Best car audio systems
Subaru club Romania

Best car audio systems

Best car audio systems
« on: December 16, 2015, 22:39:18 PM »
De-a lungul timpului am tot intalnit thread-uri de genul asta unde multi intreaba si putini raspund ... parerile sunt multe si impartite ... asa ca am plecat de la un post al cuiva din LA pe un forum dedicat si am mai adaugat si modificat lista conform unor pareri avizate.
Eu zic ca e binevenit si util sa mai si discutam pe seama lui. Daca e de interes general, daca nu ... dar sa vedem ...

Am impartit sectiunea in 5 categorii (dupa cum vad eu situatia, pentru o delimitare corecta) :
1: Proaste
2: Nesatisfacatoare
3: Bunicele
4: Foarte bune
5: Excelente


Proaste

Absolute
American HiFi (Rockwood)
American Pro
Audiovox
Automobile
Becker
Blackmore
Boschmann
Boss
Craig
DHD
Dual
Emerson
JDL
Jensen
Kenford
Kole
Kraco
Kronik
Legacy
MA Audio
Optimus (Radio Shack)
Pheonix Digital
Planet Audio (Boss, by any other name)
Power Acoustik
Profile
Pyle
Pyramid
Rockwood
Seicane
Sound Storm
Sparkomatic
SPL Audio
Stetsom
Thump
Ultimate Sounds
Urban Audio
US Amps- the newer stuff
Visonik
Volfenhag


Nesatisfacatoare

Alphasonik
Autotek
Audiobahn
Audiopipe
Blaupunkt
Aiwa
Crunch
Elemental Designs (eD)
Hifonics
Hollywood
Kenwood (amplifiers)
Lanzar
LA Sound
Lightning Audio
Matsui
MB Quart
Nakamichi (newer products)
NVX Audio
Onyx Mobile Audio
Panasonic
Phoenix Gold (ask on specific models)
Pioneer (amplifiers and speakers)
Precision Power (PPI) (newer non-US made amplifiers)
RE Audio- newer stuff
Rockford Fosgate (lower series products)
SAS Bazooka (all products)
Sony Xplod
Vibe


Bunicele

Alpine (amplifiers, Type-R speakers and subs)
Altec Lansing
Alumapro
Ample Audio
Ascendant
Audio Development
Avionixx
Boston Acoustics
Cadence
Cerwin Vega (subs)
Clarion (head units)
Clifford
Cliff designs
Coustic
Crescendo Audio
Crossfire
Crystal
DC Audio
Directed (DEI)
Dynamat
Earthquake
Eaton
Hushmat
Illusion
Incriminater Audio
JVC Digifine
Kenwood Excelon (HU)
Kinetik (batteries)
Lunar
Massive Audio
Memphis Audio
MTX (amplifiers)
Orion (newer products)
Phoenix Gold (some models)
Pioneer (HU)
Polk Audio
Powerbass
Rockford Fosgate (Power Series amp and subs)
Second Skin (deadner)
Skar Audio (owner/company seems to be very shadey/unethical)
Soundstream
Stereo Integrity
USAcoustics
Viper/DEI (alarms)

Foarte bune

a/d/s
Adire
Alpine (head units, signal processors)
Arc Audio
Audax
Audio Control
Bose
Brax
Butler Audio
CD Technologies (CDT)
Diamond Audio (HEX)
Digital Designs (DD)
DLS
DynAudio
Eclipse (Fujitsu Ten)
Esoteric Audio
FI Audio
Focal
Ground Zero
Harman Kardon
Harrison Labs
Helix
Hertz
Hybrid Audio
Image Dynamics (ID)
Infinity
JBL (amplifiers)
JL Audio (W6v2, W6v3, W7. ZR components,Slash and HD series amps)
KEF Kar components
Kicker
Kove
Luxman
McIntosh Laboratories
MMATS
Morel
Mosconi
Nakamichi (Older products)
Ohio Alternator
Orion (older products)
OZ Audio
Pioneer Premiere (head units)
Precision Power (PPI) (Older PowerClass and Art series)
Rainbow
Resonant Engineering (RE) Older Stuff
Retrosound
Rockford Fosgate (older 1980s and 1990s models)
Sinfoni
Streetwirez
Stinger
Sundown Audio
Treo
Tru tech
US Amps (older amps)
Wrangler Alternators
XS Power (batteries)
Xtant
Zapco
Zed Audio

Excelente

Audison
Bang & Olufsen
Bower & Wilkins
Burmester
ELS System
Gladen
Ground Zero Extreme
Mark Levinson
Mosconi (amps)
Naim
Yamaha Specials
SSA Audio
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Muttley

  • 4916
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #1 on: December 17, 2015, 08:04:01 AM »
F buna lista, sa speram ca-i si corecta.

