Tractare pentru neajutorati
Subaru club Romania

Tractare pentru neajutorati

ipman

  • 137
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #40 on: September 29, 2015, 19:58:16 PM »
Cea mai buna e stanga. Am vazut una cumparata ca dotare pentru un X5 de tractari facuta din 3 bucati separate care se asamblau cu niste bolturi. Cele doua masini sunt rigidizate intre ele, nu mai e nevoie de frane din aia tractata

Ma tem ca  nu merge chiar fara frane deloc. Sigur ca stanga ajuta, dar nu e recomandat sa tractezi un vehicul fara frane din multe motive.

sco

  • 736
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #41 on: September 29, 2015, 22:30:23 PM »
Cea mai buna e stanga. Am vazut una cumparata ca dotare pentru un X5 de tractari facuta din 3 bucati separate care se asamblau cu niste bolturi. Cele doua masini sunt rigidizate intre ele, nu mai e nevoie de frane din aia tractata

Problema cu stanga e ca daca tragi pe vreunul din sant e posibil sa fie niste unghiuri acolo care sa nu te lase sa folosesti stanga decat daca o strambi.

celalalt

Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #42 on: September 29, 2015, 22:42:33 PM »
In consecinta.Ca n am dedus din ultimele pagini...Cam cat de grava e situatia?Eu zic sa va faceti si provizii.Ca vine valul ala mare.De cand n au mai crapat motoare , e cam plictisela.Spor!

KET

  • 3921
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #43 on: September 30, 2015, 11:16:02 AM »
Cea mai buna e stanga. Am vazut una cumparata ca dotare pentru un X5 de tractari facuta din 3 bucati separate care se asamblau cu niste bolturi. Cele doua masini sunt rigidizate intre ele, nu mai e nevoie de frane din aia tractata

Din ce imi aduc eu aminte din legislatia rutiera, stanga este singura solutie "legala". Sufele sunt variante de compromis si daca te prinde nenea militianu' tractand pe cineva pe drumurile publice cu sufa, se lasa cu amenda.


Celalalt, daca e sa crape motorul, folosim platforma. Suntem cativa pe aici care stim asta bine de tot...  ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #44 on: September 30, 2015, 11:34:10 AM »
Vad ca sunt discutii si interpretari diferite.

Sufa e ca sa scoti pe cineva blocat si este ideala fiind elastica. Reduce astfel socul aplicat transmisiei.

Stanga e pentru tractare, deplasare si nu cred ca e cazul pe la noi.

KET

  • 3921
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #45 on: September 30, 2015, 13:42:52 PM »
Titlul chiar face referire la tractare, si aceasta a fost amintita in posturi.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #46 on: September 30, 2015, 14:19:40 PM »
Corect! Dar e bine sa le separam.

UXE

  • 1731
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #47 on: September 30, 2015, 14:30:48 PM »
.. si sa nu va certati   :)

ipman

  • 137
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #48 on: September 30, 2015, 14:49:54 PM »
Nu e chiar asa
Art. 157. lit C:  remorcarea trebuie să se realizeze prin intermediul unei bare metalice în lungime de cel mult 4 m. Autoturismul al cărui mecanism de direcție și sistem de frânare nu sunt defecte poate fi remorcat cu o legătură flexibilă omologată, în lungime de 3 – 5 m. Bara sau legătura flexibilă trebuie fixată la elementele de remorcare cu care sunt prevăzute autovehiculele;

Asa ca revenim la ce spuneam mai sus: se poate folosi sufa pe sosea daca vehiculul tractat are frane si directie, atat timp cat nu depaseste 5m lungime.

KET

  • 3921
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #49 on: September 30, 2015, 16:14:23 PM »
Inseamna ca imi aminteam eu gresit. Sau s-a schimbat de cand mi-am luat permisul...  ;)

ipman

  • 137
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #50 on: September 30, 2015, 16:38:15 PM »
Asa e KET, si de cand am luat eu permisul au mai schimbat una-alta prin lege. Si intrucat nu era ceva esential, nu vad o problema deosebita.

puiu

  • 786
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #51 on: September 30, 2015, 17:30:01 PM »
Scuze, mi-a stat mintea numai la tractare. Pentru smuls din sant/noroaie am vazut pe la cei cu agregate de noroi sufe elastice. Un fel de elastic la propriu. "Tractorul" isi ia avant, sufa se intinde vizibil si la un moment dat "tractatul" o ia din loc. Totul se petrece fin, fara bruscari, fara socuri.

UXE

  • 1731
Răspuns: Tractare pentru neajutorati
« Reply #52 on: September 30, 2015, 19:01:48 PM »
Cred ca te referi la sufa "cinetica".  Adica o sufa cu elongatie >20%.