Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1460 on: April 11, 2018, 11:25:20 AM »
Sarbatorile pascale au fost un nou prilej de a coagula un mic grup de prieteni si totodata posesori ai modelelor Subaru, si nu numai  ;D veti constata - intr-o scurta excursie pe versantii dintre Muntii Ciucas si cei ai Bārsei.

Primul popas l-am facut in Ploiesti unde ne-a asteptat Mr. Ziggy cu tigareta calda si cafeaua fumegand sau invers  :D



I-am admirat masina, i-am ascultat povestea si ne-am despartit cu regretul faptului ca nu ne poate insoti in temerara incercare de a trece carpații prin Tabla Buții.

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4913
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1461 on: April 11, 2018, 11:37:10 AM »
Pe la Tabla Butii e rupt drumul!
Hai cu continuarea :D
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1462 on: April 11, 2018, 11:39:24 AM »
Temerarul zilei a fost un posesor de Skoda cu tractiune integrala, motor Diesel si mult curaj (sa nu spuneti inconstient caci dupa traseul parcurs a inteles de ce SUBARU...)









Greu la deal dupa ce v-ati dedulcit cu drob de miel traditional copt in prapure, oua rosii cleioase, cozonaci pufosi, fripturi la protap stropite cu vinuri alese si cate alte bunatati... :P



O masina pare a fi iesita din context ca dealtfel si din formatie...dar acest aspect il vom lamuri in pozele ce urmeaza  :D

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1463 on: April 11, 2018, 11:45:53 AM »
Pana aici totul a for "parfum", cum ar spune multi dintre cei care au timpul necesar si placerea de a conduce pe drumuri neasfaltate







Deja "cineva" gafaie in spatele plutonului, probabil este fascinat de splendoarea reliefului si vine mai incet  ;) 

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1464 on: April 11, 2018, 11:56:30 AM »
Cu grija si emotii printre sleauri si pamant argilos care adera prieteneste pe roti si ramane cu noi de-a pururi; orice am face sa divortam este sortit esecului fastuos



Ceva se-ntampla si nimeni nu intelege de ce ultima masina, desi cu tractiune integrala si garda la sol inaltata, nu reuseste sa treaca de clisosul cernoziom din care rasar pietre colturoase la tot pasul  :D



Ca si in societate, unii sunt spectatori la mersul istoriei, altii imortalizeaza scene faunistice si decāt unul se-ncumeta a merge spre nefericitul coleg-patinator spre a-i da o mana de ajutor

« Last Edit: April 11, 2018, 12:20:36 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1465 on: April 11, 2018, 12:19:59 PM »
Ceva imi spune ca Dragos si Mihai au purtat un dialog constructiv stabilind noi strategii de abordare a sleaurilor, a noroiului, a unghiurilor, tangentelor, sinusurilor, radicalilor liberi iar in final au discutat pe marginea situatiei mondiale a petrolului Brent, a incalzirii globale si mercurialul din piata de flori



Vulturii stau pe margine asteptanad sa surprinda orice miscare gresita a prazii... :o



Dupa ce am adapostit batranii satului, femeile si copiii s-au dezlantuit hergheliile de cai putere transferate la cele patru noi cauciucuri de iarna spre a iesi din capcana naturii
 


Strategia celor doi nu a functionat eficient prilejuindu-i lui Dragos sansa de a se manifesta plenar la bordul consacratei tehnologii germano-cehesti cu tractiune integrala



...si a reusit!!! ;D
« Last Edit: April 11, 2018, 12:22:43 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1466 on: April 11, 2018, 16:29:55 PM »
Pentru onestitate, dar doar pentru onestitate!!!, pentru ca toata lumea stie parerea mea despre Grupu' Vag, la skoda aia nu lucra haldexul.....a urcat mai mult fwd decat awd.....

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1467 on: April 11, 2018, 16:35:47 PM »
Aici avem de-a face cu o problema ce ma depaseste. Mai explicit:

1. SJ-ul meu a trecut fara nici o problema de sleaurile si implicit noroaiele de mai jos (pneuri de iarna)
2. A urmat SG-ul lui Dragos si surpriza...
3. SJ-ul lui Laurentiu a trecut fara mari probleme (pneuri all-season)
4. De Skoda nu zicem nimic pentru ca nu joaca in liga noastra

Ca urmare, aici s-a dat proba de patinaj artistic:



Cu un efort supraomenesc am montat carligul de remorcat si...



Usor si cu atentie l-am tractat, prin alunecare, pe confratele Dragos



Cum va spuneam, Laurentiu a trecut proba sleaului slinos obtinand nota 10 cu felicitari!  :D



Regruparea pe o culme uscata si insorita  8)

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1468 on: April 11, 2018, 16:37:33 PM »
Pentru onestitate, dar doar pentru onestitate!!!, pentru ca toata lumea stie parerea mea despre Grupu' Vag, la skoda aia nu lucra haldexul.....a urcat mai mult fwd decat awd.....

Daca puteti sa si traduceti v-as fi foarte recunoscator altminteri pun mana pe disctionar sau ii sun pe Muttley ori pe Pfaizzer (sa te bata... :P)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1469 on: April 11, 2018, 16:45:31 PM »
Singura masina care s-a mai incumetat pe acel drum a fost cea din imagine. Foarte eficient preparata pentru noroaie iar soferul, un localnic, s-a aratat mai mult decat prietenos ajutandu-ne cu recomandari si nu numai



Deloc surprinzatoare, acestea sunt drumurile preferate de catre FORESTER!




Altii inca mai sperau sa invinga natura...



