolo.

dan_b

  • 1234
Re: Autokino Brasov
« Reply #527 on: October 15, 2021, 21:34:46 PM »
Facerea de bine...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Autokino Brasov
« Reply #528 on: October 16, 2021, 13:08:35 PM »
Si aceasta intamplare confirma ceea ce spuneam in trecut. Marca incepe sa se distanteze de entuziastii care nu se pot controla.
Politica Subaru de dupa 2008 arata clar ca a existat o problema cu o anumita categorie de clienti.

Este neplacut ca din cauza acestor persoane au de suferit si ceilalti utilizatori, indivizi middle(utilizatori normali), pasionati sau profesionisti.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dan_b

  • 1234
Re: Autokino Brasov
« Reply #529 on: November 20, 2021, 14:46:47 PM »
Scriu si aici: foarte multumit de reparatia daunei efectuata la Auto Kino, lucrarea a iesit perfect, masina arata ca noua.
S-a insistat pe detalii. Reparatia a durat exact cat s-a estimat, cu tot cu probe, reglaje etc.
La final masina ma astepta si spalata interior-exterior, o supriza foarte placuta si de apreciat. Daca exteriorul inteleg ca era normal, interiorul il consider un bonus de apreciat :)
« Last Edit: November 24, 2021, 17:04:49 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Muttley

  • 4913
Re: Autokino Brasov
« Reply #530 on: November 24, 2021, 16:20:25 PM »
Mai golesc pagina  ^-^
« Last Edit: March 31, 2023, 12:52:31 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Re: Autokino Brasov
« Reply #531 on: November 24, 2021, 21:07:54 PM »
Sa vina vara zic... :) Am schimbat si eu odata rotile la ei. Totul ok.

Muttley

  • 4913
Re: Autokino Brasov
« Reply #532 on: April 30, 2022, 22:59:24 PM »
Era prea incarcata pagina  ^-^
Feedbackul pozitiv ramane.
« Last Edit: March 31, 2023, 12:53:15 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Sese

  • 468
Re: Autokino Brasov
« Reply #533 on: March 31, 2023, 10:52:29 AM »
Ne dorim sa vindem mai multe piese originale in Romania si cred ca avem si preturile bune pentru a face asta.
Am ultima lista de preturi de la Subaru, actualizata la 30 martie ( da, s-au mai scumpit o data ) si l-as ruga pe Mihai sa ma ajute s-o incarc aici.
Pentru membri grupului, facem 25% discount la pretul de lista la comenzi de pana in 1000 lei si 30% pentru cele peste. Fara TVA, bineinteles.
Deocamdata organizam cam doua transporturi lunare, dar imi doresc sa reusim sa le facem putin mai des.
Pentru coduri care nu sunt in lista, puteti sa-mi scrieti punctual si ma interesez.

Multumesc.
« Last Edit: March 31, 2023, 13:04:47 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Autokino Brasov
« Reply #534 on: March 31, 2023, 13:04:12 PM »
Multumim Sese. Eu unul cu siguranta voi apela cu incredere. Am atasat eu fisierul si in postarea ta si in postarea mea.

Cateva lamuriri daca imi permiti sa solicit in numele tuturor. Cum plasam comanda? Preturile din fisier sunt in lei sau euro?



PS: Nu aveai cum sa atasezi documentul pentru ca nu este disponibila aceasta functie pentru toti memberii forumului momentan, asta fiindca avem spatiu pe server gratuit de la Catalin (Foreste) si vrem sa pastram cat de cat un control asupra incarcarii documentelor.
« Last Edit: March 31, 2023, 13:05:53 PM by MihaiFlorescu »

Sese

  • 468
Re: Autokino Brasov
« Reply #535 on: March 31, 2023, 14:47:59 PM »
Multumim Sese. Eu unul cu siguranta voi apela cu incredere. Am atasat eu fisierul si in postarea ta si in postarea mea.

Cateva lamuriri daca imi permiti sa solicit in numele tuturor. Cum plasam comanda? Preturile din fisier sunt in lei sau euro?



PS: Nu aveai cum sa atasezi documentul pentru ca nu este disponibila aceasta functie pentru toti memberii forumului momentan, asta fiindca avem spatiu pe server gratuit de la Catalin (Foreste) si vrem sa pastram cat de cat un control asupra incarcarii documentelor.

Lista contine preturile de lista ale lui Subaru Italia, actualizate ieri.
De acolo, in functie de grupa de piese, noi primim intre 25 si 40% discount. Costurile de transport sunt ale noastre.

Deci vedeti daca codul de care aveti nevoie e in lista, vedeti pretul in euro, scadeti discountul pe care vi-l putem da si daca va convine, ma gandesc ca-mi puteti trimite mie pe mail lista si eu o dau mai departe.

Singura rugaminte ar fi sa nu-mi spuneti ca nu mai vreti piese odata comandate, ca ma lasati cu ele pe stoc si nu-mi convine.

Totul doar original Subaru Corporation, cu doi ani de garantie. Sunt si accesorii, uzuale, caroserie, cam tot.
Si pentru specialitati, serii scurte sau variante non-europene, putem cere Japonia, doar ca dureaza cam o luna.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Autokino Brasov
« Reply #536 on: March 31, 2023, 17:21:13 PM »
Super!

Re: Autokino Brasov
« Reply #537 on: May 12, 2023, 22:09:19 PM »
Salutare! Găsesc la voi cablurile pentru frâna de mână la un XV 2014 2.0 benzină? Codurile sunt 26051FJ032 (Left) și 26051FJ021 (Right).

Sese

  • 468
Re: Autokino Brasov
« Reply #538 on: May 15, 2023, 08:44:03 AM »
Salutare! Găsesc la voi cablurile pentru frâna de mână la un XV 2014 2.0 benzină? Codurile sunt 26051FJ032 (Left) și 26051FJ021 (Right).

54 euro fara TVA/bucata.
30% reducere.

Nu le avem pe stoc, cam doua saptamani pana la urmatorul transport.


Re: Autokino Brasov
« Reply #539 on: May 15, 2023, 17:20:23 PM »
V-am dat mesaj privat.