Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
Subaru club Romania

Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #140 on: March 05, 2023, 17:42:37 PM »
158k al meu, da' parca incepe sa gafaie...  ;D
Adica nu m-am lamurit foarte sigur, dar cred ca am dedus un consum de ulei de cca  1l la 3000km. Adica, sigur a cam luat-o pe ulei. Deci nu va fi numai garnitura. Daca si cand va fi.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #141 on: March 05, 2023, 18:41:49 PM »
Xander zice bine. Ideea este sa fii informat.

Sper ca se intelege scopul topicului de aici. Daca nu, clarific acum.

Cand cetateanul isi ia un diesel Subaru din Germania ca i-a placut, ca e fan diesel, ca si-a dorit Subaru toata viata lui etc. si si-a dat toti banii pe el cu speranta, lipsa de informare sau a mers pe increderea neamtului nascut in Turcia care jura pe Dumnezeu ca astea 2011+ nu se strica, apoi vine si cere ajutor ca la o suta si multe zeci de mii sau 200k+ pica si se supara pe noi ca ii spunem adevarul, atunci sper ca altii sa citeasca si sa stie la ce sa se astepte... in avans.

De cealata parte, nu am intalnit inca pe cineva sa isi ia XT, WRX sau STi 2.5 benzina si sa spuna ca o sa il tina 300.000km fara reparatii. Si chiar daca se strica mai devreme sau mai tarziu, parca ii simti din vorbe bucuria ca acum are scuza sa ii puna turbina mai mare sau interne nu stiu de care etc.
XT-ul din generatia mea (SH) pica si la 50.000km. Atunci se lansa si dieselul care tine de 3x mai mult. Deci nu despre asta e vorba.

In tabara diesel isi sterg contul de pe forum si vand masina la dezmembrari cand aud cat ii costa sa faca masina functionala din nou in 90% din cazuri.
Exceptia sunt din pacate doar cei care au mai scris pe aici si care deja au schimbat cel putin un motor pana acum si se bucura la maxim de banii bagati. Bravo!

Exceptia exceptiilor e Foreste, care inca merge pe motorul original.
« Last Edit: March 05, 2023, 19:06:23 PM by MihaiFlorescu »

Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #142 on: March 05, 2023, 19:43:46 PM »
158k al meu, da' parca incepe sa gafaie...  ;D
Adica nu m-am lamurit foarte sigur, dar cred ca am dedus un consum de ulei de cca  1l la 3000km. Adica, sigur a cam luat-o pe ulei. Deci nu va fi numai garnitura. Daca si cand va fi.

1l/3000km indiferent de regimul de functionare?
C'asa mi'a luat si al meu cateva sute de ml bune de ulei (sintetic) la un Bv - Cta facut la turatii mari acu ceva timp, dar altfel nu prea trebuie sa completez intre schimburi (facute la vreo 5-6k km). Dar nici nu prea stau prin trafic, ca evit orele de varf, iar extraurban merg totusi linistit

dan_b

  • 1236
Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #143 on: March 05, 2023, 19:58:36 PM »
Mihai, este foarte adevarat ce spui, la fel si util.
Insa sunt doua aspecte: nu toti viitorii posesori sau care doar viseaza la Subaru stiu de acest forum. Si daca dau de forum, poate nu stiu sa caute detalii relevante despre probleme reale si dovedite. Mai conteaza si "vrajeala" vanzatorilor sau parerile unor amici care habar n-au ca Subaru chiar are niste probleme cu dieselul sau gpl-ul sau 2.5-urile, dar isi dau cu parerea, pe genul "stai linistit, sunt legende, n-au treaba".
Si aspectul doi: depinde si cum ii spui cuiva ca e foarte probabil sa aiba o problema si masina lui, chiar daca tu te astepti ca el sa fi stiut / cautat / gasit forumul asta inainte etc. Daca este luat la misto, atunci scopul nu mai e de informare / consiliere / opinie, se rezuma la mistouri si oamenii reactioneaza divers si in felul lor la mistouri.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #144 on: March 05, 2023, 23:12:43 PM »
E de ajuns un search pe google "diesel Subaru" si afli destule incat sa fii macar pus in tema. Acu vreo 6 ani gasisem un Legacy 2010 cu 2k euro. Proprietarul imi spunea ca bate motor. Cateva ore dupa stiam si costurile aproximative de repratie, ba chiar gasisem o firma in uk care vindea vibrochen nou pe la 800 lire. Am decis ca nu merita deranjul.
Majoritatea care plang pe forum ca a crapat diesel ul l-au cumparat in necunostinta de cauza.

Sese

  • 468
Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #145 on: March 06, 2023, 07:39:18 AM »
Problemele de la diesel sunt probleme comune de boxer.
Dacă îl cumperi in cunoștința de cauza nu ai de ce sa te plângi. Și la celălalt brand cu boxer e la fel pe bani mai mulți .


Argument:

https://www.germanautocenter.com/blog/porsche-boxster-common-engine-problems/

Rod bolt failure – Particularly a problem in high mileage Boxsters that are revved often.

Intermediate shaft bearing failures – After years of use, oil can get past the bearing seal causing pre-mature wear.

Distracția costa bani.

LE:
https://porsche-mania.com/boxster-986-common-problems-m96-engine/

Total de acord si documentat.

As mai adauga la asta ca, in ziua de astazi, costurile sunt mai mari decat avantajele. Adica avantaje sunt, sigur ca da, dar nu-s atat de evidente, cel putin pentru un daily driver.

Sese

  • 468
Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #146 on: March 06, 2023, 07:48:18 AM »
A fost peste iarna la voi :) In curand 150k km, fara interventii la motor
Si cred ca si a lui Forester e tot pe acolo

Chiar n-am stiut ca nu a fost desfacut vreodata. Felicitari.

Calin, colegul nostru de la tehnic, a gasit ulei in antigel la al lui la 50.000 km si el chiar stie sa mearga cu el.

E drept ca a facut vreo doua raliuri pe zapada cu el, dar totusi.

 

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #147 on: March 06, 2023, 08:47:52 AM »
1l/3000km indiferent de regimul de functionare?
C'asa mi'a luat si al meu cateva sute de ml bune de ulei (sintetic) la un Bv - Cta facut la turatii mari acu ceva timp, dar altfel nu prea trebuie sa completez intre schimburi (facute la vreo 5-6k km). Dar nici nu prea stau prin trafic, ca evit orele de varf, iar extraurban merg totusi linistit

Nu e indiferent de regim, la mers la drum lung unde prind autostrada, dar unde in general nu sar de 140, imi pare sa "suge" mai repede din ulei. La drum linistit/oras nu pare sa consume foarte mult.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Fiabilitate motor Subaru Boxer Diesel
« Reply #148 on: March 16, 2023, 13:06:46 PM »
Adaug un Subaru Forester 2011 care a rezistat câteva mii de km peste 200000.  :) Apoi a crăpat blocul motor (mi-a zis mecanicul că are o gaură mai mare decât pumnul).
https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,4356.new.html#new