Recomandare pentru OBD reader !
Subaru club Romania

Recomandare pentru OBD reader !

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #60 on: August 30, 2022, 13:08:48 PM »
Clar nu e normal.
Ce model obd mai exact ai?
Sunt mai multe tipuri de conexiune Bluetooth in setări.
Sunt mai multe aplicații...īți recomand Car scanner.

Ideea e că durează zece secunde ...poate douăzeci. La mine durează 5 secunde de cānd dau Connect. Eu am un bafx și un elm327 din ăla albastru de pe AliExpress cu 4$. Ambele se conectează aproape instant.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #61 on: August 30, 2022, 13:50:02 PM »
Ai incercat restart la telefon? Ai fat update la firmware la ultima versiune pentru ce jucărie ai tu? Aplicația este și ea la ultima versiune?

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #62 on: August 30, 2022, 15:27:37 PM »
La mine 5-10. Secunde!  :D
Tot torque pro, dar pe Forester 2006.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #63 on: August 30, 2022, 17:29:28 PM »
Clar nu e normal.
Ce model obd mai exact ai?
Sunt mai multe tipuri de conexiune Bluetooth in setări.
Sunt mai multe aplicații...īți recomand Car scanner.

Ideea e că durează zece secunde ...poate douăzeci. La mine durează 5 secunde de cānd dau Connect. Eu am un bafx și un elm327 din ăla albastru de pe AliExpress cu 4$. Ambele se conectează aproape instant.

Am aceeasi jucarie albastra pe care o ai si tu. Aplicatia Torque nu e rea mai ales ca am pe cea Pro deci nu as schimba aplicatia.

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #64 on: August 30, 2022, 17:32:00 PM »
Ai incercat restart la telefon? Ai fat update la firmware la ultima versiune pentru ce jucărie ai tu? Aplicația este și ea la ultima versiune?
Restart de "n" ori de la gasit.....aplicatia este la zi. Legat de Firmware, nu stiu exact sa-ti spun ptr ca nu l-am scos din mufa de cand l-am bagat.

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #65 on: August 30, 2022, 17:42:21 PM »
Īncearcă cu car scanner. Vezi cel puțin daca e de la device sau telefon.
Aplicația torque pro venită pe cd nu are meniu de setări. Īncercă cu torque lite din magazin play și joacă te cu setările de Bluetooth din meniul aplicației.

Dar una peste alta .. īncearcă car scanner. E free. Daca e ce trebuie o sa dai 23 lei pe ea....pt pro version

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #66 on: August 30, 2022, 19:00:01 PM »
La mine, ceva de genu celui din poza, se conecteaza in 10-20 sec la Torque Pro



nu l-am scos din mufa de cand l-am bagat.
Daca masina urmeaza sa nu fie folosita perioade mai lungi (saptamani), e de preferat sa nu ramana conectata, va descarca bateria comunicand cu diverse module. Testat de mine cativa ani, de ajunsesem sa deconectez bateria, pana m'am prins ca el e vinovatul  ;D

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #67 on: August 31, 2022, 08:48:52 AM »
La mine, ceva de genu celui din poza, se conecteaza in 10-20 sec la Torque Pro


Daca masina urmeaza sa nu fie folosita perioade mai lungi (saptamani), e de preferat sa nu ramana conectata, va descarca bateria comunicand cu diverse module. Testat de mine cativa ani, de ajunsesem sa deconectez bateria, pana m'am prins ca el e vinovatul  ;D
Mci de info, o folosesc in fiecare weekend. Nu are timp sa descarce bateria.

Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #68 on: August 31, 2022, 08:50:43 AM »
Īncearcă cu car scanner. Vezi cel puțin daca e de la device sau telefon.
Aplicația torque pro venită pe cd nu are meniu de setări. Īncercă cu torque lite din magazin play și joacă te cu setările de Bluetooth din meniul aplicației.

Dar una peste alta .. īncearcă car scanner. E free. Daca e ce trebuie o sa dai 23 lei pe ea....pt pro version
Am dat jos Car Scaner si l-am conectat. Se misca la fel de incet si se deconecteaza de multe ori. Telefon Samsung S 20 deci no problem de conectare. Magandescsanu fie ceva de la ECU masinii ptr ca acolo sufera el, se conecteaza greu cu ECU.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Recomandare pentru OBD reader !
« Reply #69 on: August 31, 2022, 10:03:20 AM »
Să fie ecu de sute sau mii de dolari sau jucăria de nici 10 dolari? :)

Eu am de ani de zile ceva de la americani cu aplicația lor, OBD Link LX. Rămāne pe mașina și cānd sunt perioade lungi de pauză și nu m-am trezit cu bateria descărcată. Singurele momente cānd mai da rateuri sunt după actualizări majore de android. Se conectează in 5-10 secunde.
« Last Edit: August 31, 2022, 10:07:51 AM by MihaiFlorescu »