Intrebare - pentru difuzoare, ce sa aleg dintre:
- difuzoare ale aceluiasi producator cu al HU-ului (vad acum ca e "nesatisfacator"  ;D ), in ideea ca ar fi "pereche";
- difuzoare din lista de mai sus, categoriile alea bune.

? ? ? ?
Mersi!
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #2 on: December 17, 2015, 11:18:27 AM »
http://www.bossaudio.com/

despre astia am inteles ca ar avea un raport pret calitate f bun.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4916
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #3 on: December 17, 2015, 12:31:18 PM »
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #4 on: December 17, 2015, 13:45:33 PM »
ah n am observat. mda.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #5 on: December 17, 2015, 17:26:06 PM »
Ar fi si culmea ca lista aia sa contina adevarul absolut ;) In functie de pret, cerintele fiecaruia si modelul in sine, cu siguranta si ce e trecut in capul listei poate fi ok

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #6 on: December 17, 2015, 17:36:08 PM »
Corect. Depinde de pretentii. Intr-o vreme prin adolescenta si eu eram obsedat de cum se aude muzica. Acum sunt obsedat de cum se aude motorul, transmisia, suspensia, injectia si toate cele :D

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #7 on: December 17, 2015, 19:15:12 PM »
Adevarul absolut nu exista. Din cate am inteles lista a fost facuta dupa mai multe cercetari ale unor lucratori in ateliere de tuning audio si ale unor ingineri care au testat diverse de-a lungul timpului : calitatea materialelor folosite, perioada de utilizare (rezistenta in timp la utilizare continua), fidelitate in laborator si in combinatie cu mai multe masini (inclusiv eu stiu, care sunt cel mai mare amator, ca in laborator se aude intr-un fel si pe masina altfel si de asemenea difera mult si de la masina la masina, in functie de insonorizare, materialele din care este construita masina, etc), reviewe-uri are firmelor si produselor, etc. Insa nu s-a luat in calcul, din ce am citit, parerea utilizatorilor, pentru ca este subiectiva (mie poate imi place cum se aude un sistem alpine pt ca nu am avut altceva si votez in detrimentul altora mai bune ... ceea ce mi se pare normal, ce om poate testa pe masina toate sistemele sa faca comparatie si chiar de aici apare nevoia de asa clasificare).
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Răspuns: Răspuns: Best car audio systems
« Reply #8 on: December 17, 2015, 19:18:34 PM »
Corect. Depinde de pretentii. Intr-o vreme prin adolescenta si eu eram obsedat de cum se aude muzica. Acum sunt obsedat de cum se aude motorul, transmisia, suspensia, injectia si toate cele :D

Si eu am trecut de ceva vreme de adolescenta dar inca imi place sa ascult o muzica de calitate la calitate inalta in masina. Faptul ca ascult si motorul sau transmisia e altceva, nu se exclud una pe alta, pana la urma masina e o suma a tuturor elementelor componente (cred ca toti prefera un anume grad mai ridicat de confort, altfel am merge in masina calare pe roata de rezerva).
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #9 on: December 17, 2015, 22:49:53 PM »
Nu era un atac, ziceam doar ca mai sunt si altii care in masina se multumesc cu cele din categoria proaste fara nici o problema.

Muttley

  • 4916
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #10 on: December 17, 2015, 22:55:51 PM »
.... multi intreaba si putini raspund ...

Intrebare - pentru difuzoare.... bla bla bla

...eu stiu, sunt cel mai mare amator...

ginutzu, Muttley asta cu-ntrebarea ti-ar fi cel mai recunoscator dac-ai arunca-n el c-o parere, zdaie 'mnesau sanatate  ;D
WRX SW 2002

