New forester in town
Subaru club Romania

New forester in town

New forester in town
« on: June 29, 2015, 15:04:58 PM »
Salut,

M-am alaturat si eu posesorilor de Subaru, Forester 2011 diesel, echipare comfort.
L-am cumparat din Germania, cu 71.000 km la bord.
Am facut revizia de 75.000 Km la SMT Bucuresti. Schimbat ulei motor + filtre + ceva bucsi pe fata - 1800 lei. Cam scumput :D

Frumos mai trage boxerul diesel. Venind de pe fiat GP 1.3, 75 CP, boxerul diesel de 147 CP mi se pare racheta.

As vrea sa mai intreb si alti posesori: ati verificat nivelul de ulei din motor? Va intreb asta ca eu, cand am cumparat masina am constatat ca nivelul de ulei depaseste cu un cm bun maximul pe joja. Am tras cu seringa o jumate de litru de ulei si a ramas exact la maxim.
Dupa ce am fost la revizie, am mai verificat nivelul de ulei si era exact ca si cand am cumparat-o din germania, 1 cm peste. Tras o jumatate de litru, acum e fix la maxim.  Pe specificatii scrie ca intra 5.9 litri la revizie, mi-au zis ca mecanicul a bagat 6l. Dar eu cred ca joja e sfanta.

Si pentru ca o poza face cat o mie de cuvinte :








btw, stie cineva ce face butonul din dreapta selectorului intensitatii luminoase a bordului? In ultima imagine poate fi vazut in stanga jos.

Drum bun!
« Last Edit: July 05, 2016, 14:40:53 PM by florio »
Forester SH 2.0D 2011

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: New forester in town
« Reply #1 on: June 29, 2015, 15:15:42 PM »
Bun venit! Sa ii dai ce-i trebuie, ca de bucurat, e o vorba pe aici: stim ca o sa te bucuri de el.
Si eu am acelasi motor, acelasi an.

Legat de revizie: ce o fi fost asa de scump? Poate bucsile.
Strict revizia la reprezentanta nu trebuie sa depaseasca 200 EUR, cu conditia sa mergi cu consumabilele tale. Mai sapa pe aici si vezi ce si cum. Uite revizia de 60k la mine.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

UXE

  • 1731
Răspuns: New forester in town
« Reply #2 on: June 29, 2015, 16:36:12 PM »
Felicitari.. sa te tina cat mai mult.. multi kmp fara probleme!

Răspuns: New forester in town
« Reply #3 on: June 30, 2015, 08:55:34 AM »
Salut,

Hai sa pun si eu devizul, ca vad ca se obisnuieste:

Garnitura buson ulei - 4.35
Filtru ulei - 87.91
Filtru aer -  175.51
Filtru polen - 182.13
Filtru combustibil - 286.69
Ulei Motul 5w-30 5l - 394.32
Ulei Motul 5w-30 1l - 80.6
Bucsa bara stabilizatoare fata (2x) - 73.7
Manopera - 538.16

Total - 1823.37

Fata de Foreste, se vede clar oferta de la SMT de 2x+. :D




Forester SH 2.0D 2011

UXE

  • 1731
Răspuns: New forester in town
« Reply #4 on: June 30, 2015, 09:36:32 AM »
Mama..  si eu am luat acelasi ulei de motor cu 160 de lei.  Ce scoruri au... :o

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: New forester in town
« Reply #5 on: June 30, 2015, 10:02:21 AM »
Imi pare rau ca a trebuit sa iei teapa. Uleiul il cumperi singur de la importatorul Motul si cu ofertele pentru noi chiar il gasesti sub 200 lei.

Filtrul de ulei subaru vine cu garnitura si desi il gasesti mai greu sau comanzi o cutie  de 6/12 de afara (ebay sau alte site-uri cu piese de subaru), costa cam 55 lei bucata.
Filtrele sunt sub 100 lei chiar si cele "premium".

Iar manopera la asa ceva nu are voie sa fie mai mult decat pentru 2 ore de munca.