...insa noroc cu prietenii  ;D ;) :laugh:

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1470 on: April 11, 2018, 16:50:17 PM »
Daca puteti sa si traduceti v-as fi foarte recunoscator altminteri pun mana pe disctionar sau ii sun pe Muttley ori pe Pfaizzer (sa te bata... :P)

 ;D ;D ;D  nu imi e frica de ei......ies de pe asfalt si am scapat!! ;D

awd-ul pe scoda nu lucra, mai pe scurt era singura masina din grup cu 2 roti motrice ;)
« Last Edit: April 11, 2018, 16:52:29 PM by Dragosh10 »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1471 on: April 11, 2018, 16:52:12 PM »
"Dupa-atata frig si ceata
Iar s-arata soarele.
De-acum nu ne mai ingheata
Nasul si picioarele!"



"Cu narcisi, cu crini, cu lotusi,
Timpul cald s-apropie.
Primavara asta totusi
Nu-i decat o scorpie."



"Sub cerdac, pe laurusca,
Cum trecura Babele,
A iesit un pui de musca
Sa-si usuce labele."



"Un curcan sta sus, pe-o barna,
Nu vrea sa se bucure.
Motul ii atarna
Moale ca un ciucure."

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1472 on: April 11, 2018, 17:07:03 PM »
Ultimul hop inainte de a parca masinile.

Eu am trecut primul si apoi Skoda urmata de SG si SJ

Inainte de a-l spanzura cu funia am incercat sa il derutez explicandu-i cum sa esueze spectaculos   >:D...insa nu m-a ascultat  8)



La doi, trei si!



Va rog sa observati in ce jalnic hal incerc sa il afund si mai mult in noroi pe colegul nostru  8)...incerc sa mimez cat mai natural miscarile spre dezastru... >:D



- Las-o asa ca aduc funia. Tu pregateste sapunul!  ;)





- Ai vazut c-a mers, cum s-ar spune sfoară?!  :P

« Last Edit: April 11, 2018, 17:08:56 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1473 on: April 11, 2018, 17:12:21 PM »
Si acum, faceti loc căci vin greii ringului!











Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1474 on: April 11, 2018, 17:19:59 PM »
Domnul care conducea Daihatsu Feroza tocmai ce s-a intors de pe golul alpin spunandu-ne ca i-a fost frica sa nu ramana suspendat in zapada viscolita.
Ne-a sfatuit si pe noi sa lasam masinile parcate pe versant iar pana la golul alpin sa facem o drumetie. I-am urmat sfatul si ii multumim si aici pentru interventie si ponturile pe care ni le-a dat pentru vacanta de 1 mai!





Intr-adevar, ne-ar fi fost imposibil sa trecem de zapada troienita, inalta si apoasa. Dar vom reveni pe aceste superbe creste montane!





« Last Edit: April 11, 2018, 17:20:39 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1475 on: April 11, 2018, 17:24:14 PM »
Hristos a Inviat!





Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1476 on: April 11, 2018, 17:29:39 PM »
"Din lacrimă fac izvor
inima să-ţi răcoresc.
Să-ţi şoptească-īncetişor
Cāt de mult eu te iubesc."



"Cu apa rece din izvor
īţi voi adăpa iubirea.
Voi potoli şi al meu dor,
Căci prea grea e despărţirea."











Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1477 on: April 11, 2018, 18:10:31 PM »
Dupa o scurta dar plina de peripetii incursiune montana, unui grup de conducatori auto, cu preponderenta SUBARU, i-au fost conferite distinctii in produse alimentare pentru "Promovarea modelului FORESTER si contributia adusa la dezvoltarea brandului SUBARU in cadrul relatiilor de cooperare sectoriala si prietenie cu posesorii altor marci:D

Distinctiile au fost conferite de catre Excelenta Sa Catalin Ciobotaru, ambasadorul modelului FORESTER in Romania, in cadrul unei ceremonii cu bratele deschise desfasurate la resedinta de vara a magnatului prahovean  :P



Insusi nababianul Foreste a carat merindele cu roaba, in mai multe ture... ;D



S-a umplut batatura de forestiere  :o



Doar la rindea si apoi la smirghel mai ies depunerile de lut de pe caroserie...



Marcantul eveniment nu se putea incheia decat cu un puternic si emotionant gratar pe care au sfarait ore in sir sute de miniaturi culinare ce au pus accentul pe o traire interioara intensa si paradoxala. Cu totii am experimentat o stare elegiaca de transa amenintatoare.

Multiple fragmente muzicale rock-progresiv de gnossienne imaginara pluteau in deriva aducand la masa o boare de arta naiva si paradisiaca ecranand un eveniment neasteptat: s-a servit salata de cruditati  ;D

Printr-o surdinata perdea de fum a mangalului incins ni se lanseaza chemari disperate utilizandu-se efectul sunetelor diferentiale in registrul acut:
"- Gata miciiiiii, hai la masa ca se racesc fripturile!" - striga Foreste din toti rarunchii... :o

Zadarnic, caci dupa ce am infulecat cele trei kg de ceafa marinata impreuna cu sirurile de carnati sfaraind in acorduri finale ne-a fost taita orice speranta, asemenea unei ghilotine, de a ne mentine pe un regim alimentar impus de doamne  :-[







« Last Edit: April 13, 2018, 13:54:02 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1478 on: April 11, 2018, 18:17:53 PM »
Atat pentru statisticieni cat si pentru sceptici oferim informatiile de mai jos:

Traseu = 298,8 Km (Corbeanca - vecinatatea cimitirului Eroilor din Tabla Buții si retur)

Consum benzina 100+ = 8,6 %

Pentru conformitate atasez datele oficiale:



Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

john_b

  • 188
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1479 on: April 11, 2018, 18:24:05 PM »
Ce frumos :) poti sa pui si un link cu traseul pe google maps?