Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1540 on: May 17, 2018, 21:26:27 PM »
Revin din nou cu comentarii la adresa filtrelor de aer si polen.
Nu mi-am putut imagina cat de usor si totodata grav se pot colmata intr-un interval de 10.000 Km parcursi in majoritate pe DN1.

Ca urmare a rezultatelor de mai jos (fata-verso) am decis ca de acum inainte să īnlocuiesc filtrele la fiecare 5.000 Km parcursi:



« Last Edit: May 17, 2018, 22:27:13 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1541 on: May 17, 2018, 21:36:26 PM »
Adresez si pe aceasta cale multumiri echipei de tehnicieni a SMT care, cu meticulozitate si profesionalism, a identificat si solutionat aspecte colaterale pe parcursul reviziei!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1542 on: May 18, 2018, 10:02:49 AM »
Asta cu filtrele de aer si polen la 5k a tot repetat-o si Foreste de am inceput sa fac la fel si eu. Asa ca primavara si toamna nu doar schimb uleiul si filtrul de ulei, dar si pe cele de aer si polen ca tot nu sunt scumpe. Iar la interior mai bag si un aerosol de igienizare a instalatiei de climatizare pentru a respira un aer cat mai curat.

Conditii speciale cer tratament special. La noi este foarte mult praf! Cand mai ai si un copil alergic...
« Last Edit: May 18, 2018, 10:04:05 AM by MihaiFlorescu »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1543 on: May 20, 2018, 09:32:57 AM »
Iar la interior mai bag si un aerosol de igienizare a instalatiei de climatizare pentru a respira un aer cat mai curat.

Procedura aceasta am ratat-o insa astept consiliere de specialitate de la cei cu experienta. Berea o dau anticipat  ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1544 on: May 21, 2018, 21:04:28 PM »
Asta cu filtrele de aer si polen la 5k a tot repetat-o si Foreste de am inceput sa fac la fel si eu. Asa ca primavara si toamna nu doar schimb uleiul si filtrul de ulei, dar si pe cele de aer si polen ca tot nu sunt scumpe. Iar la interior mai bag si un aerosol de igienizare a instalatiei de climatizare pentru a respira un aer cat mai curat.

Conditii speciale cer tratament special. La noi este foarte mult praf! Cand mai ai si un copil alergic...

... uite de asta:



Le-am schimbat azi, cca 5500 km facuti cu ele, cca. 60% Bucuresti, restul Izvorani si Campina..
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1545 on: June 20, 2018, 15:21:54 PM »
Deunazi va recomandam sa evitati deplasarile cu masina prin Bucuresti intrucat va irositi timpul stand la volan, va va creste riscul de sedentarism si totodata vi se incetinesc functiile cerebrale.

La acestea se mai adauga si un consum mediu de 17,7 litri / 100 Km intre Subaru Motors Trading si Piata Presei, drum de 18 Km parcurs in 56 minute...

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1546 on: June 20, 2018, 15:32:38 PM »
Nu este vina ta ca pentru blocajul de la ora respectiva. Cei care te-au pus pe drumuri se vor revansa.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1547 on: June 20, 2018, 16:18:01 PM »
Motivul pentru care mi-am savurat cafeluta matinala in compania tehnicienilor SMT si a lui Wrangler a fost unul special si anume inlocuirea scutului stock cu unul heavy duty pe care mi l-a propus colegul cu pseudonim de masina americana  ;)

In urmatoarele posturi va voi relata frumoasa si totodata plina de invataminte experienta avuta in mijlocul profesionistilor.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1548 on: June 20, 2018, 16:21:09 PM »
Se pozitioneaza noul scut cu maxima atentie.
Vreau sa remarc faptul ca Wrangler isi notase cu marker de culoare albastra fiecare surub, saiba, piulita samd astfel incat precizia la montaj sa sa inscrie in procedurile chirurgicale  :)

« Last Edit: June 20, 2018, 17:53:50 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1549 on: June 20, 2018, 16:22:45 PM »
Sorin si Wrangler stabilesc ultimele detalii inainte ca noul element de protectie sa fie "insurubat"

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1550 on: June 20, 2018, 16:27:19 PM »
Minutiozitatea cu care s-a lucrat, ca la carte sau mai bine zis ca la schita, au facut diferenta dintre apriori si empiric caci unii oameni cand muncesc par a se juca intrucat munca, daca este privita doar ca o datorie, sigur te va ucide (la figurat vorbind)

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1551 on: June 20, 2018, 16:28:46 PM »
Unde-s doi, puterea creste iar acest proverb si-a dovedit atat autenticitatea cat si eficienta

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1552 on: June 20, 2018, 16:39:10 PM »
Am certitudinea ca cei inteligenti si sensibili au intotdeauna momente de indoiala caci nimeni nu a fost vreodata intelept din noroc ci doar din munca asidua iar echipa SMT impreuna cu Wrangler nu par a lucra pentru glorie personala ci mai degraba pentru gloria geniului uman



Multumiri si pe aceasta cale echipei tehnice a SMT, in special lui Daniel, Sorin, Nelu si nu in ultimul rand lui Wrangler care a fost promotorul ideii acestei conversii.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1553 on: June 20, 2018, 16:58:24 PM »
Am avut ocazia de a pune mana pe scutul de transmisie. Chiar e heavy-duty. Sper sa nu fie nevoie de el, dar paza buna...

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1554 on: June 20, 2018, 16:59:24 PM »
Multumesc pentru ajutor dar si pentru pozele in care eu nu sperii oamenii.  8)
Operatiunea a fost constructiva.
« Last Edit: June 20, 2018, 17:00:24 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1555 on: June 25, 2018, 11:58:26 AM »
Pe principiul "Nu-i drezina ca si caru' / Nici Suzuki ca Subaru" va prezint o noua incercare de a conduce una dintre cele mai nonconformiste masini in care am urcat si pe care le-am miscat pret de minute bune.

E japoneza, nimic de zis insa cand au proiectat-o insularii cred ca erau mai preocupati de Sarbatoarea Setsubun, de Festivalul Papusilor ori chiar sarbatoareau Festivalul Tanabata inecati in rauri de sake  8)



Cel mai mult au avut de castigat doar cei doi care au stat pe trepte, au spart seminte si au baut bere calda... ;D



In schimb, ca un fin analist al industriei auto  :P, ma alatur curentului care accepta ideea de "miscare estetica" si "motricitate" intr-o alegorie data de "E pur si muove:o

Scopul pentru care m-am aflat la volan a fost acela de a incuraja si sublinia conceptul de miscare mecanica imbratisand, fara rezerva, simplitatea pana la ultimul amanunt a ideii nipone de a produce un autovehicul.


 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1556 on: June 25, 2018, 12:14:04 PM »
Trebuie sa-i vezi avantajele. In loc de UN Forester in fata casei, poti parca DOUA Suzuki pe acelasi loc :)

Muttley

  • 4913
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1557 on: June 25, 2018, 12:36:27 PM »
... cand au proiectat-o insularii ...

N-au proiectat nimicuta. Au luat un model existent, s-au adunat la o carciuma si au inceput lista:
- bagam motor mare? Bagam!
- suspensia o anulam pentru reducere greutate;
- punem frane mari. Cele mai mari. Inutil de mari!!!;
- bagam plastic mult pe afara, s-o latim si s-o facem fioroasa, chit ca iese un pechinez cu rabie, am vazut ca fac unii de alaturi, cu ceva "STi", da' ei folosesc tabla;
- piele avem? Avem! Pai punem, pe cercul ala din fata ceasurilor si pe maneta aia de iese din podea;
- (imitatie de) carbon avem? Da. Bun, hai sa punem! Si vopsea alba pentru ceasuri;
- scaune Recaro? Hai ca are unu' de la aia o datorie mai veche la mine, rezolvam;
- proiectoare de Subaru??? Stiu p-unu' la paza la aia, merem la nuapte.

Si asta fu tot. Repezeala totala, tuning pe genunchi de fabrica. Si, evident, asta ma face sa mor dupe ea. La fel de evident, tie sa-ti displaca  ^-^
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1558 on: July 07, 2018, 19:47:28 PM »
Pentru pozele de mai jos am o singura remarca si anume un model impecabil de oriunde privesti: fata, spate sau profil!











PS: astazi ni s-a mai alaturat un fan SUBARU pentru a participa la drumurile cu mult pietris, noroi si voie buna!  ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1559 on: July 14, 2018, 22:06:24 PM »
Desi tema principala a intalnirii de astazi a fost sacralizarea frumosului Legacy reflectat in forma sa pura, simpla si concreta, discutiile noastre, mai mult sau mai putin tehnice, s-au transformat din surprinderea unui simplu aspect al tehnologiei in momente de intriga si instigare a gazdelor catre proiectarea unei povesti, de cele mai multe ori cu o tenta de magie, de necunoscut, de lume in care totul pare a fi posibil, cum e cazul transformarii masinii d-lui Ziggy.

In final, si amintindu-mi de vorbele de duh ale regretatului Fanus Neagu, m-am imprietenit cu vinul oferit de Mr. Ziggy concluzionand ca un pahar de vin nobil contine mai multa filozofie in el decat orice biblioteca din lume  ;D


Doar educatia favorizeaza evolutia umana!