Poti incerca la Neortic Motors unde lucreaza un nene care a fost la Subaru. Acolo era 62 lei +TVA ora de manopera daca tin minte bine.
Il cunosc pe patron si mereu ma suna sa imi zica ca mai are cate un subaru la revopsit complet sau la diverse lucrari si ma intreaba daca stiu masina sau proprietarul. El crede ca ii trimit eu :D dar pana acum nimeni de pe forum pe care sa il recunosc. Saptamana trecuta iar au avut un Legacy 2005 sau 2007 la revopsit complet si zicea proprietarul ca vrea sa il mai tina 10 ani ca nu are rost sa il vanda.
« Last Edit: June 30, 2015, 10:12:11 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: New forester in town
« Reply #6 on: June 30, 2015, 10:16:21 AM »
Mersi ca mi-ai spus de Neortic Motors, vad ca sunt foarte aproape de serviciu. O sa trec pe la ei dupa ce imi cumpar ulei pentru cutie de viteze/diferentiale ca nu cred ca a fost schimbat la 60k. Apropos, la SMT mi-au spus ca m-ar costa approx 1000 ron uleiul plus manopera. Bine ca nu am acceptat, ieseam la 3800 ron la revizie :D
Forester SH 2.0D 2011

UXE

  • 1731
Răspuns: New forester in town
« Reply #7 on: June 30, 2015, 10:21:18 AM »
Le-am dat si eu mail sa ii intreb de pretul la manopera.  Sunt curios daca imi raspund.  ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: New forester in town
« Reply #8 on: June 30, 2015, 10:28:54 AM »
@florio:
Sa stii ca si eu am facut primele doo revizii la ei si cu consumabilele lor, cu un inalt avant pionieresc!
Pe urma m-am mai linistit!

Uleiul il iei direct de la POL distribution si ai scutit din prima 200 ron. Legat de ce spune UXE, eu pe EcoClean 5W-30 am dat mereu 2 sute si'umpic.
Celelalte consumabile le iei de unde ti se pare mai de incredere. Eu folosesc Knecht din simpla obisnuinta.

O parere, daca imi permiti:
daca ai reviziile facute la reprezentanta pana acum (pe hartie), continua sa faci reviziile la SMT, AutoKino, etc.
Motoarele din generatia anterioara au cam crapat pe capete pe dupa 150k km.  Doo din ele acu' recent, intre care unul pana in 100k .
Problema este in general recunoscuta de catre FHI care schimba motorul cu conditia ca masina sa fie stock (fara modificari) si cu reviziile la reprezentanta, la zi!
Eu nu zic ca si generatia asta (2011+) va face aceleasi probleme, am inteles ca acum sunt mult mai bune motoarele, insa e prudent sa fii acoperit in caz de ceasul rau, pisica 13!

l.e.:
[ ... ] ulei pentru cutie de viteze/diferentiale ca nu cred ca a fost schimbat la 60k. Apropos, la SMT mi-au spus ca m-ar costa approx 1000 ron uleiul plus manopera. Bine ca nu am acceptat, ieseam la 3800 ron la revizie :D
Ai un link de la mine cu revizia de 60 facuta la SMT: 1200 RON cu totul. Cum draq au ajuns la pretul despre care zici?!?!
« Last Edit: June 30, 2015, 10:49:43 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: New forester in town
« Reply #9 on: June 30, 2015, 10:39:27 AM »
De acord cu Foreste. Imi scapase din vedere ca e diesel si ca e posibil pe viitor sa te loveasca norocul in vibrochen.
Ramane valabila treaba cu uleiul si consumabilele (sa le cumperi tu separat). Revizia insa poti sa o faci la Brasov daca ai drum. Eu sincer sunt de-a dreptul enervat de preturile de la SMT.

UXE

  • 1731
Răspuns: New forester in town
« Reply #10 on: June 30, 2015, 10:42:45 AM »
Rectific , la mine uleiul era altul, 5w-30 X-cess

Răspuns: New forester in town
« Reply #11 on: June 30, 2015, 10:49:33 AM »
Multu de sfaturi, uite ca e bine sa intri in comunitate, mai inveti si din experienta altora :D

Cat despre SMT, stiti vorba aia: fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me

O sa vad cum fac cu AutoKino, daca nu au deschis sambata, mi-e cam greu sa ajung. Munca de birou L-V, bat-o vina  :-X
Forester SH 2.0D 2011

marr

  • 2202
Răspuns: New forester in town
« Reply #12 on: June 30, 2015, 17:40:41 PM »
.....
O sa vad cum fac cu AutoKino, daca nu au deschis sambata, mi-e cam greu sa ajung. Munca de birou L-V, bat-o vina  :-X

Wellcome to the club !