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #11 on: December 18, 2015, 22:20:55 PM »
Eu incerc sa imi dau cu parerea aici, cand ziceam ca sunt cel mai mare amator ma refeream ca nu stiu decat ce m-a invatat experienta mea cu boxele mele de-a lungul timpului si atat. Pot sa iti spun ca indiferent ce ai lua, sa asculti intai sistemul pe alta masina, eventual daca nu se poate in studio/magazin si sa vezi daca TU esti multumit de cum se aude.
Ca si exemplu, eu am pus un sistem Gladen (4 boxe cu 2 tweetere + statie Mosconi + woofer Kenwood underseat). Nu am ascultat de altii referitor la woofer pentru ca aveam nevoie de a salva spatiul din portbagaj. Sincer nu face nimic, nu as mai recomanda la nimeni woofer underseat decat daca are bani de arucnat aiurea. Dar sa revenim ... HU era un EDT navi aftermarket si scotea ce putea si el. Ma enerva maxim cum se auzea sistemul mai ales ca am un prieten care are un BMW M5 cu Harman Kardon 17.1 care se aude demential si salivam la acel sunet. Ma gandeam ca nu se compara Gladen cu HK sub nici o forma si ca am luat teapa (prima data am auzit si eu acum de ei). Intr-un final am revenit la HU original de pe subaru. Si frate ce bucuros sunt. Parca am schimbat sistemul complet. In acest moment sistemul meu 6.1 bate de departe sistemul ala HK 17.1. Serios. Ma gandesc cum ar fi sa mai arunc acolo 2 medii, 1 woofer serios si 2 tweetere in spate. Jeeez ...
Referitor la lista, nu am facut-o eu, am adunat de pe alte site-uri, sincer singura recomandare este sa te duci in ultimile 2 categorii si indiferent ce vei lua nu vei regreta. In rest, doar banii sa faca diferenta. Ah si mai ales fa insonorizare. Fara rabat.
Prima masina a avut Sony Xplod. A doua Focal. Asta de acum Gladen. Am mai auzis Bose, HK, GZ, Hertz, MTS, JBL, JL, Infinity, etc ... Nu as mai lua nimic in afara de ce contine ultima categorie, e diferenta ca de la cer la pamant. Dar ... costa !
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Răspuns: Răspuns: Best car audio systems
« Reply #12 on: December 18, 2015, 22:24:03 PM »
Si un raspuns la subiect :

F buna lista, sa speram ca-i si corecta.

Intrebare - pentru difuzoare, ce sa aleg dintre:
- difuzoare ale aceluiasi producator cu al HU-ului (vad acum ca e "nesatisfacator"  ;D ), in ideea ca ar fi "pereche";
Nu are relevanta. Ideal ar fi sa te duci la cineva care stie cu ce se mananca subiectul asta. Insa tine cont ca HU este primul care conteaza in claritatea sunetului. Mai bine un HU super bun si boxe mai slabute, decat un HU prost si boxe beton.
Quote
- difuzoare din lista de mai sus, categoriile alea bune.

? ? ? ?
Mersi!
Ce marca e HU ?
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Muttley

  • 4916
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #13 on: December 18, 2015, 22:46:28 PM »
Nu, nu, confunzi putin. Am Blaupunkt Brisbane 230, l-am ales strict din cauza functiilor, nimic altceva, si mi se potriveste nevoilor perfect. Deci asta nu pleaca, oricat de praf ar fi pe parte de sunet.
Voi schimba-ntr-un moment oarecare si difuzoarele, in ideea de "a umple golurile". Si as vrea sa le umplu cat mai bine cu putinta.
Probabil din penultima categorie vor fi, daca spui ca n-are rost sa ma uit in celelalte, iar Blaupunkt sigur e modest la difuzoare.
Am vazut ca Ground Zero are ceva modele cu adancime de montaj redusa. Si nici nu exceleaza la bling, ceea ce-mi convine, ca nu se vor vedea, si creste calitatea unde conteaza (cred eu).
Buget - nu stiu. 5-6 sute de lei, poate peste daca e nevoie, ca fac asta 1 data si atat.
2 x 16cm compacte, 2x13, 2 tweetere.
Amplificator nu vreau, k.i.s.s.  ::)

Imi pare rau ca nu vreau sa fac SPL si am intrebari domestice... Daca ai vrut topicul pentru performanta, sa spui, nu-i suparare ;)
WRX SW 2002

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #14 on: December 18, 2015, 22:54:49 PM »
Nu, am vrut topicul pentru a ajuta lumea, indiferent cum, macar cu o idee. Mie mi-a lipsit cand am avut nevoie asa ca ...
Parerea mea este ca GZ au sunetul prea ascutit, cam ca Focal. Daca vrei sa tii HU ala atunci nu are rost sa te duci in sus, ci undeva pe lateral. Te-ai gandit la JBL ? Au produse bune si cred ca s-ar potrivi mai bine cu HU tau si unde mai pui ca sunt si mai ieftine decat GZ. As mai lua in considerare Polk si MB Quart.
PS : Nici eu nu am facut performanta, aici vorbim doar domestic. Performanta sa o lasam cunoscatorilor. Chiar asa, poate o sa avem si o interventie de la ei curand :)
« Last Edit: December 18, 2015, 23:00:23 PM by ginutzu »
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Muttley

  • 4916
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #15 on: December 19, 2015, 14:56:23 PM »
JBL e comercial, impreuna cu restul marcilor de care a auzit oricine, si am impresia ca platesc logo-ul.

Asta e masina, insa inainte de a comanda ceva, va trebui sa desfac si sa ma asigur, am vazut si alte configuratii, fara distantierele de fabrica pe fata.
Mi-ar placea ca la asta sa nu modific, sa nu tai tabla sau fire, sa fiu cat mai neivaziv cu putinta. Oricum, neavand de gand sa folosesc amplificare, e clar ca n-are rost sa tai tabla.

Masina are tweetere in portierele fata. Tweeterele de fabrica sunt legate cu mufe ciudate, or fi p-undeva-n instalatia masinii niste filtre pentru componentele fata ma gandesc, iar daca as instala eu componente cu filtre noi, ar ramane cablajele masinii in aer cred. Oricum, la volum mare distorsiunile apar pe joase, nu pe inalte. In concluzie parca nu m-as atinge de tweetere...  :-\ Ti se pare o idee buna, sau nu prea?

Difuzoarele fata sunt limitate rau la adancime. Distantiere n-as dori sa folosesc, in afara celor ce exista deja (asta daca arata si masina mea ca aia din primul link). Caz in care alta constrangere - tre' difuzoare cu indexare multipla, sa stie 3 suruburi.
Apoi, pentru ca exista tweetere, ma gandesc sa pun doar woofere in fata. La prima vedere, astea par ok.

Difuzoarele spate n-au limita de adancime, par a se fixa in 4 puncte, deci libertate mai mare.
Aici ma gandesc la coaxiale totusi, pentru echilibru sunet. Sau tot doar woofere?
Coaxiale, varianta 1 (linie cu fata) si varianta 2 (placebo, calitate mai mare conf clasificarii tale, pret inca rezonabil). Sau doar woofere si aici, var1 si var 2???

Si mai am o nelamurire perpetuata de foarte mult timp, inca de cand imi bagam difuzoare scumpe (pentru veniturile mele din perioada facultatii) in Dacie - membrana de cauciuc sau din altceva? E adevarat ca membranele care nu-s din cauciuc crapa in timp? Vreau fiabilitate, sa ramana definitiv.

Sinteza nelamuriri:
1) ok sa las tweeterele de fabrica?
2) woofere sau coaxiale in spate?
3) sa-mi pese de materialul membranei?

Mersi  :D

LE: insonorizantul va fi asta, nu vreau sa ingreunez portierele aiurea.
« Last Edit: December 19, 2015, 18:17:38 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Răspuns:
« Reply #16 on: December 20, 2015, 12:18:58 PM »
@Muttley: salutari si aici!

La DLS te-ai uitat?! Am citit de bine despre ei (sunt in intentia mea de achizitie, cand imi vor crapa boxele stock la SX4). K5/K6 mi se par la preturi ok pentru niste boxe sistem...

Muttley

  • 4916
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #17 on: December 20, 2015, 12:32:49 PM »
Salut, am sa ma uit, vad ca-s bine cotate.
Inainte insa, sa-mi raspunda ginutu la cele 3 dileme existentiale  ;D
WRX SW 2002

puiu

  • 787
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #18 on: December 21, 2015, 00:36:11 AM »
De obicei filtrele oem sunt doar niste condensatoare in paralel cu tweeterul, foarte aproape de el sau chiar pe bornele lui. Nu stiu sigur daca la subaru e tot asa.
Membrana cea mai rezistenta e din butyl - am mai vazut dintr-un cauciuc spongios -o mizerie care se usuca si se faramiteaza. Stiu ca mai erau unele din panza, ca spiderul, tratate cu cauciuc. Ier sunt rezistente si alea. Hartia, oricat de bine ar fi tratata tot se macina. La logan cand le-am schimbat dupa 4-5 ani deja era fragila si scamosata.
In masina e umezeala multa, frig, caldura mare, praf, etc. nu e mediul cel mai bun.
Eu sunt multumit de cum se aud dif din hatch dupa schimbarea HU.

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #19 on: December 21, 2015, 00:53:08 AM »
Ai uitat de Micro Precision la ultima categorie ;)

Eu am un setup Micro Precision (tw+md seria 5 si midbass 7) + Gladen/Mosconi (e cam aceeasi firma). Daca cineva doreste sa asculte pot fi gasit in Timisoara :)

L.E. : De amplificatoarele Sinfoni nu zice nimeni nimc, daca astea nu-s excelente nu stiu ce mai e excelent? 10.000euro un amp mono pentru audiofili nu mai incape in nici o lista? :D

http://www.sinfoni.com/amplifiers/la_prima/desiderio/
http://www.microprecision.de/
« Last Edit: December 23, 2015, 19:17:48 PM by victor.p »
Because Subaru, thats why.