Test Drive Wrx Sti 2015+
Subaru club Romania

Test Drive Wrx Sti 2015+

Test Drive Wrx Sti 2015+
« on: July 31, 2015, 16:31:15 PM »
Buna ziua,

Asa cum reiese si din titlu, sunt in cautarea unui posesor/proprietar al unui wrx sti "ultimul model" pentru a putea face un test drive cu acesta prin Bucuresti.
Asa cum stim cu totii, obtinerea unui test drive prin reprezentanta locala este imposibila, de aceea sunt nevoit sa apelez la "privati".
In cazul in care vreti sa ma ajutati, sau cunoasteti pe cineva care ar putea sa ma ajute, va rog sa nu ezitati :) dau un plin.

Multumesc anticipat,
Cosmin

andea79

  • *
  • 4007

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #2 on: August 01, 2015, 17:44:51 PM »
Am vazut zilele trecute unul parcat prin baneasa :)

KET

  • 3921
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #3 on: August 03, 2015, 10:22:44 AM »
 :D :D :D :D :D :D
Mi se pare tare de tot!
Daca as avea un WRX sau STi nou, sa mor de l-as da la un test drive cuiva cunoscut pe forum. Nici macar pentru 10 plinuri...
« Last Edit: August 03, 2015, 10:24:18 AM by KET »

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #4 on: August 03, 2015, 11:55:58 AM »
Nu (mai) dau eu un XT vechi de 9 ani daramite un sti nou!!  :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #5 on: August 12, 2015, 13:09:38 PM »
Vreau doar sa simt cum se comporta suspensiile, nu sa fac raliu cu ea.
Va rog sa fiti seriosi si sa postati doar daca ma puteti ajuta sau cunoasteti pe cineva.
Multumesc anticipat

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #6 on: August 12, 2015, 13:12:10 PM »
Din cate se stie prin comunitate, un singur astfel de model s-a vandut in Romania, de Subaru Brasov si posesorul este in Bucuresti, dar nu stim daca e si pe forum. Deci cam greu de gasit ce vrei tu.

KET

  • 3921
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #7 on: August 12, 2015, 13:14:41 PM »
Noi am fost seriosi. Tu nu ai fost, cu cererea de test drive. Foarte serios vorbind, doar doua persoane de pe forumul asta mi-au condus masina. Si dupa ce i-am cunoscut extrem de bie, am vazut ca se pricep cu covrigul si mi-au devenit prieteni. In Constanta doar sotia imi conduce masina, si asta se intampla numai cand beau eu sau cand are ea vreo problema cu masina ei. Iti garantez ca NIMENI nu-ti va da un STi 2015 sa-i faci tu drive test, si cand zic nimeni ma refer la proprietar. dar daca totusi il gasesti pe acel proprietar, sa stii ca dau si eu doua plinuri pentru un test drive.

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #8 on: August 12, 2015, 13:17:39 PM »
Multumesc pt raspuns...stiu ca e greu, dar momentan este singura solutie.
Cum se asteapta cei de la Subaru sa vanda modele fara a le oferi potentialilor clienti un test-drive? Inclusiv la comunul Forester este o aventura sa obtii un test-drive.

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #9 on: August 12, 2015, 13:21:59 PM »
nu ma intereseaza deloc felul si numarul persoanelor care iti conduc tie masina.
Ce vreau eu, oricat de extrem iti suna tie, este clar si, din pacate, singura varianta in care pot vedea cum se comporta modelul inainte de a-l cumpara.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #10 on: August 12, 2015, 13:25:45 PM »
O varianta posibila cred ca este un test drive in strainatate, Germania sau Grecia, pana la urma poti imbina utilul cu placutul.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #11 on: August 12, 2015, 13:39:52 PM »
E o idee, multumesc

KET

  • 3921
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #12 on: August 12, 2015, 13:42:09 PM »
nu ma intereseaza deloc felul si numarul persoanelor care iti conduc tie masina.
Ce vreau eu, oricat de extrem iti suna tie, este clar si, din pacate, singura varianta in care pot vedea cum se comporta modelul inainte de a-l cumpara.

Daca atat ai inteles tu din ce am scris eu, e clar ca cererea ta nu a fost o greseala, ci tu chiar crezi in zana maseluta
Mult spor

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #13 on: January 15, 2017, 10:26:44 AM »
Da chiar asa ! Intr-o tara de 20.000.000 oameni ( oare am mai ramas atatia ) chair atat de praf e economia incat sa nu gasesti nici macar UN subaru sa vezi cum e ?  Sa stai in el , sa vezi cum e suspensia, cum merge ?! Nu zice nimeni sa ii sufoci plamanii sinsa faci donut cu el. Sa mergi 1-2 km undeva pe asfalt , drum drept cu omu in dreapta sa vezi macar pe ce dai 50.000 €. .....
Ex STi 2017
M4 -2018
320xd-2011

marr

  • 2202
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #14 on: January 15, 2017, 14:17:41 PM »
.... drum drept cu omu in dreapta sa vezi macar pe ce dai 50.000 €. .....

Tu ai da o masina de 50k  euro ( poate fi insa si de 10k si de 100k - nu asta conteaza) pe mana unui necunoscut ? Doar asa, cativa km, sa vada cum merge ?
Chiar asa ! Ce masina ai ? Ca sa vad daca ma "invit" la o tura ....
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #15 on: January 15, 2017, 15:06:03 PM »
Da , as da ! Daca as si rep si m-as respecta pe mine si pe clienti si as dori sa vand , nu ar fi o tragedie si nici o avere sa ai o masina de drivetest ( 1 / toata Romania !!!).
Atunci cum sa etichetez eu ca "serios" si sa am incredere in dealer , in capacitatea lui financiara de a putea tine service pe viitor cand in toata tara nunae gasesc bani pt 1 masina pet drive test . Plus ca masina de test nune 50.000€ ,  e cu mult sub pt ca 50.000 e pret de client .
 Noah , cam asa stau treburile pe aici. Am o fata frumoasa , vreau sa o marit dar ti-o arat doar in poze .
Trista situatie , saracie mare in tara asta / sau management prost .
Ex STi 2017
M4 -2018
320xd-2011

marr

  • 2202
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #16 on: January 15, 2017, 15:37:51 PM »
Da , as da ! Daca as si rep ....

Vezi ca faci o confuzie !
Initiatorul topicului, cauta sa faca drive-test cu masina vre-unui coleg, nu a unei reprezentante !

In ce priveste masinile de drive-test, ai dreptate. Dar, sa o luam si logic si economic - cate WRX STI crezi ca s-ar vinde in Romania intr-un an ?
Nu cred ca din vanzarea a 1-2 bucati pe an ar fi amortizata investitia unui dealer intr-o masina de genul asta.
In plus, spunea Sese pe undeva pe aici, ca au avut un STI de drive-test la Brasov si trebuiau sa-i faca plinul la cel mult doua-trei zile. Atat de multi erau cei interesati de drive-test !
Cat despre cei efectiv dispusi sa "dea banu`" ... sa spuna ei !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #17 on: January 15, 2017, 16:53:46 PM »
acuma referitor la drive test.
una e drive test la maximca sa vezi ce poate sa faca masina, alta e sa stai putin in ea, sa vezi cum te ȚprindeȚ sa mergi 2-3 km.
si ai dreptate , lanecunoscuti nu as da sa faca dt. dar pe amici sau prieteni i-as lasa sa stea in ea , sa vada cum e, eventual sa conduca putin pe linie dreapta fara sa sara de 3000 ture.

acuma referotor la dealer si la faptul ca nu are bani, ma rog, nu i se merita  bla bla bla.
eceva de genul Ț nu vinde ca nu are si nu are ca nu vinde Ț cam asa ceva , intelegi tu ce am vrt sa spun

acuma referitor la dt la dealer , te uiti si tu putin cine vea sa se ure in ea, cat e de serios, eventual se face dt dupa aprobarea dosar de leasing , ma o protctie , o selectie de cleint. daca ai masina la dt nu esti obligat sa lasi pe tot jegosu si putzoiu sa se dea cu ea.

eu cand am luat M4 ...aceeasi poveste. nici vorba de masina de dt. dar dealerul a rugat un proprietar sa vina sa ma lase sa ma urc putin in ea. nu am condus, dar am fost pasager 500 metri. si am stat pe scaun, am vazut cum am prizele la volan, etc etc. pe scurt cum ma impac cu masina.
si a fpst suficient.
 -noah, acuma dupa eperienta nasola cu fordu rs -ul nu stiu daca m-as mai baga la un wrxsti. dupa 6 luni nu am stiut cum sa ma mai scap de ford. l-am dat cu oricat numai sa il dau si si asa abia abia am scapt de el. nu cpnteaza pierdera de bani. pierderea cea mai mare a fost ca am tinut o masina la vanzare cu pret oferit de client la alegerea lui si nici macar asa nu  a intrebat nimeni nimik. nici macar un telefon. pana la urma m-am scapt de ea. faceam deja alergie la modul in care stateam in ea si cum era ergonomizat bordul si comenzile.
Ex STi 2017
M4 -2018
320xd-2011

Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #18 on: January 15, 2017, 16:58:42 PM »
Da , as da ! Daca as si rep ....

Vezi ca faci o confuzie !
Initiatorul topicului, cauta sa faca drive-test cu masina vre-unui coleg, nu a unei reprezentante !

In ce priveste masinile de drive-test, ai dreptate. Dar, sa o luam si logic si economic - cate WRX STI crezi ca s-ar vinde in Romania intr-un an ?
Nu cred ca din vanzarea a 1-2 bucati pe an ar fi amortizata investitia unui dealer intr-o masina de genul asta.
In plus, spunea Sese pe undeva pe aici, ca au avut un STI de drive-test la Brasov si trebuiau sa-i faca plinul la cel mult doua-trei zile. Atat de multi erau cei interesati de drive-test !
Cat despre cei efectiv dispusi sa "dea banu`" ... sa spuna ei !

eu de e as da maine banu pe un wrx sti daca m=as urca in ea si as vedea ca ma prinde.
si desigur daca as primi si un discount asa cum am fost obisnuit sa primesc la fiecare achizitie auto ( discount nu insemneaza cateva sute de euro ).
si sa nu stau dupa ea 4 luni ca dupa ford. ca stii cum e cu asteptarea...iti trece febra .
de fapt este si u studiu psihologic al cumparaturilor . s-a constat dupa un studiu teminic ca sansele sa vinzi ceva cu oferta de ganul now or never cunt cu 2000 % mai mari decat sa vinzi ceva in poze si omu sa stepte. asteptarea in pune pe ganduri, pe cercetare, vine unu altul cu fel de fel de sugestii si idei si omul se schimba.
iti dai seama de ce procent vorbim aici? 2000 % !!!! nu 200, nu 20 ci 2000%
si afacerile astea sunt greu de facut daca nu are cine sa te invete.
Ex STi 2017
M4 -2018
320xd-2011

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Test Drive Wrx Sti 2015+
« Reply #19 on: January 15, 2017, 18:12:45 PM »
eu in locul tau m-as ambitiona si mi-as lua evo :)
la urma urmei ai mai scris aproximativ aceleasi lucruri si acum 6-7 luni si ... nici o schimbare ... deci mai bine iti iei altceva :)