In alta ordine de idei - cred ca la Autokino au program de lucru si sambata.
Daca totusi nu au, da-o-ncolo ! E vorba despre o revizie pe an !
Adica o zi din 365 !
Iti iei si tu un liber intr-o vineri si faci si-un week-end la Brasov, imbinand astfel utilul cu placutul !

PS: Nu-ti spun sa o folosesti cu placere - stiu ca asa va fi !
Iti urez insa muuulte zeci de mii de km fara incidente !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: New forester in town
« Reply #13 on: July 01, 2015, 11:01:45 AM »
Ca bine zici, marr.
Imi place tot mai mult comunitatea :)
Poate ne vedem la urmatoarea intalnire in Bucuresti

Mai urmeaza sa pun folii pe spate in urmatoarele saptamani.
Forester SH 2.0D 2011

UXE

  • 1731
Răspuns: New forester in town
« Reply #14 on: July 07, 2015, 13:44:53 PM »
Mi-au raspuns.. azi!

70 de lei fara TVA  :)

Răspuns: New forester in town
« Reply #15 on: July 13, 2015, 09:42:17 AM »
Pretul e la manopera e chiar bun, multu UXE ca te-ai interesat.

Sorry ca nu am mai ajuns Vineri la intalnire :(
Dar am reusit sa pun foliile pe spate LLumar LPR 15 (15% transparenta). Ma gandeam sa pun si pe fata ceva cu 80% transparenta, dara neffind legale am renuntat.



si una si din fata:




« Last Edit: July 05, 2016, 14:29:22 PM by florio »
Forester SH 2.0D 2011

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: New forester in town
« Reply #16 on: July 13, 2015, 10:04:11 AM »
Arata bine :)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: New forester in town
« Reply #17 on: July 13, 2015, 10:29:31 AM »
Pretul e la manopera e chiar bun, multu UXE ca te-ai interesat.

Sorry ca nu am mai ajuns Vineri la intalnire :(
Dar am reusit sa pun foliile pe spate LLumar LPR 15 (15% transparenta). Ma gandeam sa pun si pe fata ceva cu 80% transparenta, dara neffind legale am renuntat.
Salut, poti sa-mi spui unde ai pus foliile? Multumit de calitatea lucrarii? Multumesc!
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: New forester in town
« Reply #18 on: July 13, 2015, 10:52:35 AM »
Salut,

Foliile le-am pus la folieautollumar.ro, eu am fost la locatia din Bucurestii noi, Sector 1..
Mai multe detalii despre folliile Llumar gasesti aici: http://www.llumar.ro/dokumentum/Date%20Tehnice%20Folii%20Auto.pdf

Au montat fara sa dea geamurile jos, baiatul care mi-a montat a dat dovada de multa experienta si sunt multumit de lucrare. A taiat-o approx la 1-2 mm sub muchiile exterioare, iar in partea de jos si pe laterale a bagat-o pe sub cheder.

Eu am pus folia pentru a proteja de razele soarelui pasagerii din spate. Trebuie sa apara un nou pasager, cu pielea mai sensibila :)
Pretul a fost fix cel afisat de pe site si mi-au dat si acte cu omologarea RAR.

Forester SH 2.0D 2011

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: New forester in town
« Reply #19 on: July 13, 2015, 10:57:26 AM »
Salut,

Foliile le-am pus la folieautollumar.ro, eu am fost la locatia din Bucurestii noi, Sector 1..
Mai multe detalii despre folliile Llumar gasesti aici: http://www.llumar.ro/dokumentum/Date%20Tehnice%20Folii%20Auto.pdf

Au montat fara sa dea geamurile jos, baiatul care mi-a montat a dat dovada de multa experienta si sunt multumit de lucrare. A taiat-o approx la 1-2 mm sub muchiile exterioare, iar in partea de jos si pe laterale a bagat-o pe sub cheder.

Eu am pus folia pentru a proteja de razele soarelui pasagerii din spate. Trebuie sa apara un nou pasager, cu pielea mai sensibila :)
Pretul a fost fix cel afisat de pe site si mi-au dat si acte cu omologarea RAR.


Multumesc mult pentru informatii, este exact ceea ce am nevoie si eu! tot pentru pasagerul din spate cu piele sensibila  :)
insa aveam nevoie de o recomandare de incredere si mai ales sa nu se apuce sa-mi demonteze usile. Colegul UXE si-a pus foliile tot fara demontat fatele la usi, la el am vazut initial.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon